+

Каркасний будинок з СИП панелей – будуємо своїми руками

Будівництво малоповерхових житлових будинків з СИП панелей в останні десятиліття набуло широкого поширення по всьому світу. СІП панелі (Structural Insulated Panels) – це структурно-ізоляційні або конструкційні теплоізоляційні панелі, що представляють собою багатошаровий "пиріг", зовнішні стінки якого виконані з ОСП (орієнтовано-стружкової плити), між якими розташований теплоізоляційний шар з ПСБС (суспензійного беспрессового самозагасаючого пінополістиролу).

Чому варто вибрати СІП панелі?

У кожного будівельного матеріалу є свої недоліки і переваги, які обумовлюють його вибір при плануванні будівництва. У СИП панелей безліч очевидних переваг, які з лишком перекривають недоліки.

  1. 1. Конструкція "сендвіч" забезпечує вражаючу міцність. Так, плита з розмірами 12/200/12 мм при поперечному вигині витримує навантаження до 2 тонн на погонний метр, поперечну – до 10 тонн на погонний метр.
  2. 2. Порівняно невелика вага. З огляду на мізерну щільність і вага пінополістиролу, загальна маса вироби цілком прийнятна для установки і монтажу силами двох чоловік без залучення спецтехніки.
  3. 3. Відсутність необхідності в ґрунтовному фундаменті. Завдяки все тієї ж невеликій масі, загальна вага, наприклад, двоповерхового будинку з СИП панелей не перевищує 50 тонн, тому для будівництва цілком підійде свайно-гвинтовий або малозаглиблений стрічковий фундамент.
  4. 4. Висока швидкість зведення в будь-який час року. Готові панельні конструкції збираються, як конструктор, всі роботи можна зробити звичайними інструментами. СІП панелі ріжуться звичайною ножівкою, з’єднання проводяться за допомогою саморізів і монтажної піни. Купуючи готовий домокомплект панелей за заздалегідь складеним проектом, монтаж будинку можна здійснити за 1-2 тижні.

Каркасний будинок з СИП панелей - будуємо своїми руками

Недоліки, які притаманні всім будівельним матеріалам, у СИП панелей досить спірні і не більше істотні, ніж у багатьох інших конструктивів. По-перше, це екологічність, з приводу якої до сих пір не вщухають суперечки серед екологів і виробників будматеріалів. Як відомо, пінополістирол здатний виділяти токсичні речовини під впливом високої температури. Однак сучасні присадки, які додають виробники в процесі виробництва, нівелюють цей показник.

Горючість СІП панелей – також вельми спірний недолік. Сучасний пінополістирол містить в своєму складі добавки, що перешкоджають поширенню вогню. Це означає, що протягом деякого дуже короткого часу (виробники заявляють про 4 секундах) матеріал без впливу на нього відкритого полум’я згасне. Отруйні речовини, що виділяються при горінні, безсумнівно, присутні, але їх кількість і токсичність можна порівняти з виділенням тих же речовин при горінні інших видів будматеріалів.

Єдиний явний недолік – це відсутність природної вентиляції в приміщенні. Матеріали, з яких виробляють СІП панелі, не пропускають повітря і водяні пари, тому в будинку буде душно і прискореними темпами почне розмножуватися цвіль. Але ця проблема успішно вирішується облаштуванням примусової вентиляції приміщень.

Головна помилка при самостійному монтажі будинку з СИП панелей – це економія на будівельних матеріалах. Інженерні рішення при каркасною технологією будівництва на увазі цілком певні розміри елементів, які використовуються для реалізації прольотів. Якщо розміри невеликі, то і плити перекриттів мають меншу товщину. При прольотах понад 6 метрів необхідно використовувати плити товщиною не менше 240 мм. Заниження цього параметра може привести до прогину конструкції і навіть руйнування будівлі.

З усього вищесказаного висновок очевидний – СІП панелі є оптимальним рішенням для будівництва приватного домоволодіння. При належному виборі проекту і грамотної його реалізації з урахуванням необхідності монтажу вентиляційних комунікацій будівлі з таких конструкцій будуть з успіхом виконувати покладену на них функцію.

Збираємо каркас будинку, як конструктор

Перед початком монтажу СІП панелей необхідно приготувати наступні інструменти:

  • ножівку або пилу по дереву;
  • шуруповерт;
  • електролобзик;
  • дриль;
  • рулетку і рівень;
  • терморезак для вибірки пінополістиролу;
  • необхідні елементи кріплення – саморізи, цвяхи, скоби та інші при необхідності.

Починаючи будівництво, потрібно зробити обв’язку фундаменту з бруса перерізом 150/150 мм, який також буде підставою для першого поверху майбутнього будинку. Брус повинен бути з деревини твердих порід – модрини, дуба або берези. Обов’язково обробляємо підставу бітумною мастикою, щоб уникнути гниття. Також заздалегідь необхідно подбати і про підземні комунікації – каналізації, водопостачання, вентиляції. Після закріплення підстави до фундаменту починаємо монтаж панелей.

СІП панелі, які будуть підлогою першого поверху, укладаємо на фундамент по короткій довжині фундаменту. Якщо довжина панелей менше 4-х метрів, то допустимо укладати їх методом шип в паз, передбачений виробником. Якщо ж необхідний монтаж довших елементів, між ними прокладається проміжний брус необхідного перетину, стики бруса і панелей обробляються монтажною піною, і конструкції закріплюються за допомогою саморізів. Нижню (підвальну) поверхню панелей необхідно завчасно обробити бітумною мастикою. Перед встановленням вертикальних елементів ретельно виміряємо і закріплюємо прямо крізь підлогу до фундаменту по всьому периметру направляючий брус необхідного розміру. Кріплення здійснюємо за допомогою анкерних болтів.

