+

Форми для штучного каменю – з чого і як виготовити самому?

З давніх часів для декоративного оздоблення використовувався натуральний камінь. З розвитком технологій з’явився його штучний аналог, який став відмінним замінником природного. І найголовніше – виготовити його можна самостійно.

Штучний камінь як відмінна альтернатива природному

Штучний камінь за основними характеристиками не тільки не поступається натуральному, а й перевершує його. Він легший, міцний, довговічний, з ним легко працювати, так як матеріал простий в обробці, легко кріпиться до робочої поверхні. Великий вибір кольорів і фактури дає можливість підібрати оздоблювальний матеріал під будь-який інтер’єр. Штучний камінь можна використовувати як для внутрішньої і зовнішньої обробки будинку, так і для оформлення фонтанів, клумб, викладки доріжок в саду. Ще один його плюс – доступна вартість.

 

Матеріал, з якого виготовляється декоративний камінь, залежить від місця, де він буде використовуватися. Для внутрішнього оздоблення в основі використовується гіпс, для зовнішньої – цемент з різними добавками. Щоб додати матеріалу схожість з натуральним, в його склад додають гравій, мінеральну крихту, пісок та інші природні інгредієнти. Для додання певної форми його заливають у спеціальні пластикові ємності, дно яких має рельєф. Застиглі вироби фарбують в різні кольори.

Щоб виготовляти декоративний камінь в домашніх умовах, потрібні спеціальні матриці. Можна придбати заводські форми. Вони можуть бути одинарними і комплексними. Другі вигідніше, так як за один раз ви отримаєте відразу кілька плиток. Можливий варіант виготовлення власних матриць, тоді можна проявити фантазію і отримати незвичайні контури виробів.

Форми для штучного каменю - з чого і як виготовити самому?

Вибір матеріалу для матриці – види і властивості

Для виготовлення матриць використовують три види матеріалів: силікон, пластик і поліуретан. Кожен з них застосовується в залежності від сировини, яке буде в них заливатися. Силікон готується шляхом змішування в строгій пропорції двох компонентів: кислотного затверджувача і рідкого розчину, основу якого становить діоксид кремнію. Силіконові форми міцні, але при цьому м’які і еластичні. Технологія виготовлення передбачає видалення повітряних бульбашок за допомогою вакуумної машини.

Властивості силікону залежать від пропорцій. Густі суміші використовуються для матриць під бетон, гіпс, парафін.

Пластикові матриці жорсткі, нечутливі до хімічних речовин. Вони виготовляються в заводських умовах з поліуретану шляхом гарячого лиття і пресування за допомогою спеціального обладнання. Їх використовують для виготовлення тротуарної плитки методом віброусадкі. Пластикові форми неможливо виготовити самостійно, так як потрібне спеціальне обладнання.

Поліуретан стійкий до хімічних речовин, якісно переносить текстуру на матрицю, він твердіше силікону, більш витривалий, має високу формостійкість. Основу матеріалу складає поліол – модифікований полімер, що містить присадки і добавки, які впливають на властивості виробу в твердому стані. Другим компонентом, який входить до складу поліуретану, є затверджувач – МДІ. Для видалення бульбашок повітря не потрібно вакууму, вони видаляються шляхом прогрівання будівельним феном.

Якщо ви виготовляєте матриці своїми руками, краще використовувати поліуретан з наступних причин:

  1. 1. Простота виготовлення.
  2. 2. Універсальність: можливість використання для отримання виробів з цементного розчину і гіпсу.
  3. 3. Низька вартість.
  4. 4. Висока плинність.
  5. 5. Не потрібно вакуумної обробки.

Для виготовлення декоративної плитки з бетону, гіпсу застосовуються поліуретанові форми середньої жорсткості.Форми для штучного каменю - з чого і як виготовити самому?

Етапи виготовлення форми з силікону і поліуретану

Процедура створення штучного каменю полягає в тому, щоб утримати матеріал, що знаходиться в рідкому стані, поки він не стане твердим. Для цього потрібно приготувати опалубку у вигляді короба, в який буде вставлятися заготовка. Для короба можна взяти фанеру, ДСП, МДФ або картон. Розміри опалубки повинні відповідати розмірам майбутньої матриці. Висота бортів повинна бути більше на кілька сантиметрів найвищої точки каменю-зразка.

Також потрібно приготувати наступні матеріали й інструменти:

  • акриловий герметик;
  • заводську заготовку або натуральний камінь з гладкою і рівною однією стороною (майстер-модель);
  • суперклей або клей ПВА;
  • жирну мастило або солідол;
  • мильний розчин;
  • шпатель;
  • пензлик;
  • будівельний фен.

Процес виготовлення матриці з силікону і поліуретану однаковий і складається з етапів:

  1. 1. Спочатку змащуємо опалубку зсередини жирної мастилом або солідолом. Встановлюємо її на рівну горизонтальну поверхню.
  2. 2. На дно укладаємо майстер-модель виворотом вниз, зразок також рясно змащуємо. Мастило наносимо кілька разів, щоб пори каменю повністю заповнилися, інакше в пори потрапить рідкий поліуретан, що призведе до швидкого зносу матриці.
  3. 3. Готуємо силікон і суміш поліуретану строго по інструкції. Шпателем і пензлем, змоченою в мильному розчині, розподіляємо суміш по моделі пошарово, поки повністю не заповнимо опалубку. Щоб з суміші вийшли бульбашки повітря, підігріваємо її феном.
  4. 4. Після заповнення чекаємо, коли матеріал застигне згідно з інструкцією.
  5. 5. Коли форма затвердіє, виймаємо модель, акуратно відокремлюємо матрицю від зразка, прибираємо напливи і очищаємо від мастила.

Форми для штучного каменю - з чого і як виготовити самому?

В одній матриці можна розмістити кілька зразків різної форми і текстури. Щоб виготовити комплексну матрицю, потрібно взяти більший короб як опалубки і будівельний силікон для фіксації зразків. Перша матриця може вийти неякісною, але кожне нове виріб буде краще. Для виготовлення штучного каменю знадобиться не менше 5 форм.