Лазерний рівень, або нівелір, дозволяє з максимальною точністю провести розмітку навіть на тих поверхнях, які мають виражені дефекти і нерівності. За допомогою цього приладу вимірюють об’єкти в різних областях будівництва і ремонту, він незамінний при укладанні керамічної плитки, вирівнювання ділянок, стін, підлог або стель, а також при установці дверей і вікон в приміщеннях. Головне, вибрати підходящий інструмент і мати уявлення про роботу з ним.
Особливості вибору лазерного рівня для ремонту
Перед тим як придбати прилад, необхідно розуміти принцип його роботи і призначення. На сьогоднішній день в будівництві використовують кілька видів лазерних нівелірів, а саме:
- Мультіпрізменний (статичний) будівник. Такі моделі коротко називають кросслайнерамі. Вони прості у використанні і застосовуються для робіт з вирівнювання стін і різних поверхонь за допомогою прямих або кругових проекцій по всій площі приміщення. Вбудовані світлодіоди формують світло, який, проходячи через призми, перетворюється в лазерний промінь.
- Ротаційний варіант. Цей прилад дозволяє проводити цілий комплекс дій горизонтальними і вертикальними лініями, має кілька корисних функцій, високу дальність лазера і підходить для універсального використання як в приміщенні, так і на вулиці.
- Статичний (точковий) покажчик. Найпростіший вид пристрою для вирівнювання поверхонь, який виробляє лазерні точки, його використовують лише в побутових цілях.
Кожен з перерахованих нівелірів має свої переваги і недоліки. При необхідності ведення великого спектру будівельних робіт фахівці рекомендують купувати професійні, багаторівневі прилади з великою кількістю технічних можливостей.
При виборі відповідного варіанту обов’язково звертають увагу на такі важливі чинники, як:
- Ступінь похибки. Цей елемент дозволяє проводити виміри з «ювелірної» точністю до міліметрів. Кращі показники у ротаційних пристроїв, але їх ціна помітно вище.
- Робочий діапазон. Тобто які види проекцій, ліній прилад здатний здійснювати і в яких площинах їх будувати. Для більшості робіт побутового призначення підходить простий вказівний лазер або статичний будівник, здатний працювати на 2 перпендикулярні площині.
- Дальність дії. Ще один важливий критерій, від якого залежить якість тих чи інших робіт з вирівнювання. Найбільші показники у ротаційних варіантів (від 20 до 150 метрів), плазмові прилади придатні для домашнього використання (не більше 20-30 м).
Крім зазначених факторів, також звертають увагу на тип вирівнювання (розрізняють як самонавідні, так і ті пристрої, які необхідно налаштовувати вручну) і наявність корисних додаткових функцій (оповіщення про збої, самовиключеніе, економія заряду і т. Д.). Тип харчування також грає важливу роль, особливо якщо працювати з нівеліром необхідно часто і довго за часом. Якісні варіанти оснащені потужними акумуляторами, прості пристрої працюють на батарейках, запасу яких, як правило, вистачає для виконання простих дій.
І фінальним критерієм вибору стає комплектація. Для зручності разом з самим лазерним рівнем використовують фіксуючі пристосування у вигляді штанги або штатива, приймач збільшення або зменшення створюваного променя і інші корисні речі, наприклад спеціальна мішень, яка представляє собою пластину з пластику з розміченими на ній точками. Її використовують при необхідності точного попадання променем на великі відстані (30-50 м і більше).
Не варто купувати дешеві варіанти лазерних рівнів від сумнівних виробників, похибка вимірювань в такому випадку буде велика, а довговічність пристрою залишить бажати кращого. Прилади повинні мати сертифікати відповідності стандарту, гарантійне обслуговування і докладну інструкцію по експлуатації. З найбільш якісних і добре показали себе на практиці моделей фахівці виділяють продукцію таких фірм, як: Bosh, Stabila, DeWalt, Енкор, Effort, Fit і ін.
Початок роботи з приладом – установка і настройка
Перед застосуванням лазерного нівеліра рекомендується дотримуватися техніки безпеки. Роботи проводять в спеціальних будівельних окулярах із затемненими стеклами, щоб випромінювання не потрапляло в очі тих, хто знаходиться в приміщенні.
Насамперед необхідно підключити джерело живлення приладу і перевірити його на працездатність. Якщо в цьому компоненті все в порядку, приступають до установки. Вона повинна бути чіткою і жорсткою, на рівній, строго горизонтальній поверхні, на жорсткому штативі без будь-яких сторонніх впливів. Навіть незначні коливання або руху пристрою приведуть до серйозних погрішностей, чого допускати не рекомендується.
