Іноді в квартирі або заміському будинку виникає необхідність встановити нові або замінити старі опалювальні прилади. Але будь загальних технологічних вимог необхідно дотримуватися при установці, заміні опалювальних приладів? Про це ми і поговоримо, розглянемо типи встановлюваних радіаторів, їх недоліки та переваги, способи та схеми приєднання.
Розташування опалювальних приладів – вибираємо правильне місце
В першу чергу установка радіаторів опалення повинна здійснюватися в місцях найбільших втрат тепла. Це вікна і двері. У приватному будинку виправдана установка батарей біля ще однієї проблемної холодної зони – дверей. У цих місцях холодному повітрю найлегше проникнути всередину приміщення, але наявність батареї змінює ситуацію.
Тепле повітря, піднімаючись вгору, відсікає можливість проникнення холодного. Для більшої ефективності ширина встановлюється в квартирі батареї повинна займати мінімум 70% від ширини вікна. У опалювального приладу меншого розміру по сторонам утворюються холодні зони, за якими продовжиться надходження холодного повітря всередину приміщення. На стінах з’явиться конденсат, вогкість.
Також місце установки вибирається з урахуванням планування, можливості підключення до системи опалення. А підбір необхідної моделі опалювального приладу і кількості секцій здійснюється виходячи з таких вимог:
- довжина – не менше 70% ширини вікна;
- розташування строго посередині;
- відстань від підлоги 8-14 см;
- до підвіконня 10-12 см;
- до стіни 3-5 см.
Найбільшого поширення набули такі види опалювальних приладів:
- Біметалеві. Несуча конструкція зазвичай виконана зі сталі, а бічні ребра з алюмінію. Але трапляються й інші поєднання. Таке технологічне рішення підвищує тепловіддачу, дозволяє витримувати більший робочий тиск – до 35 атм. Ціна висока.
- Алюмінієві радіатори. Конструкція дуже легка, добре протистоїть корозії, але не рекомендується спільне використання з мідними трубами. Коефіцієнт тепловіддачі високий. Робочі навантаження – до 18 атм.
- Чавунні. Надзвичайно довговічні, стійкі до різних впливів. Але мають велику вагу, робочий тиск обмежена 12 атм.
- Сталеві. Самі недовговічні, але поєднуються з будь-якими матеріалами, монтажні роботи відрізняються легкістю.
Схеми підключення – який варіант буде найбільш ефективним?
Схему підключення вибираємо з урахуванням розведення системи опалення квартири або приватного будинку.
Бічне однотрубну підключення. Відрізняється високою тепловіддачею. Подача здійснюється через верхній патрубок, а відведення відповідно через нижній. При вертикальній однотрубної розводці рекомендується встановлювати байпас. Перемичку, яка з’єднує подає і відводить трубопровід. І пару кульових кранів. Таке рішення дозволяє самостійно встановити батарею і відключати її без дозволу або погодження з представниками обслуговуючої або теплоподающей компанії. При закритих кранах циркуляція теплоносія триває через байпас. Тому не доведеться вислуховувати претензії сусідів.
Бічне двотрубному. У даній системі для подачі теплоносія використовується подає стояк, а для відводу – зворотний стояк. Підключення опалювальних приладів паралельне, тому розподіл тепла по всіх поверхах відбувається рівномірно. Даний тип під’єднання ефективний в малоповерхових будівлях, в приватних будинках.
Нижня підключення. Даний тип підходить, якщо розводка опалювальної системи здійснюється в підлозі, і вихід патрубків подачі і відведення розташовується внизу. Естетичний вигляд приміщення поліпшується, але теплова ефективність знижується на 10-15%. Таке приєднання характерно для багатоквартирних багатоповерхових будинків.
Діагональне підключення. Ідеальне рішення для радіаторів великої місткості, в яких загальна кількість секцій перевищує 12 одиниць. Подача теплоносія здійснюється через верхній патрубок, а висновок через нижній, але розташований на протилежному боці. Даний тип приєднання відрізняє дуже висока теплова ефективність.
Послідовне підключення. Вибір даного типу виправданий при високому тиску теплоносія в системі. На кінцевому тепловому приладі спостерігається зниження температури теплоносія. Але при наявності запірної арматури (куля-кранів) на патрубках входу-виходу установку додаткового опалювального елементу легко здійснити своїми руками.
