Складно уявити кладку плитки без застосування дистанційних хрестиків, які дозволяють отримати однорідний шов і зафіксувати положення кахлю в одній точці. Не всі майстри, особливо початківці, знають, які хрестики використовувати при укладанні плитки. У статті детально поговоримо про різновиди, розмірі, як, спосіб застосування дистанційних хрестиків та переваги нових 3D-моделей.
Розміри хрестиків – вибираємо розшивочних матеріали правильно
Мінімальна товщина хрестиків для укладання 1 мм, а крок збільшення розміру – 0,5-1 мм. Хрестики для плитки, які застосовуються в побуті, мають розміри від 1,5 до 6 мм, хоча зустрічаються варіанти і більше. Деякі плиточники стверджують: чим довше плитка, тим більше товщина дистанційних хрестиків. Ця думка помилкова. Шов товщиною 1-2 мм виглядає акуратно і підкреслює зовнішній вигляд плитки малих і великих габаритів. Щоб правильно вибрати хрестики, акцентуйте увагу не на габаритах плити, а її геометрії при стикуванні. Саме від похибок (виступів) по кутах залежить товщина хрестиків. При зазорі в 0,5 мм дистанційних хрестиків до 2 мм достатньо. При більш серйозних погрішності – 1 мм і більше, вибираємо хрестики від 3 мм.
Оптимальним розміром хрестиків для підлогових покриттів вважається товщина 3 мм
Оптимальним варіантом для настінних плит вважається товщина 1,5-2 мм, а для підлогових покриттів – 2,5-3 мм. Шви товщі використовуються рідко. Вони збільшують витрата затирання і ускладнюють подальший догляд. Виняток – укладання плитки кабанчик, декоративних гіпсових плит, а також спецпроекти, де збільшення швів передбачено по дизайну.
Витрата на квадратний метр – скільки купити упаковок для ремонту?
Багато починаючі майстри цікавляться витратою хрестиків на 1 м2. Єдиної формули розрахунку немає. Все залежить від розмірів і кількості плитки, яке припадає на квадратний метр. Якщо вам відома ця цифра, порахувати витрату легко. Кількість плиток в квадратному метрі множимо на 4 або 8 хрестиків, в залежності від розміру, і додаємо запас 10-15% до отриманої суми. В результаті витрата на 1 м2 становить 30-100 шт.
Витрата хрестиків на 1 м2 становить 30-100 шт
Не радимо підходити педантично до цього питання, так як ціна дистанційних хрестиків копійчана, в середньому 50 рублів за упаковку по 100 шт. Сміливо купуйте 2 упаковки на санвузол. Цієї кількості вам буде досить в перший день укладання, а після того, як клей остаточно схопиться на наступну добу, виймаємо хрестики і повторно використовуємо їх.
Щоб укласти плитку якісно, рекомендуємо купувати хрестики з перемичками. Такі варіанти гарантують надійну фіксацію і рівний зазор плиткового шва.
Купуючи хрестики, не забудьте про клини, які необхідні для отримання рівного першого ряду плитки. Клини дозволяють коректувати положення кахлю і не дають йому з’їжджати вниз. Для укладання підлогового покриття вони не використовуються.
Помилки новачків при укладанні і правильний демонтаж
Головна помилка новачків – укладання хрестиків плазом або всією площиною в перетин. Укладати плитки як це роблять недосвідчені майстри не варто, на це є три причини. Габарити плиток не ідеальні, похибка по краях може варіюватися від декількох сотих міліметра і до 1-2 мм. Хрестики однієї товщини також можуть мати погрішності за розміром. Велика ймовірність зсуву плитки на початковому етапі і деформація малюнка.
У шви хрестики слід встановлювати строго вертикально
В результаті такої роботи шви виходять асиметричними або зовсім розходяться. Тому встановлюємо хрестики строго вертикально. Демонтаж хрестиків виробляємо на наступний день після укладання плитки. Робимо це обережно, а якщо вони погано виймаються, використовуємо гострий ніж, піддягаючи кріплення за виступ. Підлогові хрестики видаляємо в той же день через годину після укладання останньої плитки. Цього достатньо, щоб плитковий клей утворив монолітне з’єднання з облицюванням. Якщо фіксатори погано піддаються демонтажу, видаляємо їх по частинах.
Що буде, якщо не використовувати розшивочних хрестики?
