Вбиральня обов’язково є в кожному будинку, і умови в ній повинні бути хоч мало-мальськи комфортні. Саме тому при ремонті слід ретельно продумати дизайн цього приміщення, щоб обстановка відповідала вашому естетичному смаку. В цілому стиль, розроблений для туалету, не повинен сильно відрізнятися від декору інших приміщень, але можна спробувати зіграти на контрастах. Це робиться за допомогою правильно підібраною облицювання, квітів і освітлення.
Кілька порад для планування – створюємо зручності
Ще до того, як почнеться ремонт в будинку або в квартирі, рекомендуємо закупити сантехніку, оскільки саме вона буде визначати, як розмежовувати простір, робити чи підвісні кронштейни або залишити вільні від плитки ділянки на підлозі. А може, підготувати для ватерклозета невелике прямокутне піднесення? На сьогоднішній день найбільш зручним варіантом для унітазу вважається підвісний, він в значній мірі полегшує прибирання і економить простір, оскільки бачок кріпиться на стіні за обшивальною панеллю. Там же ховаються всі труби. Якщо ви все-таки вважаєте за краще підлогову сантехніку, за унітазом можна поставити шафка з бічними дверцятами, пропустивши крізь нього труби, в тому числі і довгу зливну від піднятого вище бачка.
Якщо в приміщенні високі стелі, і ви хочете, щоб інтер’єр виглядав багато, придбайте невелику люстру для вбиральні. В іншому випадку, щоб не зменшити візуально обмежений простір, краще обійтися точковими світильниками або джерелом освітлення з плоским плафоном. Згідно з правилами естетики, якщо ванна і туалет роздільні, їх все одно потрібно обробляти в єдиному стилі, як якщо б це був з’єднаний санвузол.
Придбайте велике дзеркало, продумавши його розташування так, щоб в ньому не відбивався безпосередньо ватерклозет. Це дозволить вам дещо розширити візуально простір. І внесіть щось оригінальне в обстановку. Чи буде це акваріум з рибками або квітковий горщик, картина або ж красива статуетка – не важливо, головне, щоб вийшло ефектно і незвично.
Яким матеріалом обробляти – основа для дизайну
Перше і основне умова – обшивка або облицювання повинна бути водостійкою. І неважливо, що вбиральня відокремлена від ванній стіною, в приміщенні в будь-якому випадку проходять подають воду комунікації, які можуть призвести до протікання. Поруч з ватерклозети може розташовуватися раковина, і бризки від б’є з-під крану струменя часто потрапляють на стіни. Та й бачок не герметичний, і вода з нього випаровується, насичуючи вологою повітря, не кажучи вже про саму чашу унітазу. Водостійке покриття стін дозволяє, крім іншого, легко їх мити. Існує чимала кількість відповідних за характеристиками матеріалів, в тому числі бюджетні пластикові панелі, керамічне облицювання, штучний камінь, склошпалери.
Якщо бюджет дозволяє, краще все ж віддати перевагу керамічній плитці, вона завжди виглядає ефектно і при дотриманні правил обробки тримається міцно на стінах десятиліттями. За допомогою гіпсокартону і облицювання можна створити абсолютно не вибиваються з декору, легко демонтуються фальш-панелі. При цьому потрібно пам’ятати, що мозаїка в маленьких приміщеннях доречна тільки на підлозі, стіни краще покривати великими елементами.
В обмеженому просторі обробку краще виконувати прямокутної плиткою. Розташована вертикально або горизонтально, вона, відповідно, або створить ілюзію більш високої стелі, або візуально розширить приміщення. Багатокутники для облицювання не використовуємо, вони, навпаки, викликають відчуття зменшився простору.
Вибираємо колір – задаємо напрямок стилю
Спираємося при обробці тільки на одне основне правило: чим світліше облицювання, тим просторіше здається приміщення. В ідеалі плитку, панелі або склошпалери краще вибирати виключно білого кольору. Але такий варіант стомлює сприйняття і створює вигляд стерильного медичного кабінету, іноді навіть асоціюється з операційної.
Тому обов’язково розбавляємо білизну іншими кольорами, головне, щоб не було недоладності, дотримуємося ще одного правила: кількох плям. Тобто вибираємо основний фоновий колір і включаємо в нього ще 1 або 2, максимум – 3 інших, які узгоджуються з ним відтінку. Можна вибрати варіант контрастів. Найпростіший і водночас найбільш вимогливий до смаку дизайнера стиль – чорно-білий туалет. Справа в тому, що вбиральня, як правило, має невелику площу, а в обмеженому просторі поєднання чорного кольору з білим створюють деяку важкість для сприйняття.
