Лиштви на вікна в дерев’яному будинку – оригінальна прикраса фасаду

Лиштви використовуються для прикраси фасадів приватних будинків з натуральної деревини здавна. Такі елементи дають можливість надати будь-якої житлової будівлі запам’ятовується вигляд, зробити її екстер’єр оригінальним і повністю завершеним.

Лиштви – прикрашають фасад і захищають будинок від холоду

Розглянуті нами декоративні деталі здатні візуально змінити форму вікна, збільшити або звузити його. Лиштви надають будівлі особливий стиль і шарм. Крім того, вони виконують і суто захисну функцію. Ця послуга надійно оберігає віконну раму від механічних пошкоджень, а також прикриває зазор між нею і стіною будівлі. За рахунок цього лиштви захищають дерев’яні конструкції від вологи, вуличного шуму і пилу, гарантують додаткову теплоізоляцію житлового будови.

Для будинків, побудованих з цегли та бетону, зазначені захисні функції віконних обрамлень не настільки важливі. А ось для дерев’яних споруд вони по-справжньому необхідні. Деревина, як відомо, всихає в процесі експлуатації деформується. Це стає причиною появи зазорів між будинком і рамами. Якщо на вікнах стоять лиштви, ризик утворення наскрізних отворів істотно знижується. А значить в оселі завжди буде затишно і тепло. Лиштви традиційно роблять з деревини.

Лиштви на вікна в дерев'яному будинку - оригінальна прикраса фасаду

Короба з лиштвами кращий варіант, щоб зберегти віконну раму і тепло в будинку

Вироби з неї ідеальні для дерев’яних будинків. Вони дозволяють надавати будівлі будь-який стиль. Фахівці радять виготовляти шалівку з тієї ж породи деревини, з якої побудовано житло. Тоді нескладно отримати унікальний фасадний ансамбль, де кожен елемент доповнює один одного. Дерев’яні лиштви мають серйозний недолік. Вони не захищені від зовнішніх погодних явищ. Сильні морози деформують структуру таких виробів, віконні обрамлення з деревини погано сприймають підвищену температуру і надмірну вологість.

Збільшити термін служби дерев’яного декору можна за допомогою обробки його спеціальними розчинами, які запобігають дерево від вологи, спека і холоду. При цьому подібні заходи не зроблять лиштви вічними. За ними все одно доведеться постійно доглядати, регулярно покривати свіжими шарами лаку, фарбувати. Тільки в цьому випадку час експлуатації декоративних виробів буде досить тривалим.

В останні роки деякі власники будинків стали використовувати замість традиційних дерев’яних віконних обрамлень пластикові матеріали. Останні показали свою надійність і практичність в застосуванні. Пластик не боїться води, не деформується від спеки. Вироби з нього спочатку оснащуються спеціальними кріпильними елементами, що спрощує монтаж лиштви.

Багатьом людям пластиковий декор не підхід через те, що він є повністю штучним. Дійсно, псувати фасад будинку з натуральної деревини таким обрамленням не дуже приємно. В даному випадку можна порадити звернути увагу на лиштви з деревоволокнистих плит (МДФ). Вони виготовляються з відходів деревообробки, обробляються спеціальними складами, які захищають готові вироби від погодних впливів і значно подовжують час служби декоративних елементів.

Дерев’яна переведення в готівку – найбільш затребувана домашніми майстрами

Незважаючи на велику кількість нових матеріалів, найбільшою популярністю користуються лиштви з натуральної деревини. Саме дерев’яні вироби майстри-самоучки воліють робити своїми руками. Процес виготовлення таких наличників ми і опишемо в цій статті. Але спочатку потрібно розібратися з видами дерев’яного декору. Його зазвичай ділять на три типи:

  1. 1. Простий.
  2. 2. Прорізній.
  3. 3. Накладний.

