Щоб добитися ідеально рівній поверхні, використовують різні способи. Але найвірніший – встановити кріплення для маяків під штукатурку. Метод універсальний, підходить для будь-якого виду робіт по підготовці підлоги і стін до нанесення декоративних матеріалів. З маяками працювати легше навіть починаючому штукатурові, а якість задовольнить найвимогливішого клієнта. Різні види кріплень дозволяють швидко зафіксувати профілі.
Кріплення для маяків – види і переваги
Щоб встановити напрямні, використовують різні типи кріплення:
- креммер;
- "Вухань";
- кліпси;
- розчин.
Перші два види розрізняються зовні, але принцип використання однаковий. Це прямокутні металеві пластини, покриті цинком. Мають отвори для закручування саморізів, по краях – прорізи, щоб полегшити згинання для фіксації профілів. Виробляються також пластикові вироби, які відрізняються способом кріплення.
Пластмасове кріплення під маяки
Конструкція кріплень продумана так, щоб напрямні носія не тільки зручно розміщувати в них, але і легко міняти положення. Для цього потрібно лише трохи послабити шуруп, провернув на необхідне число обертів. Кліпси виробляють із пластику, вони мають 2 елементи: підстава і затиск. Особлива конструкція дозволяє кріпити різні маячки з профілями L і Т.
Раніше маяки встановлювали на розчин – справа клопітка і брудне, потрібно очікувати, поки суміш застигне, щоб приступити до штукатурки. Сучасне кріплення дає багато переваг:
- швидкість роботи – для фіксації однієї напрямної знадобиться кілька хвилин;
- можливість регулювання – не потрібно знімати або додавати розчин, досить підкрутити або послабити саморізи;
- надійне кріплення маяків – нічого не відлетить, не зрушиться з місця.
Установка кліпсів має деякі особливості в порівнянні з іншими видами кріплень. Спочатку виставляють на одному рівні капелюшки саморезов, потім на них надягають пластиковий кріплення. Профілі фіксуються заглушкою, для якої передбачена спеціальна проріз. Ніякої професійної підготовки не потрібно, з роботою впорається навіть початківець будівельник.
Що являють собою маяки?
Це обмежувальні планки, які допомагають майстру наносити шар штукатурки. Для установки маячкових профілю доводиться витратити трохи часу, але зате поверхня буде рівною, а робота піде швидше. Вироби виробляють з оцинкованого металу або пластику, мають висоту 3, 6 і 10 мм. Довжина орієнтована на стіни в будинку – 2,5 і 3,0 м.
Майстер економить час, який йде, щоб в процесі штукатурення без маяків постійно звіряти площину. Шар розчину дорівнює висоті профілів – перевитрати не буде, тільки економія. Робота з використанням обмежувачів доступна навіть без кваліфікації. Їх можна застосовувати повторно – їх виймають, а канавки закладають.
Маячковий профіль під штукатурку
Недоліків трохи, але вони є:
- металеві напрямні носія не дуже міцні, при транспортуванні іноді викривляються;
- пластикові гнучкі – при натисканні правилом можуть просідати, що позначається на якості поверхні;
- якщо залишити маяки з металу в стіні, через деякий час починають іржавіти, плями проступають крізь шпалери і фарбу – під таку обробку їх обов’язково видаляють;
- після демонтажу потрібно заповнити розчином нерівності.
Під плитку частіше вибирають маяки заввишки 10 мм. Їх залишають в штукатурці. Шестімілліметровой профіль використовують переважно для поверхонь, які забарвлюють або обклеюють шпалерами. Висота в 3 мм дозволяє зробити найтонший шар.
Підготовка поверхні – очищення, ґрунтування
Дуже важливий етап роботи, яким не слід нехтувати, інакше є ризик відшарування штукатурки. Поспішати не варто – переробка дорога і складна. Краще витратити час і ретельно підготуватися до основних дій. Зі старими стінами клопоту більше – залишилося покриття з багатьма дефектами, які потрібно усунути. Особлива складність – видалення фарби, побілки, часто обсипається пісок з розчину. З новими поверхнями простіше, але не завжди стіна після мулярів відразу готова до нанесення штукатурки – іноді залишається виступає розчин.
Важливо звернути увагу на деякі моменти при підготовці підстави:
- Використовуючи будівельний рівень, виявляють значні відхилення від вертикалі. Великі виступи видаляють зубилом, сокирою.
- Перевіряють стару штукатурку, простукуючи молотком, на наявність пустот під оздоблювальним шаром. У виявлених місцях його знімають.
- Закладають тріщини. Якщо вони широкі, армують.
- Пісок скрізь, де обсипається, змітають, ретельно очищають.
Перед установкою маяків готують поверхню
Потрібно обов’язкове вирівнювання технологічних отворів, великих западин, штроб. Використовують суміші, якими далі будуть проводити обробку. Крім ляпасів розчину на новій стіні видаляють виступаючу арматуру і дріт. З нерівній кладкою ніяких операцій проводити не потрібно – її виправляють штукатуркою.
Коли очищення завершена, майстри радять додатково обробити гладку поверхню. Використовують грубозернисту наждачний папір або за допомогою зубила з молотком наносять насічки. Коли стіна буде шорсткою, підвищиться зчеплення з розчином.
Потім малярської пензлем гарантують в 2 шари, стежачи, щоб не було пропусків. У приміщеннях з високою вологістю застосовують протигрибковий склад. Оштукатурювання проводять тільки після повного висихання.
