Як правильно повісити люстру своїми силами?

Повісити люстру на стелю своїми руками – не так просто, як може здатися на перший погляд. З боку це бачиться, як розпакування нового світильника, підвішування за гак, підключення проводів і закріплення ковпака. І приміщення засяє світлом!

Насправді власника квартири або будинку можуть чекати труднощі. В цьому заході є чимало нюансів, про які потрібно дізнатися заздалегідь. Бажано мати досвід проведення електромонтажних робіт.

Як підвісити люстру – 4 способи

Існує кілька способів підвісити люстри до стелі:

  • Традиційно монтують спеціальний гак. Світильник буде триматися міцно і надійно. Для цього потрібно перевірити поверхню на міцність.
  • Стандартна монтажна планка (інша її назва – кронштейн) розподіляє навантаження між декількома точками кріплення. Якщо люстра важить мало, кронштейн можна закріпити дюбелями.
  • Хрестова монтажна планка працює ідентично кронштейну. Але на ній налічується більше точок кріплення. Такий варіант ідеально підходить для плафонів.
  • Двотаврова монтажна платформа використовується при підвісці освітлювального приладу вагою понад 7 кг.

Ці способи не підтягують прилад до самої стелі. Зате вони влаштовані таким чином, щоб було легше виводити дроти. Щоб монтувати штатний кріплення, господар може скористатися саморізами в спеціальних гільзах. Для правильного вибору розміру гільз дивляться на панель – там вказані цифри. Оптимальна довжина – від 4 до 6 см. Для приміщень з низько розташованим стелею краще придбати плафон.

Перед електромонтажними роботами обов’язково вивчення ПУЕ та техніку безпеки. Неправильний монтаж люстри загрожує короткими замиканнями, ушкодженнями всієї проводки.

Кожному проводу – своє місце

Провід в люстрі повинні з’єднуватися за суворими правилами. Нуль – це загальний провід, а кожна фаза підводиться до відсіків. Місцезнаходження фазового і нульового проводів визначається за допомогою викрутки-індикатора. Вона продається в будівельних магазинах і досить недорого коштує. Існує два види подібних приладів: електронна і з неоновою лампою і резистором.

Для того щоб перевірити фазу, слід взяти викрутку вказівним і середнім пальцями і помістити на дроти в спеціальному місці (найчастіше воно має колірну мітку). Перевіряти роботу індикатора на собі ні в якому разі не можна. Це небезпечно для здоров’я і для життя!

Коли власник перевіряє фазу, він стосується великим пальцем клеми на індикаторі. Вона зроблена з металу. У деяких моделях є спеціальна кнопка. Принцип роботи викрутки полягає в тому, що при попаданні на фазу лампочка загоряється. При процедурі ні в якому разі не можна триматися навіть за ізоляцію. При визначенні бере участь тільки одна рука.

Перед тим, як почати перевірку проводів, необхідно відключити пробки і оголити кінці проводів. Потім проводки розлучаються, пробки включаються, лунає клацання вимикача. На підлогу варто постелити килимок з гуми і поставити на нього табурет. Піднявшись на нього, господар перевіряє викруткою положення фази. Після цього потрібно просто включити світло. Вірна ознака того, що все зроблено правильно – лампочка на приладі не загоряється.

Як правильно повісити люстру своїми силами?

Буває таке, що фаза залишається. Для виправлення ситуації вимикач перемикається в розрив, а нуль йде в прямому напрямку. Процедура сама по собі проста, але вимагає граничної обережності.

Як простежити шлях електропроводки – в пошуках кабелю

Перед свердлінням отворів для кріплень власнику необхідно простежити шлях електропроводки. Це робиться для власної безпеки, оскільки можна її пробити. Щоб знайти її, потрібно дати навантаження. Господарю слід керуватися такою інструкцією:

  • вимикання пробок і вимикача освітлювального приладу;
  • випуск проводів і ізоляція;
  • підключення патрона;
  • вставка лампочок (60-150 Ватт);
  • включення вимикача і пробок.

