+

Оздоблення фасаду будинку – вибираємо відповідний матеріал і технологію

Декорування фасадів приватних житлових будівництв здійснюється різними матеріалами, які надають будівлі привабливий вигляд і виконують захисні функції. Подивимося, які вироби і склади найчастіше використовуються для зовнішнього оформлення житлових будівель.

Вимоги до декору фасадів – які матеріали підійдуть?

Фінішна обробка фасаду приватного будинку продумується в усіх дрібницях на стадії проектування житлового будови. При цьому обов’язково враховується, з якого матеріалу була зведена споруда. Фасад, будучи особою будинку, в першу чергу виконує декоративну функцію – надає будівлі завершений красивий вид. Він також охороняє несучі конструкції житлового споруди від температурних перепадів, негативного впливу кліматичних факторів, шумоізолюючі і утеплює будови.

Оздоблення фасаду будинку - вибираємо відповідний матеріал і технологію

Фасадна обробка повинна:

  • бути стійкою до цвілі і грибка;
  • гармонійно вписуватися в існуючий ландшафт;
  • характеризуватися високим рівнем гігієнічності;
  • володіти тривалим терміном безаварійної експлуатації.

Зазначеним вимогам відповідають багато сучасних будматеріали. Найчастіше оформлення фасадів приватних житлових будівель проводиться за допомогою декоративної штукатурки, сайдингу (металевого, вінілового, з деревини), каменю (штучного, натурального), клінкерної цегли, сендвіч-панелей. Подивимося, якими плюсами і мінусами характеризуються ці оздоблювальні матеріали, розберемося з технологіями їх монтажу своїми руками. Тоді приватному забудовнику буде нескладно вибрати оптимальний вид облицювання для свого житла.

Оштукатурювання – практична і недорога обробка

Штукатурка застосовується для облагороджування фасадів вже дуже давно. Вона дозволяє приховати невеликі дефекти особи дому та вирівняти стіни, надати будівлі оригінальний вигляд, вибравши бажаний відтінок оздоблювального складу. Вартість сумішей для штукатурення цілком демократична. Технологію виконання такого облицювання може освоїти практично будь-який домашній умілець. Правда, йому потрібно бути готовим до того, що оштукатурювання – це досить трудомісткий процес, що вимагає уважності і якісної підготовки оброблюваних поверхонь.

Оздоблення фасаду будинку - вибираємо відповідний матеріал і технологію

Зараз існує кілька видів штукатурки, використовуваної для проведення оздоблювальних робіт:

  1. 1. Мінеральна. Такі склади створюються на базі цементу і особливих присадок, які надають готової обробці високу стійкість проти цвілі і грибків. Плюси мінеральних композицій – невисока вартість, висока екологічність і повітропроникність (дихаючі стіни), мінуси – мала пластичність і довговічність (термін служби – не більше 10 років).
  2. 2. Акрилова. Дуже пластична, волого-і морозостійка, довговічна (експлуатація до 20 років) штукатурка. Виготовляється на основі синтетичних смол. Акрилові покриття не обсипаються і не дають тріщин. Працювати з ними досить просто. Але такі суміші формують на оброблюваної поверхні особливу плівку. Вона не дозволяє стінам будівлі дихати, що не влаштовує багатьох власників приватних будинків.
  3. 3. Силікатна. Склади для декорування з підвищеними показниками міцності, стійкості до впливу мікроорганізмів, хорошою паропроникністю. Силікатні композиції служать до 25 років. Поверхні, оброблені з їх допомогою, не вбирають сіль і різні хімічні сполуки.
  4. 4. Силіконова. Найсучасніша штукатурка. В її складі є спеціальні полімерні добавки. Вони збільшують вартість матеріалу, але зате надають йому унікальні експлуатаційні характеристики. Силіконові покриття по-справжньому надійні і міцні, стійкі до зовнішніх впливів, довговічні і візуально дуже привабливі.

