Обшивка балкона вагонкою – красиве і тепле покриття своїми руками

Багато хто приходить до думки облаштувати балкон і зробити з нього додаткову кімнату або побутове приміщення. Для цього спочатку встановлюють склопакети, закладають всі щілини і стики, гідроізолюють і утеплюють підлогу, виконують звуко- і теплоізоляцію стін і стелі. На остаточному етапі роблять фінішну обробку.

Оптимальний варіант для балкона – обшивка вагонкою. Вона екологічно безпечна, естетично приваблива, доступна за ціною. Процедура обробки включає в себе: обмір приміщення, розрахунок і закупівлю якісної дошки, підготовку поверхонь, монтаж обрешітки і оббивку оздоблювальним матеріалом.

Матеріали і інструменти

Для обробки балкона і лоджії найчастіше вибирають пластик і дерево. Пластикові панелі мають гарний зовнішній вигляд, легко монтуються, недорого коштують, стійкі до перепадів температур. Але є у них і суттєві мінуси: шкідливі хімічні виділення, не пропускають повітря, відсутні теплоізоляційні якості, накопичується конденсат.

Всіх цих недоліків немає в дерев’яній вагонки. Вона дихає, екологічно безпечна, відмінний утеплювач. Для обшивки балкона найкраще підходять такі деревні породи:

  • сосна: стійка до перепадів температур, зносу, нападу червиць і паразитів;
  • липа: довговічна, має привабливий зовнішній вигляд, на ній практично відсутні сучки, не потребує лакофарбової обробці;
  • модрина: не схильна до процесів гниття, добре переносить низькі температури, має красиву текстурою.

Для роботи необхідні наступні інструменти: рулетка, шуруповерт, дриль, будівельний рівень, електролобзик, молоток, ножівка, степлер для кріплення скобами, олівець і лінійка для розмітки. Якщо користуватися герметиком для закладення швів, то стане в нагоді спеціальний пістолет для тюбиків.

Обшивку балкона вагонкою починають з підрахунку необхідної кількості матеріалу. Для створення каркаса, на який буде кріпитися вагонка, набувають прямокутні рейки перетином 20-40 мм. При використанні утеплювача враховуються його параметри, планки беруть товщі. Вимірявши висоту і периметр балкона, підраховують число горизонтальних напрямних. До цієї кількості додають значення периметрів вікон і дверей, виходить загальний метраж рейок на стіни. Аналогічно розраховується матеріал для стелі та підлоги.

Планки кріпляться за допомогою дюбелів, відстань між якими не повинно перевищувати 80 см. З огляду на це, підраховують, скільки потрібно кріпильних елементів. Знаючи площі стін, стелі, підлоги і висоту балкона розраховують кількість оздоблювального матеріалу, виключаючи площі дверей і вікон, і додають 10% на відходи і шлюб.

Залежно від виконуваних робіт знадобляться допоміжні матеріали:

  • утеплювач (мінвата, пінопласт, пеноплекс);
  • монтажна піна;
  • рідкі цвяхи;
  • малярський скотч;
  • дерев’яний брус або металевий профіль для обрешітки;
  • пароізоляційна плівка;
  • кріплення;
  • фурнітура;
  • кисть, валик;
  • грунтовка.

Вибір вагонки – види і параметри

Виготовляють матеріал в декількох варіантах: класична дошка, оброблена з 4-х сторін, з замковим з’єднанням шип-паз; софт-лайн – потовщена вагонка; штиль – ширша модель; блок-хаус – імітація колоди.

Обшивка балкона вагонкою - красиве і тепле покриття своїми руками

За характеристиками євровагонка розділяється на категорії:

  • «Екстра» – не має дефектів і сучків;
  • «А» – є незначна природне потемніння, можлива наявність не більше двох штук на погонний метр точкових сучків;
  • «В» – допускаються розлучення і потемніння по всій довжині, присутність точкових сучків до трьох штук на погонний метр;
  • «С» – нижчий клас, можливі наскрізні отвори, чорні плями, помітні сучки, використовують для обрешітки.

