Внутрішня проводка житлового будинку або квартири складається з декількох елементів, які мають своє окреме призначення, але головним з них є вступної автомат. Що це за прилад і навіщо він потрібен, давайте розбиратися детально.
Автомат введення – різновиди і основи вибору пристрою
Ввідний пристрій дозволяє автоматично відключати електричну проводку при несправності, а також на випадок того, якщо раптом знадобиться її ремонт або модернізація. У сучасних квартирах пристрої введення розташовуються на сходових майданчиках або в тамбурах, а ось в малоповерхових будівлях вони, як правило, ставляться на вулиці. Зовні АВ дуже схожий на стандартні автомати, які встановлюються в розподільному щитку, однак свідчення номінального струму у нього значно більше. Крім цього, їм дуже зручно відключити електрику в усьому будинку одним разом.
Автомат введення призначений для відключення проводки при несправності, а також на випадок ремонту або модернізації
Вступні пристрої представлені на ринку двополюсними, триполюсні і четирёхполюснимі моделями. Вибирають їх залежно від системи електропостачання, яка була обрана для певного об’єкта. У деяких випадках можна помітити, що в якості захисного автоматичного пристрою встановлюється однополюсний автомат більшої потужності. Робити це вкрай не рекомендується, оскільки при такому монтажі прилад розриває лише фазную лінію, в той час як нейтраль залишається з’єднаної з джерелом напруги. Такий підхід не гарантує стовідсоткового захисту.
Зрозуміти, якої потужності необхідний вступної автомат для конкретного випадку не так вже й складно. Для цього необхідно підсумувати струми ліній, призначених для харчування, і кабелю. Прораховуючи значення, потрібно розуміти, що може трапитися ситуація з максимальним навантаженням – це включення всіх наявних приладів в один момент. Спираючись на це, можна прорахувати необхідний номінал автомата, робочого струму і відходить від ВА електропроводки. Правильним рішенням буде вибрати прилад, у якого перевищення максимального струму на випадок короткого замикання дорівнюватиме 1000-1500А.
Щоб зрозуміти, якої потужності автомат вам потрібен, слід обчислити суму струмів ліній, призначених для харчування
Важливим аспектом при виборі пристрою введення буде фазность харчування і споживана потужність об’єкта, на якому має бути встановлювати електричний введення. Якщо вибрано однофазне живлення, то вибір повинен лягти на двополюсний автомат. Якщо живиться об’єкт має трифазний підведення, то в цьому випадку вибирають трьохполюсний або четирёхполюсний вступної автомат. Підведення напруги до ВА здійснюється підземним або повітряним способом. Останній варіант особливо поширений для подачі трифазного чьотирьох харчування.
Двополюсний автомат введення – стандартне рішення для типових квартир
При перепадах напруги і з метою захисту власного житла в даний час для однофазної мережі використовують вступної автомат на 25А, 32А або 50А. За своєю суттю двухполюсник – так ще називають двополюсний автомат – являє собою конструкцію двох об’єднаних між собою однополюсних автоматів, що мають єдиний важіль відключення і загальну блокування між механізмами відключення. Чому у нього така конструкція? Справа в тому, що Правила електричних установок, якими керуються при роботі з електроенергією, заборони розриву нульового проводу. Двухполюсники монтуються і на фазу, і на нуль, а при спрацьовуванні відбувається повне знеструмлення.
Важливо! Заборонено установка двох однополюсних вступних пристроїв замість одного двухполюсника.
Двополюсний автомат – це, по суті, два об’єднаних між собою однополюсних з єдиним важелем відключення
Двополюсні автомати застосовують при заміні проводки в старому житловому фонді. Там, як правило, йде двухпроводная електропроводка, що складається з фази і нуля. Заземлення в ній відсутня. У новому житловому фонді також поширена установка двухполюсников для відключення всієї квартири. Справа в тому, що через низьку кваліфікацію електриків або при самостійній установці вступного автомата існує ймовірність неправильного підключення вводу. Іноді дроти можуть бути переплутані, що не виключає ураження електричним струмом при відключенні лише автомата, що йде на певну лінію проводки в квартирі. Із застосуванням двухполюсника такий варіант відпадає.
