Гіпсокартон – популярний оздоблювальний матеріал, за допомогою якого можна зробити ідеально рівними будь-які поверхні. Однак на його установці ремонт не закінчується, так як листи потребують додаткової обробки, для чого зазвичай використовують шпаклівку, після чого можна проводити фінішну облицювання.
Яку шпаклівку вибрати для обробки – види матеріалів
Перш ніж починати шпаклювати стелю з гіпсокартону, необхідно підібрати хороший оздоблювальний матеріал, який дозволить закрити стики і повністю підготувати поверхню до фінішного оформлення. Серед представлених на ринку шпаклівок за складом виділяють:
- 1. Цементні. Відрізняються підвищеною стійкістю до дії вологи, тому краще всього використовувати їх для обробки стель в "мокрих" зонах – у ванній, кухні та туалеті. Через тривалого періоду застигання і сильної усадки цементні склади практично не використовують для обробки житлових кімнат.
- 2. Гіпсові. Найбільш велика група шпаклівок, такі матеріали відрізняються гарну адгезію і швидким застигання. Завдяки простоті використання їх можна застосовувати для обробки будь-яких внутрішніх приміщень, крім "мокрих" зон, так як гіпсові суміші не відрізняються стійкістю до дії вологи.
- 3. Полімерні (акрилові). Універсальні оздоблювальні склади, що дозволяють проводити обробку стель і гіпсокартонних стін в будь-яких кімнатах. Єдиний недолік таких шпаклівок полягає в їх високої вартості.
Шпаклівка дозволить закрити стики і повністю підготувати стелю до фінальної обробці
Щоб правильно шпаклювати стелю з гіпсокартону, потрібно врахувати присутність на ринку оздоблювальних матеріалів, що розрізняються за призначенням:
- для стартовою обробки;
- лицьові шпаклівки;
- універсальні.
Ще один критерій, за яким розділяють представлені матеріали – готовність до використання. Шпаклівки продаються в якості сухих будівельних сумішей, які потребують розведення водою перед використанням, і у вигляді готових пастоподібних складів. Новачкам краще вибирати готові розчини. Найефективніше зашпаклювати стеля з гіпсокартону допоможуть наступні марки розчинів: Кнауф, Ветонит, Юніс слайд, Sheetrock.
Підготовка стелі з гіпсокартону – найважливіше
Шпаклювання поверхонь – складна і відповідальна робота, від якості виконання якої будуть залежати візуальні характеристики стін і стель. Виконується такий ремонт протягом декількох етапів, і першим з них є підготовка поверхонь. Після того, як стеля буде укритий гіпсокартонними листами, його слід залишити на 10 діб, щоб гіпсокартон як слід ліг і акліматизувався в кімнаті. По закінченню 10-денного терміну перевірте саморізи, що закріплюють гіпсокартонні листи на профілях.
Якщо саморізи хоч трохи виступають над поверхнею, їх слід підтягнути
Якщо капелюшок хоча б одного шурупа виступає на міліметр і навіть менше над поверхнею, то зашпаклювати поверхню ідеально рівно не вийде, або доведеться наносити дуже товстий шар вирівнюючого розчину.
Щоб виявити саморізи, які потребують попередньому укрученні, проведіть по місцях кріплення шпателем. Якщо шпатель чіпляється за кріплення, їх слід трохи підтягнути. Особливу увагу приділіть місцях стиків листів гіпсокартону. Там листи найбільш уразливі, можуть виникати розшарування. Якщо розшарування візуально помітно, необхідно підрізати папір під самий корінь, після цього проблемне місце обробіть наждаком.
Грунтування поверхні – коли воно обов’язково?
Шпаклівка стелі з гіпсокартону вимагає попередньої обробки поверхні ґрунтовкою. Грунтування покликане поліпшити зчеплення шпаклівки з ГКЛ, а також позитивно позначається на стійкості листів до зовнішніх негативних впливів, в тому числі і до підвищеної вологості. Якщо гарантувати всю площу стелі немає бажання або можливості, необхідно покрити ґрунтовкою місця стиків і кути.