У більшості випадків місце установки нових радіаторів визначено заздалегідь – під віконним отвором, де розташовувалися старі опалювальні прилади. При підключенні використовують такі види труб:
- Сталеві – стійкі до високого тиску, температури, але схильні до корозії. Основне місце використання – багатоквартирні будинки великої поверховості.
- Металопластикові – відносно новий вид, відрізняється простотою нарізного сполучення.
- Поліпропіленові – нероз’ємне з’єднання досягається методом дифузійної зварки.
- Поліетиленові – через складність монтажу їх застосування обмежене.
- Мідні труби – відрізняються високою вартістю і вимогами до теплоносія, основна сфера застосування приватні будинки;
Установку в квартирі, заміському будинку будь-яких типів радіаторів своїми руками краще проводити металопластиковими трубами. Основні інструменти знайдуться у будь-якого господаря, за винятком спеціальної гнучкої пружини. В процесі надання потрібного кута вигину поміщена всередину металопластикової труби пружина запобіжить деформацію її стінок.
Основні етапи роботи з установки опалювальних приладів
Перед початком робіт вивчаємо пристрій і характеристики системи опалення. Можливо, один з типів труб не підійде по ряду характеристик. Наприклад, через високу температуру теплоносія.
Спочатку необхідно здійснити демонтаж старих батарей. У більшості випадків використовується різьбове з’єднання. Тому беремо трубний ключ, ключ сантехніка і скручуємо контргайки з муфтами. Муфти, контргайки погано відкручуються з’єднань допускається сильно обстучать молотком. Це дозволить порушити цілісність з’єднання.
Дуже важливо перед початком демонтажних робіт переконатися у відсутності в системі води!
Знімаємо стару батарею. Оглядаємо стан різьби на підвідних трубах. Якщо стан добрий, то можна залишити все як є, але залишки старого ущільнювача матеріалу, фарби, інші забруднення видаляємо в обов’язковому порядку.
Наступний крок – вирівнювання стіни. Прибираємо всі нерівності, а для зменшення тепловтрат встановлюємо відображають екрани. Визначаємо розташування регістрів і робимо розмітку отворів під нові кріплення. У просвердлені отвори встановлюємо штатні кріпильні елементи. На один регістр краще використовувати три кріплення. Два з них зверху, а одне знизу. Нижня надає потрібний напрямок.
Знімати захисну плівку до завершення всіх монтажних і ремонтних робіт не рекомендується!
Розпаковуємо нову батарею і встановлюємо на неї комплектуючі. На верхньому колекторі, протилежному від місця підключення, до стояка – кран Маєвського, автоматичний. Для кращого видалення повітря з опалювального приладу цей край маємо трохи вище. З ухилом вгору. Встановлюємо заглушки. Прес-фітинги, два на труби подачі і відвійок і два на прохідні заглушки на батареї.
Запірну арматуру на вході-виході радіатора встановлюємо за бажанням. Якщо необхідно, врізати байпас, обхідну трубу, що необхідно для продовження безперебійної циркуляції теплоносія при відключенні регістра. Кращий варіант повнопрохідні кульові крани. Наявність регулюючої арматури, ручних, автоматичних термостатів необов’язково. Але вони дозволяють задати і підтримувати потрібну температуру.
Навішуємо радіатор і перевіряємо його розташування щодо статі, підвіконня, задньої стінки і наявність правильного ухилу. При його відсутності або контр-уклону всередині буде накопичуватися повітря, що порушить правильну циркуляцію теплоносія. В результаті регістр залишиться холодним.
Підключення до стояка починаємо з підготовки заготовки металопластикової труби. Вирівнюємо її і виробляємо завмер. Її довжина повинна перевищувати відстань між прес-фітингами, встановленими на опалювальному елементі і стояку. Запас необхідний для приміщення кінців труби в фітинги та надійного обтиску. Щоб уникнути провисання сполучних труб при їх великій довжині встановлюємо проміжні кріплення.
Заключний етап – опресовування. Заповнення системи водою здійснюємо поступово. Крани відкриваємо повільно. Це охоронить освіту гідроударів і пошкодження запірної арматури, секцій радіатора. Якщо монтаж проведено правильно, то батареї потеплішають і почнуть віддавати тепло.