Велика частина квартир в міських багатоповерхівках оснащені лоджією або балконом і нерідко навіть не в єдиному екземплярі. При цьому не всі їх власники розглядають ці архітектурні елементи як додаткову корисну площу, використовуючи їх з метою зберігання старої начиння або сушіння білизни. А адже доклавши певних зусиль, можна перетворити ці конструкції в оранжерею, зону відпочинку, фотогалерею, приміщення для занять спортом або будь-якого іншого призначення.
Для реалізації подібного рішення зовсім не обов’язково залучати професіоналів, облаштування цілком допустимо здійснити поетапно своїми руками. Перед початком ремонту слід визначитися, які саме зміни мають відбутися, так як на підставі цього вже можна буде судити про масштаб майбутніх робіт і зробити оцінку майбутніх фінансових вкладень.
попередні заходи
Нерідко через неправильно проведених підготовчих робіт ремонт лоджії істотно затягується. Щоб такого не сталося, слід обов’язково провести ретельну перевірку стану всіх елементів конструкції, в тому числі і її покрівлі. Особливу увагу потрібно приділити залізобетонній плиті, на яку в цілому покладається навантаження. У разі наявності пошкоджень починати ремонт лоджії без їх попереднього усунення абсолютно безглуздо. На підставі цього обстеження складається план реконструкції приміщення і купується все необхідне для цього.
Вибір матеріалів та інструментів
Перед початком ремонту лоджії своїми силами потрібно підготувати матеріали та інструменти для цього процесу.
матеріалиІнструменти і кріпленняПінополістирол або пінопласт (4-6 см) СаморезиГіпсокартон і гипсоволокно, що відрізняються влагостойкостьюПерфораторФольгірованная поліетиленова пленкаУровеньФольгірованний спінений поліетіленПіла для роботи з обшивальні матеріаломПлінтус потолочнийГвоздіМатеріал для обшівкіМонтажная нітьДеревянний брусСтеплер для монтажаПодвеси для профілю з металлаСкобиСайдінг або декоративні панелі (для обшивки парапету) Монтажна піна
Підготовка до реконструкції
У разі якщо ремонт лоджії відбувається не в новобудові «під ключ», а в старому житловому спорудженні, спочатку буде необхідно винести всі речі, звільнивши при цьому кожен метр, і провести демонтажні роботи. Зі стін знімаються полки і обшивочний матеріал, так щоб приміщення прийняло первісний вигляд. Тріщини, порожнини і інші пошкодження на бетонних плитах зашкуріваются, обробляються ґрунтовкою і закладаються розчином на клейовий основі. Усуваються руйнування на цементні стики, якщо такі є в наявності.
За умови істотних руйнувань лоджії верхній цементний шар за допомогою перфоратора видаляється до арматурного каркаса. Замість знятого цементу, виконується заливка нового пласта, стяжка для балкона повинна бути товщі попередньої приблизно на сантиметр. Після остаточного висихання цементу він закривається поліетиленовою плівкою і час від часу змочується дистильованою водою.
Що вийшла з ладу армовану сітку не рекомендується намагатися відновити власними силами. Ідеальним варіантом буде звернення за допомогою до професіоналів.
Для того щоб зміцнити парапет, можна скористатися газобетонними блоками, що володіють рядом переваг щодо інших матеріалів:
- монтаж не вимагає значних зусиль і спеціальних навичок;
- ступінь вологостійкості оптимальна для теплих лоджій;
- високий рівень морозостійкості дозволяє обходитися без додаткового утеплення;
- невелика вага.
До мінусів цих блоків можна віднести лише усадку, що приводить згодом до неглибоким тріщинах.
процес скління
Перед початком робіт по склінню потрібно визначитися з призначенням лоджії. Вона може бути як місцем для зберігання речей, так і повноцінним приміщенням з освітленням і опаленням. Нерідко скління має на меті перепланування конструкції в задовольняє всім вимогам житлову кімнату. Існує кілька видів віконних систем:
- 1. Алюмінієва, що є найбільш дешевим варіантом. Матеріал стійкий до впливу високих температур, різних мікроорганізмів, крім того, він досить міцний.
- 2. Дерев’яна, відмінно утримує тепло і відрізняється екологічністю. Її недоліком вважається висока вартість через непросту технології виробництва, тому цей варіант невигідний для скління лоджії. Крім того, матеріал легко піддається загоряння і гниття, тому потребує регулярної обробки спеціальними засобами.
- 3. Пластикова система, популярність якої з кожним роком зростає. Завдяки їй з лоджії без праці можна зробити тепле і затишне приміщення. Найчастіше для цього застосовуються рами з наявністю склопакетів.
Після того як буде зупинений вибір на найбільш підходящому матеріалі, слід визначитися з типом конструкції. Скління лоджії можна зробити по всій довжині, в зв’язку з цим необхідно спроектувати кількість стулок і спосіб їх розорювання. Також потрібно продумати моменти з парапетом, в разі якщо він виготовлений з цегли або бетону, допускається установка віконних рам прямо на нього.
