У домашньому господарстві драбина – корисне і навіть необхідне пристосування. Такі сходи нескладно виготовити своїми руками.
Які бувають драбини – види конструкцій
Під цікавить нас конструкцією розуміють невелику драбинку, призначену для підйому людини на певну висоту. Драбину можна встановити на землю і використовувати без будь-якої додаткової опори. Це відрізняє її від класичної сходи. Драбина складається з ніжок, поручня і сходинок. Дистанція між останніми зазвичай знаходиться в межах 0,2-0,25 м. Конструктивно описувані споруди бувають одно- або двостороннього типу (ступені з однієї або двох сторін), а по функціональності їх ділять на:
- універсальні;
- класичні;
- трансформери.
Класичні сходи мають односторонню цілісну конструкцію, зазвичай їх роблять з дерева. Користуватися такими пристроями не дуже зручно. Тому замість них частіше використовуються універсальні споруди з кількома секціями по 4-8 ступенів. Ці конструкції бувають телескопічними і розкладними. У першому випадку секції висувають з драбинки, яка може мати досить велику висоту. Важливо! Висунуті секції повинні в обов’язковому порядку автоматично фіксуватися гачками або спеціальними кріпильними елементами.
Драбини двостороннього типу мають сходинки з обох сторін
Ще більш зручною в застосуванні є трансформована драбина, спорудити її своїми руками складніше, ніж звичайну сходи, але цілком реально. Конструкції-трансформери експлуатуються в декількох різних положеннях. Такі вироби піднімаються на висоту характеризуються компактністю і легкістю. Їх можна взяти з собою для роботи на дачі, так як вони без проблем поміщаються в багажний відсік легкового авто.
Більшість домашніх умільців виготовляє драбини для побутового використання з деревини або металу.
Дерев’яні сходи збирається швидко, без серйозних трудових витрат. При цьому конструкція виходить не дуже практичною. Деревина схильна до механічних пошкоджень, вона погано переносить вологу. Тому такі конструкції має невеликий термін служби. Споруди з металу набагато міцніше і довговічніше в експлуатації. Але їх вага досить великий, що може утруднити застосування конструкції.
Профільна труба – підходящий матеріал для саморобної сходи
Легкі алюмінієві драбини, що продаються в строймагазінах, влаштовують далеко не всіх людей. Деяким не підходить їх висока вартість, іншим – недостатня надійність споруди. Виходом буде виготовлення своїми руками міцної і недорогий переносний конструкції з профільної труби. Такі металеві вироби дозволяють споруджувати порівняно легкі, дуже міцні, не піддаються вигину сходи, які є ідеальними для виконання різноманітних побутових робіт на висоті.
Сходи з профільної труби вийде дуже міцною і стійкою
Зробити драбину з трубних металевих заготовок своїми руками зможе будь-який майстер-самоучка, що має навички роботи з сварочніка і простим електроінструментом (дриль, болгарка). Порядок виконання робіт наступний:
- 1. Малюєте елементарну схему драбинки, визначаєтесь з її висотою і іншими геометричними розмірами.
- 2. очищати трубу від іржі, забруднень, відрізаєте від неї два профілі потрібної висоти. Ці частини стануть виконувати функцію стійок. Очищення застарілих корозійних плям можна здійснити за допомогою особливої насадки (вона зовні схожа на звичайну щітку з металу), встановленої на болгарку.
- 3. Вирізуєте з тієї ж самої за профілем і перетину труби необхідне число сходинок для створюваної конструкції.
- 4. прихоплює зварювальним агрегатом сходинки до основи. Оцінюєте якість робіт. З’єднання повинні бути рівними. Якщо все нормально, виконуєте повну приварення елементів.
- 5. Берете профільне трубне виріб меншого перетину. Вирізуєте з нього відрізки для перекладин, вмонтовуєте їх. Зверніть увагу. Розмір сходинок і перекладин береться однаковим.
- 6. З’єднуєте дві стійки драбини, використовуючи металеві навіси з відповідними параметрами.
- 7. У центрі саморобної драбинки електродрилем робите невелику дірку. У неї потрібно протягнути міцний металевий шнур. Він забезпечує безпечну експлуатацію сходового споруди.
- 8. Вирізуєте п’ятачки-заглушки з металевого листа, закриваєте ними все отвори, наявні на профільній трубі.
Драбина з металу готова! Її потрібно лише обробити складом, який попереджає появу іржі, і пофарбувати. При бажанні приваріть на драбинку на зручній для вас висоті спеціальний гачок. На нього можна буде вішати відерце з фарбою, інструменти, використовувані при виконанні тих чи інших робіт по дому.
