Для того щоб покласти кахельну плитку, необов’язково викликати професіоналів. Це можна зробити своїми руками. Даний процес дозволяє заощадити кошти і вдосконалити власні навички в ремонтній справі.
При кладці кераміки слід дотримуватися певних правил, оскільки це справа вимагає акуратності і зосередженості. Тоді термін експлуатації буде довгим, а зовнішній вигляд привабливим.
Алгоритм робіт при кладці плитки
Укладання кахлю вимагає великої зосередженості. Це цілий комплекс робіт. Тому дані процедури потрібно виконувати послідовно. Щоб монтувати плитку на поверхню, власник повинен дотримуватися покрокової інструкції:
- підготувати поверхні (зробити стяжку на підлозі або поштукатурити стіни);
- розмітити розташування першого ряду і встановити обмежувачі;
- покласти перший ряд згідно з розміткою;
- заповнити всю поверхню керамічною плиткою;
- нарізати і покласти вироби для того, щоб заповнити порожні місця;
- затерти шви.
Список використовуваних інструментів
Якщо в квартирі або будинку планується ремонт, у господаря повинен бути свій арсенал необхідних інструментів. Вони розрізняються функціями і технологією виконання робіт. Тому для плиткового оздоблення знадобляться:
- кельму;
- кельма;
- шпатель з зубцями;
- два види рівня (маленький середній);
- молоток з гуми;
- схил;
- тара під суміш.
Це перелік обов’язкових інструментів, без яких не можна обійтися. Також потрібні додаткові кошти для різання і крою. До них відносяться:
- плиткорез;
- плоскогубці;
- надфіль або наждачка;
- болгарка.
придбання матеріалу
Для правильної оцінки необхідної кількості плитки потрібно виміряти приміщення (саме поверхні, на які буде вона лягати). Обов’язково слід врахувати число кахлю, який потім піддасться розпилювання. Придбання матеріалу залежить від особливостей поверхонь і певних нюансів (трубопровід в туалеті, газопровід, опуклості і ніші в стіні). Тому, якщо власник хоче купити все заздалегідь, йому варто взяти запас хоча б ще на пару рядів.
Щоб кахель добре тримався на поверхні, на стіну або підлогу наносять спеціальний склад, що клеїть. Це важливе умови для виконання робіт. Плитка найчастіше знаходиться або в кухні, або у ванній кімнаті. А в них – підвищена вологість і перепади температур.
попередні роботи
Для досягнення ідеальної рівності та міцності потрібно провести підготовчі роботи. У народі побутує хибна думка про те, що невеликі горбки або тріщини непомітні під сумішшю, на яку кладеться плитка. Якість буде високим за умови, що розчин ляже рівномірно по всій площі.
Якщо планується монтаж нового підлогового покриття, то для нього потрібно зробити стяжку. Якщо обробка в санвузлі, власнику слід подбати про те, щоб зсередини підлогу був ізольований від попадання води. Існує два способи формування стяжки: сухий і мокрий. Більшою надійністю відрізняється мокрий, оскільки вироби кладуться на основу з бетону. Якщо було прийнято рішення замінити старе покриття, його потрібно повністю зняти, а поверхня під ним залити розчином з цементу.
Для облицювання стін необхідно прибрати шпалери, фарбу або стару плитку (в тому числі вирівняти, знежирити, пройтися наждачкою) і заштукатурити. На цьому етапі обов’язково використання арматури з маячками. Від шпаклівки краще утриматися, тому що вона негативно впливає на клей. Якщо кахель монтується на гіпсокартон, то його слід обробити ґрунтовкою.
Необхідно пам’ятати і про демонтаж дерев’яних плінтусів, наличників і порогів. Після всіх процедур в обов’язковому порядку здійснюється вологе прибирання.
розмітка території
Перед тим як почати класти плитку, потрібно зробити розмітку. Це завдання здійснюється тільки для першого ряду. Завдяки йому основне поле роботи буде ясним і простим.
