+

Як спорудити альтанку з дерева – креслення, проекти і докладний опис

Виконати на дачі альтанку простіше і дешевше всього з дерева. З цим завданням може впоратися навіть новачок, попередньо ознайомившись з деякими нюансами будівництва. Далі ви можете переконатися в цьому самі – ми склали для вас статтю з ілюстраціями і кресленнями.

Почнемо з проектування – скільки людей буде відпочивати разом з вами?

Будівництво будь-якої споруди починається на папері, і альтанка в даному випадку не є винятком. Але перш, ніж підготувати проект, визначитеся з деякими особливостями конструкції. Для початку вирішіть, якої форми ви хочете мати альтанку. Вона може бути квадратної або прямокутної, Г-образної, багатокутної. Якщо ви вперше займаєтеся подібною роботою, рекомендуємо зробити просту альтанку квадратної або прямокутної форми. Що стосується розмірів, то вони підбираються з урахуванням кількох факторів:

  • кількості відпочиваючих людей;
  • місця, відведеного під альтанку;
  • меблів і обладнання, яке буде знаходитися всередині.

Як спорудити альтанку з дерева - креслення, проекти і докладний опис

Бажано вже на стадії проекту позначити всі шорсткості

Для сім’ї з чотирьох-п’яти чоловік зазвичай досить конструкції 2х2 м або навіть 2х1,5 м. Такі габарити споруди дозволяють розташувати по периметру лавочки, а в центрі встановити стіл. Визначившись з розмірами, продумайте конструкцію покрівлі. Найбільш просте рішення – односхилий дах, але, при бажанні, ви можете виконати двускатную або навіть чотирьохскатну покрівлю. Якщо альтанка буде багатокутної, дах доведеться робити шатрової.

Щоб альтанка добре вписувалася в архітектурний ансамбль ділянки, зробіть її дах в такому ж стилі, як і даху інших будівель. Це стосується як форми конструкції, так і покрівельного матеріалу.

Також потрібно заздалегідь вирішити, яким буде фундамент. Дерев’яна альтанка має невелику вагу, тому для неї можна використовувати мелкозаглубленний варіант. Іноді в якості фундаменту використовують самі стійки альтанки, які вкопують у грунт, однак така конструкція виходить недовговічною. Тому рекомендуємо все ж не полінуватися і виконати повноцінний варіант. Якщо ви вирішили вкопати стійки без фундаменту, то обов’язково нижню їх частину обробіть бітумною мастикою і оберніть руберойдом.

Як спорудити альтанку з дерева - креслення, проекти і докладний опис

Визначившись з усіма цими моментами, потрібно накидати на папері креслення майбутньої альтанки. Її конструкція досить проста – несучим елементом є стійки, на яких монтується покрівля. У нижній і верхній частині стійки з’єднуються межу собою обв’язкою. Крім того, між стійками розташовується заповнення, тобто стінки альтанки.

Як спорудити альтанку з дерева - креслення, проекти і докладний опис

За основу ви можете взяти будь-який із запропонованих нами проектів. Єдина тонкість – при необхідності подкорректируйте розміри, відповідно до своїх вимог.

Будівництво фундаменту – зупинимося на мелкозаглубленних варіанті

Як приклад розглянемо стовпчастий мелкозаглубленний фундамент. Для його будівництва знадобляться наступні матеріали:

  • фундаментні бетонні блоки 390 × 190 × 188 мм. Якщо у вас немає бетонних фундаментних блоків, стовпчики можна побудувати із звичайної цеглини;
  • пісок;
  • щебінь;
  • цементний розчин.

Як спорудити альтанку з дерева - креслення, проекти і докладний опис

Основа будівництва будь-якого фундаменту – ретельно підготовлена ​​площадка

Будівництво почнемо з підготовки майданчика. Перш за все, окресліть її межі і переконайтеся, що діагоналі майданчика рівні, в іншому випадку подкорректируйте розмітку. Потім зніміть рослинний шар грунту. Після цього підготуйте ями під фундамент з кроком півтора-два метри. Глибина ям повинна складати приблизно 30 см. Дно засипте шаром щебеню товщиною сантиметрів 10 і потім шаром піску такої ж товщини. Кожен шар ретельно утрамбуйте і разравняйте. На пісок укладіть два блоки і зверху нанесіть цементний розчин. Потім покладіть з перев’язкою ще два блоки, тобто працюємо за принципом звичайної кладки.

Таким методом побудуйте всі стовпи фундаменту. Коли вони будуть готові, виконайте горизонтальну гідроізоляцію. Для цього можна укласти на кожен стовпчик пару шарів руберойду, попередньо промазав їх бітумною мастикою. На цьому будівництво фундаменту завершено.

В альтанках найчастіше встановлюють барбекю або російські печі. Так як ці конструкції досить масивні, під них теж необхідно зробити фундамент у вигляді армованої плити 150-200 мм завтовшки.

