+

Трійка популярних методів реставрації ванни – порівнюємо за якістю

Якщо сімейний бюджет обмежений і не дозволяє придбати нову ванну, яка вже давно пожовкла, покрилася павутиною з тріщин, в цьому випадку вам підійде реставрація. Розглянемо 3 основні методи, які найбільш часто застосовуються в побуті: емалювання, наливна ванна акрилом, установка акрилового вкладиша.

Емалювання – чому багато хто відмовляється від неї?

Емалювання пензлем – бюджетний варіант, який дозволяє повернути колишній товарний вигляд вашій ванні. Рідка емаль надає поверхні нового звучання, вона стає абсолютно рівною і глянсовою. Однак після того, як відновлення емалі старої ванни завершиться, за нею потрібен особливий догляд. На таку поверхню забороняється ставити або кидати важкі предмети, мити її абразивними порошками і губками, побутовою хімією з вмістом агресивних кислот, тільки гелевидні склади і пасти. Чи підходить така реставрація для будь-якої чавунної ванни? На жаль немає. Емалювання можна застосовувати тільки, якщо ванна втратила зовнішню привабливість, покрилася іржею, стала тьмяною, з’явилися шорсткості. А ось якщо є скол на емальованому ванні, глибокі тріщини, западини і подряпини, такий варіант вам не підійде.

Трійка популярних методів реставрації ванни - порівнюємо за якістю

Самий бюджетний спосіб реставрації чавунної ванн – емалювання пензлем

Для додання блиску використовуються лакофарбові вироби на основі епоксидних смол. Зазвичай в комплект входить база і затверджувач, перед застосуванням обидва компонента ретельно перемішуються, і робоча суміш готова. Щоб відновити емаль у ванній, використовуйте перевірені суміші ЕПОВІН, Епоксін або Reaflex. Додатково для роботи вам буде потрібно придбати якісну кисть з комбінованих волокон, наждачний папір і порошок для чищення поверхні і, звичайно, респіратор. Такі лакофарбові матеріали можуть виділяти токсичні пари, тому не ризикуйте здоров’ям. Емалювання ванни проводиться як своїми руками, так і з залученням професіонала.

Перевага такої реставрації – дешевизна і можливість багаторазового нанесення емалі при її деформації. В іншому ж одні мінуси. Прослужить покриття не більше 5 років, після чого на емальованому ванні з’являться тріщини, верхній шар почне відшаровуватися і жовтіти. На відміну від заводських умов, ванна після емалювання не надсилається в сушильну піч, де з емалі видаляються Затверджувачі і домішки. Тому покриття емаллю в домашніх умовах з часом втрачає свій вигляд і міцність.

Процес емалювання – надаємо глянсовий вид поверхні

Перший етап підготовчий. Саме від нього буде залежати якість подальших робіт. Головна мета – домогтися максимально очищеної поверхні від в’їлося жиру, бруду і шорсткостей, які можуть порушити кінцевий результат. Підготуйте порошок, можна скористатися звичайною харчовою содою або побутовою хімією на її основі, наприклад Пемолюкс. Замість м’яких губок використовуйте наждачний папір, яка допоможе вам більш ефективно впоратися з забрудненнями. Для надійності можна пройтися дрилем зі шліфувальний кругом або болгаркою. Якщо ви новачок в цій справі, радимо відмовитися від болгарки, щоб не порушити цілісність поверхні, западини емалювання НЕ замаскує. Коли ванна буде підготовлена, ретельно промиваємо її і даємо повністю висохнути. Для прискорення процесу можна використовувати фен, для сушки природним шляхом будуть потрібні добу. Далі демонтуємо старий сифон і проходимся по всій поверхні пилососом без насадки, переконавшись, що на поверхні не залишилося смітинок і пилу.

Трійка популярних методів реставрації ванни - порівнюємо за якістю

Емаль наноситься по всій поверхні ванни в кілька шарів

Переходимо до підготовки складу до нанесення. Щоб якісно відновити емаль вашої ванни, уважно ознайомтеся з інструкцією виробника. Після змішування поділяємо склад на дві рівні частини, для нанесення першого і другого шару. Приступаємо, занурюємо кисть в емаль і рівномірно наносимо по всій поверхні ванни базовий шар. Роботу починаємо з бортиків і поступово пересуваємося до центу. Кінцеве завдання отримати рівне покриття і максимально заповнити пори. Чекати поки висохне перші шар не потрібно, відразу наносимо другий. У цьому випадку рух пензлем проводиться від центру до країв ванни, максимально згладжуються нерівності.

