Вічнозелений чагарник плющ (Hedera) є представником сімейства Аралієві. Головна особливість цієї культури – це наявність безлічі різновидів, серед яких трапляються досить вишукані, а також дуже ефектні.
Родом ця рослина з Європи. Цей рід об'єднує 15 видів, при цьому всі вони представлені вічнозеленими чагарниками. Її нерідко вирощують у кімнатних умовах, оскільки вона користується великою популярністю у садівників. Якщо є оптимальні умови для розвитку і зростання такої рослини, то маленький кущ за короткий час перетвориться і стане дуже красивою ліаною. Звичайно, чимало залежить від різновиду самого плюща. Середня швидкість росту такої рослини приблизно 100 см за 12 місяців.
Плющ являє собою вічнозелену ліану, яка вирізняється високою декоративністю. Його можна вирощувати як у кімнатних умовах, так і у відкритому ґрунті. Початок цвітіння припадає на останні літні або перші осінні тижні. Крім того, що плющ дуже гарний, він ще є довгожителем. Середня тривалість життя такої рослини – 500 років.
Корисні властивості
До складу плюща входить велика кількість корисних речовин, завдяки чому рослина вважається цілющою. Його використовують для виготовлення лікарських засобів, які застосовують під час лікування хвороб печінки, а також у разі кашлю та болю під час менструації в жінок, а ще вони допомагають зміцнити імунну систему організму. Також плющ досить широко поширений і в нетрадиційній медицині.
Ця рослина має такі корисні властивості, як:
- прискорює загоєння ран;
- антимікробну;
- сечогінний;
- протизапальну;
- сорбційна.
Ліана сприяє очищенню повітря в кімнаті від цигаркового диму, а також від шкідливих речовин, що виділяються під час роботи газової плити і під час використання мийних засобів.
Короткий опис вирощування
- Температура повітря. Оптимальна температура в кімнаті – близько 18 градусів. Якщо ж у приміщенні тепліше, тоді рослині слід забезпечити регулярне зволоження з пульверизатора.
- Вологість повітря. Плющ найкомфортніше себе почуває при рівні вологості 50-60 відсотків. Саме тому листя рослини потрібно зволожувати з пульверизатора з періодичністю 1 або 2 рази на 7 днів.
- Освітленість. Яскраве, але розсіяне освітлення слід забезпечити плющу ряболистому. Для різновидів з однотонним зеленим листям рекомендується вибрати північне підвіконня. Крім цього такий вічнозелений багаторічник може звикнути до штучного джерела світла.
- Полив. У теплу пору року поливати ліану необхідно 1 або 2 рази на 7 днів. У зимові місяці частоту поливів скорочують у 2 рази.
- Ґрунтосуміш. Найкраще плющ росте в субстраті, який приготований своїми руками. З'єднайте торф, садовий, листовий і легкий дерновий ґрунт, які беруть у рівних частинах. Якщо ґрунтосуміш має надмірно щільну структуру, то її слід змішати з перлітом і торфом або з піском. Вона має бути пухкою і добре дренованою.
- Добриво. Підживлення плюща треба проводити регулярно, при цьому рекомендується використовувати по черзі органіку і мінеральні комплексні добрива.
- Пересадка. Поки рослина молода, її пересаджують двічі на рік. Дорослі кущі пересаджують 1 раз на 2 або 3 роки. Дану процедуру проводять у весняний час.
- Розмноження. Плющ можна розмножити живцюванням, відводками і насіннєвим способом. Останній спосіб використовується вкрай рідко. Плющ можна розмножити верхівковим живцем, який на вкорінення ставлять у ємність із водою. Коли живець вкорениться, його потрібно висадити в окрему ємність із субстратом. Щоб отримати відводок, поруч із кущем потрібно поставити невеликий горщик із субстратом, у який прикопують пагін із повітряним коренем.
Догляд за плющем у домашніх умовах
Кімнатний плющ відрізняється невибагливістю у догляді. Однак якщо ви хочете, щоб рослина не хворіла і була завжди пишною і красивою, необхідно дотримуватися певних правил догляду.
Температурний режим
Кімнатний плющ – це дуже теплолюбна рослина. Оптимальна температура для його вирощування – близько 25 градусів. Влітку за можливості винесіть кущ на балкон, при цьому до настання заморозків його слід перенести в будинок.
Пам'ятайте про те, що рослина вкрай негативно реагує на температуру повітря нижче 13 градусів. Через це ліана може почати хворіти або на ній можуть оселитися шкідники.
