+

Установка розеток своїми руками – особливості монтажу та підключення

Установка розеток – робота, з якою часто доводиться стикатися. Щоб не викликати електрика, багато хто намагається зробити це своїми руками, не розбираючись в такому, здавалося, простому питанні. Але тут є свої тонкощі, пов’язані з особливостями електроприладів. Їх існує безліч видів, і відмінності не тільки в зовнішньому вигляді, але і в конструкції і призначення.

Конкуренція між виробниками призвела до появи на ринку безлічі виробів, які відрізняються між собою формою, кольором, призначенням. Людина, не знаючи всіх тонкощів, купує те, що впало в око по виключно йому відомих причин.

Побутові розетки – види за призначенням і пристрій

Важливо зробити правильний вибір, щоб купити потрібну модель. Для кухні та ванної підходять одні, в житлову кімнату – інші. Матеріали поверхонь теж різні, і це вносить свої особливості. Якщо стіна бетонна, застосовуються одні вироби та технологія, для гіпсокартонної – інші. Слід підключити, дотримуючи всі правила, в тому числі безпеки, щоб прилад не приніс шкоди здоров’ю мешканців і не перегорів незабаром.

Відмінності існують не тільки за зовнішнім виглядом, але, що набагато важливіше, за типом монтажу та призначенням. Слід враховувати ці фактори, і то, як прокладена проводка, з якого матеріалу стіни. Вибір робиться з урахуванням цих обставин. Тоді підбирають варіант, найбільш відповідний для конкретного приміщення.

Класифікація за типом установки

Перше і, мабуть, єдине, що запитує продавець, це якась потрібна розетка – внутрішня або зовнішня. Саме на такі дві великі групи вони діляться. Останні ще називають накладними, зовнішніми, тому що встановлюються на поверхні.

Монтаж проводиться на будь-який матеріал, крім гіпсокартону. Відрізняє їх загальний вигляд: всі елементи знаходяться всередині корпусу, а він сам – зовні. Такі розетки використовуються, якщо стіна дерев’яна, або у дворі, для саморобних подовжувачів. Кабель зазвичай підводиться відкритим способом.

Установка розеток своїми руками - особливості монтажу та підключення

Внутрішні або вбудовуються ховають в посадочні гнізда, зроблені за місцем установки. Це спеціальні поглиблення, куди поміщають монтажну коробку, а вже в неї – розетку. Електрофурнітура вся захована, зовні видніється тільки кришка з гніздами для підключення приладів. Проводка теж прокладається в стіні. Попередньо вирізаються канавки – штроби, куди поміщається гофрований шланг з кабелем всередині.

Установка розеток своїми руками - особливості монтажу та підключення

Електроплита підключається до мережі тільки з застосуванням спеціальної силової розетки, здатної витримати не менше 7 кВт. За конструкцією вони бувають вбудовані та накладні. Матеріал для виготовлення – карболіт. Такі вироби чорного кольору, більш дешеві, ніж білі пластикові, які міцніше. Разом з ними зазвичай продається вилка. Якщо на приладі вона вже є, підбирають відповідну розетку.

Сучасна квартира обладнується переважно внутрішніми моделями, що не порушують інтер’єру, мають багату кольорову палітру. Виробники пропонують оригінальні вироби, які не тільки виконують свою функцію, а й стають елементом дизайну, від них перетворюється кімната.

Установка розеток своїми руками - особливості монтажу та підключення

В основному ванна, кухня залишаються сферою застосування накладних розеток. У них рекомендується встановлювати моделі з відкидною кришкою, яка надійно захищає від пилу і вологи.

Установка розеток своїми руками - особливості монтажу та підключення

Різноманітність не обмежується перерахованим. Розетки із захисними шторками популярні в сім’ях з маленькими дуже цікавими дітьми. Для багатьох вельми цікаві з вбудованим індикатором струму, таймером, виштовхувачем вилки.

Установка розеток своїми руками - особливості монтажу та підключення

Виробники не зупиняються в розробках, весь час з’являються нові моделі, які вражають своєю функціональністю. Представляють інтерес з’єднані блоки, що містять в одному корпусі вимикачі і розетки, що зручно для установки і користувачів.

