Альтанка для дачі своїми руками – яку вибрати і як побудувати

Альтанка на дачі – це місце, де можна відпочити після трудового тижня або після активного "відпочинку" на грядках. Якщо її обладнати мангалом, то можна влаштовувати сімейні пікніки з друзями на уікенд. Побудувати просту альтанку на дачі своїми руками може будь-який домовласник, маючи хоча б невеликий будівельний досвід. Потрібно вибрати вид споруди, скласти проект і вибудувати будова, строго дотримуючись технології зведення.

Комфортна зона відпочинку – вдалий вибір місця і виду споруди

Альтанка може стати не тільки місцем відпочинку, а й прикрасити дачну ділянку, тому вона повинна гармоніювати з іншими елементами ландшафту. Якщо не по кишені мати будиночок на ділянці, то побудувати літній павільйон для дачі своїми руками можна за невелику вартість. Встановивши в ній мангал, можна забезпечити себе відкритою кухнею. Споруда, створена своїми руками, є відображенням натури господаря, говорить про його смаки. Тому до вибору моделі альтанки варто поставитися уважно.

Головне призначення альтанки – забезпечити комфортний куточок для відпочинку. Тому важливо правильно вибрати місце для неї і конструкцію будівлі. Місце, де буде знаходитися альтанка, має вписуватися в загальне планування ділянки. Вона не повинна стояти на сонці, так як в ній буде некомфортно під час літньої спеки. Краще її розмістити в тіні садових дерев. Якщо на ділянці є природний або штучна водойма, то краще влаштувати зону відпочинку біля нього. Від води буде йти прохолода, а водна гладь завжди діє заспокійливо на нервову систему. Природно, поряд не повинно бути джерел постійного шуму.

Альтанка для дачі своїми руками - яку вибрати і як побудувати

Витонченіше всього альтанка буде виглядати на тлі мальовничого пейзажу – врахуйте це при виборі місця

За типом дачні альтанки діляться на тимчасові і постійні. Тимчасова споруда більш підходить в якості альтанки для дачі. Вона збирається тільки для використання під час дачного сезону, а на зиму консервується. Перевага такої альтанки в тому, що її можна поставити в будь-якому місці, але збирати і розбирати її доводиться щороку. Постійна споруда є частиною загального ландшафту і встановлюється на весь час експлуатації, тому до її будівництва треба підходити як до ґрунтовної будівництві, що вимагає витрати коштів і часу.

Варіанти альтанок можуть бути різними, це залежить від смаку і фінансових можливостей господаря. Вони можуть бути класичними, оригінальними і дизайнерськими. Перший вид будується за продуманим кресленням з використанням загальноприйнятих матеріалів. Можуть мати квадратну, прямокутну, багатогранну, круглу та іншу форму.

Оригінальні будови створюються спонтанно під час будівництва. Споруджуються вони з підручного матеріалу. Заздалегідь неможливо передбачити, що може вийти. Як матеріал може використовуватися старі будматеріали, дошки, дерево, можна використовувати чагарники як стін, в’юнкі рослини, пластикові пляшки і т.д.

Дизайнерські альтанки можна вважати творами мистецтва, так як є творінням їх творця. Матеріал може використовуватися найрізноманітніший, деякі елементи створюються спеціально для дизайнерської альтанки.

Якісний проект – запорука надійного і довговічного будови

Існують готові проекти альтанок відкритого і закритого типу. Але якщо є бажання, то можна придумати свою оригінальну споруду, яка буде відповідати власним смакам. На першому етапі по створенню проекту потрібно придумати ескіз, скласти робочий проект. На цій стадії вибирається вид майбутньої альтанки: закритий чи відкритий. Далі вибирається стиль річного павільйону, він повинен гармоніювати з іншими будівлями на дачній ділянці. Також необхідно визначитися з розмірами і місцем, де буде розташована альтанка. На плані ділянки потрібно прив’язати її до інших будівель.

Альтанка для дачі своїми руками - яку вибрати і як побудувати

Проект альтанки відкритого типу

Потім слід визначитися з матеріалами, з яких будуть виготовлені окремі конструкції будівлі. Залежно від матеріалів потрібно вибрати фундамент, він може бути стрічковим, стовпчастим або з плит. Далі йде опис конструктивних елементів. Де будуть розташовані вікна і двері, окремо проектується схема даху. Кожен етап будівництва має свою технологію, це повинно відбиватися в проекті.

На останньому етапі проектування слід позначити місця проведення електричної проводки, якщо планується підведення води, то потрібно зазначити, як і де буде підключатися водопровід. На плані потрібно відобразити, як буде розташована меблі. У закритій альтанці потрібно продумати правильно вентиляцію, щоб не було протягів.

Чим детальніше і ретельніше буде складено проект, тим легше буде розрахувати витрати і швидше буде вестися будівництво.