Тут осідає велика кількість пилу, через яку зчіплюваність оздоблювальних матеріалів з поверхнею може виявитися недостатньо надійною. Можна не гарантувати весь стелю перед шпаклюванням тільки в тому випадку, якщо фінальна обробка буде здійснюватися фарбою. Для якісного обклеювання шпалер грунтовка обов’язкове. Для грунтування використовуйте матеріали, призначені для спільного використання з шпаклівкою. Шпаклювання дасть найбільш якісний результат, якщо брати всі матеріали від одного виробника. Наносити грунтовку на стелю слід пензлем або валиком.
Як закрити шви – зрозуміла інструкція
Серед всіх виконуваних під час шпаклівки стелі робіт закладення швів є найбільш складною. Виконувати такі заходи можна відразу після висихання грунтовки, використовуючи один з двох існуючих методів. Перший варіант шпатлювання передбачає використання сітки-самоклейки, що закріплюється шпаклівкою. Спочатку підготуйте суміш до роботи – розведіть суху шпаклівку водою по інструкції від виробника або відкрийте готовий до роботи розчин і добре його перемішайте.
Далі нанесіть шпаклівку на шов вузьким шпателем таким чином, щоб після укладання сітки місце стику листів не виділялося в порівнянні з рештою стелею. Коли шви підготовлені, потрібно відрізати сітку відповідного розміру, прикласти її до нанесеної шпатлевке і трохи втопити в розчин. Після закладення всіх швів сіткою слід взяти широкий шпатель і з його допомогою місця стиків закрити сумішшю плавними рухами без натиску. При нанесенні шпаклівки рекомендується тримати шпатель під максимально гострим кутом до поверхні стелі.
Шпаклівка наноситься на шов вузьким шпателем так, щоб місце стику не виділялося в порівнянні з рештою стелею
Закладаючи шви самоклеющейся сіткою, стежте за тим, щоб після вирівнювання шпаклівкою з стиків не стирчали нитки. Якщо вони є, їх слід обрізати ножем, перш ніж починати фінішну обробку стелі. Замість самоклейки для забивання стиків можна використовувати паперову стрічку. Такий спосіб закладення застосовують при оформленні поверхонь в кімнатах з агресивним середовищем, тобто в "мокрих" зонах. Паперова стрічка запобіжить деформацію гіпсокартонних листів під впливом підвищеної вологості.
Закладення швів папером здійснюється майже так само, як і самоклеющейся стрічкою. Єдина відмінність полягає в тому, що після попереднього заповнення стиків шпаклівкою її залишають трохи підсохнути, після чого паперові стрічки кріпляться до поверхні за допомогою ПВА клею. Коли клей повністю висохне, можна переходити до фінішного вирівнювання швів. Перш ніж приступати до фінальної обробці стелі, необхідно закрити наявні отвори від шурупів в листах гіпсокартону. Для цього шпаклювальну суміш наносять на поверхню хрестоподібними рухами.
Фінішна підготовка стелі з ГКЛ до облицювання
Тепер залишається тільки зашпаклювати стеля фінішним шаром обробки. Працювати рекомендуємо широким шпателем, накладаючи на всю його довжину невеликий шар облицювальної складу. При нанесенні шпаклівки плавними рухами розтягуйте її по всій поверхні, намагаючись витримувати тонкий шар обробки – не товще 2 мм. Якщо через брак досвіду не вдається відразу нанести тонкий шар обробки на стелю, можна знімати надлишки суміші конусоподібної частиною шпателя, попередньо змочивши його у воді. Робити це потрібно до початку засихання розчину. Надлишки знімають малим шпателем з інструменту і відправляють в загальну ємність зі шпаклівкою.
Повністю оброблений стеля залиште сохнути на один день, після чого маленьким шпателем акуратно усуньте нерівності і проявилися розлучення. Після цього можна залишати стелю до повного висихання облицювання. Коли шпаклівка висохне, відшліфуйте її наждаком. Щоб добитися ідеально рівній поверхні, після висихання першого шару шпаклівки наносять другий. У деяких випадках стелю покривають не двома, а трьома шарами вирівнюючого складу. Найчастіше це потрібно, якщо в результаті нанесення попередніх шарів стелі не вдалося забезпечити необхідну рівність.