Монтажні коробки для внутрішніх моделей

Для вбудованих розеток потрібні посадочні гнізда – підрозетники. Залежно від матеріалу стін є їх різновиди. Одні призначені для бетону і цегли, інші – для гіпсокартону.

Установка розеток своїми руками - особливості монтажу та підключення

Вони відрізняються способом фіксації: перші спеціальними вушками, другі кріпляться на гіпсовому розчині. Крім того, стакан буває одинарним або складовим, який застосовується, якщо розетка подвійна.

Установка розеток своїми руками - особливості монтажу та підключення

У порожніх стінах встановлюються коробки зі спеціальним кріпленням. Подрозетник вставляється в отвір, через люки в днищі витягуються дроти, стакан фіксується бічними гвинтами. Вони підтягують лапки, ті впираються в гіпсокартон з протилежного боку.

Подрезнік виконується з матеріалу, який залежить від пожежонебезпеки стін. Для бетонних, цегляних і гіпсокартонних підстав застосовується пластмаса, а для горючих – метал.

Установка розеток своїми руками - особливості монтажу та підключення

Для монтажу потрібно знати розміри, щоб правильно підготувати посадочне місце. Допускається на кілька міліметрів більше, але ніяк не менше, щоб склянка не деформувався.

Конструктивні особливості виробів

Для правильної установки розеток потрібні знання їх влаштування. Вони продаються в зібраному вигляді, тому при монтажі доведеться розібрати. Складові частини – це колодка, контакти і панель.

Установка розеток своїми руками - особливості монтажу та підключення

Матеріалом для виготовлення служить високоякісний пластик, для заснування часто застосовується кераміка. Вона більш надійна, що не обгорає при іскрінні проводки, але вимагає дбайливого звернення. Її легко пошкодити, якщо докласти більше зусилля, ніж слід.

Установка розеток своїми руками - особливості монтажу та підключення

Під декоративною накладкою заховані робочі елементи. Вона з’єднується з колодкою гвинтами, які не випадають при відкручування. Одночасно панель служить надійним ізолятором, що захищає від випадкового дотику людини оберігає від зовнішніх впливів. У більшості моделей її можна замінити новою при пошкодженні старої.

Установка розеток своїми руками - особливості монтажу та підключення

У робочій частині знаходяться контакти з клемами. Вони можуть становити ціле, що краще, або з’єднуватися гвинтами. Маємо приклади застосування йоржики, куди просто вставляються оголені кінці проводів.

Це дуже надійна система, але має один недолік. Якщо потрібно перевстановлення, кабель доводиться витягувати силою, подібна деталь ламається. Клеми роблять з лудженої латуні або бронзи, але останні сьогодні зустрічаються рідко. Їх дві, але в так званих євророзетка є третя – заземлювальна.

Установка розеток своїми руками - особливості монтажу та підключення

Для установки в подрезнік на колодці є кріпильні лапки. Вони бувають нерухомими або з розпирають гвинтами. Остання конструкція дозволяє регулювати колодку, встановлюючи її точно по нахилу і висоті. Купуючи, звертають увагу на кількість зубчиків на лапці. Їх потрібно два, з одним скоро розхитається в гнізді.

Дотримання норм і правил розташування і підключення

Сучасні вимоги не мають жорстких обмежень: відстані підлогу – електроарматура необов’язкові, а тільки рекомендовані. Широко поширена установка розеток, коли висота від поверхні 30 см. Опускати нижче 25 см не рекомендується – існує ймовірність аварійної ситуації при вологого прибирання. У дитячій доцільно розташувати вище – 150-170 см.

Установка розеток своїми руками - особливості монтажу та підключення

Розроблено правила підключення, які допомагають шукати поломки, зменшують небезпеку:

  1. 1. Фазний контакт розташовують з боку вікна. Коли місце установки по відношенню до нього визначити складно, то зліва від стоїть до розетки особою.
  2. 2. Проводку укладають під колодкою в спеціальному зазорі. Довжину розраховують з урахуванням теплової деформації, щоб кінчики не опинилися короткими.
  3. 3. Нуль і захист ведуть по одній стороні, фазу – за іншою. Оплетку на товстому кабелі зачищають.
  4. 4. У кожну клему допускається під’єднати два кінця, але тільки для груп і модулів. Використовувати контакти для підключення приладів без вилки забороняється.