Ми залишаємо ванну на 20 хвилин, після чого розрівнюємо утворилися патьоки від середини до країв, поки емаль не встигла схопитися. Патьоки будуть в будь-якому випадку, головне вчасно їх усунути. Можливо, доведеться повторити процедуру. Коли склад перестане текти, відновлення емалі на старій чавунній ванні можна вважати закінченим. Коли ванна повністю висохне (3-4 доби), прикручуємо сифон на місце, попередньо видаливши затверділу емаль, що звисає з технологічного отвору.

Акрилові вкладиші – міцний чохол для старої ванни

Таку техніку реставрації часто називають "ванна у ванній" і не дарма. Акриловий вкладиш є практично нову ванну, де в якості основи використовується стара сантехніка. Варіант відноситься до дорогої якісної реставрації, який повністю перетворює дизайн душової кімнати. У порівнянні з емалюванням акриловий вкладиш стійкий до механічних пошкоджень, з часом не втрачає свій первісний колір, вбирає бруд і пил, володіє антибактеріальними властивостями. Доглядати за такою поверхнею просто, використовуйте мило та чистячі засоби з м’яким абразивом, краще гель і пасти.

Ще один плюс – акриловий вкладиш повністю приховує недоліки старої ванни. Тому попередньо закладати тріщини і відшліфовувати емалеві поверхні до ідеально гладкого стану не потрібно. Поєднуючи одночасно характеристики металевої та акрилової ванни, вода в такій сантехніці остигає повільно. Реставруючи ванну акриловим вкладишем, термін її експлуатації складе 15-20 років. А ось знайти вкладиш з акрилу не так просто, доведеться замовляти його у оптових постачальників, відповідний розмірами вашої ванни. Установку можна проводити як в приватному будинку, так і в квартирі.

Починаємо роботу. Реставрація старих чавунних і сталевих ванн хоч і не вимагає ретельної шліфовки, але все-таки підготувати її слід. Для цього можна взяти звичайну наждачний папір і зашкурить поверхню. Видаляємо старе донне й бічне зливний отвір. Промиваємо і залишаємо ванну підсихати. Далі підганяємо куплений акриловий вкладиш під габарити сантехніки, спилюючи зайве по краях, робимо розмітку розташування технологічних отворів під слив і просвердлюємо їх. Навколо зливних отворів наносимо білий силіконовий герметик, розподіляємо монтажну піну по всій поверхні, мінімізуючи порожнечі. Від нанесення щільності піни залежить, чи буде прогинатися акрил чи ні, його термін експлуатації. Далі акуратно вставляємо вкладиш в ванну і гарненько притискаємо його. Після цього встановлюємо зливні пробки і заповнюємо ванну водою, створюючи тиск на стінки і дно. Чекаємо повного зчеплення вкладиша з поверхнею, на це потрібно близько 6 годин. Фінал роботи – установка сифона.

Підводячи підсумки, відзначимо, що, незважаючи на явні переваги, є у цього методу і недоліки. Таке відновлення підійде для стандартних чавунних ванн. До них відносяться ванни в формі прямокутника і еліпса довжиною 150 або 170 см. Саме такі екземпляри масово встановлювалися за радянських часів. Ще один недолік – незапланований міні-ремонт. Під час монтажу потрібно видалити частину плитки у бортиків, щоб надіти вкладиш. Потім цю частину потрібно буде закласти плінтусом і ретельно загерметизувати стики.

Рідкий акрил – переваги і недоліки середньо бюджетного варіанту

Реставрація ванни рідким акрилом відносно новий метод, який з’явився трохи більше 10 років тому. На відміну від емалювання склад наноситься не пензлем, а наливається по бортику, після чого розрівнюється лопаткою. Стікаючи повільно по стінках, він заповнює дрібні тріщини, створюючи абсолютно рівне покриття.