Дерев’яна конструкція – зробимо швидко!
Зробити драбину для побутового застосування з дерева ще простіше, ніж з профільних виробів. Конструкція з деревини підійде для робіт в саду і будинку. Її міцність і довговічність, як ми вже відзначали, не найвища. Але якщо у вас є непотрібні дошки або бруси, їх цілком можна пустити в справу.
Для спорудження сходів потрібно підготувати рулетку, шліфувальну машинку, електричну дриль, електропилку, олівець, молоток, стамеску, болгарку з регулятором обертів, а також:
- будь-столярний клей;
- бруски або дошки перетином близько 50х30 мм;
- два шматки шнура або металевого ланцюга (по 0,6 м кожен);
- саморізи по деревині, гайки з шайбами;
- спиці з металу перетином не більше 0,7-0,8 см;
- пластини (металеві), необхідні для з’єднання в одне ціле двох частин саморобної сходи.
Розберемося, яким чином зробити драбину стандартних розмірів з дерева. З бруса виріжте чотири дошки довжиною 150 см кожна і по дві дошки довжиною 37, 52, 57, 47 см. Півтораметрові відрізки з одного боку потрібно закруглити. З іншого бажано набити насадки-ущільнювачі з гуми. Вони необхідні для додання стійкості споруджується конструкції. Сходи з гумовими ущільнювачами можна використовувати навіть взимку. Вона не буде ковзати по опорній поверхні.
Далі відступаєте на 10 см від нижнього краю заготовки. Робите в цьому місці невелика (0,5х0,25 см) поглиблення. Відступаєте від нього ще на 25 см. Знову робите поглиблення. Здійснюєте зазначену операцію стільки разів, скільки сходинок буде встановлено на драбині (в нашому випадку – 5). Аналогічні поглиблення зробіть у другій півтораметрової заготівлі. Тепер потрібно виконати наступні дії. Під заглибленнями (внизу) просвердлите отвори для монтажу металевих спиць. Потім кінцеві ділянки всіх сходинок слід звузити. Операцію виконуйте стамескою. Довжина звужених кінців повинна вийти близько 2 см.
Дерев’яну драбину можна зробити з непотрібних дощок і брусів
Всі елементи готові. Обробіть їх оліфою, нанесіть антисептичний розчин. Ці склади вбережуть драбину з дерева від негативного впливу цвілі, мікроорганізмів, вологи, підвищивши тим самим міцність конструкції і подовживши термін її застосування. Фінал робіт – складання сходів. Кінці ступенів змащуєте столярним клеїть складом, вбиваєте їх молотком в 1,5-метрові стійки. Потім ставите спиці, закріплюючи їх болтами і гайками. У верхній частині споруди встановіть меблеві пластини. Не забудьте закріпити металевий ланцюг (шнур). Цей елемент не дозволить сходах роз’їхатися при використанні.
Дерев’яна драбина, зроблена своїми руками, може бути поліпшена. Якщо у вас є невикористані шматки водопровідних труб великого перерізу, прикріпіть їх до стійок драбинки. У таких своєрідних коробах можна зберігати інструменти. Укрутите гачок в конструкцію, щоб вішати на нього потрібні робочі пристосування, відерце з барвником або іншим складом, застосовуваним в будівельних роботах.
Як зробити драбину-трансформер своїми руками?
Трансформовані сходи робляться в домашніх умовах з дерева, алюмінію і металу. Принцип їх спорудження однаковий. Відмінності полягають лише в способах підготовки, обробки та кріплення окремих деталей конструкції. Зробити зручну в експлуатації драбину-трансформер можна так:
- 1. Візьміть металеву трубу. Розріжте її за допомогою болгарки на 8 частин з однаковими розмірами.
- 2. Підготуйте ступені. Їх можна зробити і з металу, і з деревини.
- 3. Зваріть 8 секцій один з одним.
- 4. Сходи з’єднайте, використовуючи запірні механізми (їх нескладно купити в будівельному магазині).
- 5. Прогрунтуйте сходи, пофарбуйте її.
На відео показано, як правильно спорудити трансформовану драбину. Крім того, візьміть до уваги кілька корисних порад. По-перше, зварювальний шов, яким здійснюється з’єднання елементів сходів, повинен мати максимальну якість. Конструкція при складанні / розкладанні піддається серйозним навантаженням. Неякісний шов при подібних умовах швидко розійдеться. По-друге, слід регулярно наносити на запірні механізми драбини машинне масло, виключаючи ймовірність їх іржавіння і поломки.