Якщо не використовувати хрестики для укладання плитки, це може привести до наступних негативних наслідків. Розбухання плитки. Керамічна плитка являє собою виріб з глини, покрите зверху глазур’ю, яка не дозволяє волозі проникати вглиб під основу. Однак при відсутності плиткового шва вода вільно проникає через бічні отвори в плитці, сприяє розм’якшенню плиткового клею і порушення зчеплення кахлю з поверхнею. Затирка не дозволяє волозі проникати крізь шов, підвищує термін експлуатації облицювального матеріалу.
Затирка не тільки підвищує термін експлуатації плитки, але і не дозволяє волозі проникати крізь шов
Відсутність рівного шва. Домогтися симетричного плиткового шва без використання хрестиків і клинів неможливо, наскільки б точно ви не проводили вимірювання. Спотворення і деформації неминучі. Малюнок без хрестиків виходить кривим, а плитка може поплисти.
Руйнування покриття під впливом тепла. При укладанні системи тепла підлога монтаж плитки без дистанційних хрестиків також неможливий. Підстава поверхні під дією тепла може зруйнуватися, привести до відшарування верхнього шару.
3D-хрестики – порівнювання вітчизняні та зарубіжні варіанти
Щодо новою розробкою в сфері укладання плитки стало застосування 3D-хрестиків. Головна перевага цієї системи – автоматичне вирівнювання суміжних плит без освіти перепадів. Після висихання міжплиточний шов виходить ідеально рівним, плитка не пливе. Полегшує швидкість укладання кахлю, система проста в обігу, підходить навіть для недосвідченого майстра.
Вітчизняні 3d-хрестики складаються з клина і затиску
Як правильно вибрати 3D-хрестики для плитки? У будівельних магазинах продаються як вітчизняні, так і зарубіжні аналоги цієї системи вирівнювання. Варіанти вітчизняного виробництва складаються з двох елементів – клина і затиску. Клини використовуються багаторазово, а затиски, найчастіше, залишаються в міжплиткових швах. Зарубіжні 3D-хрестики мають трохи іншу будову. Для їх монтажу потрібні спеціальні щипці. Конструкція також представлена клинами або гнучкими пелюстками. Щоб порівняти якість, розглянемо продукцію іспанського виробника Rubi серії Tile Level і російський аналог СВП.
3D-хрестики Rubi виконані з міцного пластику, мають гнучкі пелюстки, які надійно фіксують плитку товщиною від 0,3 до 2 см. Нейлонові стяжки перед використанням потрібно замочити у воді на півгодини, щоб підвищити міцність на розрив. Конструкція стяжки дозволяє послабити її, як вам потрібно, і отримати тонкий шов, який при бажанні можна відкоригувати звичайними хрестиками. Однак є у цієї системи недоліки: слабкий притиск, при спробі розширити його стяжки швидко рвуться, проблематично вставити її в підсохлий клей, багаторазових ковпачків вистачає до 7 разів, висока ціна.
СВП вітчизняного виробництва прості в роботі, клини мають більш надійну конструкцію, фіксацію, міцні стяжки, які не потрібно попередньо замочувати у воді. На відміну від 3D-хрестиків Rubi вітчизняний аналог має невеликі опорні майданчики, які дозволяють працювати з конструкцією після перерви на ніч, легко зафіксувавши кріплення в поглиблення. Недоліки СВП: середня якість пластику, складність видалення стяжок, доводиться кілька разів ударяти їх киянкою або відгинати із зусиллям, в результаті розрив може статися в невідповідному місці.
Схема застосування 3D-хрестиків наступна:
- 1. Готуємо плитковий клей відповідно до інструкції виробника.
- 2. Наносимо клей на стіну і обрану плитку, розрівнюємо шар гребінкою.
- 3. Щільно притискаємо плитку і вирівнюємо її по рівню.
- 4. Встановлюємо по 2 затиску, відступаючи 5 см від кутів.
- 5. Докладаємо суміжну плитку впритул до затиску.
- 6. Вставляємо клин в затиск, щоб він щільно прилягав до поверхні обох плиток.
- 7. Коли плитковий клей висохне, видаляємо клини і верхню частину затиску за допомогою легкого удару киянкою (гумовим молотком). Нижня частина залишається в плитковій шві.
- 8. затирають шов.