Перегородки, стіни в міських квартирах і приватних будинках при проведенні ремонту або реконструкції можна виготовити з різних матеріалів. Традиційно для цих цілей використовується гіпсокартон і цегла. В останні роки зазначені матеріали стали витіснятися новими виробами, які мають більш високими експлуатаційними і технічними перевагами.
Пазогребневі вироби – достоїнств багато, але є і мінуси
Пазогребневі плити, звані також блоками, являють собою сучасний будматеріал. Він швидко завоював популярність серед домашніх майстрів і професійних ремонтників. Такі вироби маркуються буквами ПГП і ПГБ. Неважко зрозуміти, що під першу абревіатуру ховаються плити, а під другий – блоки. При цьому різниці між ними немає ніякої. По суті, мова йде про одне й те ж виробі. Просто одні називають його блоком, а інші – плитою.
ПГБ широко застосовуються для зведення перегородок і стін між кімнатами в житлових будівлях і громадських будівлях. Описувані вироби дозволяється монтувати в приміщеннях з нормальним рівнем вологості і висотою стель не більше 420 см. По периметру ПГП розташовуються пази і гребені (звідси і назва). Ці з’єднувальні елементи забезпечують стійкість споруджуваних перегородок.
Основні переваги піноблоків виробів такі:
- 1. Висока вогнестійкість. ПГБ не горять при виникненні пожежі і не виділяють токсичні сполуки при нагріванні.
- 2. Простота монтажу своїми руками. Розглянуті блоки для перегородок можуть використовуватися практично будь-яким домашнім майстром після вивчення нескладних правил роботи з ними. Вироби без проблем раскраиваются і свердлити, а також піддаються іншим видам обробки.
- 3. Екологічність. ПГП виробляються з нешкідливих компонентів.
- 4. Економічність. Установка перегородок з блоків з пазами і гребенями вимагає мінімальних фінансових витрат (в 1,5-2 рази менших, ніж при використанні гіпсокартону або цегли).
- 5. Можливість монтажу різних інженерних комунікацій в споруди з піноблоків виробів (труб, електричної проводки і так далі).
- 6. Простота остаточної обробки стін з ПГБ. Їх необов’язково оштукатуривать. Готову конструкцію можна просто обробити ґрунтовкою. А потім обклеювати її шпалерами або фарбувати.
До недоліків блоків відносять їх недостатню шумоізоляцію. Формально ПГП відповідають саннормам по звукозащіте. Але на практиці це не так. Суть в тому, що пазогребневі вироби здатні збирати сторонні звуки з стінових, підлогових і стельових поверхонь, до яких вони примикають. Тобто ПГП грають роль своєрідного ретранслятора шуму. У кімнаті з перегородкою, зробленої з такого матеріалу, чутні всі звуки з сусідніх приміщень. Чи не кожна людина готова жити в таких умовах.
Другий мінус виробів – ймовірність руйнування перегородки при просідання її нижніх блоків. Якщо монтаж конструкції виконується за всіма правилами, подібних ситуацій не виникає. Також пазогребневі споруди можуть злегка захитався. Такі випадки спостерігаються при неякісної їх фіксації до стельової поверхні. Ще один недолік ПГП – неможливість навішування на конструкції з них важких полиць і інших предметів. Перегородка просто не витримає подібного навантаження.
Різновиди блоків – вибираємо відповідні
Розглянуті плити бувають різними. Вони діляться на:
- силікатні і гіпсові;
- вологостійкі і звичайні;
- пусто- і повнотілі.
Гіпсові блоки виготовляються з гіпсу (будівельного) марок Г-5 і Г-4. Якщо виробляються звичайні плити, ніяких інших добавок в них немає. А ось при виготовленні водостійких виробів в гіпс домішують спеціальні модифікатори (портландцемент і доменний шлак). Вони роблять ПГП несприйнятливими до підвищеної вологості. Звичайна гіпсова плита може застосовуватися виключно в сухих приміщеннях. Водостійкі блоки (вони пофарбовані в зелений колір) дозволяється використовувати на будь-яких за рівнем вологості об’єктах.