Нанесення позначок на стіну
Перед установкою маяків здійснюють розмітку поверхні. Фахівці користуються лазерним рівнем, нівеліром, які спрощують процес. Ті, для яких оштукатурювання – нечастий або навіть одиничний випадок, застосовують старі методи.
Звичайний спосіб розмітки
Проводять ряд послідовних операцій:
- 1. Відміряють від кута 30 см, використовуючи схил або будівельний рівень, проводять вертикальну лінію. Через проміжки, що на 20% менше довжини правила, яким будуть працювати, креслять інші лінії.
- 2. Відступивши від підлоги і стелі по 15 см, вкручують по кутах саморізи, встановлюючи відразу кріплення. Між ними натягують горизонтальні нитки, місця перетину з вертикалями намічають. Свердлять отвори і вставляють дюбелі з шурупами, якими прикручують кріплення.
- 3. Вирівнюють капелюшки саморезов на однаковій відстані від стіни. Враховують висоту маяків, додають 5 мм.
- 4. Перевіряють, чи правильно встановлені шурупи. Проводять профільної рейкою під нитками, натягнутими по діагоналі. Якщо вони злегка зачіпаються – все вірно.
Розмітку зручніше виконувати вдвох
Ніякі відхилення не допускаються.
Метод «павука» – простий, але точний
Особливість цього варіанту в тому, що не знадобляться жодні вимірювальні інструменти, крім рулетки. Пропонований спосіб дозволяє визначити найменшу товщину штукатурного шару, що економить суміш.
Перед установкою маяків проводять такі операції:
- Відступають від кута 15 см, від стелі – 5 см. Свердлять отвори, встановлюють дюбелі, саморізи, але не закручують повністю.
- Подібне проробляють у статі, тільки підкладають фіксатор і добре закріплюють. Потім до верхніх шурупам на відстані від стіни, рівному висоті нижньої рейки, прив’язують схил.
- Чекають, поки заспокоїться. На кріпленні, розташованій знизу, роблять мітку. Прив’язують в цьому місці капронову мотузку, інший кінець – до верхнього шурупа. Те ж саме проробляють у протилежної кута.
- Між двома шнурами натягують горизонтальну нитку, щоб її можна було пересувати. Переміщаючи, визначають найбільший завал поверхні, додають висоту маячка з запасом 0,5 см.
При звичайному способі для установки профілів орієнтуються по саморізами в стіні. Метод "павука" передбачає, що доведеться постійно заміряти відстань між рейками рулеткою.
Нюанси нанесення розмітки на стіну
Робота нескладна, але в ній є тонкощі, дотримання яких робить процес правильним і зручним:
- 1. З якого кута починати роботу, ролі не грає, головне – відступити від нього. Якщо в стіні розташовані двері, краще розмічати від неї.
- 2. Далі поверхню розбивають на рівні ділянки, застосовуючи рулетку. З нею не дуже зручно працювати, тому майстри використовують правило, на яке наносять риску.
- 3. Складно розмічати стіну з вікном. Надходять таким чином: по обидва боки виставляють маяки, штукатурять зверху і знизу. Коли шар підсохне, вкручують саморізи, за якими орієнтуються профілі в кутах.
Розмітка стіни з дверним прорізом
Між крайніми рейками простягають нитки, щоб закріпити проміжні напрямні. У всіх місцях вони повинні ледь торкатися волосіні.
Установка маяків з регулюванням в площині
Уздовж крайніх вертикальних ліній приблизно через 40 см свердлять отвори діаметром 6 або 8 мм (в залежності від розміру дюбелів). Вкручують саморізи з кріпленням, але не повністю. Їх необхідно виставити на одній висоті, орієнтуючись по капелюшках. Для визначення правильного положення використовують рівень, перевіряють вертикаль. Важливо крайні рейки виставити з максимальною точністю – від цього залежить якість обробки поверхні.
Кріплення «Вухань» надійно фіксує профілі
Для установки проміжних маячків уздовж намічених ліній свердлять отвори під дюбелі. Процес аналогічний монтажу кутових профілів. Для розташування на одному рівні орієнтуються по волосінь, натягнутим горизонтально. Регулюють висоту капелюшків шурупів, щоб вони розташовувалися в одній площині.
Відрізають профіль необхідної довжини, прикладають до пристрою і обжимають або защелкивают фіксатором в залежності від виду вироби.
Кріплення маячків на розчин
Незважаючи на те що спосіб старий і витратний за часом, багато хто продовжує його використовувати. Потрібно приготувати цементну суміш густої консистенції. Для прискорення процесу схоплювання в розчин додають трохи гіпсу.
З одного краю стіни уздовж наміченої лінії через рівні проміжки наносять суміш. Прикладають профіль і перевіряють вертикальне розташування рівнем або схилом. Регулювати просто – додають розчин, щоб підняти, або забирають зайве. Те ж саме проробляють в іншому кутку.
Коли конструкції через кілька годин схопляться, між крайніми профілями натягують волосінь. По ній виставляють проміжні маяки. Розташування в усіх напрямках обов’язково перевіряють рівнем.
Обробку починають, коли конструкція просохне. У цьому головний недолік старого методу кріплення. А в цілому оштукатурювання поверхонь по маячкам дозволяє провести роботу швидко і якісно.