При покупці оглядають кожну дошку з комплектів, звертаючи увагу на деякі нюанси. Щоб відходів було менше, набувають якісні вироби з такими характеристиками:

  • поверхня гладка, без виступаючих річних кілець, інакше можливий розлом матеріалу під час експлуатації;
  • дошка відрізана в напрямку зростання дерева;
  • у рейок рівні боковини без найменших тріщин на вузьких краях.

Підготовчий етап

Балкони квартир часом знаходяться в занедбаному стані, особливо хрущовки. Щоб обшивка прослужила довгі роки, важливо якісно підготувати поверхні стін, стелі та підлоги. Починають з закладення щілин, тріщин і швів, щоб виключити потрапляння через них вологи і пилу під вагонку, що негативно позначиться на експлуатації теплоізоляційних і оздоблювальних матеріалів. Утеплювач втратить свої функціональні якості, покриється цвіллю і грибком, в ньому можуть оселитися комахи.

Виконується закладення за допомогою монтажної піни. Щоб збільшити її адгезію з матеріалами стін щілини покривають ґрунтовкою. Не чекаючи її висихання, заповнюють шви піною. Після застигання надлишки зрізаються, щоб вони не заважали при монтажі обрешітки.

Наступний етап – нанесення грунтовки. Зв’язують компоненти роблять поверхню міцної, захищають від грибка і цвілі. Наносять склад за допомогою валика, в важкодоступних місцях користуються пензлем. Грунтове покриття повинен добре просохнути. Для надійності після повного висихання першого шару наносять другий.

Щоб балкон був теплим, укладають поліетилен фольгованої стороною всередину приміщення. Кріплять матеріал за допомогою рідких цвяхів і малярного скотча. На стиках полотна з’єднують спеціальним скотчем з відбиваючим фольгированним шаром. Це необхідно, щоб виключити утворення містків холоду, через які можливі тепловтрати.

Обшивка балкона вагонкою - красиве і тепле покриття своїми руками

монтаж обрешітки

Оздоблювальні роботи починаються з монтажу обрешітки. Для неї використовують дерев’яний брус, перетин якого підбирають відповідно до товщини утеплювача. Його надалі укладають уздовж напрямних. Відстань між брусом роблять на 30-40 мм менше ширини матів, якщо застосовується мінвата, або рівним ширині панелей, в разі використання пінополістиролу.

Монтаж брусків виконується з урахуванням того, як буде розташовуватися вагонка – вертикально або горизонтально, від цього залежить кріплення. При вертикальному положенні оздоблювального матеріалу рейки обрешітки кріплять горизонтально, якщо вагонка монтується по горизонталі, то бруски прибивають по вертикалі.

Складніше за все встановлювати дошки на балконі в районі вікон, дверей і укосів через їх невеликої площі. У цих місцях також влаштовують обрешітку і по периметру вікна, з зовнішньої сторони укосів в одній площині з загальним каркасом.

При кріпленні обрешітки на стіні користуються будівельним рівнем для перевірки вертикальності і горизонтальності брусків, так як від цього залежить, як буде встановлена ​​вагонка, а значить, і загальний вигляд балкона.

Обшивка балкона вагонкою - красиве і тепле покриття своїми руками

Каркас можна зробити з металевих рейок, але не варто забувати, що метал сильно остигає. Крім того, дошки на нього кріпити складніше.

Монтують обрешітку своїми руками згідно покрокової інструкції:

  1. 1. В першу чергу на стіни кріплять гідроізоляційну плівку.
  2. 2. Далі відпилюють брус необхідної довжини і свердлом по дереву роблять на ньому отвори діаметром 6 мм під дюбелі, з кроком 60-80 см. Приклавши його на відстані 10 см від рівня стелі до стіни, залишають на ній мітки на місці отворів. За допомогою бура з матюками свердлять отвори глибиною 5-6 см.
  3. 3. Далі вставляють Чопик і наживляють саморізи. За допомогою рівня рівно виставляють брус. Фахівці рекомендують не забивати дюбелі до кінця, краще це зробити потім.
  4. 4. Нижній брус розташовують на відстані 1 см від поверхні підлоги і фіксують так само, як верхню рейку. Горизонтальність контролюється рівнем.
  5. 5. Решта бруски кріплять між верхньою і нижньою планкою з кроком 60 см.