Запитка потужних установок має свої особливості. Розетку для плити розташовують за кухонним столом на висоті 10 см, рахуючи від рівня підлоги до її верху. Для вбудованої техніки місце за перегородкою тумбочки, висота 30-60 см. Точка для витяжки – на 50-60 см нижче верху шафи, відстань до неї 20 см. Довжина кабелю для всіх апаратів не повинна перевищувати 1,5 м.

Установка розеток своїми руками - особливості монтажу та підключення

Заборонено установка розеток:

  • ззаду вбудованої техніки;
  • над плитою і мийкою;
  • за висувними ящиками.

Для пральної машини і електроплити потрібно трьохконтактного точка з нулем, фазою і заземленням. Користуватися подовжувачем забороняється. Повинна бути окрема лінія з УЗО. Рекомендуються накладні силові розетки, які краще охолоджуються.

Робота з підрозетників і електроарматуру

Слід запастися всім необхідним, в тому числі інструментами. Знадобляться викрутки, будівельний ніж для зняття ізоляції, плоскогубці, індикатор. Якщо точка розташовується на новому місці, а не просто виконується ремонт, то потрібно мати перфоратор з коронкою і буром.

Починають з відключення електрики на щитку. Потім обов’язково перевіряють його наявність на місці роботи. Використовується індикаторна викрутка. Її жалом торкаються до всіх дротах по черзі, утримуючи великий палець на контакті зверху. Якщо лампочка засвітиться – є напруга.

Установка монтажних коробок

В намічених місцях для розеток роблять отвори. Черговість процесу залежить від стану поверхні і особливостей житла. Можливі ситуації:

  1. 1. Капітальний ремонт приміщення. Тоді роблять штроби в стінах (якщо не дерев’яні і не гіпсокартонні), прокладають кабель.
  2. 2. Є декоративне покриття, проводка знаходиться під ним, потрібно замінити розетки. Виймають з коробки, очищають посадочне місце.
  3. 3. Поверхня оброблена, система електропостачання в гофре або під плінтусом. Встановлюють точки з зовнішнім розташуванням.

Установка розеток своїми руками - особливості монтажу та підключення

Щоб правильно встановити підрозетники застосовується різна технологія, яка залежить від їх конструкції і матеріалу стін. Для роботи з бетоном бажана допомога перфоратора, з цеглою – можна обійтися ударним дрилем. Буде потрібно спеціальна коронка, але не насадка для гіпсокартону. Якщо спробувати використовувати її, то моментально затупітся або зламається.

Можна застосувати свердло з победітовим наконечником. Тоді роблять отвори по колу, зайве вибивають зубилом. Варіант трудомісткий, але якщо потрібно зробити всього кілька отворів, виправданий.

Установка розеток своїми руками - особливості монтажу та підключення

Алгоритм виконання робіт своїми руками по бетонній основі:

  1. 1. На перфоратор встановлюють насадку-коронку. Її розмір дорівнює монтажній коробці або на 1-2 мм більше, але ніяк не менше.
  2. 2. Для оберігання очей і легенів від пилу надягають захисні окуляри і респіратор. Приміщення можна вберегти від забруднення, скориставшись плівкою і скотчем.
  3. 3. Вирізають отвір необхідної глибини. Що залишився бетон вибивають, очищають внутрішній обсяг.
  4. 4. У склянці виламують заглушки і пропускають дроти.
  5. 5. З гіпсу роблять розчин, невеликою кількістю намазують посадочне місце. Вдавлюють коробку, надлишки суміші видаляють зі стіни.

Якщо поверхня ще не оброблена, визначають розташування краю коробки з урахуванням товщини майбутнього покриття. Може знадобитися подушка з фанери, коли шар штукатурки осінь товстий. Головне – забезпечити надійну фіксацію коробки в стіні. Для цього іноді використовують кріплення на дюбелях, під них висвердлюють отвори в днищі, маючи в своєму розпорядженні перпендикулярно лінії контактів.

