У готовий комплект біт для шуруповерта входять велика кількість таких, які навряд чи знадобляться звичайному власнику, а значить, гроші будуть заплачені за непотрібні речі. Найбільш раціональний вихід – придбання тільки тих біт, які дійсно знадобляться в домашньому господарстві, а для цього потрібно попередньо розібратися в їх класифікації, маркування та призначення.
Біти під прямий шліц
Викрутки під прямий шліц з’явилися найпершими, ще в далекому XVI столітті, і найактивніше використовувалися аж до недавнього часу. Біти для шуруповерта такого типу маркуються буквою S (slot або slotted). У російській мові маркування означає шлицевую біту, причому поруч з буквою завжди вказується цифра, що позначає ширину жала викрутки. На деяких виробах також міститься інформація про ширину шліца.
Класична шліцьова біта і сьогодні дуже часто використовується. На ній зазвичай вказують тільки ширину шліца, яка може становити від 3 до 9 мм, а його товщина не описується, так як має нормативне значення в діапазоні 0,5-1,6 мм. Поверхня таких насадок для шуруповертів повинна мати підвищену твердість і захист від ерозії.
Біти під прямий шліц з’явилися раніше за інших
Другий тип шліцьових біт має золотистий колір через TIN (нітрид титану) покриття. Вони відрізняються підвищеною міцністю і можуть відрізнятися по ширині (4,5-6,5 мм). Маркування біт TIN містить інформацію про товщину (0,6-1,2 мм).
Третій тип шліцьових насадок відрізняється подовженою формою. Довгі вироби дають можливість щільно розмістити насадку всередині гвинта або шурупа, а значить, виконувати за допомогою шуруповерта більш тонкі і точні роботи. Їх довжина становить від 5 до 10 см.
хрестоподібні насадки
Хрестоподібні біти стали активно використовувати в середині XX століття. Популярність їх обумовлена тим, що при закручуванні шурупів з прямим шліцом викрутка може вислизати, що негативно позначалося на якості збірки багатьох виробів, включаючи меблі та навіть автомобілі. Хрестоподібні насадки маркуються буквами PH в честь Генрі Філіпса, який придбав патент на кріплення і став причиною їх активного поширення. Після букв маркування містить цифри, що позначають діаметр зовнішньої різьби кріплення. Співвідношення номера хрестоподібної PH вставки і діаметра зовнішньої різьби:
- 0 – до 2 мм;
- 1 – до 3 мм;
- 2 – до 5 мм;
- 3 – до 7 мм;
- 4 – до понад 7,1 мм.
На хрестоподібних бітах стоїть маркування PH
Класичним хрестоподібним видом біт для дрилі і шуруповерта є вироби з маркуванням від 0 до 4. Найбільш популярною в побутових умовах є хрестовина з номером 2, що дозволяє працювати з різними матеріалами і відрізняється поширеним розміром. Біти марки 3 і 4 частіше використовуються в промисловості, в автомобілебудуванні та на іншому виробництві.
Хрестоподібний тип кріплень найбільш поширений, а тому таких біт для шуруповерта на ринку дуже багато. Вони можуть мати TIN покриття, яке забезпечує виробу золотистий колір. Подібні насадки витримують великі навантаження, а тому вважаються більш функціональними і надійними. На ринку хрестовини такого типу представлені в трьох варіантах:
- PH 1;
- PH 2;
- PH 3.
Подовжені вироби хрестоподібної форми використовують для закручування кріплень в важкодоступних місцях, вони дуже ефективні при відгвинчуванні будь-яких, навіть старих кріплень. Насадки випускаються в трьох стандартних розмірах (1, 2 і 3) і можуть мати довжину від 50 до 150 мм.
До хрестовим бітам відносять також моделі з маркуванням PZ (Позідрів). Вони призначені для роботи з дерев’яними предметами і найчастіше застосовуються при складанні меблів. Відрізняються від стандартних PH виробів тим, що кромки робочих поверхонь в них розташовуються паралельно один одному і мають однакову по всій довжині товщину, а сам шліц у них значно глибше, ніж у аналогів. Така конструкція забезпечує більш щільний, хороший контакт між вставкою шуруповерта і закручують шурупом, менший знос кріплень і більший термін їх служби.
Біти для шуруповерта PZ можуть мати спеціальні насічки, що забезпечують максимальну тривалість їх служби. PZ вироби представлені на ринку в широкому асортименті, включаючи насадки з TIN покриттям із загартованої сталі і подовжені насадки, довжина яких може складати від 5 до 15 см. Це найкращі біти для побутового шуруповерта, що дозволяють працювати в складних умовах і відрізняються великою довговічністю.