Аналогічно монтується каркас по всіх поверхнях. На підлозі відстань між брусками роблять менше – 30-40 см, щоб продовжити термін експлуатації. На стелі рейки кріплять з кроком 50-60 см.

обшивка вагонкою

При монтажі дошки розташовують у вертикальному або горизонтальному положенні. Можливий варіант по діагоналі, але в цьому випадку закуповують матеріал з запасом, так як доведеться багато обрізати, через що залишиться велика кількість відходів. Заради оригінального дизайну йдуть на такі жертви. При роботі з вагонкою потрібно діяти акуратно, так як це натуральний матеріал і його легко пошкодити. Проводять роботи в теплу пору року, щоб уникнути стиснення дерева і появи щілин.

Для створення ілюзії широкого балкона у вузькому приміщенні елементи вагонки слід монтувати горизонтально. Правда, приміщення стає візуально також трохи нижче. Щоб волога не накопичувалася в пазах при горизонтальному монтажі, дошки встановлюють замковим з’єднанням вгору. Якщо розташування планок вертикальне, приміщення стає вже, але вище.

Обшивка балкона вагонкою - красиве і тепле покриття своїми руками

Не можна сильно змочувати обшивку, так як дошки можуть деформуватися. Під час прибирання губка повинна бути злегка вологою. Мити вагонку слід засобами, призначеними для догляду за дерев’яними виробами. Якщо плями, які важко, застосовується спеціальний гель, який подряпає поверхню.

При монтажі необхідно забезпечити доступ повітря під обшивку, щоб перешкоджати утворенню конденсату і гниття деревини. Для цього по кутах залишають невеликі щілини в кілька сантиметрів.

Спочатку обшивають стелю, а потім переходять до стін, починаючи з самого незручного кута, щоб закінчувати монтаж було легше. Дошки оснащені з одного боку гребенем, а з іншого – пазом, в який вставляється гребінь попередньої планки. Починається монтаж з кріплення першої дошки. Цвяхи забиваються в частину, яка буде закриватися наступної. Другу планку підганяють, щоб гребінь збігся з шипом.

Потрібно легким постукуванням домогтися повного прилягання дощок, без найменшого зазору, а потім прибивати їх до обрешітки.

У передостанній планки шип зрізають наполовину і заокруглені. Останню дошку обрізають по ширині мінус 1-2 см. Дві останні планки з’єднують в паз будиночком, натиснувши на них долонями, защелкивают.

Коли стіни і стеля обшиті, приступають до укосів. Починають з верхньої частини, а потім переходять на бічні сторони. Перший елемент кріплять до дверей або вікна, прибравши гребінь, щоб не було щілини. Далі послідовно встановлюються інші планки. Вони повинні щільно прилягати одне до одного. По завершенні обробки укосів виконують монтаж плінтусів.

Якщо приміщення планується використовувати як побутове, в нішах вбудовують шафки і полиці, на яких можна зберігати консервацію, інструменти та різні дрібниці.

Фінішна обробка дерев’яної обробки

Коли всі поверхні будуть зашиті вагонкою, їх потрібно покрити спеціальним лаком, який не боїться високих і низьких температур і протягом експлуатації не потріскається. Обробляють або кожну панель окремо, або всю поверхню.

Обшивка балкона вагонкою - красиве і тепле покриття своїми руками

Перед покриттям лаком дерево потрібно добре просушити, так як волога негативно відіб’ється на стані лакового покриття.

Дерево обробляють антисептиками, можна використовувати корабельний лак. У ньому відмінно поєднуються ціна і якість, але його недолік в тому, що він не дає дереву дихати, через що воно швидко приходить в непридатність. При використанні дорогих аквалаков потрібно вибирати ті, що на основі води і мають в складі ультрафіолетові фільтри, це захистить дерево від потемніння.

Лак наносять декількома шарами, кожен наступний після повного висихання попереднього. Коли поверхня буде повністю готова, її шліфують, щоб вона стала гладкою. Покрита лаком, вагонка блищить подібно дзеркальному полотну, що надає балкону привабливий вигляд. Обробку лакофарбовими матеріалами повторюють раз в 3-4 року.