Будівництво мансарди в приватному будинку вирішує відразу кілька поширених проблем. По-перше, завдяки облаштуванню цього приміщення житлова площа будови збільшується в півтора-два рази. При цьому загальна вартість будинку виявляється істотно нижче, ніж з варіантом споруди другого поверху. Крім того, загальні витрати на опалення також будуть набагато менше, ніж при опаленні одноповерхового будови такої ж площі.
Технічні нюанси утеплення мансардного приміщення
Утеплення стін житлового будинку виробляють із зовнішнього боку через розташування так званої "точки роси", яка при зовнішньому утепленні зсувається в бік вулиці, що запобігає відсиріванню і, як наслідок, обмерзання стін будівлі в холодну пору року. У випадку з мансардним поверхом зовнішнє утеплення вкрай важко через наявність покрівельного покриття. Тому в переважній більшості випадків монтаж утеплювача проводиться зсередини, що набагато зручніше і раціональніше.
При плануванні житлової зони в мансардному поверсі потрібно подбати про якісне утеплення всіх елементів приміщення – стелі, стін і підлоги. Залежно від матеріалів, з яких виготовлений будинок, застосовуваний утеплювач і методи його монтажу можуть відрізнятися. Наприклад, якщо фронтон будинку буде одночасно і стіною мансарди, доцільніше утеплити його зовні разом з утепленням всієї споруди.
Товщина теплоізоляційного шару залежить як від матеріалу, так і від кліматичної зони. Крім того, необхідно робити запас в 20-40% при розрахунку цього показника, адже як таких капітальних стін у мансардного поверху немає, і в разі погіршення погодних умов весь удар бере на себе саме теплоізоляційний шар.
Який матеріал вибрати для теплоізоляції мансарди?
Виробники будівельних матеріалів готові запропонувати величезний асортимент різних теплоізоляційних матеріалів. Вибір залежить від того, наскільки суворі умови в кожному конкретному місці, а також від суми, яку домовласник готовий витратити. Фактурно всі матеріали можна розділити на 4 групи:
- 1. М’які теплоізоляційні матеріали. Являють собою вату різних типів, що скачала в рулони або нарізану у вигляді плит. Скловата, изовер, мінеральна вата (Базалит) – всі вони мають схильність до злежування, що призводить до погіршення теплоізолюючих властивостей, однак володіють незаперечною перевагою – пропускають водяні пари, дозволяючи приміщенню "дихати".
- 2. Плитні матеріали. Виконані у вигляді листів середньої і високої щільності різного розміру. Найбільш поширені – пінопласт, пінополістирол.
- 3. Напилювана матеріали – ековата і пінополіуретан. Завдяки технології нанесення методом напилення мають виняткові ізолюючими властивостями, проте це найдорожчий спосіб утеплення, тому поки широкого поширення він не отримав.
- 4. Сипучі матеріали можуть стати в нагоді при утепленні підлоги мансарди. Найбільш відомі – керамзит і тирсу. Набули широкого поширення завдяки відносній дешевизні, простоті укладання і порівняно хорошим теплоізоляційним характеристикам.
Фахівці рекомендують використовувати мінеральну вату як найбільш зручний в монтажі, екологічний і відносно недорогий матеріал. Такий варіант оптимальний для утеплення зсередини стін і стелі мансардного приміщення.
Вибираючи тип використовуваного утеплювача, пам’ятайте про те, що він теж має чималу вагу. Тому необхідно подбати про надійність кроквяної системи, а в разі її недостатньої несучої здатності, провести посилення несучих елементів.
Теплоізоляція стін та стелі м’якими матеріалами
У разі застосування для утеплення м’яких рулонних матеріалів необхідно провести підготовку перед основними роботами, щоб дотримати необхідні вимоги до даного типу утеплювачів:
- 1. Решетування на даху повинна бути суцільною, в іншому випадку через вітер і несприятливих погодних умов утеплювач дуже швидко втратить свої теплозберігаючі властивості.
- 2. Між покрівлею і шаром утеплювача обов’язково потрібно прокласти спеціальну Вітроізоляційних мембрану. Вона захистить матеріал від видування і від атмосферної вологи, яка є головним руйнівним чинником для волокнистих матеріалів.
Якщо через деякий час після спорудження будинку ви вирішили своїми руками утеплити мансардний дах, а лати вже укладена з прорізами, можна прикрутити до неї зсередини дерев’яні або фанерні щити. В такому випадку Вітроізоляційних плівку кріпимо на встановлені щити прямо по кроквах. Роботи проводимо за допомогою будівельного степлера. Листи ізоляції укладаємо один на одного внахлест на 20-30 см, шви проклеюємо спеціальним скотчем.
Ще один спосіб, який можна застосувати для всіх типів утеплювачів, це монтаж на кроквяну систему зсередини додаткової обрешітки, на яку потім вже настилається вітрозахисна мембрана, і слідом утеплювач. Однак при такому способі монтажу помітно скоротиться внутрішнє корисний простір мансарди. Якщо це некритично, то даний спосіб є найбільш оптимальним у плані якісного утеплення мансардного приміщення.