шестигранні насадки
Шестигранна форма насічки з’явилася на початку XX століття і отримала назву Hex socket, що збереглося і сьогодні, такі вставки маркуються буквами HEX. Найбільш важлива характеристика цих насадок – відстань між сторонами шестигранного жала. Існує різновид захищеного шліца від несанкціонованої розбирання, вона відрізняється спеціальним штирем у центрі шліца і маркується, як Hex-Pin.
Шестигранні насадки з’явилися на початку двадцятого століття
Класичними шестигранними битами для саморізів є вироби розміром від 1,5 до 10 мм. Їх стали активно використовувати в США, а після і по всьому світу. Насадка може мати невеликий отвір всередині, завдяки якому під час роботи шуруповертом кріплення не зісковзує. Біти з отворами мають розмір до 6 мм.
На ринку можна знайти подовжені шестигранні насадки марки Hex-. Застосовуються вони досить рідко, хоча відрізняються зручністю використання і довговічністю, так як виробляються з високоякісної сталі. Розміри подовжених насадок становлять від 3 до 8 мм, а довжина – до 10 см.
зіркоподібні вставки
Зіркоподібні види біт маркуються буквами T або TX (Torx). Вони активно застосовуються в машинобудуванні і при виробництві побутової техніки. Поруч з буквою на виробах вказується цифра, що означає розмір насадки – відстань між променями зірочки. Класична зіркоподібна форма шліца найбільш поширена в США і західноєвропейських країнах, що обумовлено її високою надійністю.
Зіркоподібні вставки в шурупокрути забезпечують прекрасну сцепляемость біти з поверхнею кріпильних виробів, за рахунок чого для закручування не доводиться прикладати істотних зусиль. Зіркоподібна форма до мінімуму знижує ймовірність зісковзування шуруповерта, адже навантаження розподіляється відразу на 6 граней, що ще і знижує знос насадки. Найбільш поширеними розмірами біт типу "зірочка" є моделі в маркуванні TX8-TX40.
Зіркоподібні біти найчастіше використовуються в машинобудуванні та при виробництві побутової техніки
На ринку представлені насадки іменовані Torx Plus, в них зірочка має гострі промені, які по довжині коротше стандартних. Подібні вставки вимагають при роботі обережності, хоча виготовлені з високоякісної сталі і мають тривалий термін експлуатації. Марки Torx Plus представлені на ринку в розмірах стандартних зіркоподібних виробів від T10до T40.
Зіркоподібні вставки бувають також з покриттям на основі нітриду титану, подовжені і з отвором всередині. TIN покриття для виробів марок TX10-TX40 забезпечує їм більшу надійність і тривалий термін експлуатації. Завдяки отвору всередині зірочки поліпшується якість кріплення, але вставки такого типу використовуються переважно на виробництві. Подовжені біти спрощують роботу з шурупами і бувають завдовжки до 10 см.
Нестандартні форми вставок
Вставки в шуруповерт з квадратним шліцом відносяться до спеціалізованих виробам, які практично не використовують при стандартному будівництві і ремонті. Маркуються вони буквою R – Robertson square, мають чотири грані і бувають 4 різних розмірів. У більшості випадків їх застосовують при складанні меблів. На ринку можна знайти подовжені R біти довжиною до 70 мм.
Вилкоподібний – другий тип нестандартних біт. Вони мають плоске шлицевое жало з прорізом посередині. Маркуються буквами GR і представлені на ринку в 4 розмірах: 4, 6, 8, 10, стандартного і подовженого типу. Другий вид виробів може досягати в довжину 100 мм.
До незвичайним відносять також трьох- і Чотирьохлопатевий біти. Трилопатеві маркуються буквами TW і мають на жалі 3 лопаті. Найчастіше використовуються при складанні побутової та цифрової техніки, а також в авіакосмічній промисловості. Чотирьохлопатевий мають 4 лопаті, застосовуються так само рідко, як і трилопатеві.
Нестандартні вставки йдуть на додачу до основних в більшості наборів, вони ніколи не стануть в нагоді звичайному користувачеві, а тому їх купівля – просто невиправдана трата грошей.
При виборі біт для шуруповерта, завжди хочеться дізнатися які з них краще, проте універсального ради їх по покупці не існує. Власникам рекомендується використовувати вироби тільки від відомих виробників і не набувати дешеві китайські підробки, адже вони не тільки не дозволять нормально виконати ремонт, але ще і можуть пошкодити використовувані кріплення.