Вінілові шпалери на флизелиновій основі користуються великим попитом завдяки своїм перевагам. Їх легко і зручно клеїти на будь-які поверхні, можлива суха і вологе прибирання, багаторазове фарбування, висока шумоізоляція. Вони мають вирівнюючими властивостями, не вигоряють. Щоб покриття довго служило, потрібно правильно вибрати матеріал, підготувати робочу поверхню і клеїти на стіни, стелю та кути, дотримуючись інструкції.
підготовчі заходи
Вінілові шпалери – недешевий варіант обробки, тому до їх поклейке слід віднестися уважно. Підготовка включає:
- розрахунок необхідної кількості рулонів;
- вибір і закупівлю матеріалу;
- інструменти.
Вибір шпалер і клею
Купуючи шпалери, слід враховувати, що вони можуть клеїтися встик і внахлест. Щоб стики були непомітними, вибирають тонкий матеріал з рифленою поверхнею. При використанні полотен під фарбування потрібно пам’ятати, що втрачається повітропроникність. З кожним новим фарбуванням зменшується рельєфний малюнок, тому він повинен бути високим, щоб не зникло тиснення.
Купуючи одношарові шпалери, слід враховувати, що стіни потрібно ретельно очистити від попередньої кольорового оздоблення. Інакше кольору будуть просвічуватися крізь покриття. Щоб визначити, яка основа вінілових шпалер – паперова чи флізелінова – потрібно злегка надірвати рулон і оглянути край. На підставі з паперу відсутні волокна.
При покупці клею важлива не його вартість, а якість. Він може мати середню ціну і бути краще, ніж дорогий. Брати слід не звичайну клейову суміш, а призначену для поклейки вінілових шпалер.
Необхідно уважно вивчити інформацію на упаковці. До складу повинні входити компоненти, що перешкоджають утворенню цвілі і грибка, і відсутні речовини, які можуть завдати шкоди здоров’ю людини.
Одним з критеріїв вибору матеріалу є простота його використання. Клейовий склад розводять, наносять на поверхню стіни і клеять шпалери. Слід звернути увагу на час висихання клею і витрата: чим менше його витрачається, тим економічніше використання.
Розрахунок кількості матеріалу
Процедура поклейки шпалер своїми руками починається з розрахунку необхідної кількість рулонів. Для цього роблять план приміщення і заміряють довжину і висоту всіх стін. Виходячи з отриманих даних, обчислюють площу обклеюємо поверхні, виключаючи з розрахунків віконні та дверні прорізи.
Розділивши довжину рулону на висоту стіни і взявши ціле значення, буде отримано кількість смуг в одному рулоні. Для підрахунку загального числа полотен береться периметр кімнати, з якого віднімають ширину вікон і дверей і ділиться на ширину аркуша шпалер. Отримане значення потрібно розділити на число смуг в рулоні. Це дасть необхідну кількість рулонів. Закуповувати матеріал слід з запасом, особливо якщо буде потрібно підгонка малюнка.
Інструменти
Приступаючи до наклеювання шпалер, бажано заздалегідь приготувати всі необхідні інструменти:
- шпатель;
- лінійку;
- кисть для нанесення клею;
- канцелярський або будівельний ніж;
- ножиці;
- схил;
- ємність для розведення клейового складу;
- ганчір’я;
- драбину, якщо високі стелі;
- жорстку і м’яку щітки;
- валик.
Для нарізки і нанесення клею на шпалери потрібна рівна горизонтальна площина. Підійде стіл або чисто вимитий підлогу. Якісні вінілові шпалери годі й розкроювати заздалегідь, а наклеювати безпосередньо на стіни з рулону. Вгорі клеять з напуском на стелю, обрізаючи надлишок будівельним ножем, внизу зрізають по плінтусу.
Інструкція з обклеювання шпалерами
Роботи починаються з підготовки поверхні, від якої залежить якість поклейки. Спочатку віддаляється попереднє покриття. Якщо старі шпалери погано відділяються від стіни, їх потрібно попередньо змочити водою. А коли вони розтопляться, видалити за допомогою широкого шпателя. Нерівності і тріщини зашпаклевивают, щоб отримати рівну поверхню.
Особливу увагу слід приділити перепадів кольору. Всі відмінності колірних відтінків на базовій поверхні можуть проявитися на вінілових шпалерах з флізеліновій основою. Ця особливість стосується і клею, який призначений для цього матеріалу. Шпалери не стають прозорими, але помітна різна забарвлення базової основи, тому вона повинна бути одноколірної. Якщо в подальшому буде фарбування, то забарвлення підстави не важливий.
Проблеми з прозорістю виникають при обклеювання гіпсокартону. У місцях з’єднання плит проявляються білі смуги від шпаклівки. В цьому випадку слід зашпаклювати тонким шаром всю робочу поверхню. Можна провести тест на прозорість: взяти шматок шпалер і прикласти до стіни, включити світло і попросити помічника оцінити здалеку, наскільки помітні недоліки під покриттям.
Спочатку на стіни наноситься тонкий шар шпаклівки, а потім обов’язково обробляється ґрунтовкою. Завдяки цій процедурі заповнюються всі найдрібніші пори, тріщини, зменшується витрата матеріалу, відбувається краще зчеплення з обробкою. Добавки, що містяться в грунтувальних складах, перешкоджають появі грибка і цвілі. Бажано грунтування робити до і після шпаклювання. Ці роботи виконуються за добу до наклеювання шпалер.