Швидше за все виготовляються прості лиштви. Під ними розуміють елементи без орнаменту, з гладкою поверхнею. Прості вироби захищають віконні шви від вітру і дощу, але також виконують і декоративну функцію. За формою така переведення в готівку може бути різною – з закругленими краями, зі всілякими вигинами.

Прорізну деталь зробити вже відчутно складніше. Вона в обов’язковому порядку має ажурні візерунки і зовні виглядає дуже витончено і витончено. Різьблені обрамлення виконуються у вигляді суцільного полотна з красивим орнаментом. Кращого прикраси для дерев’яного будинку знайти неможливо.

Оригінальний орнамент є обов’язковим атрибутом і накладних наличників. Такі елементи встановлюються на спеціальну планку (пластину), яку нерідко називають підкладкою. Накладні деталі допускається монтувати на вже наявні шалівку. Якщо ви плануєте оновити фасад свого житла, варто вибирати саме такі декоративні вироби.

Лиштви на вікна в дерев'яному будинку - оригінальна прикраса фасаду

Лиштви з натуральної деревини додатково додадуть будинку вишуканості та простоти

Прості дерев’яні обрамлення найчастіше робляться з сосни та інших твердих порід деревини (дуб, береза). Ці матеріали також рекомендовані для установки на вікна в будинках, які розташовані в регіонах з істотними коливаннями температури протягом року, сухим повітрям або в місцевостях з високою вологістю. Тверда деревина, зауважимо, є гігроскопічним матеріалом. Цю проблему легко вирішити за допомогою її обробки захисним лаком або фарбою (склади зазвичай наносяться в 2-3 шари). Різьблені декоративно-захисні елементи виготовляються з м’якої деревини, наприклад, з липи.

І ось чому. Заготовки з липи без проблем раскраиваются, обрізаються, висвердлюють вручну. Саме це і потрібно домашнім умільцям, який задумав створити елегантний і витончений лиштва з ажурним візерунком. А ось для роботи з твердим деревом знадобиться фрезерний верстат. Ручним інструментом в цьому випадку не обійдешся.

Для виготовлення саморобної переведення в готівку з деревини нам знадобляться дошки, рубанок, універсальна викрутка, кліщі, напилок, рашпіль, шило, долото, обценьки, киянка, складаний метр, молоток, ручна ножівка, коловорот, дриль, плоскогубці. Також потрібно запастися набором стамесок.

Деталі для саморобного різьбленого обрамлення вікна – що врахувати?

Різьблені деталі декору подобаються всім. Готові лиштви такого типу можна придбати в спеціалізованих магазинах, замовити їх виготовлення в столярних майстерень. Але справжній домашній майстер віддасть перевагу зробити обрамлення для вікон своїми руками. Особливих складнощів в цьому питанні, повірте, немає. Тут потрібно лише врахувати наступне:

  • геометричні розміри декоративних деталей залежать від величини і особливостей віконного отвору;
  • зроблене своїми силами обрамлення має бути таким, щоб стулки вікон відкривалися без труднощів на 90 і більше градусів;
  • колір і фактура наличників і фасаду повинні бути аналогічними;
  • всі різьблені вироби слід покривати лакофарбовими сумішами;
  • кріплення наличників виконується за технологією впівдерева або за допомогою шипів.

Лиштви на вікна в дерев'яному будинку - оригінальна прикраса фасаду

Лиштви на вікна, встановлені в дерев’яному будинку, виготовляються по попередньо зробленим шаблонами (трафаретами). Важливо! Трафарети для кустарних наличників створюються окремо для кожної деталі переведення в готівку, орнаменту, візерунка. Шаблони робляться в натуральну величину з щільного картону. Нам потрібно самим намалювати трафарети або скористатися готовими рішеннями і укласти їх на дошки. Потім обводимо простим олівцем контури шаблонів і, орієнтуючись на них, приступаємо до випилювання необхідних деталей. Про це ми розповімо набагато докладніше нижче.

Першими завжди вирізаємо внутрішні орнаменти, а потім вже приступаємо до зовнішніх узорів.