Вологість повітря
Особливо підвищеної вологості повітря рослина потребує в літні спекотні дні. У цей час листя зволожують 2 або 3 рази на 7 днів. У зимовий час обприскування проводять 1 раз на 1,5 тижні, і то лише в тому випадку, якщо в приміщенні спекотно і надмірно низька вологість повітря.
Освітленість
Ця ліана потребує розсіяного світла, оскільки прямі промені сонця стають причиною появи опіків на листових пластинах. У літню пору квітку рекомендується перенести на північне підвіконня або балкон. У зимові місяці ця багаторічна рослина має перебувати в опалювальному приміщенні. У цей час рослині слід забезпечити досвічування, причому для цього відмінно підійде лампа денного світла.
Пам'ятайте, що плющ негативно реагує на часті перестановки на нове місце. У зв'язку з цим переносити його на нове місце потрібно тільки лише за крайньої необхідності.
Полив
Наскільки часто потрібно зволожувати субстрат у горщику? На це значний вплив справляє пора року. У зимові місяці рослину поливають приблизно 1 раз на 7 днів, а в теплу пору року – 1 або 2 рази на тиждень.
Зволожувати ґрунтосуміш у горщику потрібно помірно, при цьому на його дні обов'язково зробіть дренажні отвори, які допоможуть запобігти застою вологи в коренях.
Вибір горщика
До вибору горщика, що підходить для вирощування плюща, треба поставитися з великою увагою. Якщо ємність буде надмірно об'ємною, то це призведе до появи гнилі на кореневій системі, а якщо їй буде дуже тісно – це може стати причиною неповноцінного розвитку куща.
Для посадки молодого куща використовують горщик середньої величини. Під час пересадок його щоразу замінюють на ємність, яка більша за попередню в поперечнику на 20-30 мм.
Ґрунтосуміш
Щодо субстрату кімнатний плющ не висуває особливих вимог. Однак він обов'язково має бути пухким і повітропроникним. При бажанні для посадки можна використовувати готовий покупний універсальний субстрат для кімнатних культур.
Щоб приготувати ґрунтосуміш власноруч, треба з'єднати перегній, листовий ґрунт, пісок і торф, які беруть у рівних частинах.
Добриво
Без своєчасних підживлень плющ не зможе рости і розвиватися повноцінно. Для цього можна використовувати як мінеральне добриво, так і органіку. Досвідчені квітникарі рекомендують, чергувати такі добрива. Підживлення комплексними мінералами допоможе домогтися швидкого і відчутного результату.
У теплу пору року підживлення проводять із частотою 1 раз на 2 тижні. З настанням зимового періоду проводять скорочення частоти підживлення до 1 разу на місяць.
Пересадка плюща
Поки ліана молода, її пересадку проводять щорічно у весняний час. Коли кущику виповниться три роки, частоту пересадок слід скоротити до однієї на 2-3 роки. Пересаджуючи рослину обов'язково змініть стару ємкість на нову, яка має бути трохи більшою в діаметрі. Пересаджений кущ потрібно обов'язково полити.
Обрізка
Важливою процедурою у вирощуванні домашнього плюща є його своєчасна обрізка. Цією процедурою не рекомендується нехтувати, тому що вона має позитивний вплив на розвиток рослини. Завдяки їй прискорюється ріст ліани, а також запускається процес формування молодих пагонів.
Обрізка плюща полягає в тому, що регулярно проводиться прищіпка верхніх частин пагонів. Проводять цю процедуру тільки тоді, коли це необхідно.
Щоб кущ зберіг свій привабливий зовнішній вигляд, потрібно своєчасно видаляти безлисті, а також відмерлі пагони. Якщо обрізка буде проводитися вчасно, то це позитивно позначиться на здоров'ї та зовнішньому вигляді рослини.
Період спокою
У домашнього плюща відсутній період спокою. Він активно розвивається і росте цілий рік.
Цвітіння
Перше цвітіння у такої багаторічної ліани може настати у віці 8 або 9 років. На гілках утворюються маленькі зонтикоподібні суцвіття, на яких згодом формуються ягодоподібні плоди синього або чорного забарвлення. Найчастіше в цих ягодах міститься отрута. Як правило, плющ практично не цвіте в кімнатних умовах.
Способи розмноження
Найчастіше в домашніх умовах плющ розмножують відводками і живцюванням.
Живцювання
Заготівлю та укорінення живців рекомендується проводити у весняний час. Ця процедура досить проста, головне, знати кілька правил:
- Для живця обріжте верхню частину пагона. Укорінення пройде набагато легше і швидше, якщо на пагоні вже будуть повітряні корінці.