В якості помічника в пошуку можна підключити викрутку-індикатор на електронному управлінні. Але вона ненадійна, оскільки їй потрібно дотик до дроту. Чудова альтернатива приладу – шукач проводки. Але він коштує дорого і не промацує кабель, якщо стіна занадто товста. Точно визначити вийде при товщині стіни в пару сантиметрів.

Щоб отримати правильні свідчення, необхідно провести приладом перпендикулярно електропроводці. Індикатор обов’язково займеться, як тільки виявиться фаза. У тому місці ставиться мітка.

Після цього потрібно провести викруткою в зворотному напрямку. Розташування фази відзначається олівцем. Повинні вийти дві мітки. Між ними і пролягає кабель. Мітки переміщаються на 1/5 метра.

Штатний кріплення приладу і контрольна перевірка

Кріплення такого роду має на увазі розведення проводів до місця розташування лампочок. Відразу ж відзначається кабель, що позначає нуль. Його можна відвести в сторону або поставити штрих маркером. Потім слід вимкнути пробки і помістити дроти в люстру.

Нуль дуже легко відрізнити від інших проводів. Він забарвлений в жовтий і зелений кольори, інші дроти знаходяться в клемнику. Варто пам’ятати про те, що нуль підключають в першу чергу. Для нього передбачена спеціальна клема, яка закріплюється гвинтом. Після закінчення робіт на конструкцію ставиться ковпак. За умови, що електропроводка – це двожильний кабель, господар надходить наступним чином: він припиняє подачу електроенергії в квартиру, а потім включає в одну фазу відразу пару секцій.

До прозвонке світильника вдаються тоді, коли на проводах відсутнє маркування або клеммник. Для цього береться тестер. Але ні в якому разі не можна вставляти контрольну лампочку, оскільки це небезпечно для життя. Для того щоб продзвонити люстру, потрібно використовувати абсолютно ідентичні лампи – найкраще малопотужні прилади розжарювання.

Чи є плюси у нестандартних приладів?

Сьогодні на прилавках зустрічаються люстри, що працюють від пульта дистанційного керування. За допомогою нього регулюється світло. Він здатний охолоджувати повітря і іонізувати його. Такі освітлювальні прилади користуються великою популярністю серед покупців завдяки своїй універсальності. Але перед походом в магазин варто вивчити деякі аспекти їх монтажу:

  • Спочатку слід звернути увагу на спосіб підключення. Детальніше про нього написано в інструкціях.
  • Краще заздалегідь проконсультуватися з продавцем. Він більше обізнаний, тому здатний пояснити все доступною мовою. Інструкція не завжди зрозуміла.
  • Покупку слід здійснювати тільки в тому магазині, який надає гарантії (в документальній формі).
  • На такі люстри йде багато грошей, адже вони коштують дорого. Монтаж не дешевше (як правило, установкою таких агрегатів займаються висококваліфіковані електрики).

Що робити, якщо немає кріплення?

Якщо відсутній штатний кріплення, то господареві додасться роботи. Для цього йому знадобляться інструменти, здатні розрізати бетонні, кам’яні, дерев’яні та гіпсокартонні поверхні. Якщо стеля знаходиться дуже низько, можна обійтися без вставки гака. Планка випрямляється і обрізається під форму ковпака. У ній робляться отвори, куди потім увійдуть кріплення. Після цього слід зайнятися доопрацюванням:

  • З конструкції забираються всі лампочки і деталі, які можуть розбитися. Бажано вигвинтити стрижень.
  • З клемника виймаються дроти.
  • У витягнутому стрижні робляться отвори на півсантиметра. Вони не повинні виходити за межі ковпака.
  • Через отвори проходять три відміряних шматочка волосіні. На кінцях вони кріпляться до проводів і ізолюються.
  • Стрижень повертається в конструкцію, захоплюючи дроти і волосіні. Якщо якийсь елемент зіскочив, його ставлять на місце пінцетом.
  • Проводка поміщається в клеммник.
  • Після на стрижень між двома штатними гайками ставиться планка. Люстра чіпляється вставленими саморізами.