Монтаж стійок – надійних опор не страшна негода

Для будівництва основної частини альтанки вам знадобляться такі матеріали:

  • брус 100х100 мм;
  • брус 70х70 мм;
  • дошки;
  • металеві куточки для кріплення деталей.

Щоб альтанка, яку ви вирішили побудувати своїми руками, служила вам довгі роки, все її деталі виконуйте з якісного дерева, пиломатеріали повинні бути добре просушені і без слідів гнилі або ураження грибком.

Як спорудити альтанку з дерева - креслення, проекти і докладний опис

Перш ніж встановити стійки, потрібно зробити ростверк, тобто основу конструкції. Для цього по периметру фундаменту укладіть на стовпи брус 100х100 мм і скріпіть між собою саморізами. Бажано стик бруса виконати "в лапу" і "в полдерева", як показано на схемі вище. Якщо ж у вас недостатньо досвіду, з’єднайте брус встик з використанням куточків і саморезов. Далі в ростверк потрібно врізати кілька лаг з такого ж бруса, на них буде укладатися підлогу. Відстань межу ними зробіть 400-500 мм за умови, що товщина дощок для підлоги буде не менше 30 мм. При товщині дощок в 20 мм відстань межу балками зробіть 300 мм.

Тепер потрібно встановити стійки перетином 70х70 мм і довжиною 2000 мм. Монтаж почніть з кутів. Стійку зафіксуйте в вертикальному положенні, після чого з двох сторін закріпіть металевими куточками і саморізами. Додатково з’єднайте стійку з ростверком розкосами, виконаними з бруса такого ж перетину. За таким принципом встановіть всі інші стійки. Якщо дах буде двосхилий, стійки з одного боку альтанки потрібно зробити сантиметрів на 20-30 вище, ніж з іншого, щоб забезпечити невеликий нахил.

Якщо альтанка має великі габарити, встановіть проміжні стійки, щоб крок між ними не перевищував 2 метри. Крім того, потрібно зробити вхід в альтанку, для цього закріпіть дві стійки на відстані 900-1000 мм один від одного. Потім потрібно виконати верхню обв’язку за допомогою бруса 70х70 мм, вона ж буде служити мауерлатом для даху. Щоб закріпити обв’язку, використовуйте всі ті ж шурупи. Тепер обв’яжіть стійки перекладинами на рівні 1000-1200 мм від підлоги. На цьому будівництво прямокутного каркаса завершено. Треба сказати, що абсолютно за таким же принципом виконується каркас і багатокутної альтанки. Єдина складність полягає в тому, що бруси обв’язки доведеться з’єднувати не під прямим, а під тупим кутом, в результаті торці бруса необхідно буде підрізати.

Як спорудити альтанку з дерева - креслення, проекти і докладний опис

Збірка покрівлі – різні варіанти кроквяної системи

Незалежно від типу конструкції даху, для її виготовлення знадобляться наступні матеріали:

  • брус 70х70 мм;
  • дошки;
  • дерев’яні рейки;
  • гідроізоляційна плівка;
  • покрівельний матеріал (шифер, профнастил, металочерепиця та інші).

Начинам будівництво даху з установки крокв. Попередньо потрібно поділити мауерлат з боку майбутнього фронтону на дві частини. По центру мауерлата встановіть стійку по висоті даху (для невеликої альтанки висоту можна зробити 65-70 см). Потім підготуйте крокви – обріжте край з боку коника під кутом, рівним куту нахилу ската, а також з боку мауерлата. Це дозволить максимально збільшити площу спирання крокви на несучі деталі каркаса.

Як спорудити альтанку з дерева - креслення, проекти і докладний опис

Покрівля альтанки – то, чого слід приділити основну увагу

Після цього закріпіть крокви на мауерлат і стійці саморізами. Точно також встановіть відповідне крокви, тобто з іншого боку ската. Потім за такою ж схемою встановіть крайню кроквяну ферму з іншого боку конструкції. Далі обидві будівельні ферми з’єднайте гребеневим прогоном, який представляє собою балку з бруса 70х70 мм або дошки. Щоб прикріпити прогін до фермам, в ньому попередньо потрібно зробити пази. Після монтажу прогону зафіксуйте проміжні кроквяні ферми з кроком близько метра. Замість стійки вони будуть спиратися на коньковую балку, тому їх бажано скріпити межу собою ригелем, тобто горизонтально розташованої перемичкою.

Якщо розміри альтанки невеликі, можна зробити кроквяні ферми на землі, після чого встановити їх на дах. Це, з одного боку, кілька спростить роботу, але з іншого, щоб встановити ферми, вам знадобиться пара помічників, тому що поодинці впоратися з цим завданням не вийде.