Для вирішення цієї проблеми можна скласти невелику схему в масштабі. Вона покаже, як плитка буде лежати на стіні або на підлозі. Крім того, є можливість ще на цьому етапі промальовувати квадратики на папері, щоб побачити недоліки і вчасно їх виправити.
стіни
Кладка кахлів починається з самого низу. На нього кріпиться куточок із пластику або рейка для опори. Потім за допомогою схилу промальовується межа, яка контролює її рівність.
Якщо господар вирішив покласти кольорові вироби або виконати мозаїку, йому необхідно виділити найскладніші моменти. До них відносять мозаїчні шматочки або фігурні елементи.
Підлогове покриття
Як тільки з підлоги прибрали сміття, бруд і пил, а також розставили все мітки, можна приступати до основної практичної частини. Для цього необхідно взяти спеціальний клей і нанести його на поверхню шпателем з зубцями. Товщина шару дорівнює товщині зубця на інструменті.
Спочатку кахель ставиться на опори, потім вже повністю кладеться на розчин. Він добре схоплює поверхню, тому натискати з силою не треба. Плитка акуратно повертається по осі.
Варто пам’ятати про те, що зняття кахлю важко здійснити, якщо під час роботи він криво ліг. Якщо це виявлено в самому початку, то його можна трохи посунути, поки розчин не висох.
Правильність положення визначається рівнем. Щоб закріпити плитку на площині, слід акуратно пройтися по ній гумовим молотком. Для того щоб зазори були рівними, на стіні повинні бути присутніми хрестики.
Якщо сильно тиснути на плитку, з-під неї буде виділятися розчин. Це неприпустимо, оскільки для обробки знадобиться затирка. Вона не зможе рівномірно розташуватися в швах, з яких визирають шматки застиглої суміші. В такому випадку засіб не захистить вироби від попадання води і забруднень.
Якщо господар має досвід в обробних роботах, йому можна монтувати плитку по кілька штук за підхід. Після розподілу розчину по розмітці всього ряду він викладає всю площу і круговими рухами акуратно тисне на клей. Далі швидко ставить хрестики і вирівнює покладений ряд.
Як тільки початковий ряд підійшов до кінця, слід почекати повного висихання клейкої маси. Це не створить труднощів при подальшій укладанні на кшталт зсуву або відклеювання. Перед перервою залишки розчину, які повиходили за краю плитки, прибираються. Ігнорування цієї рекомендації приведе до того, що доведеться відколювати застиглі шматки. Це впливає не тільки на шви, а й сам кахель, оскільки його можна пошкодити.
Заповнення решти ділянок
Як тільки плитка викладена, можна приступати до роботи з фігурними елементами або обрізаними виробами.
Кераміка – досить крихкий матеріал. Вона цілком спокійно піддається склорізу. Але для якісного результату все-таки купується плиткорез. Є такі моделі, які працюють від електрики. Тому особливих зусиль докладати не доведеться. Для додання виробу незвичайної форми слід знайти плиткоріз-кусачки.
Мозаїки розташовуються на стіні в найостаннішу чергу. Для них залишається окреме місце. Процедури по підготовці поверхні під шматочки і накладенню нічим не відрізняються від монтажу звичайного кахлю. Розчин для кріплення варто наносити дуже обережно, інакше існує ризик забруднити деталі (суміші швидко застигають і погано знімаються).
Затирка швів
Як тільки всі стіни і підлогу вкрилися плиткою, потрібно трохи почекати (поки клей не висохне під ними повністю) і приступити до затірки. Перед цим витягуються хрестики.
У магазинах можна зустріти величезний асортимент затерли. Найбільш популярними вважаються продукти на основі цементу, силікону або епоксиду. Але перш за все вибір товару залежить від кольорової палітри.