Установка розеток своїми руками - особливості монтажу та підключення

Монтаж склянки в гіпсокартон проводиться електродрилем з коронкою діаметром 67 мм. Якщо її немає, можна насверліл отвори, а потім акуратно видалити зайве ножем. Далі в підрозетники заводяться жили кабелю, його встановлюють на посадочне місце. Якщо упори поворотні, лапки Самоустановлювальні при закручуванні притискних гвинтів. Деякі моделі забезпечені замість них стрічкою-фіксатором – потрібно потягнути за неї і відкусити зайве. Встановлюють кришку, перевіряють стан, при необхідності регулюють.

Якщо обшивка з гіпсокартону ще не встановлена, застосовують інший спосіб:

  • роблять отвір за розміром металевої обойми розетки;
  • прикладають до листу зовні;
  • зі зворотного боку – монтажна коробка;
  • стягують їх між собою гвинтами.

Залишається зібрати пристрій: встановлюють колодку, закривають декоративною кришкою. Описаний метод забезпечує більш надійну фіксацію, лапки підрозетника не знадобляться. Усередині утворюється великий простір, зручне для монтажу.

підключення розеток

Кабель обрізають залишаючи від початку коробки 7-10 см. Знімають зовнішню ізоляцію, під нею виявиться внутрішня різних кольорів, якими маркується проводка. До 2000 року існували різні стандарти, коли не було однаково для всіх фарбування. Зараз в Європі і Росії такі вимоги:

  • синій або блакитний – нуль (позначення на схемі N);
  • жовтий, зелений однотонний або смугами – заземлення (PE);
  • всі інші кольори – фаза (L).

Установка розеток своїми руками - особливості монтажу та підключення

Кінці зачищають, бажано використання спеціального інструменту – стриппера. Їм швидко знімають ізоляцію без пошкодження струмоведучих жили. Якщо такого немає, використовують звичайний ніж. Багатожильні проводи обпресовують або залужівает. Якщо ігнорувати це правило, послаблюються контакти, з’являється іскріння, обгорає розетка і навіть можливий пожежа.

Перевіряють підключення, якщо немає впевненості, що схема електропостачання в будинку виконана з дотриманням правил. Щоб знайти фазу, досить індикатора, який показує її світінням лампочки при ввімкненій напрузі. Якщо кабель з трьома жилами, приналежність решти визначається мультиметром. Його виставляють більше, ніж на 220 В. Першим щупальцями торкаються фазного проводу, другим – по черзі інших. На «нулі» прилад покаже 220 вольт, на «землі» – нижче.

Установка розеток своїми руками - особливості монтажу та підключення

У триконтактною розетці заземлення приєднують до середньої клеми (вона позначена умовним знаком), інші два дроти – на крайні. Важливо дотримуватися однакову розподіл по всіх точках, що створює зручності при ремонті, виключає коротке замикання. Якщо схема двухпроводная, підключити можна фазу і нуль. Важливо пам’ятати, що на вимикач подається тільки один фазний провід, а на розетки – два різних. Підключення групи здійснюється по паралельній схемі, заземлення підводиться від загальної точки.

Установка розеток своїми руками - особливості монтажу та підключення

Підключення групи розеток

З’єднання виконується в залежності від типу затискачів. Якщо вони пружинні, надавливается спеціальна клавіша. В іншому випадку фіксація проводиться гвинтами. Кінці згинають півкільцем за годинниковою стрілкою, тоді вони не вислизнути при кріпленні.

Коли закінчено з підключенням, проводку акуратно згинають, поміщають разом з колодкою всередину склянки. Механізм фіксують, розпираючи наполегливі лапки гвинтами, або прикручують шурупами на краю підрозетника. Спосіб залежить від типу електроарматури. Важливо не перетягнути, щоб нічого не лопнуло. Потім прикручують декоративну накладку. Коли всі крапки встановлені на місця, підключають напруга і перевіряють працездатність.