Потім здійснюється підключення проводів. Якщо клемника не вистачає місця, то його можна просто прибрати з ковпака. Кінці з’єднуються, стики ізолюються. Скручувати проводи не можна ні в якому разі. Люстра монтується на поверхню. Занадто туго закручувати кріплення не варто.

Як повісити люстру на гаку?

При монтажі люстри до стелі з бетону зазвичай не виникає ніяких труднощів. Завдання ускладнюється, коли в цій справі з’являється гак. Якщо добре постаратися, то можна без зусиль повісити люстру на гаку. Для це варто запам’ятати кілька правил:

  • При використанні гака з гвинтом на стелі робиться отвір на сантиметр більше діаметра самого гвинта. Глибина також збільшується на 1 см.
  • Різьба обробляється мастилом. Після на неї накручується два шматки дроту. На кінцях вони залишають вуса довжиною в сантиметр, які потім слід розвести.
  • Отвір на стелі зсередини зрошується з пульверизатора. Якщо його немає, то можна сунути туди мокрий клапоть на пару хвилин.
  • Потім готується суміш з гіпсу або алебастру. В якості тари ідеально підійде пластиковий стакан, в ньому поміститься потрібну кількість. Розчин повинен бути густим (консистенція сметани).
  • У швидкісному режимі отвір у стелі заповнюється приготовленої сумішшю. Гіпс і алебастр сохнуть за лічені хвилини.
  • Поки суміш всередині не засохла повністю, в неї вставляється гак.

Надлишки гіпсу (алебастру) прибираються шпателем. До повного висихання потрібно почекати мінімум пару годин (все залежить від температури). Як тільки прийде час, можна поміщати люстру на гак.

Секрети натяжної стелі

Натяжна стеля красивий і рівний. Але коли справа доходить до монтажу люстри, виникають труднощі. Перша настає в момент підбору лампочок: ні в якому разі не можна вкручувати лампи розжарювання, вони просмалять поверхню. Економки виходять з ладу в короткі терміни через відсутність нормального теплообміну. Тому варто зробити вибір на користь світлодіодів.

Друга складність глобальніше: щоб встановити люстру, власнику спочатку слід зняти стелю, потім монтувати прилад, а потім натягнути все заново. отвори робити ні в якому разі не можна – тканина дуже ніжна, тому вона тут же розвалиться від найменшої дірки.

Як правильно повісити люстру своїми силами?

Третій нюанс: перед викликом фахівців для натяжки стелі слід заздалегідь зробити кріплення для освітлювального приладу. Вони зможуть провести процедуру вкрай акуратно, їм навіть гак не завадить. Перед монтажем планки на базову поверхню поміщається фанерна подушка товщиною мінімум в півтора сантиметра. Вона обов’язково повинна бути водостійкою, інакше розвалиться. Коли прийде час зняття мірок, майстри врахують розміри подушки і зроблять отвір для неї в полотні. Щоб краю не псувалися, вони обрамляются спеціальними ободками.

А як бути з поверхнею з гіпсокартону?

З такою поверхнею впоратися набагато легше, ніж з полотном. Люстра повинна важити менше трьох кілограмів і бути з гаком. Для безпечного кріплення використовується гачок-метелик. Він має обойму з пластика, яка угвинчується в стелю за пару оборотів.

Як правильно повісити люстру своїми силами?

Якщо світильник важить до семи кілограмів, монтаж здійснює за рахунок консолей. Для кріплення кожної потрібні дюбеля-метелики. Великоваговий, більше 7 кг, підвішується за допомогою цангового шпильки сантиметрової товщини. Але такі люстри краще не монтувати в гіпсокартон, оскільки цанга тре стелю зсередини.