Наступним етапом є закріплення утеплювача на попередньо підготовлених стінах. Плити матеріалу розрізаємо за розміром за допомогою звичайного канцелярського ножа, проте для щільного укладання і запобігання появи зазорів їх потрібно робити на 2-3 см ширше, ніж відстань між кроквами. Роботи необхідно проводити знизу вгору, при цьому закріплюючи матеріал через кожні 30-40 см спеціальними саморізами з капелюшками-парасольками. Шви між плитами промазуємо спеціальною мастикою, зверху заклеюємо скотчем. Рулонні матеріали зміцнюються аналогічним чином, віддають перевагу катанню їх потрібно також від низу до верху.
Якщо ширина крокв невелика і утеплювач не повністю занурюється в міжкроквяний простір, необхідно наростити ширину крокв за допомогою рейок потрібного розміру, так, щоб загальна їх ширина стала рівною товщині утеплювача.
Волокнисті утеплювачі не рекомендується піддавати тривалому стиску більш ніж на 10% їх товщини через істотної втрати їх властивостей в такому випадку. Небажано також занадто затискати матеріал між латами і оздоблювальними панелями.
Перехресний варіант розміщення плит на стінах, стелі мансарди, а також при утепленні фронтону знадобиться в разі використання плит мінеральної вати невеликої товщини, коли для досягнення необхідного рівня ізоляції необхідна укладка кількох, зазвичай 3-х п’ятисантиметрових шарів матеріалу. Монтаж здійснюється наступним чином:
- 1. Після застиланні обрешітки вітроізоляційних плівкою, плити мінеральної вати укладаємо спочатку в один шар, закріплюємо за допомогою клею або саморізів.
- 2. Після завершення одного прольоту укладаємо і закріплюємо другий шар плит також від низу до верху, при цьому кожна плита другого шару повинна бути зміщена щодо знаходиться під нею на 10-15 см. Це робиться для того, щоб шви матеріалу не збігалися, утворюючи містки холоду.
- 3. Коли 2 шари укладені по всьому скату або стіні, необхідно за допомогою саморізів закріпити на крокви або опори горизонтальні бруски, по товщині рівні товщині плит мінеральної вати.
- 4. Відстань між брусками повинно бути на 2 см менше, ніж ширина утеплювача.
- 5. У отримані прольоти вставляємо третій шар матеріалу і закріплюємо саморізами. Стики проклеюємо герметиком. Таким чином, у нас вийде тришаровий "пиріг" з плит мінеральної вати, надійно герметизирующий приміщення від холоду.
Після монтажу теплоізоляції необхідно почекати деякий час, щоб застиг герметик. Потім всю утеплену поверхню застилає пароізоляційній мембраною. Це спеціальний матеріал, який пропускає водяні пари з приміщення всередину утеплювача, але не дає їм повернутися назад. Пароізоляція має 2 сторони, які в процесі монтажу не можна плутати. Зазвичай шар, який повинен бути звернений усередину приміщення, має фірмове маркування. Роботи по закріпленню пароізоляції виробляємо аналогічно монтажу вітроізоляційних мембрани. Застосовуємо для цього будівельний степлер або невеликі цвяхи з широкими капелюшками.
Використовуємо плитні матеріали для утеплення мансарди
Завдяки низькій вартості загальні витрати на придбання плитних синтетичних матеріалів можуть бути в два-три рази нижче, в порівнянні з м’якими волокнистими. Однак такий варіант має свої недоліки:
- 1. Всі матеріали на синтетичній основі при підвищеній температурі виділяють токсичні речовини. У випадку утеплення мансарди це особливо актуально, особливо в жарку пору року.
- 2. Сучасні синтетичні матеріали хоч і не підтримують горіння, однак в процесі тління виділяють отруйний дим, який при потраплянні в легені може завдати великої шкоди здоров’ю.
- 3. Пінопласт і пінополістирол не пропускають водяні пари, тому при їх застосуванні необхідно подбати про гарну системі вентиляції.
Незважаючи на недоліки плитні матеріали, такі як пінопласт, пінополістирол і їх похідні також широко використовуються для теплоізоляції. Виробники заявляють, що завдяки сучасним присадкам шкідливий вплив синтетики зведено практично до нуля.
Технологія утеплення мансардного приміщення щільними панельними утеплювачами дещо простіше, ніж волокнистими м’якими. Завдяки тому, що панелі легше, щільніше і міцніше, їх монтаж здійснюється набагато швидше. Крім того, пінопласт не вимагає гідро- і пароізоляції, а пінополістирол – і ветроизоляции. Таким чином, кріпити їх можна безпосередньо до обрешітки.