Щоб під час дощів вода не капала з даху в альтанку, необхідно виконати гідроізоляцію покрівлі. Для цих цілей можна використовувати армовану поліетиленову плівку або поліпропіленову мембрану. Закріпіть її на кроквах за допомогою степлера. Смуги обов’язково розташуйте так, щоб вони перекривали один одного сантиметрів на 20-25. Поверх гідроізоляції прибийте до крокв рейки, які будуть служити контробрешітка. Правда, в разі використання шиферу для покрівлі рейки годі й набивати, так як хвилі матеріалу самі по собі забезпечують достатній вентиляційний зазор.

Далі потрібно закріпити дошки перпендикулярно кроквах, які будуть служити латами. Відстань межу ними залежить від кута нахилу і типу покрівельного матеріалу. Наприклад, для металочерепиці крок дощок повинен відповідати довжині ряду черепичек, щоб лати припадала на гребінь хвилі. Для м’якого покрівельного матеріалу, наприклад, бітумної черепиці, необхідно виконати суцільну обрешітку, тобто дошки розташовуються впритул. Замість дощок можна використовувати листові деревно-стружкові матеріали.

Тепер залишилося покрити дах покрівельним матеріалом. Починайте роботу від нижнього кута. Цвяхи або саморізи вкручуйте в верхню хвилю матеріалу. Листи обов’язково укладайте з поперечним і поздовжнім нахлестом. Коли дах буде покрита, потрібно зашити фронтони дошками, які кріпляться до крокв і стійці. Якщо ви використовуєте металочерепицю або профнастил, укладіть під неї Пенофол як шумоизоляционного матеріалу. В іншому випадку під час опадів покрівля буде сильно гриміти.

Односхилий дах виконується ще простіше – на обв’язку укладаються бруси з кроком 40-50 см. Потім точно також стелиться гідроізоляційна плівка і монтується решетування. При монтажі покрівельного матеріалу обов’язково укладайте листи так, щоб поперечний нахлест становив сантиметрів 25.

Якщо все зробити правильно, то вийде така витончена конструкція

Дах багатокутної альтанки на перший погляд має більш складну конструкцію, однак виготовляється вона теж досить просто – по центру альтанки потрібно встановити тимчасову стійку, наприклад, з колоди. Висота стійки повинна бути такою, щоб її край розташовувався сантиметрів на 65-70 вище верхньої обв’язки. Потім покладіть лаги так, щоб нижній їх край спирався на кут обв’язки, тобто стійки альтанки, а верхній край – на центральну стійку. Як і при складанні двосхилим конструкції, краю крокв потрібно підрізати для щільного прилягання до обв’язки і стійці.

Кількість крокв повинна відповідати кількості кутів альтанки. В результаті кроквяна система являє собою кілька трикутників, з’єднаних між собою в центрі. Потім центральну стійку обріжте під самим дахом. Якщо альтанка велика, додатково зміцните крокви розкосами і перемичками. Подальша робота, тобто гідроізоляція і обшивка, виконується за описаною вище схемою.

Завершальний етап – ваша альтанка буде відкритою або закритою?

Тепер можна приступати до обробки нашої будівлі. Перш за все, дерев’яні поверхні обробіть антисептичними складами, які захищають деревину від гниття і інших негативних біологічних впливів. Це значно підвищить довговічність вашої альтанки. Тепер потрібно постелити підлоги. Для цього наріжте дошки по довжині або ширині приміщення, щоб вони розташовувалися перпендикулярно лагам. Потім закріпіть дошки на лагах саморізами. Намагайтеся при цьому розташувати дошки якомога щільніше один до одного.

Тепер потрібно виконати заповнення між стійками, тобто зробити стінки. Варіантів заповнень існує безліч. Найбільш простий – це суцільні стінки з дощок. Але щоб стінки були красивими, краще виконайте їх у вигляді решіток з дерев’яних рейок. Зробити такі грати досить просто – перший ряд рейок закріпіть під кутом 45 градусів до підлоги, а другий – під 45 градусів до першого ряду. Якщо ви хочете, щоб альтанка була більш затемненій, можна нижню частину стін зробити суцільний, а верхню – гратчастої. У деяких випадках доцільніше зробити її закритою, тобто повністю зашити стіни і встановити вікна. Це дозволить комфортно відпочивати в ній не тільки влітку, а й в міжсезоння.

Якщо альтанка буде виключно річної, і вона розташована в затіненому місці, її можна, навпаки, більше відкрити. В такому випадку в якості заповнення використовуйте кілька горизонтально розташованих перекладин. Щоб облагородити стелю, зашейте його вагонкою. Потім конструкцію потрібно пофарбувати або покрити лаком. Тепер вам залишилося обладнати її лавочками та столом. Крім того, бажано провести освітлення, що дозволить комфортно відпочивати на свіжому повітрі в темний час доби.

Ось і все, на цьому наші роботи закінчені! Бажаємо Вам гарного проведення часу в щойно побудованої з природного матеріалу альтанці!