Штукатурку, крім того, ділять на різні види в залежності від її фактури. Популярністю користуються камінцеві, мозаїчні і борознисті суміші. Перші виготовляються у вигляді зернистої однорідної маси. Після нанесення камінцевою штукатурки фасад будинку отримує незвичайний вигляд. Візуально він виглядає як рівна поверхня, створена з щільно притиснутих один до одного дрібних каменів. Таке покриття не боїться забруднень. Тому його часто використовують в місцях, де неподалік є промислові підприємства.

Мозаїчні композиції являють собою суміші, що складаються з різнокольорових кам’яних шматочків різних відтінків. Вони також стійкі до забруднень. При необхідності мозаїчні поверхні легко очищаються. У більшості випадків таку штукатурку застосовують для обробки укосів і цокольних рівнів житлових будинків. Склади, що дозволяють створювати на поверхні стін бороздчатую фактуру, відрізняються високим рівнем декоративної виразності. Відразу відзначимо, що оформлення фасадів з їх допомогою вимагає певного досвіду виконання подібних робіт.

Штукатуримо самостійно – коротко про технології і нюансах процесу

Оштукатурювання будинків виконується за допомогою недорогих матеріалів і всім відомих будівельних інструментів. Нам знадобляться металеві куточки, напрямні (так звані маяки), грунтовки, шпатель, правило, ніж, терка, армована сітка. Облицювання штукатуркою проводиться в кілька етапів. Спочатку ми готуємо фасадну поверхню:

  • очищаємо її від старого покриття, бруду, пилу;
  • відтирати сліди розчину на кладці (якщо стіни будинку зведені з цегли);
  • закладаємо всі наявні на фасаді тріщини.

Потім наносимо на очищену поверхню ґрунтовку. Після її висихання монтуємо на стіни маяки і армуючої сітки, приступаємо до розмішуванню штукатурного складу. Він продається в строймагазінах у вигляді сухих сумішей, які потрібно розвести водою в певних пропорціях. Обсяг рідини залежить від типу використовуваної штукатурки. Уважно вивчаємо інструкцію виробника суміші і діємо строго по ній. Невелика кількість обробної композиції легко розмішати вручну за допомогою звичайного шпателя. Якщо ж готується велика маса штукатурки, доведеться використовувати будівельний міксер.

Оздоблення фасаду будинку - вибираємо відповідний матеріал і технологію

На фасад приготований склад наносимо методом набризку. Беремо невеликі грудочки штукатурки і різкими рухами накидаємо їх на стіну. Операція трудомістка. Зменшити її складність і одночасно підвищити якість виконання робіт дозволяє застосування спеціальних штукатурних агрегатів – машин, які самостійно розбризкують склад на фасад. Далі разравниваем накинуті грудочки, формуючи рівну поверхню. Процедуру здійснюємо штукатурних правилом, орієнтуючись на встановлені раніше маяки. Чекаємо висихання оздоблювального складу. Потім фарбуємо його в потрібний нам колір.

Сайдингові панелі – сучасний вид облицювання

Сайдинг став використовуватися для облагородження фасадів порівняно недавно. При цьому він дуже швидко завоював популярність у споживачів. Сайдинг має гарний зовнішній вигляд. Він випускається в різних колірних відтінках. Монтаж матеріалу не викликає ніяких труднощів у домашніх умільців. Сайдингові панелі дають можливість створювати вентильовані фасади. Їх при бажанні нескладно утеплити, зробивши своє житло максимально комфортним.

Сайдингові вироби роблять з дерева, металу, вінілу. Панелі з деревини вважаються найпрестижнішими. Будинки, обшиті ними, привертають увагу, відрізняються особливим шиком. Але ціна дерев’яного сайдинга дуже висока. При цьому його досить складно назвати довговічним обробним матеріалом. В останні роки сайдинг-панелі виробляються за новітніми технологіями, що збільшує термін експлуатації і поліпшує технічні характеристики виробів. Деревину особливим чином обробляють під високим тиском, додають в неї спецпрісадкі. У підсумку виходить більш надійний, але і ще більш дорогий матеріал.