На металевий парапет не рекомендується встановлювати вікна з пластику, так як він не витримає їх вага, що призведе до пошкодження металу і перекосу рам. В цьому випадку парапет краще виконати з піноблоків. Лоджію можна засклити в повну висоту, це зажадає демонтажу парапету і установки замість нього приготовленої рами. Таке рішення вважається досить дорогим і вимагає певних умов для реалізації.
Установка скління здійснюється в наступному порядку:
- 1. Строго дотримуючись рівня, на парапет поміщається віконна рама і закріплюється з обох сторін кріпильними матеріалами. Як кріплення можна використовувати саморізи, дюбелі або анкери.
- 2. Усередині приміщення з нижньої сторони вікна монтується підвіконня.
- 3. Зовні віконного блоку фіксується відлив.
- 4. На своє місце ставляться склопакети.
- 5. Простір між рамою і складовими частинами лоджії заливаються монтажною піною.
- 6. Застигла піна зрізається і все проміжки прикриваються накладним декором.
Після завершення робіт по склінню необхідно грунтовно перевірити герметичність, інакше можливі небажані тепловтрати, а також проникнення в приміщення пилу і шуму з вулиці.
устаткування освітлення
В процесі самостійної реставрації лоджії прокладаються електричні комунікації, для цього в приміщення простягається знеструмлений провід живлення. Від нього в поглиблення стіни робиться розводка, що підводять до вимикача, розеток, а також світильників. При наявності рівних стін використовуються два варіанти:
- в стіні пробиваються штроби для проводки;
- кабель простягається в порожнині обрешітки.
Джерела світла підбираються з урахуванням індивідуальних переваг власників. Ними можуть бути всілякі бра, підсвічування із застосуванням світлодіодів і точкові світильники.
утеплення приміщення
Лоджія може являти собою холодне приміщення для зберігання майна або житлову кімнату з відповідним для цього мікрокліматом. Для її повноцінного використання необхідно забезпечити оптимальну температуру. Утеплення проводиться кількома способами:
- 1. Зовні. Цей варіант є найкращим, тому що економить простір всередині лоджії, утеплює стіну і дозволяє матеріалу для її виготовлення зберегти свої несучі якості.
- 2. З обох сторін, але такий метод не виправдовує себе з позиції теплоеффектівності.
- 3. Зсередини. Дане рішення є найпоширенішим і виконується без залучення промислових альпіністів.
Крім стін, в приміщенні утеплюється стеля та підлога, з якого рекомендується починати такого роду роботи.
облаштування підлоги
Незалежно від виду матеріалу утеплення підлоги проводиться по лагам. Відступ від цього правила допустимо лише при укладанні утеплювача і пристрої стяжки під керамічну плитку або при монтуванні конструкції теплої підлоги. Виконання робіт відбувається в кілька етапів:
- 1. Укладання пенофола. Це рекомендується зробити так, щоб його відображає сторона була розташована в напрямку верху, що дозволить залишити в приміщенні практично все тепло, яке надходить від джерела обігріву і від сусідньої кімнати.
- 2. Монтаж лаг. Перед початком робіт брусу надається потрібний розмір, і матеріал обробляється грунтовкою. Для кріплення його до підлоги використовуються дюбелі. Дуже важливо правильно виконати дану процедуру, так як при облаштуванні підлоги і його чистового покриття лаги будуть виступати в якості орієнтира.
- 3. Роботи з утеплювачем, який розміщується між лагами.
- 4. Надання швах герметичності. В цьому випадку зазори легко можуть бути усунені за допомогою монтажної піни, що є відмінним ізолятором.
- 5. Монтування чорнової підлоги, який прослужить до повного закінчення всіх ремонтних робіт на лоджії, після чого буде замінений на чистовий варіант (ламінат, лінолеум). Якщо прийнято рішення виконати підлогове покриття керамічною плиткою, то вона викладається відразу ж і прикривається картоном, який буде служити її захистом.
Виготовлення статі можливо в таких випадках:
- дерев’яна підлога;
- цементна стяжка;
- система «тепла підлога», що випускається у вигляді нагрівальних матів, електричного кабелю або інфрачервоного плівкового покриття.
Використання теплої підлоги являє собою ідеальний варіант для обігріву лоджії, так як установка радіаторів центрального опалення недопустима, а різні види обігрівачів не зможуть ефективно і довготривало опалювати приміщення.
Роботи зі стелею
В сучасний час будівельний ринок насичений всілякими видами матеріалів для стелі. Кожен з них має свої достоїнства, але Піноплекс і пінопласт виділяються на їх фоні завдяки високому ступеню щільності і нездатності поглинати водяну пару з повітря. Їх можна закріпити як на дерев’яну основу стелі, а потім виконати облицювання, так і приклеїти прямо до стелі, що являє собою більш економічний варіант. Потім встановлюється армована сітка і за допомогою шпаклювальною суміші здійснюється стяжка.