Початківцям майстрам ми радимо користуватися готовими трафаретами. Різьба по дереву – творчий процес, який до того ж вимагає знання основ столярної справи. Неправильно намальований трафарет не дасть можливості зробити дійсно гарне обрамлення. Всі ваші труди підуть просто-напросто нанівець.

Ще кілька важливих моментів. Дошки для лиштви слід підбирати з розумом. Перш за все, вони повинні бути якісно висушені. Вологу деревину використовувати не можна. Ширина дощок обумовлюється розмірами вiкна, а їх товщина береться не менше 1 см для виготовлення накладних виробів і не менше 3 см, якщо робляться прорізні вироби.

Виготовляємо декоративні елементи – творимо красу своїми руками

Перший крок – підготовка дощок. Ретельно вирівнюємо заготовки, прибираємо з їх поверхні все (навіть найнезначніші) дефекти, використовуючи рубанок, напилок і аналогічні їм пристосування. Після цього приступаємо до випилювання наличників за трафаретом. Беремо лобзик, вирізаємо дрібні фігуристи елементи конструкції. Бажано використовувати інструмент з тонким полотном. Контури орнаменту з зовнішнього боку слід випилювати таким чином, щоб лобзик рухався по краю заготовки максимально щільно. Зрозуміло, що при розкрої дошки нам потрібно буде повертати ріжучий інструмент. Зробити це можна двома способами:

  1. 1. Випилюємо в дошці невелику петельку, а потім заходимо лобзиком із зворотного боку.
  2. 2. Робимо перед місцем необхідного повороту 2-4 пропила (по відношенню один до одного вони повинні бути паралельними).

Лиштви на вікна в дерев'яному будинку - оригінальна прикраса фасаду

Виготовлення наличників з дерева – процес копіткий, тут багато складних декоративних вигинів

Зверніть увагу. Для виготовлення лиштв потрібно придбати сучасний електролобзик. Нам потрібно інструмент, який здатний пропилювати дерево під різними кутами (від 45 до 90 °). Саме такий лобзик дасть можливість надати готовому оздоблення об’ємну і насичену форму з безліччю невеликих зрізів.

У випадках, коли потрібно вирізати будь-якої замкнутий візерунок в центрі дошки, діємо так: просвердлюємо в заготівлі електродрилем отвір, після чого починаємо працювати лобзиком. Він буде без проблем пересуватися в будь-яку сторону. Отвір не робиться в тонких (1 см) заготовках. У даній ситуації чинимо інакше. Наголошуємо під прямим кутом електролобзик в дошку, включаємо його і, злегка натискаючи на інструмент, процарапивают в деревині потрібне нам поглиблення.

Ось і вся технологія виготовлення дерев’яного віконного обрамлення. Нам доведеться багато разів повторювати одні й ті ж дії, вирізаючи кожен елемент запланованого візерунка. Якість таких робіт буде залежати від нашої уваги і акуратності, а їх тривалість – від складності орнаменту, який ми хочемо зробити. Готові лиштви обов’язково зашліфовивают наждачкою, наносимо захисну просочення.

Тепер створені декоративні елементи можна монтувати на вікна. Ця операція дуже проста. Виконується вона за допомогою шпильок, що встановлюються в отвори на рамі, цвяхів або клею. При використанні метизів стики між обрамленням і віконним прорізом попередньо обробляються клеїть складом. Цвяхи повинні мати відповідний розмір. Не потрібно брати занадто довгий і товстий кріплення. Лиштви мають порівняно малу вагу. Клей дозволяється використовувати будь-який (навіть самий звичайний – сантехнічний). Але є одна умова. Клеїть не повинен мати органічних домішок, так як вони можуть пошкодити дерев’яні вироби.

Після установки різьблений переведення в готівку потрібно прогрунтувати її, пофарбувати або обробити декількома шарами лаку. Ці дії бажано повторювати кожні 1,5-2 роки, щоб наличники залишалися красивими протягом тривалого часу їх експлуатації.