За своїми властивостями у цих затерли немає особливих відмінностей, хіба що готуються і використовуються вони по-різному. Цемент представлений у вигляді сухої суміші, яка заливається водою безпосередньо при роботі. А силікон і епоксид йдуть в готовому вигляді.
Для якісної обробки в обов’язковому порядку всі плиточки і шви чистяться. Воду для цього використовувати не треба, краще взяти пилосос. Після процедури краю закладаються малярським скотчем (особливо якщо затирка на основі силікону або епоксиду). В іншому випадку можна забруднити кахель. А затирка насилу піддається чищенню.
За допомогою шпателя з гуми на шви слід покласти трохи затірки і придавити її. Потім цим же інструментом, поставленим перпендикулярно шву, прибираються залишки, що сприяє вирівнюванню.
Скотч віддирається тільки після того, як затирка повністю висохла. Тоді можна приступити до повноцінної прибирання і насолоджуватися результатами.
обрізка кахлю
Облицювальні роботи з керамікою на увазі обрізку. Існує маса способів надати плитці нестандартну форму: від склоріза до інструментів з алмазним кругом. Використання ручного обладнання аналогічно різанні скла. За правилами, кераміка обрізається на глазурованої стороні. Потім шматок можна просто відколоти.
Однак не всі види плитки легко піддаються подібній обробці. Матеріал, який лягає на підлогу, більш щільний і важкий. Тому склоріз йому категорично не підходить. Тоді доведеться вдатися до допомоги плиткореза. Його коліщатко в діаметрі становить півтора сантиметра. Це дозволяє формувати глибоку лінію надрізу.
Верстат для обрізки кахлю працює наступним чином:
- Плиткорез володіє майданчиком, на якій розміщується плитка. Вона закріплюється спеціальними обмежувачами, які також несуть функцію розмітки. Таким чином весь процес стає набагато легше.
- Верстат має спеціальну каретку, у якій є ріжучі коліщатко, упор і важіль. Її рух починається з найдальшої боку, і коліщатко йде по всій розміченій лінії.
- Потім слід перемістити упор на середину розрізу. Легким рухом шматок плитки сколюється. При цьому краю автоматично вирівнюються.
Найбільші труднощі виникають при створенні фігурних елементів, особливо, якщо вони виконуються в формі півкола або вигинів. Останнє необхідно для оформлення виведення кабелів, електричних точок або труб комунікацій. У зв’язку з цим на лицьовій стороні робиться розмітка, по якій акуратно слід провести ручним плиткорізів. Залишки відколюються. По краях сформований фігури для вирівнювання застосовується наждачка або звичайний напилок.
рекомендації професіоналів
Ідеально, коли весь ряд кераміки розміщується по периметру (від кута до кута) і не вимагає додаткової обрізки. Коли це неможливо, потрібно постаратися змістити лінію. Якщо відстань між плиткою і стіною дорівнює парі сантиметрів, можна зрушити ще трохи для укладання шматків побільше. Тоді не доведеться нарізати тонкі смужки для заповнення пустот.
Аналогічне рішення проблеми стосується і стін, якщо плитка лягає на певну висоту. Розподіл рядів відбувається так, що нижній формується з шматків, а для останнього беруться цільні вироби. Часто процес кладки йде зверху вниз з підняттям опори до потрібного рівня.
Монтаж плитки в коридорі рекомендують проводити вздовж довгих стін проміжком в центрі в одну хвіртку. Розмітка тут необхідна, щоб не заплутатися.
Якщо господар хоче оформити поверхню кольоровою бруківкою або фігурними елементами, то йому слід заздалегідь позначити їх місце розташування. Найпростіший варіант – визначення кахлю по діагоналі перетворення малюнка. Коли справа стосується безпосередньо розміщення, порізані шматки ставляться в самому кінці.
Перед придбанням спеціального клею для кераміки слід уважно вивчити інструкцію. Є такі різновиди, які наносяться тільки на зволожений кахель.