Вироби з гіпсу мають стандартні розміри і технічні характеристики. Вага пустотілих плит – 22-24 кг, повнотілих – 30-32. Перші рекомендовані для монтажу перегородок в приміщеннях, де на підлогу підстави не здатні витримувати підвищені навантаження. Повнотілі вироби відрізняються більшою міцністю. Споруди з них виходять набагато довговічніше і надійніше в експлуатації. Стандартний розмір гіпсових плит обох видів – 66,7 (довжина) на 50 (висота) на 8 (товщина) сантиметрів, показник водопоглинання – 5% (водостійкі) і 26-32% (звичайні), щільність – 1100-1350 кг / куб . м. Деякі виробники випускають пустотілі ПГБ зі збільшеною до 10 см завтовшки.
Гіпсові звичайні блоки по типу гребеня поділяють на прямокутні і трапецієподібні. Їх експлуатаційні характеристики однакові. Відмінність між виробами полягає в геометричній формі їх гребеня. Монтаж прямокутних і трапецієподібних пазогребневих плит виконується за одним принципом. Цікавлять нас вироби виготовляються різними компаніями. Найбільшою популярністю користуються блоки під брендами Волма і KNAUF. Вони відрізняються високою точністю геометричних розмірів і гарантовано стабільними технічними характеристиками. З пазогребня Волма і KNAUF будують стіни, міжквартирні перегородки (подвійні і одинарні), віконні та дверні прорізи. Останні, до речі, дозволяється встановлювати без додаткових перемичок, які називаються заставними.
У порівнянні з гіпсовими силікатні ПГП більш вологостійкі і міцні. Виготовляються вони методом пресування і обробки паром з піску (кварцового), негашеного вапна і води в спеціальних акрилових ваннах-агрегатах. Одна силікатна плита важить 15,6-21,9 кг, має щільність близько 1870 кг / куб. м., розміри 50х25х7 см, показник поглинання води 13,6%. Відмінні характеристики дозволяють використовувати силікатні вироби для виконання будь-яких монтажних робіт без будь-яких обмежень.
Що нам варто перегородку побудувати?
Зведення стін та інших конструкцій з ПГБ вимагає мінімальних трудовитрат і знань. Конструкції з описуваних плит споруджуються перед облаштуванням чистового підлогового підстави і фінішними оздоблювальними роботами. Щоб побудувати надійну перегородку без допомоги фахівців, нам потрібно підготувати дерев’яні клини, шпатель, гумовий молоток, монтажний клей, ножівку, міксер, шпатель, олівець (маркер), рулетку, правило, рівень, дриль, мотузку (шпагат), армуючу стрічку.
Перегородка зводиться своїми руками по простому алгоритму:
- 1. Виконуємо розмітку приміщення.
- 2. Готуємо ділянку установки блоків.
- 3. Виконуємо монтаж ПГП.
- 4. Закладаємо наявні шви на побудованої конструкції.
- 5. Здійснюємо фінішну обробку споруди.
На практиці все виглядає наступним чином. За 24-30 годин до початку монтажних робіт заносимо ПГП в приміщення. Блоки повинні акліматизуватися в кімнаті. Потім добре очищаємо ділянки стін, підлоги і стелі, з якими будується перегородка буде з’єднуватися. При необхідності вирівнюємо зазначені поверхні. Використовуємо для цих цілей розчин з піску та цементу (3 до 1). Наносимо розмітку на підлогу, потім на стелю і стіни. Розкроюємо ПГП по потрібних параметрах.