Непоганою альтернативою дерев’яним виробам є вініловий сайдинг. Він відрізняється доступною ціною і непоганими експлуатаційними показниками. Тут важливо вибирати планки від відомих виробників. Дешеві вироби під сумнівними брендами мають низький рівень екологічності та довговічності. Мінуси вінілових панелей – вигоряння під дією сонячних прямих променів, дорожнеча добірних матеріалів, що застосовуються при монтажі.

Оздоблення фасаду будинку - вибираємо відповідний матеріал і технологію

Обличчя будинку можна обробити і металевим сайдингом. Його виробляють з оцинкованої тонкої сталі, покритої полімерним захисним складом. Вироби з металу невибагливі в монтажі і обслуговуванні, експлуатуються не один десяток років, мають високу вогнестійкість. Недоліки таких панелей – невелика кількість фактурних і колірних рішень, відносно висока вартість, необхідність облаштування заземлення для зниження токопроводящего потенціалу металевої обшивки.

Оздоблення будівлі сайдингом – алгоритм виконання робіт

Для проведення обшивки будинку цікавлять нас виробами готуємо рулетку, двометровий рівень, шуруповерт, олівець, ножівку, шнур, столярний косинець, рулетку, ножиці по металу (якщо будемо монтувати металеві планки), перфоратор. Займаємося підготовкою стін будівлі до установки сайдинга:

  1. 1. Очищаємо поверхню фасаду, демонтуємо всі навісні елементи, кріпильні деталі, частини водостічних систем, а також інші виступаючі конструкції.
  2. 2. Перевіряємо стіни рівнем на відсутність западин і опуклостей. При необхідності вирівнюємо їх.
  3. 3. Підганяємо блоки і рами віконних прорізів. Ніяких зазорів та інших похибок на стінах бути не повинно.

Приступаємо до основного етапу операції. Монтуємо на фасад обрешітку. Облаштовуємо її навіть у випадках, коли для стін поверхні є ідеально рівними. Решетування дозволить створити невеликий вентзазоре, що підвищить тепло- і шумоізоляцію житлового будинку. Каркас під сайдинг робимо з деревини або металу. Елементи конструкції кріпимо цвяхами, витримуючи між ними дистанцію близько 0,35 м.

Якщо сайдинг плануємо встановлювати вертикально, монтуємо горизонтальну обрешітку, якщо планки будуть укладатися по горизонталі – навпаки.

Прокладаємо між стійками конструкції минвату або пінополістирол у вигляді плит. Можна використовувати і інші види утеплювача. Встановлюємо по контуру будинку стартову планку. Важливо! Її верхній край зобов’язаний розташовуватися чітко по нижній межі старої обшивки будівлі. Потім монтуємо куточки з вінілу по кутах будови. Вони допоможуть нам сформувати красиві стики сайдингу. Куточки фіксуємо через кожні 0,3 м цвяхами.

Монтаж сайдингу проводиться одним з двох способів. Перший варіант передбачає застосування спеціальних Н-рейок. Кріпимо їх до обрешітки. А потім з двох сторін заводимо краю оздоблювальних планок в пази рейок. Другий спосіб не вимагає використання Н-деталей. В цьому випадку сайдинг встановлюємо внахлест. Перші планки завжди розміщуємо у стартового нижнього профілю. Далі піднімаємося вгору, зістиковуючи попередні вироби з подальшими системою гребінь-паз. Процедура проста. Ніяких спецзнаній вона не вимагає. Діємо не поспішаючи, ретельно виміряючи довжину панелей, підрізаючи їх ножівкою по заданих параметрах.

