Якщо ви хочете отримати ідеальну поверхню для декоративного оздоблення, потрібно розібратися, в чому полягає відмінність штукатурки від шпаклівки. Призначення обох сумішей – вирівнювати поверхні стін і стель, і часом при ремонті їх застосовують разом.
Штукатурка і шпаклівка – в чому різниця в першому наближенні?
Штукатурка – будівельний матеріал, який застосовують, щоб вирівняти стелі і стіни. З її допомогою можна якісно замаскувати і зробити непомітними значні дефекти і нерівності, наявні на поверхні. Штукатурка має більше зерно, ніж шпаклівка. Це дає ряд переваг:
- вартість одного і того ж кількості суміші буде менше, так як суміш з великим зерном коштує дешевше;
- через великий розмір зерна штукатурний розчин міцніше;
- завдяки підвищеній міцності при необхідності можна укладати розчин шаром більшої товщини.
За допомогою штукатурки вирівнюють стіни, маскуючи значні нерівності і дефекти
Штукатурку можна віднести до універсальних засобів, що вирівнює поверхні. Її застосовують для оздоблювальних робіт всередині приміщень та зовні. Її також використовують для підвищення тепло- і звукоізоляційних характеристик покриттів. Грубозернистого матеріалу дозволяє його застосовувати для закладення значних поглиблень і нерівностей. Штукатурку можна використовувати, як основне декоративне покриття або в якості бази для іншого оздоблювального матеріалу. Якщо стіни мають суттєві дефекти і нерівності, можна покласти штукатурку товстим шаром. Завдяки своїм властивостям вона буде триматися тривалий час і не осиплеться.
Шпаклівка має дрібнозернисту структуру і застосовується також для вирівнювання стін і стель. З її допомогою маскуються щербини, глибокі і дрібні щілини. Завдяки своїй структурі розчин заповнює повністю обсяг нерівностей і пустот. Для приготування розчину необхідно використовувати в’язкі речовини. Їх роль виконують полімери, гіпс, цемент. Шпаклівка змінює структуру поверхні, роблячи її однорідною. Зазвичай вона наноситься після того, як усунені суттєві нерівності за допомогою штукатурки. Це необхідно, щоб зробити ідеально рівну поверхню для клеєння шпалер і фарбування.
Шпаклівка також вирівнює стіни, роблячи непомітними більш дрібні щілини і нерівності
На будівельному ринку можна придбати 2 види шпаклівки: стартову і фінішну. Перший вид застосовують, щоб усунути дрібні тріщини. Суміші мають більш грубу структуру, ніж фінішні. Другий вид шпаклівки використовується на завершальному етапі обробки. Гіпсова штукатурка має зовсім інший склад, ніж шпаклівка. З її допомогою зовні вирівнюють стіни, кладка яких виконана з таких будматеріалів, як бетон, піноблок, цегла.
Якими бувають суміші, і з чого вони складаються?
Будівельний ринок пропонує кілька видів штукатурки і шпаклівки, різняться своїми складами, які і визначають їх властивості. Для оздоблювальних робіт як всередині, так і зовні застосовуються такі штукатурні суміші:
- З цементу і піску з полімерними добавками. Завдяки добавкам у розчину поліпшуються адгезивні і пластичні властивості. Якщо заміс готується власноруч, то в якості сполучного речовини використовується клей ПВА.
- Гіпсові з добавками, що сповільнюють застигання і роблять розчин пластичнее.
- Іноді застосовують суміші з різних сполучень гіпсу, глини, вапна і цементу. В основному, вони готуються своїми руками на місці і в продажу подібні сухі суміші не зустрічаються.
