Облаштування мансарди – комфортне життя під покрівлею

Простір в приміщеннях горищного поверху, які надходять для житла, вимагає особливого підходу. Причина тому – нестандартна геометрія, представлена ​​найчастіше скошеними поверхнями стелі, що переходять в низькі стіни або закінчуються на рівні мауерлата (опорної балки під кроквами). Корисна площа через таких особливостей буває дещо менше, ніж у звичайній кімнаті з такими ж габаритами. Ділянки, де людина не може стояти на повний зріст, необхідно застосовувати ефективно, використовуючи спеціальну меблювання і інженерні системи.

Залежність корисної площі мансарди від форми даху

Зручність проживання в мансарді багато в чому залежить від кількості скатів покрівлі та їх форми, тобто від типу конструкції даху. Практично будь-яка кроквяна система, якщо коник досить високо, підходить для облаштування приміщень, але комфортність умов в них буде різна. Найменш підходяща односхилий, оскільки найвища зона тягнеться уздовж вертикальної стіни, а далі скошена стеля різко йде на зниження.

Облаштування мансарди - комфортне життя під покрівлею

Класичний варіант для горища – двосхилий, корисним є все центральне простір, до певної лінії скатів, під якою ще можна стояти в повний зріст. Далі площа краще використовувати ефективно, розставляючи спеціально підібрану меблі. Але багато що залежить від кута розташування кроквяних ніг і висоти коника: якщо система низька, повноцінного житлового приміщення не вийде, максимум – ігрова кімната для дітей або кабінет.

Облаштування мансарди - комфортне життя під покрівлею

Якщо дачний будиночок має чотирьохскатну вальмовую або полувальмовой дах, це вже оптимальний варіант для повноцінної мансарди. Така конструкція складніше звичайної двосхилим, але виконується досить високою, щоб трикутні скати над фронтонами були не надто пологими. Другий спосіб зручний для створення лоджій або балконів на торцях підпокрівельного простору.

Облаштування мансарди - комфортне життя під покрівлею

Шатрова кроквяна система, як і купольна з конічною, практично не забезпечує достатньо простору для вільного переміщення під сходяться в одній точці (званої "коньковий вузол") скатами. Вирішити проблему з корисною площею можна, встановивши вертикальні мансардні вікна ( "люркани"). Вони мають власну невелику дах і значно збільшують простір, якщо зробити їх широкими.

Облаштування мансарди - комфортне життя під покрівлею

Найбільш простий і зручний варіант кроквяної системи для облаштування мансарди на горищі – ламана покрівля. Відрізняється вона поділом скатів на дві частини горизонтальним зламом, вище якого площині більш пологі, а нижче збільшується нахил. Під таким дахом можна зробити повноцінні приміщення зі стінами практично без шкоди для внутрішнього простору або залишити скошені стелі.

Облаштування мансарди - комфортне життя під покрівлею

Всі перераховані конструкції можуть комбінуватися в одній споруді. В результаті виходить складна Багатощипцовий дах, де переходи між різними типами стропильних систем позначаються спеціальними елементами – "розжолобками". Така деталь являє собою внутрішній кут, що лягає спати на стику сходяться під прямим кутом скатів. Під покрівлею, зробленої таким чином, можна розташувати кілька мансардних приміщень.

Організація житлового поверху під дахом – що слід врахувати?

В мансарді, на відміну від звичайного поверху, немає товстих стін, і все, що відокремлює кімнату від зовнішнього середовища – покрівельний пиріг, якщо він виконаний за всіма правилами, з гідро- і термоізоляцією. Але горище найчастіше робиться холодним, з мінімумом утеплення, тільки щоб в зимові місяці не з’являвся іній і не відволожувалися складені непотрібні речі, сіно або те, що господарі вирішили прибрати наверх. Щоб створити повноцінне житлове простір, потрібно вирішити наступні завдання:

  • утеплити або зробити покрівельний пиріг;
  • завести з нижніх поверхів інженерні комунікації та електромережу;
  • зробити природне освітлення через віконні прорізи;
  • забезпечити надійність перекриттів.