Ідеальним варіантом буде утеплення стелі пінопластом або Піноплекс шляхом їх закріплення на дерев’яній обрешітці. Для цього спочатку робиться розмітка рівня конструкції, тобто наголошується на тому місце, де повинна закінчитися площину. Дана процедура необхідна для запобігання перешкод при відкритті стулок вікна на лоджії.
Слідом за цим виконується монтаж обрешітки, відповідним матеріалом для неї буде брус або рейка, які закріплюються по всьому периметру стелі. У разі якщо планується обшивка приміщення гіпсокартоном, для облаштування обрешітки використовуються профілі з металу CD і UD. Після того як така система буде готова, до неї кріпиться утеплювач, що утворилися незначні щілини заповнюються монтажною піною.
Варто відзначити, що при утепленні стелі мінеральною ватою на металевій основі необхідно помістити її і за профілем, а також для запобігання промерзання металу.
За умови, що квартира розташована на останньому поверсі, процес утеплення повинен бути здійснений більш докладно. На самому початку вживаються заходи, щоб на даху балкона не змогли затримуватися випали опади, інакше виникне загроза протікання. Наступним кроком буде ізоляція всіх кутів приміщення від проникнення вологи, ці роботи виконуються до установки обрешітки. Для підстраховки рекомендується натягнути двошарову полімерну плівку (паробар’єр), це слід зробити перед тим, як приступати до облицювання стелі будь-яким з матеріалів.
теплоізоляція стін
На лоджії утеплення підлягають стіни, розташовані з боків і спереду. На стіні з боку будинку, навіть якщо він панельного типу, подібна процедура не проводиться. Утеплення стін відбувається двома варіантами:
- 1. За допомогою дюбелів або клею до стіни кріпиться Піноплекс, потім пенофол для ізоляції пара, а після – дерев’яні лати.
- 2. На стіни прибивається решетування, між її планками поміщається утеплювач, після чого дана система закривається матеріалом для облаштування дахів для пароізоляції.
Перед початком робіт необхідно видалити зі стін колишнє покриття. В процесі утеплення особливу увагу заслуговує ділянку біля вікон, тут потрібно ретельна герметизація всіх порожнин, швів і стиків. З цією метою рекомендується вдатися до допомоги металевого скотча і монтажної піни. Після її повного висихання надлишки видаляються спеціальним ножем, а шви закриваються алюмінієвим скотчем.
Оздоблювальні операції
На завершальному етапі ремонт лоджії своїми руками має на увазі внутрішню обробку. Матеріали для цієї процедури підбираються ще на стадії проектування. Оптимальними з них вважаються:
- 1. Панелі ПВХ, яким без праці можна надати необхідний розмір і здійснити швидкий монтаж. Цей матеріал не шкідливий для здоров’я людини, має тривалий термін експлуатації, практичний, з нього легко видаляються забруднення. До дерев’яного каркасу панелі прикріплюються за допомогою саморізів або спеціальних затискачів (кляймер).
- 2. Вагонка з дерева або блок-хаус вважаються ідеальними видами обшивки, вони екологічні, але в той же час досить дорогі. Більшість людей вважають за краще дерев’яне оздоблення через привабливого зовнішнього вигляду і натуральності. Для того щоб закріпити такі планки, потрібно облаштування обрешітки. Надалі для монтажу потрібні кріпильні матеріали, після закінчення робіт деревина покривається просоченням на основі лаку.
- 3. Панелі МДФ є ефектний матеріал з деревно-волокнистої плити, що відрізняється міцністю. Завдяки йому можна імітувати всіляку дорогу обробку, таку як натуральне дерево, мармур або граніт. Так само, як і вагонка, панелі МДФ монтуються на заздалегідь приготовлений каркас.
- 4. Вологостійкий гіпсокартон відноситься до таких матеріалів, за допомогою яких на лоджії можна створити конструкцію різної складності. В надійно захищеному від вологи приміщенні гіпсокартон не зможе пошкодитися. Для монтажу його листів необхідний спеціальний клейовий склад або кріплення.
Для оздоблення стін на лоджії можна використовувати настінну плитку, але її монтаж на закріплення раніше матеріали для утеплення досить скрутний. В нинішні дні вже не користуються популярністю шпалери і побілка, в зв’язку з непрактичностью і недовговічністю. Нерідко для виконання оздоблення стін використовується декоративний камінь.
Матеріал для обробки стелі повинен відповідати загальному інтер’єру лоджії, гармонируя з його дизайном. Для цієї мети найбільш підходить пластик, який є найдешевшим варіантом. Ще можна виконати стелю дерев’яною вагонкою, гіпсокартоном або зробити натяжна варіант.
Ознайомившись з основними правилами і строго дотримуючись послідовність виконання робіт, можна без праці відремонтувати лоджію своїми руками.