Серед різновидів шпаклівок є суміш з цементу і піску з додаванням пластифікаторів. Головна відмінність від штукатурки – розмір зерна. Ці шпаклівки використовують всередині приміщень, а також для стін зовні, так як вони мають хороші водостійкі якості. Гіпсову шпаклівку використовують для внутрішніх оздоблювальних робіт в сухих приміщеннях. Від штукатурки її відрізняє більш дрібний помел гіпсу, який є для розчину і наповнювачем, і сполучною речовиною. Також є суміші на акрилових смолах. До їх складу, крім смол, входить вода і крейда в якості наповнювача.
Продаються і більш екзотичні шпаклівки:
- масляні з основою з натуральної оліфи;
- клейові, містять оліфу і 10% клею;
- з основою з епоксидної смоли;
- з основою з латексу;
- з основою з поливинилацетатную клею, що мають в складі мінеральний наповнювач.
Правильне нанесення вирівнювача для стін
Для нанесення розчинів використовується спеціальний будівельний інструментарій, який має вигляд лопатки, для вирівнювання поверхні застосовуються дерев’яні планки. Штукатурку наносять на поверхню стін найчастіше за допомогою кельми або кельми, методом накидання. Потім цим же інструментом виконується вирівнювання. Якщо матеріал використовується як декоративний, то на фінальному етапі напівсухому шару потрібно надати красивий вид.
Розчин наноситься на стіну за допомогою спеціального інструменту
Технологія нанесення оздоблювальних сумішей залежить від використовуваного матеріалу. Можна навести приклад інструкції по нанесенню штукатурки із цементною основою. Вона наноситься методом накидання за допомогою будівельного кельми або кельми. Перед накидання поверхню слід зволожити. З невеликої відстані за допомогою наявного інструменту порції розчину кидаються на оброблювану поверхню. Після того, як розчин розкиданий, по поверхні він вирівнюється за допомогою дерев’яної планки або полутерком.
Створення одного шару штукатурки включає в себе зволоження поверхні, нанесення матеріалу і фінішного шару. Причому останній шар не накидають, а намазують на базовий. Наступний шар слід наносити лише після того, як повністю підсохне попередній.
Гіпсові шпаклівки ж наносяться методом намазування. Для цього використовується 2 шпателя. На шпатель середнього розміру вузьким кельмою укладається розчин, а потім він рівномірно розмазується по всій поверхні. Товщина шару залежить від складу розчину, який використовується, і від бажаного результату.
Для вирівнювання використовуються довгі дерев’яні планки
Нижче наведені основні правила нанесення розчинів:
- 1. Кожен шар штукатурки повинен бути не більше 1 сантиметра. Якщо необхідно замаскувати значні дефекти, наноситься товстий шар, але його товщина не повинна бути більше 5 сантиметрів.
- 2. Штукатурку шаром до 3 сантиметри можна наносити без застосування армування. Якщо товщина більше, обов’язково застосовують спеціальну сітку.
- 3. Перед використанням декоративних покриттів необхідно нанести ґрунтовку. Вона сприяє зміцненню поверхні, зменшує її пористість, що дозволяє заощадити на кількості фарби і поліпшити адгезію з чистовим покриттям.
Чим відрізняється штукатурка від шпаклівки – підводимо підсумки
Отже, ці суміші різняться: застосуванням, компонентами і структурою, способом нанесення, часом, який необхідний для висихання. Знаючи, чим відрізняється фінішна шпаклівка від штукатурки, можна свідомо обирати необхідні матеріали для опоряджувальних робіт.
Вибираючи будівельні суміші, беріть до уваги такі чинники:
- В першу чергу потрібно враховувати вид: стартова суміш або фінішна. Відмінності між ними – в товщині шару, що вирівнює і часу, який необхідний для висихання.
- Перед початком робіт слід проаналізувати, які обсяги будуть виконуватися, щоб приготувати потрібну кількість розчину.
- Для розмішування розчинів краще скористатися будівельним міксером або дрилем. При цьому після кожного застосування інструмент слід мити в відрі з водою, щоб не висихала розчин.
- Замішуючи розчин, суворо дотримуйтеся інструкції, яка зазвичай є на упаковці суміші.