- Держак на вкорінення поміщають у склянку, наповнену водою (можна використовувати як скляний, так і пластиковий).
- Після того як на відрізку утворяться корінці, проводять його висадку в тимчасову ємність із субстратом (наприклад, у пластиковий стаканчик). Заглиблюють живець у субстрат приблизно на 5-10 мм. Добре полийте його і зверху накрийте поліетиленовим пакетиком, який проколюють у кількох місцях, щоб до рослинки могло надходити повітря.
- Коли мине 1-1,5 місяця, живець має повністю вкоренитися. Після цього його висаджують уже в постійну ємність.
Розмноження відводками
Також плющ можна розмножити відводками. Цей спосіб простий і зручний:
- Виберіть на кущику стебло, на якому є повітряне коріння. Його не відокремлюють від рослини, а прикопують у горщик, що стоїть поруч, наповнений субстратом, що складається з торфу і піску.
- Добре прикопайте пагін і зафіксуйте його будь-яким зручним способом. Потім ґрунтосуміш у горщику зволожують.
- Уже через 1-1,5 тижні відводок обросте корінням. Коли це станеться, його відокремлюють від материнського куща і висаджують в індивідуальну ємність.
Можливі проблеми
Якщо припускатися помилок при догляді за плющем або не забезпечити йому сприятливі умови для зростання, тоді це може стати причиною появи таких проблем, як:
- Облітають нижні листові пластини. У цьому випадку все нижнє листя рекомендується зрізати простими або садовими ножицями. Облітають вони тільки у дорослих кущів і це цілком природний процес, який не повинен викликати у вас занепокоєння.
- Почорніння листя. Застій вологи в субстраті. У цьому випадку треба почати поливати рослину більш помірно.
- Стебла сильно витягнулися. Це пов'язано з тим, що кущу не вистачає світла. Перенесіть його в більш підходяще місце або забезпечте досвітку лампами денного світла.
- Здрібніння листя. Така проблема теж пов'язана з надмірно мізерним освітленням.
- У ряболистого сорту листя стає бляклим. Плющу не вистачає світла. Він потребує великої кількості яскравого розсіяного світла.
- Листові пластини у ряболистого сорту стали однотонними зеленими. Це пов'язано з тим, що в субстраті міститься велика кількість азоту. Щоб усунути цю проблему, треба поливати рослину рясніше, оскільки вода сприяє швидкому вимиванню азоту. Однак стежте за тим, щоб у ґрунтосуміші не застоювалася вода. А ще квітку рекомендується підгодувати калієм і фосфором.
- Листя стає бляклим. Це пов'язано з мізерним освітленням.
- Верхівки листових пластин забарвлюються в коричневий відтінок. Це пов'язано з тим, що в кімнаті низька вологість повітря і рослина страждає від нестачі вологи. Вчасно поливайте плющ і регулярно його обприскуйте з пульверизатора.
- Дуже повільне зростання. Рослина відчуває гостру нестачу поживних речовин. Не забувайте своєчасно вносити добрива.
Через неправильний догляд рослина слабшає і на ній можуть оселитися шкідники, наприклад: щитівка, павутинний кліщ і попелиця.
Види плюща з фото і назвами
Якщо ви хочете прикрасити свій будинок ліаною, то плющ – це якраз те, що вам потрібно. У нього є кілька ефектних різновидів, тому вам є з чого вибрати. Ті різновиди, які користуються найбільшою популярністю в кімнатній культурі, описані нижче.
Плющ звичайний (Hedera helix)
Даний вид найбільш часто вирощується в кімнатних умовах. Характерна риса цієї рослини в тому, що пагони фіксуються на поверхнях, які розташовуються в безпосередній близькості до них. Це дозволяє надати ефектної форми ліані.
Канарський плющ (Hedera helix ssp. canariensis)
Листові пластини у куща щільні, великі та мають строкате забарвлення. Довжина дорослого листа близько 12 сантиметрів. У такого різновиду відсутні повітряні корінці, у зв'язку з цим йому необхідна постійна опора. Щоб кущик був густим і виглядав ефектно, проводьте 1 раз на рік прищіпку і правильне формування. Плющ потребує яскравого освітлення, при цьому він вкрай негативно реагує на холод. У дорослої ліани пагони мають червоний колір.
Колхідський (кавказький) плющ
Її тоненькі стебла прикрашають глянцеві великі листові пластини. Цьому різновиду не потрібна велика кількість світла, він може постійно рости в затіненні.
Сорт плющ Лізе
Листя цього сорту володіє унікальним ефектним забарвленням. Стебла у цього куща дуже довгі.