Оздоблення фасаду будинку - вибираємо відповідний матеріал і технологію

Фіксацію сайдингу виробляємо толеву цвяхами або саморізами невеликої довжини з круглої капелюшком. Зверніть увагу! Кріплення планок виконуємо строго після замикання замка паз-гребінь. Ще один важливий момент. Вінілові сайдингові вироби дозволяється розкроювати при вуличній температурі не менше -10 ° С. Після монтажу панелей просвердлюємо в потрібних місцях отвори для установки раніше демонтованих навісних деталей. Діаметр отворів беремо на 5-6 мм більше, ніж необхідно, щоб елементи облицювання могли безперешкодно розширюватися і стискатися в процесі експлуатації.

Цегляна кладка – будинок буде і красивим, і теплим!

Цегла – класичний матеріал для оформлення фасадів. Тут слід знати, що в подібних випадках застосовуються не звичайні вироби, а спеціальні. Їх називають клінкерними, облицювальними або декоративними. Така цегла проходить випалення в спеціальних агрегатах при високих температурах. В результаті виходить надійний і міцний матеріал, який не змінює своїх характеристик протягом десятиліть. Фасадні системи з клінкерної цегли радують своєю красою і респектабельністю, а також довговічністю і практичністю. Вони запобігають проникненню звуків з вулиці в будинок і додатково теплоизолируют його.

Оздоблення фасаду будинку - вибираємо відповідний матеріал і технологію

Облагороджування фасадів клінкерною матеріалом здійснюється у вигляді оболонки:

  • без вентиляційного зазору – між стінкою і кладкою не залишається вільного простору;
  • з вентзазоре;
  • з додатковим теплоізоляційним шаром під кладкою.

Домашні умільці найчастіше облаштовують конструкцію з вентиляційним зазором. Вона особливо затребувана в випадках декорування будинків з дерева. Цегла робить житло тепліше і оберігає його від руйнування.

Фахівці не радять початківцям майстрам самостійно облаштовувати клінкерну кладку. Краще довірити цю роботу професіоналам. Якщо ж людина впевнена в своїх будівельних навичках, цегла можна покласти і своїми руками. Таку операцію починаємо з ретельного відбору виробів. Беремо виключно повнотіла цегла без серйозних дефектів. Він повинен мати правильну геометрію. Кладку робимо аналогічно звичайній цегляній, з огляду на наступні рекомендації:

  1. 1. Клінкер монтуємо зі швами (вони звуться деформаційних). Дистанція між ними – 10-14 м.
  2. 2. Перед установкою кожен виріб обов’язково змочують у воді. Якщо цього не зробити цегла забере з розчину рідину і міцність конструкції зменшиться.
  3. 3. Кладку виконуємо з перев’язкою швів. По довжині вона береться в межах 25-30% від розмірів використовуваного облицювальної цегли.
  4. 4. Ми залишаємо невеликий вентзазоре між стіною і кладкою.
  5. 5. Теплоізоляцію цегляної оболонки виробляємо пінополістирольними виробами.

Замість цегли нерідко використовують більш сучасний і зручний в роботі матеріал – клінкерну плитку. Її колір варіюється від червоно-рудого до чорного, а фактура буває гладкою, рубцеватой, з додатковою піщаної обсипанням.

Камінь – фасад на століття!

Зовнішній декор будинків за допомогою натурального або штучного каменю – операція не з простих. Вона трудомістка і вимагає чималих фінансових витрат. Зате на виході ми отримуємо розкішний фасад з унікально тривалим терміном служби. Камінь буквально перетворює житловий будинок. Робить його солідним. Для облицювання можна використовувати різні види каменю:

  • Граніт – довговічний і високоміцний матеріал.
  • Сланець – недорогий камінь з оригінальною шаруватою структурою.
  • Мармур – відомий відносною легкістю самостійного опрацювання і багатою палітрою кольорів.
  • Пісковик – без проблем шліфується, так як є м’яким матеріалом.
  • Базальт – схожий за характеристиками з гранітом, але коштує дешевше.
  • Кварцит – твердий натуральний камінь з вкрапленнями у вигляді зерен.

