Крісло-гойдалка – це невід’ємний атрибут заміського будинку або дачі. Нерідко цей популярний предмет меблів зустрічається в міських квартирах. Він не тільки допомагає відпочити і розслабитися, але і добре доповнює загальний стиль оформлення житла. До того ж крісло-гойдалку досить просто зібрати з підручних засобів. Для цього потрібно підібрати і вивчити креслення, а також ознайомитися з порядком складання і фінішної обробки виробу.
Матеріал для крісла-качалки – як не помилитися у виборі?
Через стрімке збільшення обсягів будівництва в заміській межах, а також підвищених вимоги населення до комфорту, крісла-качалки стали користуватися попитом. Цим вміло користуються меблеві магазини і салони, пропонуючи своїм клієнтам моделі з різних матеріалів. Найчастіше виробники використовують для виготовлення меблів такі види сировини:
- дерево – крісла з масиву хвойних або листяних порід деревини виділяються своєю міцністю і довговічністю;
- алюмінієві або сталеві труби – цей матеріал використовуються для виготовлення надійного каркаса. Надалі він покривається тканиною, штучною або натуральною опліткою;
- вербова лоза – меблі з цієї сировини відрізняється своєю оригінальністю і довговічністю;
- фанера – крісла з цього матеріалу володіють легкістю і практичністю.
Виготовлення кожного з перерахованих видів меблів має свої особливості. Для складання крісел з масиву потрібно мати навички в роботі зі столярним верстатом, вміння правильно підібрати спосіб з’єднання елементів конструкції. Щоб зібрати такий виріб, потрібно витратити багато часу і сил. Нерідко для цього потрібна допомога.
Виготовлення меблів з вербових прутів вимагає знань у виборі, висушуванні і підготовці сировини. Від виробника потрібен досвід в збірці каркаса і навички в його оплетении.
Трохи по-іншому йдуть справи з виготовлення меблів на основі металевого каркаса. Для складання останнього потрібно ручної трубогиб, зварювальний апарат та кутова шліфувальна машинка. При наявності досвіду в роботі з ними виробник зможе зібрати оригінальний і максимально міцний остов. Щоб знизити загальну масу крісла, сидіння і спинку для нього найкраще зробити з міцної тканини або джутового шнура.
Найпростіший спосіб виготовлення крісла-качалки – це використання фанери. Вона легко піддається обробці, а деталі з неї надійно склеюються столярним клеєм. Крім того, листова фанера добре тримає металеві кріплення.
Підготовка до виготовлення меблів з фанери
Безпосередньо перед складанням крісла з фанери, виробнику потрібно підготувати інструментів. До їх переліку входить:
- електрична дриль і комплект свердел – потрібна для витівки різних по діаметру отворів;
- електричний лобзик – незамінний інструмент при роботі з деревиною;
- шліфувальна машинка – допомагає зробити поверхні ідеально гладкими.
Щоб зробити крісло-гойдалку, буде потрібно фанера. Кожен лист повинен мати товщину не менше 2 см. Якщо відповідних планок в продажу немає, то можна купити кілька листів з товщиною 10 мм, і попарно склеїти їх між собою клеєм ПВА.
Для складання меблів потрібні креслення. Їх можна накреслити своїми руками, або використовувати вже готову схему. Головне, щоб проекти були зрозумілі виробнику. У кресленнях повинні бути вказані розміри використовуваних для складання деталей – ширина сидіння, висота спинки, габарити каркаса.
Швидко підготувати шаблони для розмітки деталей меблів допоможуть схеми з перекладної сіткою. Якщо їх немає під руками, то шаблони потрібно зробити самостійно. Для цього потрібно розмітити сітку на аркуші ДВП або ватмані. Вона повинна складатися з паралельних ліній, рівномірно віддалених один від одного.
Нанести контур майбутніх деталей на лист можна простим олівцем, злегка натискаючи на нього. Отримане зображення буде потрібно оглянути і відкоригувати. Вирізати шаблон можна тільки остаточно переконавшись в його відповідно до бажаним результатом.
Краї вирізаного шаблону потрібно обробити за допомогою наждачного паперу. Всі його кути потрібно згладити. Після цього необхідно докласти трафарет до листової фанери і по черзі розмітити елементи крісла-качалки. Для цього шаблон потрібно обвести по контуру, малюючи товсті лінії олівцем або маркером.
Як випилювати і зачищати елементи крісла?
Після того як всі деталі будуть розмічені, їх потрібно акуратно випиляти. З цим завданням відмінно впорається електричний лобзик. Замість нього можна скористатися пилками фігурного цвітіння деревини. Вони відрізняються малою шириною полотна і невеликими зубами. Це дасть виробнику можливість випилювати криволінійні елементи як з великим, так і з малим радіусом заокруглення.
Найкраще випилювати елементи не рівно по їх контурах, а з відступом назовні на 0,5 мм. Надалі при зачистці кромок виробник зможе зберегти натуральні розміри виготовлених деталей.
Як тільки всі елементи будуть акуратно випив, їх потрібно підготувати до складання крісла. Спочатку їх потрібно зачистити крупнозернистою наждачним папером. Після цього залишиться скруглить кути їх крайок, використовуючи для цього електричний фрезер.
Послідовна збирання меблів – правильний порядок дій
Повністю готові до монтажу елементи потрібно надійно з’єднати. У більшості випадків для цього використовується якісний клей, різьбові шпильки або шипові з’єднання. Найкраще заздалегідь визначити, як буде збиратися конструкція, і яким чином найкраще кріпити її складові.
Щоб уникнути можливих недоліків, буде потрібно спочатку зібрати всі деталі меблів без використання клею. Якщо крісло відповідає всім використовуваним кресленнями, то потрібно приступити до остаточної зборки. Для цієї клей слід наносити на виступаючі частини елементів і щільно вставляти їх у відповідні пази в конструкції. Щоб поліпшити якість з’єднання деталей і зробити меблі більш надійною, потрібно використовувати металеві або дерев’яні розсувні струбцини.
Фінішна обробка меблів – що підійде для оформлення?
Як тільки клей повністю висохне, все стягують елементи можна зняти з меблів. Після цього потрібно оглянути крісло на предмет патьоків клею. Необхідно, щоб зайвий клей був видалений. В іншому випадку виконати якісну обробку крісла не вийде.
Після шліфування вироби і видалення з його поверхонь залишків клею і задирок, слід приступати до нанесення декоративних матеріалів. Найчастіше в домашніх столярних майстерень використовують такі види обробки:
- кольорові лаки з водної, масляної або нітрооснові;
- прозорі лаки – призначені для захисту фанери від відколів і подряпин;
- морилки на спиртовій або водній основі – використовуються для імітації різних порід деревини;
- емалі і фарби.
Зробити остаточний вибір на користь того чи іншого декоративного матеріалу допоможуть переваги виробника. У будь-якому випадку він буде залежить від особливостей інтер’єру приміщення, в якому буде знаходитися крісло-качалка.
При нанесенні фарби або лаку на деталі крісла-качалки потрібно уникати попадання оздоблювального матеріалу на болти, гайки і інші металеві кріплення. В іншому випадку рідина швидко просочиться і застигне в різьбі кріплень, через що власнику буде складно витягти їх для ремонту меблів.