Збірку першого поверху починаємо з кутових елементів. За допомогою терморезака з усіх боків по периметру плити вибираємо пінополістирол на глибину, відповідну товщині бруса знизу і половині товщини з інших сторін. Після цього плиту пропеніваем знизу, встановлюємо точно врівень з перпендикулярно укладених напрямних брусом і кріпимо до нього за допомогою саморізів. Аналогічним чином монтуємо другий кутовий елемент перпендикулярно першому. Плити з’єднуємо між собою, використовуючи дошку, яку утапливаем урівень в одну з плит, і саморізи. Всі з’єднання також Запінювати.

Після закріплення кутових панелей встановлюємо елементи майбутніх стін. Можливий їх монтаж за допомогою системи шип в паз, але для більшої надійності конструкції рекомендуємо використовувати проміжні бруски. Тобто кожну наступну плиту з’єднуємо з попередньою за допомогою кріплення з брусом, який знаходиться всередині плит. Таким способом формуємо весь перший поверх. Після монтажу конструкцій першого поверху поверх торців плит по всьому периметру укладаємо обв’язувальний брус, який також послужить підставою другого поверху.

Каркасний будинок з СИП панелей - будуємо своїми руками

Пол другого поверху монтуємо аналогічно першому, панелі кріпимо до обв’язувального бруса за допомогою саморізів необхідної довжини. Стики пропеніваем. На підлогу другого поверху укладаємо направляючий брус і до нього точно так же, починаючи від кута, кріпимо стінові панелі другого поверху. Після установки всіх елементів зверху закріплюємо обв’язувальний брус. Внутрішні перегородки в будівлі виготовляємо з панелей меншої товщини. Застосування проміжного бруса не потрібно. Крім того, внутрішні панелі можна виготовити з інших матеріалів, наприклад гіпсокартону.

Дах – всьому голова!

Дах готового будинку може бути виконана як з використанням СІП панелей, так і без них. Для забезпечення найбільшої теплозащіщенності рекомендується використовувати перший варіант. Для цього в першу чергу прямо до обв’язувального бруса другого поверху за допомогою скоб і великих саморізів кріпиться мауерлат – брус 150/100, який є підставою для скатів. Потім починається монтаж даху:

  1. 1. Аналогічно установці стінових панелей до мауерлату кріпляться фронтони. Всі розміри повинні бути ретельно виміряні.
  2. 2. Зверху по довжині даху кріпиться коньковий брус. Краями він закріплюється до фронтонів, причому брус повинен лягати в спеціально підготовлений на фронтонах паз.
  3. 3. СІП панелі укладаються на дах, однією стороною спираючись на мауерлат, інший – на коньковий брус. Для надійності варто закріплювати панелі за допомогою довгих наскрізних болтів. Доцільність застосування проміжних брусків при монтажі даху залежить від регіону будівництва. У малосніжні районах це необов’язково, досить способу шип в паз, в районах же з великою сніговим навантаженням не варто нехтувати даним етапом.
  4. 4. Покрівля даху може бути виконана з будь-якого матеріалу в залежності від особистих уподобань. Якщо планується використовувати металочерепицю, необхідно поверх панелей закріпити бруски розміром 50/50 мм, з кроком в 0,4 метра, до яких вже і кріпляться листи покрівлі. М’яку покрівлю або черепицю слід кріпити прямо до поверхні даху.

Каркасний будинок з СИП панелей - будуємо своїми руками

Після спорудження будинку всі шви більше 2 мм між елементами закладаються спеціальною мастикою для зовнішніх робіт. Особливо ретельно потрібно зробити дані роботи на даху. Оздоблення готового будинку може бути виконана за допомогою найрізноманітніших матеріалів – сайдингу, штучного каменю, профнастилу. Застосування вітро- і пароізоляційних мембран, в тому числі на даху, не потрібно.

Внутрішні комунікації і обробка – як приховати неприховане?

Дійсно, у випадку з бистровозводімимі будинками з СИП панелей виникає ситуація, при якій всі внутрішні комунікації, а також електропроводка знаходяться на увазі всередині приміщень. В панелі їх не сховати, а інтер’єр з присутністю оних страждає.

Найбільш поширеним способом вирішення даного питання є монтаж фальш-стіни з використанням металевих профілів і гіпсокартону. У такому випадку одна зі стін в кожній кімнаті обшивається вищезгаданими матеріалами, а за нею ховається розводка проводів, труби опалення, в туалеті – труби каналізації. Ідеальний варіант в цьому випадку – натяжна стеля, за яким можна приховати всю електричну розводку поверху. Також, як варіант, можна зробити фактурний стелю з гіпсокартону.

Оздоблення внутрішніх приміщень можлива з використанням матеріалів будь-яких типів. Безпосередньо на СІП панелі можна клеїти шпалери або кахель, наносити штукатурку, просто пофарбувати, попередньо прошпакльовані.

Підлоги також можна укласти найрізноманітніші. Це і кахель, і ламінат, і лінолеум. Можна також зробити наливні підлоги з монтажем водяних і електричних систем теплої підлоги.