Підключення двополюсного пристрої введення відбувається шляхом подачі на нього фази, яка від нього відходить на лічильник, а потім на пристрій захисного відключення. Після цього фаза розподіляється на встановлені автоматичні вимикачі. Нейтральний провід підключається на другий полюс, потім заходить на лічильник, після чого йде на УЗО кожної окремої лінії. Заземлення йде безпосередньо до шини РЕ (Protect Earth), а потім вже на точки, встановлені в квартирі. До двухполюсника він ніяк не може підключитися. При такому підключенні вступної автомат буде спрацьовувати не тільки при проблемах на лінії введення, а й у разі проблем на окремо взятій лінії в квартирній проводці, якщо автомат, що стоїть на ній, з якихось причин вийшов з ладу.
Електричні вводи для трифазної мережі
У квартирах, обладнаних електричними плитами, а також деяких будинках може бути проведена трифазна мережа. В якості вступних пристроїв використовують триполюсні або четирёхполюсние АВ. Трёхполюснік застосуються для одночасного відключення всіх фаз мережі в разі виникнення короткого замикання (КЗ) або перевантаження. До кожної клеми приладу підключається окрема фаза. Після ВА встановлюється лічильник, захист якого повинна бути 63 А. Оскільки в будинку електропроводка має велику довжину, то існує великий ризик витоку струму. З цією метою після лічильника встановлюється ПЗВ на струм витоку 300 мА.
Четирёхполюсние автомати є досить рідкісним варіантом для використання їх в трифазній мережі. Вони використовуються в разі підведення чьотирьох електромережі. Головною відмінністю його від триполюсні автомата є те, що тут нульовий провід підводиться до четвертого полюсу після підключення на перших трьох фазових проводів. Подальша схема розподілу проводів відбувається за аналогією з триполюсні вступним пристроєм. Часто можна зустріти варіанти застосування четирёхполюсного автомата для підключення чотирьох фаз. В цьому випадку при замиканні на одній з ліній будуть знеструмлюватиметься всі чотири.
При виборі вступного автомата для трифазної мережі потрібно скласти всі навантаження, що припадають на кожну фазу окремо. Робочий струм автомата підрахувати просто. Для цього отриману суму в кіловатах множать на 1,52 (коефіцієнт для напруги 380 В). Номінальний же струм автомата повинен бути вище робочого, тому підбираємо для нього найближче значення. Ця умова діє в разі однакової напруги на всі три фази. У разі якщо на якусь з них припадає велике навантаження, розрахунок ведуть за максимальним значенням, показник якого в кіловатах множиться на коефіцієнт 4,55 (для напруги 220 В).
Підбираємо відповідний автомат введення – на які параметри потрібно спиратися
Розглянувши основні види вступних пристроїв, потрібно звернути увагу на параметри, враховувати які необхідно при виборі відповідного варіанту для установки в окремо взятому випадку. Насамперед визначаємо максимальний струм короткого замикання. Це показник, при якому пристрій введення повинно спрацювати і розірвати електричний ланцюг. Пропонуються ВА з параметрами від 3 до 10 мА. Оптимальним варіантом буде прилад з показником 6 А. Для квартир допускається встановлювати автомати на 3 мА, особливо, якщо варіант виникнення КЗ зведений до мінімуму. Якщо житло перебуває поруч з підстанцією, то в цьому випадку рекомендується звернути увагу на пристрої введення на 10 мА.
Далі йде показник робочого струму, про який ми згадували раніше. В цьому випадку потрібно розглядати не тільки сумарне навантаження, що припадає на мережу, а й перетин кабелю. Прораховують цей параметр наступним чином: складаються потужності всього електрообладнання, що знаходиться в будинку, після чого отриманий результат множать на 0,7 – коефіцієнт одночасної роботи всього обладнання. Отримане значення ділимо на 220 (380). Підсумковий результат – номінальний струм, який повинен бути у придбаного ввідного пристрою.
При виборі ВА не обійтися і без такого поняття, як тип час-струмової характеристики. Оскільки перевищення пускового струму над робочим може бути вище в кілька разів, то автомат може визначити такий параметр як коротке замикання. Внаслідок цього відбудеться розмикання ланцюга, що зовсім не потрібно. Для цього існує певна градація, що дозволяє правильно вибрати клас пристрою:
- В. Застосовується, якщо відсутні потужні електроприлади.
- С. Використовують при наявності електроплити, казана і подібного обладнання. Застосовується в будинках, де користуються приладами середньої потужності нема на постійній основі: зварювальний апарат, бетономішалка і т.д.
- D. Ставлять при наявності потужного устаткування.
Важливо. Встановлюючи ВА в будинку, зверніть увагу на стан проводки. Бути може, перед установкою її варто замінити.