Гофра для проводів захищає елементи електромереж від механічних зовнішніх пошкоджень і додатково виконує функцію ізолятора, який при порушенні цілісності кабелів зменшує ризик отримання людиною удару струмом. Вона використовується для облаштування прихованої проводки і прокладання інженерних комунікацій на відкритих просторах. Гофровані труби відрізняються один від одного розмірами, матеріалом виготовлення та технічними характеристиками.
Матеріали виготовлення і гідності гофротруб
Гофра для проводів – це шланг, стінки якого мають особливу форму, що отримується в результаті з’єднання кілець різної товщини і перетину між собою. Жорсткість такому виробу забезпечують зовнішні елементи. Вони роблять трубу стійкою до поперечних навантажень. Більш тонкі внутрішні кільця надають гофре еластичність, що дає можливість при прокладці електромереж згинати її під кутом до 90 °.
Описувані труби застосовуються для монтажу різних за призначенням і виконання комунікацій. Тому їх виготовляють з пластикових матеріалів з особливими властивостями. Гофротруби виробляють з таких матеріалів:
- Поліетилен високого (ПВД) і низького (ПНД) тиску. Вироби першого типу незамінні при облаштуванні прихованої електричної проводки в піноблоках, цеглі, бетоні, які не схильні до спалахів. Труби з ПНД характеризуються підвищеною гнучкістю. Вони використовуються для прокладки складних по конфігурації електромереж.
- Поліпропілен. Гофра з цього матеріалу призначена для монтажу проводів в спеціальні електроканали, що встановлюються в будівлях, побудованих за монолітною методикою.
- Полівінілхлорид. Труби з нього рекомендовано прокладати на потенційно пожежонебезпечних об’єктах. ПВХ гофри є самозатухаючим матеріалом.
- Поліамід. Такі вироби гарантують максимальну гідроізоляцію кабелів.
При облаштуванні електропроводки в дерев’яних будинках використовується термостійкий металева гофра. Вона має високу вартість. Тому застосовувати її для прокладки кабелів в пожежонебезпечних будинках економічно недоцільно.
Труби для монтажу проводів істотно підвищують безпеку експлуатації побутових електричних і слабкострумових мереж. Пластикова гофра володіє наступними перевагами:
- забезпечує якісну ізоляцію кабелів (описувані вироби грають роль ефективного діелектрика);
- характеризується мінімальним ступенем займистості;
- відмінно протистоїть механічним навантаженням;
- може експлуатуватися при температурах від -20 до +60 ° С;
- надає приміщенню естетичний вигляд;
- що не окислюється при підвищеній вологості і не вступає в контакт з хімічно активними сполуками;
- захищає дроти від впливів природних факторів.
Гофротруби з пластикових матеріалів повністю безпечні для здоров’я людини. Вони зараховуються до категорії екологічно чистих виробів.
Різновиди і розміри гофрованих виробів
Гофротруби поділяють на важкі і легкі. Перші із зазначених мають стінки великої товщини. За рахунок цього міцність виробів значно збільшується. Важкі захисні рукави використовуються при укладанні вуличних електромереж в траншеї і при необхідності монтажу гофри під підлогову бетонну стяжку.
Легкі труби застосовуються тільки всередині приміщень. Невелика вага дозволяє прокладати їх по стелі, стін в будинках і квартирах. Такі пластикові вироби дуже гнучкі. Вони повторюють контур кімнати, в якій монтуються, і не псують її інтер’єр. Легкі гофрорукаві без проблем встановлюються під натяжною стелею, гіпсокартонними конструкціями та іншими видами декоративного оздоблення.
Внутрішній діаметр труб для прокладки електрокабелів варіюється в межах 10,7-39,6 мм, зовнішній – 16-50 мм. Співвідношення перетинів гофрованих виробів показано в таблиці нижче.
Внутрішній діаметр
Зовнішній діаметр
39,6
50
31,5
40
24,5
30
18,3
25
14,1
20
10,7
16
Діаметр металевих рукавів дорівнює 9,8-87,5 (зовнішній) і 5,1-78 (внутрішній) мм. Співвідношення перерізів вказані далі.
Внутрішній діаметр
Зовнішній діаметр
78,0
87,5
62,5
71,5
49,5
58,0
37,5
45,0
31,5
38,0
24,5
30,3
18,0
22,0
14,7
19,0
11,7
15,6
9,7
13,5
7,7
11,0
5,1
9,8
Для прокладки електропроводки між поверхами висотних будівель рекомендовано використовувати пластикові гофрорукаві перетином 40-50 мм, для з’єднання електричних щитів – 32-40, монтажу жив між розподільними коробками – 25-32. Підключення коаксіальних мереж і споживчих приладів всередині житла виконується трубами перетином 20-25 мм. А для установки сигналізації, телефонних комунікацій і підводки тонких жив до вимикачів і розеток досить виробів 16 мм.
Гофра для проводів продається в бухтах. Їх розміри – 2-25 м (важкі вироби), 50 або 100 м (легкі). Рукава упаковуються в поліетиленову термоусадочну плівку, що полегшує процес їх транспортування і забезпечує збереження виробів при зберіганні.