Класична технологія зведення будівель з дерева

Для зведення альтанки на дачі своїми руками не потрібно великого будівельного досвіду. Важливо, розібратися з етапами будівництва та дотримуватися технологію на кожному з них:

  1. 1. Починається будівництво з підготовки будівельного майданчика. Її потрібно очистити від чагарників, дерев, пнів та ін. Верхній шар грунту близько 15 см потрібно зняти. Чорнозем можна розкидати по грядках.
  2. 2. Далі зводиться фундамент. Це важливий етап, так як від міцності підстави залежить стійкість і термін експлуатації всього будинку. Вид фундаменту залежить від якості ґрунту, матеріалу стін і даху. Найоптимальнішим для альтанки є стовпчастий фундамент. Його просто зводити, і він не потребує великих капіталовкладень. У кожному кутку потрібно встановити опори. Їх можна вибудувати з цегли та цементного розчину або встановити дерев’яні стовпи, попередньо обробивши їх підземну частину бітумом або гудроном.
  3. 3. Під опори копаються ями глибиною близько метра і діаметром 50 см. На їх дно засипається пісок, щебінь, так звана подушка, яка ретельно утрамбовується. Потім укладається гідроізоляційний матеріал. Зверху встановлюються дерев’яні стовпи, засипається гравій або викладаються цегляні стовпи і заливається бетон. Фундамент повинен вистоятися не менше 3-х діб.
  4. 4. На наступному етапі будується каркас для стін. Основним матеріалом каркаса найчастіше є дерев’яний брус. Всі дерев’яні конструкції необхідно обробити антибактерицидними і антисептичними засобами, щоб захистити дерево від гниття і впливу шкідників, це продовжить термін служби дерев’яної будови. У кутах альтанки встановлюються опорні стовпи, а по периметру бруси, до яких буде кріпитися облицювання. Внизу і вгорі каркаса робиться нижня і верхня обв’язка з бруса.
  5. 5. Облицювання такої конструкції можна зробити брусом з натуральних порід дерева перетином 50х100 мм. Правильність установки необхідно перевіряти за допомогою будівельного рівня, вирівнюючи всі нерівності. Закріплюються окремі елементи за допомогою шурупів.
  6. 6. Дах для дачної альтанки повинна відповідати її конструкції. Зазвичай вона буває двосхилим або четирехскатной. Для 2-скатної покрівлі необхідно встановити для кожної зі сторін крокви, таким чином, їх знадобиться 4 штуки. Вони кріпляться до центральної балці і об’єднуються горизонтальної поперечної поперечиною. Закріплюється конструкція у обв’язувального стовпа. Міцність забезпечується перемичками з дощок товщиною не менше 30 мм, які кріпляться перпендикулярно фермам. Для 4-х похилого даху потрібно установка 8 крокв. Вони встановлюються по кутах будови і посередині кожної стіни.
  7. 7. Зсередини покрівля обшивається фанерою. Зверху її можна покрити ондуліном, шифером, металочерепицею, бітумною черепицею, профнастилом і ін. При влаштуванні даху слід передбачити монтаж зливів, щоб вода не затікала в альтанку і збиралася в певному місці.
  8. 8. Пол альтанки для дачі можна зробити з дерева. Для дерев’яної підлоги встановлюються лаги, а на них набиваються дошки. Можна викласти підлогу тротуарною плиткою, особливо це актуально для відкритих будівель. Недорогим і надійним підлогою стане бетонна стяжка. Розчин з цементу і піску можна приготувати самостійно, дотримуючись правильно пропорції.

Альтанки з профільних труб – просте і дешеве рішення

Другим за популярністю після дерева матеріалом, з якого можна побудувати альтанку, вважається метал. Зробити альтанку можна з заліза, алюмінію та інших металів. З’єднуються окремі елементи конструкції за допомогою зварювання. Це дещо ускладнює монтаж будівель. Красиво виглядає альтанка, зроблена з кованого заліза. Вона гармонійно вписується в будь-який архітектурний ансамбль, не потребує обшивці. Правда, це дорогий варіант.

Існують збірні металеві конструкції, які з’єднуються за допомогою болтів. Такі альтанки на дачі можуть бути постійними, тимчасовими. Завдяки простоті збірки, їх легко переміщати по ділянці, якщо захочеться змінити місце їх розташування. Для збільшення терміну служби металевих будівель їх слід обробити антикорозійними покриттями або пофарбувати, регулярно виконуючи цю процедуру.

Популярним матеріалом для альтанок є профільна труба. Таку альтанку на дачу можна побудувати своїми руками. Перевагою будівництва з профілю є швидкість, з якою можна побудувати будівлю, і простота догляду під час експлуатації. Металеві труби, оброблені ґрунтовкою, не взаємодіють з навколишнім середовищем, тому довго зберігають гарний зовнішній вигляд. Додатковим плюсом профільних труб є доступна ціна.

Перед початком будівництва слід продумати форму і тип будови, підготувати креслення, необхідні інструменти і матеріали. Для зведення металевої альтанки складної конструкції знадобиться зварювальний апарат та, природно, необхідний досвід зварювальних робіт, або доведеться вдатися до найманої сили.