Облаштування мансарди - комфортне життя під покрівлею

Утеплення стоїть на першому місці, особливо якщо дача використовується не тільки в теплий сезон, але і взимку. Залежно від кліматичних особливостей місцевості, термоізоляцію можна укласти тільки всередині, або буде потрібно ще і зовнішній шар. Другий варіант забезпечить економію на опаленні підпокрівельних приміщень, але зажадає розбору покриття, якщо воно вже є, і додаткової гідроізоляції по зовнішній стороні обрешітки, а якщо її немає.

Облаштування мансарди - комфортне життя під покрівлею

Якщо з’явилася необхідність провести в мансарду опалення від котла, а також водопостачання та каналізацію, відразу потрібно з’ясувати, чи достатня тиск у водопроводі і чи вистачить потужності бойлера. Зі зливом простіше – стічні води підуть вниз самопливом. Електромережа теж необхідно розподілити так, щоб автомати витримали навантаження, і щоб виконувати всі правила пожежної безпеки, особливо в дерев’яному будинку: якісна ізоляція і канали в стінах.

Облаштування мансарди - комфортне життя під покрівлею

Відразу слід врахувати, що при розташуванні зенітних мансардних вікон, як і вбудованих в скати, теплопровідність даху значно збільшується. В результаті, чим більше площа скління, тим вище повинна бути температура прогріву приміщень, а це значить, що більше стає навантаження на бойлер або електромережу. Потужності цих інженерних систем потрібно заздалегідь передбачити з деяким запасом.

Облаштування мансарди - комфортне життя під покрівлею

На противагу витрат на опалення, високий ступінь природного освітлення зменшує плату за електрику, оскільки відсутня необхідність підсвічувати кімнати лампами в денний і вечірній час доби.

Перекриття, в залежності від матеріалу, з якого вони виготовлені, посилюються або бетонною стяжкою поверх плити, або збільшенням кількості лагів з подальшим настилания дошки для підлоги. При роботі з деревом можна виконати додаткове утеплення перекриття, проклавши термоізоляцію під підставою. Бетонні підлоги ж можуть стати джерелом тепла в мансарді, якщо змонтувати під заливку тепла підлога з труб або електричних матів.

Облаштування мансарди - комфортне життя під покрівлею

Вітальня, спальня або дитяча – як обставити мансарду?

Найчастіше під покрівлею розташовуються спальні, оскільки перший поверх відводиться кухні, вітальні, приміщень для гостей, кабінету і дитячої. Дизайн кімнати відпочинку на горищі краще виконати в дусі мінімалізму або кантрі, підходить і скандинавський стиль. Якщо будинок цегляний, легко облаштувати студію, оформивши її під модний "лофт".

Облаштування мансарди - комфортне життя під покрівлею

Ліжко зручніше розміщувати ближче до краю, під скат даху, оскільки для сну не потрібна велика висота, на відміну від зони для руху. Але якщо покрівля сходить до мауерлату, без бічних стін, спальне місце необхідно встановити посередині, до стіни фронтону, якщо дах двосхилий, або прямо в центрі кімнати. Під скати ж поміщаються тумбочки, комоди, скрині, або хорошим рішенням буде поперечний стелаж, підігнаний під скіс стелі.

Облаштування мансарди - комфортне життя під покрівлею

Дитяча в мансарді повинна бути добре освітлена і утеплена. Щоб інтер’єр не займав багато корисного простору, ліжка ставляться вздовж стіни фронтону, їх легко своїми руками розділити перегородкою. Під врізаними в покрівлю вікнами дуже вдало встануть письмовий або комп’ютерний стіл, там же можна постелити килимок для ігор на підлозі. Поруч добре поставити стелаж з іграшками, відгородивши спальну зону.

Облаштування мансарди - комфортне життя під покрівлею