Гофротруби випускаються з протяжкою і без такої. Це важливий нюанс. Наявність протягання (тонкого троса, до якого прикріплюється електропровід) спрощує монтаж магістралей. Невеликий шматок кабелю вставити в захисний рукав нескладно. А ось при необхідності протягування проводів по довгих трубах без спеціального троса обійтися неможливо.
Монтаж захисту для кабелю – правильний порядок дій
В квартирі або приватному будинку гофру для проводів рекомендується прокладати по таємного принципом. У таких випадках в стінах, на стелі заздалегідь робляться штроби. В останні і укладають труби з електрокабелями. Після цього канави з гофроізделіямі заштукатурюють.
Зовнішня проводка не вимагає підготовки штроб. Труби просто кріпляться до основи хомутами або спеціальними кліпсами. А потім ховаються під натяжною стелею або конструкцією з гіпсокартону.
При облаштуванні центральних магістралей електричних мереж дроти встановлюються в гофрорукаві перед їх монтажем. У відгалуження під вимикачі і розетки тонкі кабелі дозволяється протягувати пізніше.
Сам процес монтажу захисних виробів не викликає серйозних проблем у народних умільців. Спочатку слід розрахувати довжину електропроводки і нарізати труби на шматки необхідної довжини. Розкрій пластикових гофр здійснюється ножем, металевих – спеціальними ножицями.
Протяжку вкорочують кусачками. Вона розташовується в трубі з натягом. Трос потрібно притримувати при обрізанні рукою, щоб він не заскочив в гофровану оболонку. Після розкрою кінчик протягання загинається.
Наступний крок – протяжка проводки крізь трубу. Саме ця операція найчастіше викликає труднощі у домашніх майстрів. Докладні правила її виконання описуються в наступному розділі.
Після протягання кабелю приступають до установки гофри на стіні, стелі. Фіксація труби проводиться монтажною стрічкою або кліпсами з пластика. Кріплення робиться так, щоб захисна оболонка не провисала.
При підведенні електричної лінії до розподільних коробок, електрощитів, вимикачів, розеток кромку гофри в обов’язковому порядку заводять в корпус зазначених пристроїв. Проводи не повинні залишатися на увазі.
Протяжка кабелю всередині гофри – всі нюанси операції
Якщо в захисну трубу необхідно помістити кілька проводів, їх з’єднують між собою за допомогою полівінілхлоридної ізоляційної стрічки, створюючи так званий джгут. Обмотувати кабелі бажано по всій їх довжині. При протягуванні одного проводу ніяких додаткових дій з ним не проводиться.
Після цього потрібно з’єднати трос з підготовленим джгутом. Операція виконується одним з двох способів:
- Протяжка прикладається до джгута і закріплюється ізолентою.
- Трос обмотується навколо проводів і обжимается пассатижами в декількох місцях з кроком в 2-3 см.
Одиночний провід з’єднується з протяжкою простіше. У його ізоляції (в 4-5 см від торця) пробивається отвір, в який вставляється трос.
Досвідчені майстри радять намотати на край джгута ізоляційну стрічку, сформувавши фігуру у вигляді циліндра. Тоді простягає скручування не стане чіплятися за внутрішні стінки гофри.
«Одягати» трубу на кабель бажано удвох. Одна людина проштовхує джгут, інший – утримує протяжку. Якщо помічника ні, процедура виконується за наступним алгоритмом:
- Вільний кінець троса фіксується на будь-якої стаціонарної опори, яка буде надійно його утримувати.
- Труба натягується однією рукою і утримується в такому стані.
- Другою рукою джгут подається всередину гофри.
Третю операцію слід робити дуже акуратно. Протяжка може зіскочити зі скручування при сильному перетягуванні конструкції. У цьому випадку доводиться обрізати частину труби і повторно з’єднувати джгут з тросом, отримуючи в результаті магістраль, що складається з безлічі шматків, перемотаних ізолентою.
Кілька корисних порад з прокладання гофри своїми руками
Створена за допомогою гофрованих виробів лінія вийде безпечної в експлуатації і довговічною при дотриманні певних вимог. Вони наведені далі:
- Максимальна довжина одного шматка гофротруби в житлових приміщеннях дорівнює 20-25 м.
- Небажано загинати захисний рукав під гострими кутами.
- При облаштуванні магістралей великої протяжності складові частини гофри з’єднуються в одну конструкцію спеціальними транзитними коробками. Їх ставлять на ділянках повороту труби.
- На одній цільної лінії електропроводки довжиною 25 м допускається наявність максимум 2-3 кутів.
У випадках, коли монтаж гофротруб проводиться на вулиці, їх слід підвішувати на сталевому тросі. Для зовнішніх робіт використовуються рукава з поліаміду або металу. Кріплення захисної конструкції здійснюється особливими підвісами або пластиковими скобами.
Використання гофрованих труб гарантує отримання довговічною в експлуатації і безпечної електропроводки. Кошти, витрачені на покупку захисних рукавів, з лишком окупають себе.