Альтанка для дачі своїми руками - яку вибрати і як побудувати

Зварений каркас металевої альтанки

Форма павільйону може бути квадратної, прямокутної, круглої. Чим простіше буде конструкція, тим менше зварювальних робіт. Тому при відсутності достатнього досвіду, краще вибирати просту конструкцію. Можна використовувати готові креслення або створити свої ескізи. Важливо, правильно зробити всі розрахунки, від яких залежить витрата матеріалів, зовнішній вигляд майбутньої споруди і її довговічність.

Для будівництва альтанки своїми руками з профілю необхідні наступні інструменти і матеріали:

  • болгарка;
  • зварювальний апарат;
  • дриль;
  • будівельний рівень;
  • кріпильний матеріал;
  • профільна труба;
  • бетон;
  • грунтовка для обробки металевих елементів;
  • матеріал для покрівлі.

Після вибору місця, де буде розташована альтанка, приступають до риття ям під опори. Їх кількість дорівнює кількості опор, зазначених в проекті. Глибина ям повинна складати близько 60 см. Висоту опор потрібно брати з урахуванням підземної частини. Перетин профільних труб для опор має бути 80х80 мм, товщина стінок становити не менше 3 мм. Для підвищення жорсткості конструкції до опор приварюються опорні п’яти.

В ями вставляються металеві стійки, засипається щебінь і утрамбовується. Рівність стійок перевіряється за допомогою будівельного рівня – вони повинні бути максимально вертикальними. Далі заливається бетон. Коли бетон почне набирати міцність, потрібно ще раз перевірити вертикальність стійок. Для застигання бетону необхідно почекати не менше 3-х діб. Після цього можна приступати до монтажу стін.

Спочатку виконується нижня обв’язка з профілю меншого перетину, ніж у опорних стійок. Труби приварюються до опор на певній висоті згідно з проектом. Верхня обв’язка виконується на висоті, що дозволяє комфортно входити в альтанку. Кроквяна система для покрівлі створюється так само з профільних труб згідно з кресленнями. При двосхилим формі даху профілі приварюються під кутом 15 градусів. Для зручності кріплення покрівельного матеріалу профільні труби приварюються з кроком 45 см у вигляді обрешітки. Каркас альтанки з профільної труби готовий. Залишається обшити його або залишити відкритим.

Альтанка з барбекю і мангалом – відмінна зона для пікніка

Дача – це місце для відпочинку, тому на ній часто влаштовують пікніки. Якщо є бажання побудувати альтанку на дачі, як зону для проведення пікніків, то вдалим варіантом є альтанка з мангалом і барбекю. При виборі місця для такої будови слід враховувати, що може знадобитися підводити до нього воду і газ. Крім того, потрібно врахувати розу вітрів, щоб дим від мангала не поширювався на житлові будинки. Альтанка з мангалом закритого типу часто замінює літню кухню.

Альтанка для дачі своїми руками - яку вибрати і як побудувати

Альтанка з мангалом – ідеальне місце для відпочинку на природі

Будова закритого типу може використовуватися в зимовий період, тому потрібно передбачити утеплення стін, монтаж опалювальної і вентиляційної системи. Проект такої альтанки – це складна робота, яку краще довірити фахівцеві. Під час проектування слід врахувати, що крім стандартних конструкцій потрібно включити такі елементи, як піч або мангал, камін. Пічне устаткування – кам’яне, має велику вагу, тому потрібен грунтовний фундамент – плитковий. Під каміном і мангалом підставу слід зміцнити арматурою, щоб уникнути згодом тріщин.

Креслення повинні містити розміри конструкцій, місце розташування каміна, печі або мангала. Окремо повинна додаватися схема фундаменту, димоходу і мангала. При проектуванні потрібно правильно розташувати зони. Обідня зона повинна знаходитися на безпечній відстані від жаровні. До мангалу слід забезпечити вільний підхід. Необхідно пам’ятати про догляд за піччю, каміном. Їх постійно потрібно чистити. Навколо жаровні повинен бути покладений протипожежний матеріал.

Якщо альтанка буде грати роль літньої кухні, то буде потрібно підводити відповідні комунікації: воду, газ, каналізацію, електрику. Альтанка з мангалом вимагає більш серйозного підходу і великих фінансових вкладень. Слід ретельно опрацювати проект, щоб не упустити жодної дрібниці. Від цього буде залежати довговічність і пожежна безпека будови.

Альтанка для дачі, придумана і побудована своїми руками, може стати предметом гордості власника. Якщо правильно продумати ландшафтний дизайн, то вона стане справжньою окрасою ділянки і зоною відпочинку, де можна відпочити після сільгосп робіт або провести вікенд з друзями, організувавши пікнік. Побудована за проектом з дотриманням технології будівництва альтанка прослужить довгі роки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.