Трійка популярних методів реставрації ванни - порівнюємо за якістю

Рідкий акрил наливається по бортику, а потім розгладжується лопаткою

Наливна ванна, назва технології нанесення рідкого акрилу, дозволяє відреставрувати ванну без залучення фахівця. Своїми руками ви створите захисний шар, який прослужить вам довгі роки. Для ремонту ванної рекомендуємо застосовувати рідкий акрил від Стакріл або Екованна. За меншу ціну наливна ванна має практично такі ж переваги, як і акриловий вкладиш:

  • володіє підвищеною шумоізоляцією;
  • виробляється з екологічно чистих матеріалів;
  • легко чиститься;
  • стійка до механічних пошкоджень;
  • має низьку теплопровідність, вода остигає повільно, на відміну від емальованої поверхні;
  • термін експлуатації – до 15 років.

До того ж, рідкий акрил можна наносити на ванни будь-якої форми і розмірів, в порівнянні з акриловими вкладишами, які мають обмеження щодо застосування. Серед недоліків можна виділити тривалий висихання поверхні до 4 діб, налипання пилу.

Наливна ванна – правильна технологія нанесення

Перш ніж відреставрувати ванну, попередньо знімаємо зливну систему. Якщо вона стара, радянського типу, погано піддається демонтажу за допомогою викрутки і ключа, застосовуємо болгарку для спилювання, залишки конструкції усуваємо за допомогою зубила і молотка. На час проведення реставрації та висихання акрилу, а це приблизно 4 дні, перекриваємо воду, а змішувач замотуємо пакетом. Попадання крапель і вологи на акрилову поверхню залишить сліди, які скоротять термін експлуатації і порушать зовнішній вигляд.

Трійка популярних методів реставрації ванни - порівнюємо за якістю

Суміш кімнатної температури буде краще розтікатися по поверхні

Наступний етап – шліфування. Як і при емалювання, знову озброюємось дрібнозернистим наждачним папером (36-40 мм), ретельно проходимся нею по всій поверхні до усунення всіх нерівностей. Щоб впоратися з зашкарублими липкими ділянками, додатково застосовуємо соду. Якщо у вас досить навичок поводження зі шліфувальної машинкою можна скористатися їй. Після обробки видаляємо знятий верхній шар разом з пилом і бруд, поверхня знежирюємо спиртом. Для нанесення знежирювачах використовуємо серветку з мікрофібри або інший якісний матеріал, який не залишає ворсинок і бруду. Підсушуємо поверхню будівельним феном. Після сушіння необхідно закрити відколи й тріщини за допомогою автомобільної шпаклівки. Накладаємо її рівним шаром і чекаємо 20 хвилин, затираємо зашпатльовані місця дрібнозернистим наждачним папером, зрівнювання шар врівень з ванною.

За допомогою дерев’яної лопатки перемішуємо акриловий склад. Поступово додаємо затверджувач і знову все ретельно перемішуємо, добиваємося отримання однорідної консистенції.

Увага, не застосовуємо будівельний міксер для змішування акрилу з затверджувачем. Під час цього процесу утворюється велика кількість бульбашок, які можуть вплинути на якість обробки.

В якості тари для заливки рідкого акрилу використовуємо баночку з-під затверджувача або звичайний пластиковий стаканчик об’ємом 0,5 л. Важливо перед процесом нанесення подбати про чистоту. Тому попередньо розстеліть газети і непотрібну папір близько ванни, а безпосередньо під слив поставте ємність, не менше півлітра, куди буде стікати зайвий акрил. Щоб суміш краще розтікалася по поверхні її необхідно витримати при кімнатній температурі 15 хвилин. При повішеною температурі близько 30 ° С, час витримки скорочується до 5 хвилин. З приводу витрати на ванну довжиною до 150 см буде потрібно, приблизно, 3,5 л розчину, а до 170 см – 4 л. Наливати акрил починаємо з кута, поступово пересуваємося по периметру ванни. За допомогою шпателя допомагаємо акрилу заповнити всі проміжки. Коли ви повернетеся на колишній кут, звідки почалася заливка, беремо чергову партію розчину і починаємо лити його трохи вище того місця, де акрил припинив розтікатися. Зазвичай після цього етапу нанесення складу досягає дна ванни, розрівнюємо його за допомогою шпателя в зигзагоподібний напрямку. Залишки зайвого акрилу стекут в зливний отвір.

На цьому реставрація ванній закінчена. Залишається дочекатися її повного висихання, яке настане, приблизно, через 2 доби. Коли акрил висохне, прикручуємо зливну систему. Попередньо оглядаємо, що не накопичився чи склад в зливний системі. Якщо так, то відрізаємо затверділі залишки будівельним ножем. Відреставрованої ванній можна користуватися.