Також для облагородження фасадів можна застосовувати вапняк. Коштує він недорого, обробляється в домашніх умов без труднощів. Але тут важливо підібрати вироби з максимальною щільністю. М’який вапняк для оздоблювальних робіт не підходить. Привабливий декоративний фасад можна отримати і за допомогою будь-яких штучних каменів або керамограніта (керамічної плитки). А з метою зниження витрат на роботи багато майстрів створюють комбіновану обробку. Популярні варіанти – керамограніт плюс штукатурка і натуральний камінь плюс штукатурка.

Оздоблення фасаду будинку - вибираємо відповідний матеріал і технологію

Монтаж кам’яних фасадів здійснюється по мокрій або сухий методикою. У першому випадку декоративний шар на стіні закріплюється розчином на основі цементу. У другому для фіксації обробки використовуються металовироби, забиваються в заздалегідь облаштовану обрешітку. При бажанні можна комбінувати ці технології. Спочатку встановлюємо облицювання на цемент, а потім додатково прикріплюємо її саморізами або шурупами. Така обробка буде триматися вічно.

Сендвіч-панелі – будівельні інновації економлять наші гроші!

Декорування фасадів приватних житлових будівництв не завжди вимагає великих фінансових вкладень. Якщо ми хочемо отримати гарну і досить практичну обробку і при цьому вкластися в невеликий бюджет, можна використовувати для облицювання сендвіч-панелі. Вони являють собою сучасні конструкції з двох листів з підвищеною жорсткістю, між якими розміщують шар пароізоляції і утеплювач. Останній може бути мінеральним (вата, скловолокно) або полімерним (пінополістирол, пінополіуретан).

Оздоблення фасаду будинку - вибираємо відповідний матеріал і технологію

Виготовляються сендвіч-вироби зі сплавів магнію або марганцю з алюмінієм або з оцинкованої сталі. Товщина готових плит – 3-8 см. Зовнішня сторона панелей стилизуется під деревину, декоративну штукатурку, вона також може бути профільованої або абсолютно гладкою. Це дозволяє реалізовувати будь-які дизайнерські рішення та створювати дійсно оригінальні фасади з мінімальними грошовими витратами. Ключові переваги сендвіч-панелей:

  • гарна шумоізоляція за рахунок пористої структури виробів;
  • екологічна безпека;
  • стійкість до хімвоздействіям, гниття і появі цвілі;
  • стійкість до кліматичних явищ (панелі не бояться низьких і високих температур, підвищеної вологості);
  • малу вагу, що забезпечує легкість перевезення плит і процес їх установки;
  • прийнятна вартість.

Крім того, оздоблювальні сендвіч-панелі хорошої якості не потребують регулярному фарбуванні. Вони не вигоряють, не втрачають свій початковий колір.

Розкрій панелей виконується дисковою пилкою, ножицями по металу, монтаж допускається проводити вертикальним або горизонтальним способом. Установка виробів проста. Спочатку фіксуємо (горизонтально) U-профіль на цоколь будинку. Монтуємо в нього найпершу панельку. Кріпимо її саморізами, оснащеними прокладками з гуми. Потім встановлюємо інші вироби, поєднуючи їх один з одним за допомогою замкового механізму.

Поздовжні стики між окремими облицювальними елементами захищаємо герметиком, поперечні – теплоізоляційним матеріалом (монтажна піна, мінвата). Після складання всієї конструкції накриваємо технологічний шов нащельником – спеціальної фасонної деталлю. Якщо сендвіч-панелі ставляться вертикально, монтаж починаємо з кутів фасаду. У подібних випадках постійно контролюємо точність установки виробів схилом. Ділянки стиків вертикальної обробки закриваємо добірними елементами. Їх фіксацію виконуємо через кожні 0,3 м. При об’єктивно невеликих витратах грошей, часу і фізичних сил ми отримуємо привабливий декор фасаду.

Вибирайте відповідний спосіб облагороджування свого будинку, і сміливо беріться за роботу. У вас все вийде!