Після надійного фіксування приладу на штангу, стіл, драбину і навіть на стіну (за допомогою будівельних магнітів і липучок) прибирають зі шляху лазерного променя всі можливі перешкоди, які можуть перешкодити правильній побудові ліній. Саме розташування приладу повинно бути оптимальним, виходячи з максимумів, які прописані в інструкції по експлуатації.
Чим далі від об’єкта буде стояти нівелір, тим вище рівень похибки в його роботі, яким би якісним він не був. Якщо з певних причин необхідно витримати велику відстань від предмета, набувають спеціальні приймачі, які збільшують або зменшують силу відтвореного променя.
Далі починають настройку приладу, а саме вирівнюють положення по горизонту. Для цього кожен інструмент подібного типу оснащується одним або декількома простими бульбашкового рівня. Лінію рухають за допомогою роликів або гвинтів з боків пристрою.
Дорожчі і професійні версії мають вбудовану функцію самонаведення, яка компенсує всі відхилення, вибудовує необхідні показники і подає звуковий сигнал про те, що можна починати роботу.
Використання цієї опції доцільно тільки в разі невеликих відхилень (5-10 градусів), в інших краще застосовувати звичне ручне управління.
Найзручніше для більшості будівельних робіт користуватися лазерним рівнем з самонаведенням, функцією проектування відміток по всьому периметру приміщення і регулюванням кута розсіювання світла.
Застосування приладу на практиці
Стандартний призменний лазерний рівень здатний створювати 2 перпендикулярних променя – вертикальний і горизонтальний. Такі моделі оснащують спеціальними перемикачами, які дозволяють контролювати проектування, тобто при необхідності відключати одну з проекцій або використовувати обидва варіанти одночасно.
Більш «напхані» пристрою додатково мають функцію створення лазерних точок і ліній схилу (надир або зеніт), які особливо корисні при вирівнюванні стін всередині приміщення. Ротаційні прилади оснащуються додатково настройками кута сканування лазера і швидкості обертання. Невеликі портативні прилади здатні проектувати тільки одну з можливих осей.
Для заощадження енергії і збільшення довговічності пристрою фахівці рекомендують використовувати тільки ті функції, які необхідні в конкретний момент роботи. Це сприяє і поліпшенню показника похибки.
Лазери використовують практично у всіх роботах, які вимагають максимальної точності. Найбільш часто з їх допомогою вирівнюють стіни, дверні прорізи, стелі або підлоги по вертикальних і горизонтальних лініях. Уздовж поверхні направляють вироблений промінь (додатково можна поставити кілька контрольних міток) і визначають відхилення по накресленої лінії. Це дозволяє визначити необхідну товщину шару, яким належить вирівнювати поверхню стін, або під фундамент, оптимальний рівень стяжки або постановки стійок, опор і міжкімнатних перегородок.
При укладанні кахельної плитки також використовують стандартний нівелір. За допомогою лазера можна створити хрестоподібну, рівну проекцію. Для цього включають обидва режими, а центр перетину поєднують з міжплиточних швами і кладуть матеріал за чіткими лініями. За схожою технологією проводять і установку меблів або побутових приладів в квартирі і інших об’єктів, які вимагають максимальної точності.
Якісні лазерні прилади використовують і для правильної поклейки шпалер або декоративного оздоблення приміщення, а також при монтажі перегородок і планування приміщення. У такому випадку для розмітки розташування немає необхідності переміщатися по кімнаті і відзначати необхідні точки установки, простіше включити пристрій і налаштувати променеву проекцію там, де це необхідно, і зручно працювати по збудованим показниками.
Використовувати такий вид рівня можна не тільки за його прямим призначенням, але і для вимірювання розмірів приміщення, наприклад при відсутності далекоміра і відповідних вимірювальних приладів. Для цього необхідний прилад, здатний до проектування стрімких ліній, після чого заміряється відстань між двома отриманими точками.
Часто лазерний рівень використовують і для формування похилих ліній, за умови наявності в ньому функції зміни кутового нахилу. Для побудови необхідних проекцій цю опцію відключають і розміщують прилад під заданим кутом на штативі або іншому надійному кріпленні.
Якісний лазерний рівень стане в нагоді в будь-якій сфері, пов’язаній з будівництвом або ремонтом. Головне, дотримуватися інструкції і техніку безпеки. Для того щоб він прослужив довго і видавав показники з мінімально допустимою похибкою, його необхідно правильно зберігати, зберігати при підвищеній вологи, не упускати і не розкривати навіть при необхідності ремонту, це краще довірити професіоналам.