Готуємо клейовий розчин шляхом додавання води в гіпсову шпаклівку (наприклад, Фугенфюллер). Необхідний об’єм рідини вказується на упаковці складу. Замість шпаклівки для кладки ПГБ можна застосовувати звичайний клей для роботи з газобетонними виробами. Сам процес монтажу плит елементарний. Укладання блоків здійснюється в кілька рядів, в шаховому порядку зі стикуванням окремих виробів між собою по швах. Установку плит дозволяється здійснити пазом вгору або вниз. Фахівці радять укладати ПГБ пазом вгору. В цьому випадку клей буде максимально рівномірно заповнювати пазогребенева простір.
Кожен монтується ряд плит обов’язково перевіряємо рівнем на точність укладання по вертикалі і горизонталі.
Приступимо безпосередньо до спорудження перегородки. Перший ряд блоків монтуємо на бетонну стяжку, якої ми вирівнювали підлогу. Промащуємо необхідний ділянку клеєм, встановлюємо плити. Перед цим зрізаємо з нижнього торця виробів гребінь. На першому ряду він нам не потрібен. Потім обробляємо клеєм гребені і пази плит першої і другої лінії. Викладаємо наступний ряд. Просто встановлюємо блоки (не забуваємо про шаховий порядок), використовуючи систему паз-гребінь. Гумовим молоточком осаджуємо ПГП.
Клей використовуємо обов’язково. З’єднання паз-гребінь не забезпечує необхідної міцності конструкції. Важливий момент! Всі шви (і по вертикалі, і по горизонталі) робимо однакової ширини (1-2 мм). Аналогічним чином викладаємо всі наступні ряди. Внутрішні кути перегородки зміцнюємо армуючої стрічкою, зовнішні – профілями (скобами) з металу. Останні монтуємо прямо в паз блоку і кріпимо їх до захисної конструкції анкерним дюбелем або до панелі перекриття (в цьому випадку використовуємо самонарізні гвинти). Крім цього, по периметру зовнішнього стику виробів рекомендується прокладати шар спеціального матеріалу – бітумізірованний повсті або пробки.
Після монтажу всієї конструкції шліфуємо її, обробляємо грунтовкою. Чекаємо висихання останньої. Після цього зашпакльовуються шви на перегородці і ділянки її стиків зі стінами. При бажанні Оштукатуривать поверхню зведеної конструкції. Хоча ця операція, як було зазначено, є необов’язковим. Залишається лише виконати фінішну обробку перегородки. На неї можна наклеювати будь-які шпалери або фарбувати.
Корисні поради – майстрам-самоучок на замітку
Пазогребеневі – відмінний виріб для самостійного мурування стін та перегородок. Він забезпечує швидкий монтаж запланованої конструкції своїми руками. При цьому слід врахувати наступне:
- 1. Використовуємо плити відомих виробників (Кнауф, Волма). З неякісних блоків створити надійну конструкцію у нас не вийде.
- 2. Обов’язково Оштукатуривать побудовану перегородку, якщо на її поверхні є нерівності (вм’ятини і виступи) розмірами 1,5-7 см. Для закладення незначних дефектів (до 1,5 см) використовуємо штукатурку.
- 3. При розкрої пазогребней виділяється багато пилу. Її слід відразу видаляти (використовуємо пилосос). Дихати повітрям, насиченим гіпсовими або пісочним взвесями, шкідливо. Крім того, пил забивається в пази і ускладнює процес з’єднання блоків.
- 4. На перегородки з силікатних і гіпсових повнотілих виробів дозволяється навішувати невеликі полички з малою вагою. Масивні конструкції (наприклад, шафи) краще до готових перегородки не кріпити.
- 5. На кухнях і в приміщеннях з підвищеною вологістю завжди використовуємо вологостійкі ПГП.
Ще один момент. Описані блоки мають вагу до 32 кг. Працювати з такими виробами одному дуже незручно. Тому всі монтажні роботи рекомендується виконувати з напарником. Це знизить ризик травмування і прискорить процес зведення перегородки. Двоє людей без проблем зможуть побудувати за один день конструкцію площею до 30 квадратів, якщо стануть дотримуватися всіх порад, викладених у статті.