Але правильне рішення завжди можна знайти, наприклад, вибравши за основу саме молочний відтінок, і доповнивши його антрацитовими вкрапленнями. Якщо цього недостатньо, обираємо шлях мінімалізму з ухилом в японське оформлення, і виконуємо підлоги в чорному кольорі, а стіни – білими. У цьому випадку, щоб підтримати стиль, потрібно стільниця для вбудовування в неї раковини – ще одна горизонтальна поверхня, яка буде того ж відтінку, що і підлогу.
Ще один варіант: зробити навпаки, підлоги білими, як і стіни, а останні прикрасити чорною смугою бордюру і тонким візерунком, наміченим лише лініями та штрихами відповідного кольору. Однак при цьому обов’язково потрібно пам’ятати, що малюнок не повинен бути великим, краще дрібні повторювані деталі. Іноді можна дуже вдало використовувати правило плями і для сантехніки, тобто на білосніжному ватерклозети встановлюється кришка глянцевого аспідного відтінку. Або такий же контраст складаємо з унітазу і бачка. Взагалі, однотонність світлої обробки в вбиральні можна легко розбавити темними деталями інтер’єру, не вносячи чорний колір в облицювання.
Дуже оригінально виглядає стиль "нуар", коли в контраст молочного і смоляного відтінків включається яскрава пляма зовсім іншого тону. Наприклад, червоного або зеленого спектра. Причому це може бути використано не в елементах обробки, а в інтер’єрі. Червоний стаканчик для зубних щіток, салатова вішалка для рушників, килимок кольору молодої трави. Але це вже деталі обстановки, нас же цікавить саме дизайн обробки приміщення.
Щоб відтінити білий колір, намагайтеся укладати окремі ділянки в рамки чорного кольору або просто обмежувати їх темними лініями. Маючи в своєму розпорядженні ці лінії горизонтально, ви візуально розширите простір, навіть якщо це буде чергування смуг на підлозі.
Туалет в кремових тонах – шукаємо декор для затишку
Не варто зупинятися на композиції з двох вихідних квітів, коли у вас є можливість задіяти будь-які тони з спектра веселки. Зокрема, білий може бути замінений світлим пастельним. Такий варіант в поєднанні з м’яким освітленням створить багатий і в той же час затишний декор в приміщенні. Для повноти композиції додайте дерев’яні деталі при обробці або ж імітацію деревини, виконану в штучному камені. Втім, добре виглядатимуть і вкраплення мармуру або граніту, вони зроблять дизайн ще більш розкішним, в той же час не перевантажуючи його.
Однак туалет може бути і яскравим. Наприклад, стіни зеленого кольору не втомлюють очі, і в той же час приємно виглядає на їх фоні білосніжна сантехніка. Те ж стосується і глибокого синього або блакитного кольору, хоча такий варіант виглядає вже суворіше і холодніше. Єдине, чого не варто робити, це виконувати стіни або підлогу в червоному, або помаранчевому тонах, оскільки такий дизайн туалету при незначних обсягах кімнати буде впливати гнітюче. Дуже хорошим рішенням буде використання строкатого малюнка в обробці, або різнобарвного візерунка з тонких переплетених ліній.
Яку сантехніку взяти – відповідність унітазу стилю вбиральні
Декор приміщення повинен бути гармонійним, і жодна деталь не повинна вибиватися із загальної картини. Відповідно, якщо вами обраний ретро-стиль, немає необхідності ховати труби за фальш-панелями і купувати сучасний навісний унітаз з раковиною типу "тюльпан". Доведеться витратитися на латунні або мідні труби і не приховувати їх, а навпаки, зробити частиною декору.
Вентилі та втулки "під старовину", відповідного виду ватерклозет, з високо піднятим бачком і довгою трубою зливу, ланцюжок, що тягнеться від важеля спуску води. Можливо, кілька свічників, закріплених поверх плитки, яка повинна бути пастельних тонів або бурштинового відтінку, кілька старих чорно-білих фотографій в важких багетах. Але все це вимагає чималих коштів, оскільки сантехніка в ретро-стилі коштує дорого.