Нарізка і поклейка полотен на стіни
Під час робіт в приміщенні потрібно закрити всі вікна і двері, щоб підтримувати необхідну температуру і вологість повітря. Вимикачі і розетки необхідно знеструмити і зняти коробки. Зі стін слід видалити весь кріпильний матеріал (цвяхи, шурупи, дюбелі).
Нарізають шматки шпалер довжиною, рівній висоті стіни, з припуском 10 см на підгонку малюнка і компенсації, якщо відстань від стелі до підлоги неоднакове. На полотнах варто поставити позначки, де знаходиться вгору, щоб не приклеїти їх випадково догори ногами.
Перед розкриємо перевіряють відповідність малюнка і відтінків в рулонах. Нарізаючи смуги, потрібно стежити, щоб візерунок був цілісним, без зсувів.
Розводять клей в обсязі, необхідному на робочу зміну. Вінілові шпалери не вимагають його нанесення на полотно, досить їм ретельно покрити ділянку поверхні, який буде оклеиваться, не залишаючи порожніх місць. Бувають винятки, коли намазують також полотна: якщо клейовий склад швидко вбирається базової поверхнею або висихає при жаркій погоді. Процедура виконується за допомогою валика або кисті. Можна додатково промазати клейовим складом краю, щоб вони краще зафіксувалися на стіні.
Клеять шпалери зверху вниз. Рекомендується починати від вікна, тоді менше витрачається матеріалу. Бажано це робити з помічником: один прикладає смугу до стіни, другий стежить, щоб вона правильно приклеїлася. Можна заздалегідь зробити розмітку за допомогою рівня і схилу. Якщо матеріал з великим малюнком, то полотна спочатку прикладають до сухої стіни для примірки.
Щоб якісно обклеїти шпалерами кімнату, потрібно починати роботи з розмітки першої смуги за допомогою схилу і рівня. Наступні клеяться стик в стик. Шпалери на флізеліновій основі не дають усадку. Якщо не сподобалося, як ліг лист, його можна відклеїти і повторити процедуру. Через 40-45 хвилин обрізають нахлести і припуски.
Розгладжувати шпалери потрібно валиком або пластиковим шпателем, пересуваючи його від центру до країв. Це дасть можливість вивести повітря і зайвий клей з-під полотна. Залишки клейового складу потрібно відразу ж акуратно видалити дрантям, щоб не зіпсувати зовнішній вигляд покриття. По стиках проводять сухим м’яким валиком.
Наклеюючи шпалери в області технологічних отворів для розеток і вимикачів, роблять хрестоподібний надріз і загинають куточки всередину, щоб вони не стирчали. Після закінчення робіт зняті коробки повертають назад.
Існують важкодоступні місця, де обклеювання шпалерами складна. Біля вікна смуги перекривають з запасом. Біля підвіконня і укосів краю надрізають і залишають внахлест. Після приклеювання наступного полотна зайве обрізається. Не рекомендується обклеювати шпалерами з малюнком дверний отвір одночасно з обох сторін, тоді важко підганяти візерунок над отвором. Виконувати роботи слід послідовно.
Область за радіаторами краще покрити фарбою на акриловій основі, яка стійка до високих температур. Якщо прийнято рішення клеїти шпалери, то вони нарізаються вузькими смужками.
Вікна можна відкривати до повного висихання, інакше полотна можуть відпасти.
Як правильно наклеїти вінілові шпалери на стелю і кути
При поклейке кутів не варто використовувати цілу смугу. У цих місцях обклеювання виконують внахлест. Процедура складається з наступних кроків:
- 1. На одну зі стін наклеюють смугу так, щоб вона заходила на суміжну не більш, ніж на 4 см. Кут слід ретельно змастити клеєм.
- 2. Лист з допомогою шпателя добре продавлюють до самої основи, не пошкодивши шпалери.
- 3. М’яким валиком або губкою видаляють повітря.
- 4. Наступне полотно приклеюють на попереднє, заступаючи на 2 см.
- 5. У місці нахлеста за допомогою схилу проводять олівцем вертикальну лінію і по ній прорізають обидва полотна, наклеєні один на одного.
- 6. Обрізки верхній частині легко відпадають самі. Для видалення нижніх слід відігнути верхній шар. Коли будуть прибрані надлишки, промазати край клеєм і приклеїти відвернути частину назад.
Проблемною зоною також є стелю. Вінілові шпалери на флизелиновій основі важкі, тому з ними складно працювати. Спочатку на стелі чертится лінія паралельно стіні. Далі потрібно змастити клейовим складом не тільки обклеюваної поверхню, але і на смуги. Це збільшить якість зчеплення, і шпалери не відваляться. Край рулону прикладають до стелі, потім його розгортають, одночасно розгладжуючи валиком. Важливо відстежувати, щоб полотно по краю перебувало на накресленої лінії. Досягнувши стіни, полотно відрізається.
Перед тим як клеїти вінілові шпалери, слід уважно прочитати інструкцію. Якщо клеїти матеріал, не призначений для наклейки стик в стик, можуть з’явитися щілини в місці стиковки полотен.
При використанні шпалер як основу під фарбування особливу увагу слід звертати на анотацію. Виробник на упаковці вказує кількість фарбувань і рекомендує тип фарби.