Розкрій матеріалу виробляємо за допомогою звичайного ножа або спеціального терморезака. Причому в даному випадку необхідно робити заготовку на 5-10 мм менше потрібних розмірів. Закріплення проводиться знизу вгору за допомогою синтетичного клею або саморізів. При монтажі потрібно стежити, щоб з обох сторін між плитою матеріалу і кроквами залишався однаковий зазор в декілька міліметрів. Такий же зазор залишаємо і між плитами. Після укладання утеплювача по всій довжині прольоту, залишені зазори обробляються монтажною піною.
Листи пінополістиролу мають спеціальний паз для запобігання появи щілин. Тому їх монтаж ще легше, проте все ж рекомендується також використовувати монтажну піну для закладення швів. Крім того, пінополістирол більш стійкий до високої температури і несприятливих проявів навколишнього середовища завдяки спеціальному міцному покриттю на поверхні плит. Так що, вибираючи теплоізоляцію з синтетичних матеріалів, варто віддати перевагу саме йому.
Технологія перехресного утеплення, описана вище, також широко застосовується при використанні синтетичних матеріалів. Залежно від товщини шару утеплення їх також можна укладати в декілька шарів. Причому монтажна піна, яка використовується для герметизації стиків, забезпечує практично абсолютну непроникність.
Напилювані утеплювачі для мансарди
Даний вид матеріалів – відносна новинка для вітчизняного ринку. Найпоширеніші з них – ековата і пінополіуретан. Відрізняються вони способом виготовлення: ековата проводиться з скельних порід, подібно мінеральній ваті, а пінополіуретан – синтетичний матеріал. Суть їх застосування полягає в нанесенні у вигляді піни на будь-які поверхні, де в результаті взаємодії з повітрям відбувається затвердіння протягом декількох десятків секунд. Принцип дії такий же, що і у монтажної піни в балоні, тільки обсяги великі.
Переваги цього способу теплоізоляції очевидні. Немає необхідності в підготовці додаткової обрешітки, поверхні стін і стелі. Відсутня також необхідність в гідроізоляції та пароізоляції. Матеріал напилюється прямо між крокв на існуючу обрешітку, а в деяких випадках навіть на елементи покрівлі зсередини. Після затвердіння зайвий утеплювач зрізається врівень з кроквами і можна приступати до внутрішніх робіт.
Єдиний недолік напилюються утеплювачів – висока вартість витратних матеріалів і устаткування. Справа в тому, що для змішування компонентів майбутньої піни, необхідна спеціальна установка і компресор. Можна взяти все необхідне в оренду, проте це також буде коштувати недешево. Останнім часом виробники стали випускати малогабаритні установки без компресора, в яких змішування відбувається за рахунок стисненого повітря, але і вони все ще досить дороги.
Утеплюємо підлогу в мансарді
Пол в мансардному приміщенні, він же стелю першого поверху, також потребує теплоізоляції. Тут її шар може бути незначним і залежить від матеріалу, з якого виготовлені перекриття. Залежно від цього рішення можуть бути різні.
Для перекриття з бетонних плит найкраще використовувати синтетичні щільні матеріали або керамзит. У першому випадку листи утеплювача укладаємо в один або два шари, зверху робимо наливна підлога. З обох сторін утеплювача необхідно прокласти гідроізоляцію, наприклад руберойд. При використанні керамзиту всю площу підлоги необхідно розділити на сектори за допомогою цегляних або металевих перегородок, відстань між якими може бути 1,5-2 метра. На перекриття також настилаємо руберойд, і весь простір між перегородками засипаємо керамзитом до висоти цегли. Зверху заливаємо бетонну стяжку або настилаємо дощаті підлоги.
Дерев’яні перекриття утеплюємо мінеральною ватою або іншими "дихаючими" матеріалами, в іншому випадку (використовуючи синтетику) перекриємо вихід водяним парам з приміщень першого поверху в мансарду і потім в атмосферу. Для цього спочатку настилаємо чорнові підлоги, на які паралельно укладаємо дерев’яні бруски товщиною аналогічної товщини листа мінеральної вати. Відстань між брусками виставляємо рівним ширині утеплювача. Накриваємо всю площу пароізоляцією, зверху укладаємо мати утеплювача і знову накриваємо пароізоляцією. Після цього можна укладати підлогу з дощок.
Після закріплення або напилення теплоізоляції і укриття пароізоляційній мембраною необхідно розвести по мансарді електропроводку. Всі кабелі повинні бути заховані в металеву трубу, щоб уникнути загоряння в результаті короткого замикання. Також варто провести всі необхідні комунікації – сантехнічні та опалювальні. Якщо утеплення вироблялося з використанням синтетичних матеріалів, необхідно облаштувати систему примусової вентиляції. При наявності в будові димової труби простір навколо неї в радіусі півметра утеплюємо скловатою. Після всіх приготувань можна обшивати мансарду зсередини, використовуючи гіпсокартон, вагонку або фанеру, не забувши попередньо прорізати отвори для розеток і вимикачів.