Якщо ж ви віддаєте перевагу мінімалізму або навіть футуризм, підібрати унітаз буде значно простіше. Обов’язкові плавні обводи, в ідеалі він повинен бути підвісним і мати незвичайну форму, на зразок укладеного набік яйця, або ще більш хитромудру, абстрактну. Кришка може бути з товстого скла або металевою хромованою. Раковину краще брати скляну або керамічну, у вигляді півсфери або майже зовсім плоску. Головне – відмовитися від стандартів, щоб створити дійсно унікальний дизайн. Прекрасний привід придбати ватерклозет з акваріумом, вбудованим в бачок.
Але навіть якщо ви виношуєте ідеї виконати декор в стилі рококо або бароко, в будь-якому з яких сантехніка виглядала б чуже, сучасні виробники мають варіанти, здатні задовольнити і таке бажання. Унітази та раковини, а іноді і комплекти, що включають біде, оформлені так, що створюється вид ретельно виконаної ліпнини, модною в епоху Ренесансу і пізніше.
Сусальна позолота, бронзові накладки і окремі деталі. Все це вимагає відповідної обробки і буде виглядати тільки з плиткою, що має схожу фактуру і включення у вигляді емалевих картинок в медальйонах. Доповнюємо все це дзеркалом у важкій багатій рамі і, якщо дозволяє місце і є необхідність, схожою по стилю меблями з гнутими ніжками і бронзовими ручками.
Освітлення – важлива деталь в дизайні вбиральні
Те, яким буде джерело світла, обов’язково позначиться і на сприйнятті декору в приміщенні. Наприклад, дуже яскраве освітлення в туалеті при білих стінах буде викликати, щонайменше, роздратування, а іноді – і головний біль, різь в очах. Починаючи ремонт, потрібно заздалегідь скласти план розташування світильників і відповідним чином провести проводку, зробити виходи контактних кінців кабелю.
Маючи на увазі, що туалетна кімната – приміщення невелике, що не навантажуємо його однією яскравою лампочкою, краще встановити кілька невеликих освітлювальних приладів з більш тьмяною підсвічуванням. В сумі вони дадуть приємний розсіяне світло. Обов’язково простежте, щоб всі прилади мали якісну вологозахист. Головне правило – окреме джерело світла над раковиною, якщо така є в туалеті, щоб можна було користуватися дзеркалом над умивальником.
Ще один відмінний варіант – взагалі приховати лампи за невеликим бортиком, що йде по периметру стелі, тоді освітлення буде приглушеним, що дозволить відпочити очам у вбиральні. Таке рішення навряд чи підійде любителям погортати журнали або почитати книгу, закрившись в туалеті. Дуже модною сьогодні вважається "зоряна розсип" в поєднанні з натяжною стелею. У певних місцях, дуже часто, розміщуються окремі світлодіоди, які забезпечують розсіяне світло, який виходить від всієї площі стелі.
Для стилю модерн і в рівній мірі для бароко і рококо дуже добре підійдуть при високій стелі масивні люстри, головне, щоб вони були не надто великі. Ще органічніше увіллються в обстановку настінні світильники, але в першому випадку це можуть бути цілком сучасні бра, а в другому – виконані у вигляді бронзових канделябрів або однорожкових свічників.
Для сучасного стилю можна спробувати в якості джерел світла використовувати ніші в обшивці з гіпсокартону, там же відмінно виглядатимуть штучні квіти і всілякі статуетки. Для мінімалізму і футуристичного напрямку створюється композиція з світяться ліній або геометричних фігур на стінах, причому джерела світла в такому варіанті краще прикрити матовим склом.
І, нарешті, підлогове освітлення. Воно теж має право на життя. Зокрема, світильники можуть виглядати, як давньоримські жаровні на невисоких триногах, що відмінно підійде для декору в стилі ренесанс, або у вигляді тих же канделябрів, що стоять на широких підставах (бароко). Для будь-якого сучасного дизайну пустите підсвічування уздовж плінтуса. Для затишку можна поставити і звичайний торшер, тим більше, якщо іноді хочеться скористатися вільної хвилиною і почитати улюблену книгу. Для оформлення в стилі мінімалізму або футуризму існує досить багато незвичайних підлогових світильників, що мають форму куль і інших геометричних фігур, а іноді і зовсім безформних.