Натуральна деревина є дуже популярним будівельним матеріалом, який ніколи не вийде з моди. Дерев’яні будинки також активно зводяться сьогодні, як і 100 років тому. Про правила підбору обробки для їх стін ми і поговоримо в цій статті.
Кращі облицювальні матеріали для стін – які вибрати?
Щоб якісно обшити стіни в сучасному дерев’яному будинку, необхідно вибирати облицювальні матеріали з урахуванням багатьох факторів. Слід враховувати регіон розташування житлового об’єкта, кліматичні умови в області, а також передбачувані правила експлуатації споруди. У невеликому дачному будиночку, використовуваному тільки в літній час, можна просто пофарбувати або покрити стіни лаком, зберігши свої гроші.
Для житлових будинків, в яких власники проживають цілий рік, рекомендуємо вибирати більш дорогі, привабливі і надійні облицювальні матеріали. Від якості оформлення інтер’єру залежить зручність експлуатації споруди, його функціональність і естетичність. Вкладаючи в обробку стін більше сил і грошей, можна домогтися кращих результатів оформлення. Серед найбільш підходящих оздоблювальних матеріалів прийнято виділяти облицювання з натуральної деревини. Їх використання дозволяє зберегти візуальну привабливість дерева і організувати в кімнатах сприятливий для життя людей мікроклімат.
Облицювання з натуральної деревини – один з найбільш підходящих варіантів
Дизайнери рекомендують використовувати для обробки стін:
- дерев’яну вагонку;
- блок-хаус;
- різні панелі;
- гіпсокартон.
Ці варіанти облицювання найбільш затребувані, тому що дозволяють створити в кімнатах ідеально рівні стіни, відрізняються простим монтажем і не вимагають перед установкою попереднього вирівнювання поверхонь, що облицьовуються. Щоб підібрати оптимальну обробку, необхідно враховувати не тільки особливості будинку, а й індивідуальні характеристики внутрішніх кімнат, наприклад в кухні і ванній стіни потрібно оформляти матеріалами, стійкими до підвищеної вологості, а для вітальні та спальні найважливіше – візуальна привабливість обробки.
Стіни і облицювальні матеріали можуть відчувати ще й вагове навантаження, через що встановлюються декоративних елементів, меблювання, світильників і інших речей. Навантаження теж потрібно враховувати при виборі обробки, щоб в процесі експлуатації облицювальний шар не руйнувався і протягом довгого часу зберігав свої технічні та візуальні характеристики.
Дерев’яна вагонка – найважливіші переваги натуральної обробки
Вагонка являє собою звичайну дерев’яну дошку зі спеціальними пазами кріплення, що дозволяють максимально щільно підганяти окремі елементи облицювання стіни при виконанні монтажу. Цей обробний матеріал зберігає в собі всі особливості, переваги і недоліки натурального дерева:
- широка палітра кольорів і текстур;
- хороша теплоізоляція;
- якісне звукопоглинання;
- тривалий термін експлуатації при правильній установці і якісному догляді;
- боязнь підвищеної вологості;
- схильність біологічному зараження (грибок, цвіль);
- пожежонебезпека.
З огляду на ці особливості вагонки, при її виборі віддавайте перевагу моделям, що мають гарний захист від вологи, покритим спеціальними засобами, що запобігають зараженню деревини цвіллю і знижують її горючість. Поверхня вагонки може бути як гладкою, добре обробленої, так і необробленої. У другому випадку після монтажу облицювання доведеться шліфувати поверхню стін, самостійно захищати дошки від негативних впливів і покривати лаком.
Особливу увагу при вивченні ринку вагонки потрібно приділити породі деревини, з якої вона виготовлена. Якщо для сухих житлових кімнат підійдуть будь-які матеріали, то для вологих приміщень краще вибирати дошку з липи, вільхи та дуба, а не з хвойних порід. Правильно обрана і грамотно встановлена вагонка відрізняється універсальністю, практичністю, екологічністю і привабливістю. З її допомогою можна прикрасити будь-яке приміщення в житловому дерев’яному будинку в повній відповідності з дизайнерськими ідеями і вподобаннями користувачів.
Гіпсокартон – сучасне і доступне засіб оформлення
Гіпсокартон для обробки дерев’яних будинків використовують не так часто, як вагонку, але він теж дозволяє ефективно приховувати будівельні дефекти і елементи інженерних комунікацій, відрізняється невисокою ціною і дає можливість розміщувати з внутрішньої сторони стіни додатковий шар утеплювача. Ще однією перевагою гіпсокартону є те, що він здатний поглинати і віддавати вологу, а це вкрай позитивно позначається на внутрішньому мікрокліматі в приміщеннях.
Гіпсокартон зазвичай використовують для оформлення житлових об’єктів в сучасних дизайнерських стилях. Листи цього матеріалу можна згинати, надаючи стінам і кутах будь-яку зручну форму. Щоб облицювання стіни довго зберігали свої візуальні якості, їх слід додатково захищати від гризунів. Багато великих виробників просочують листи гіпсокартону спеціальними хімічними речовинами, що відлякують мишей, щурів і комах.
Між гіпсокартоном і стіною можна укласти додатковий шар утеплювача
На ринку гіпсокартонні листи представлені в широкому асортименті:
- 1. Стіновий гіпсокартон. Використовується для облицювання поверхонь в приміщеннях з нормальною вологістю.
- 2. Вологостійкий гіпсокартон. Підходить для оформлення стін в "мокрих" зонах будинку.
- 3. Вогнетривка гіпсокартон. Використовується для оформлення приміщень з сильними перепадами температури і підвищеним ризиком виникнення загорянь.
Будь-який вид гіпсокартону можна купити порівняно недорого і швидко встановити на стіни самостійно. Простота і висока швидкість монтажу забезпечується великими розмірами гіпсокартонних листів. Облицьована поверхня може бути додатково пофарбована або заштукатурити.
Гіпсокартон можна використовувати тільки для облицювання поверхонь в будинках, які пройшли процес усадки, і все одно при установці слід зробити відступ від підлоги і стелі, з огляду на схильність деревини розширюватися під впливом температури. Через крихкості гіпсокартонних листів вони можуть просто розірватися або зламатися при сезонних змінах температури.
Види і характеристики стінових панелей
У магазинах сьогодні можна знайти велику кількість стінових панелей, виготовлених з різних матеріалів. Найчастіше для оформлення приватних дерев’яних будинків використовують панелі з МДФ, ДВП, пластика, бамбука і скла. ДВП-панелі найбільш популярні і різноманітні. Для обробки будинку можна використовувати:
- складальні рейкові панелі;
- плиткові;
- листові.
Головне достоїнство ДВП панелей полягає в їх доступності та міцності. Вони кріпляться на стінах за допомогою шурупів, завдяки яким облицювання отримує можливість витримувати навіть сильні навантаження. На фанеровану ДВП панелями стіну можна без праці вішати різні полки, світильники і декоративні елементи. Для панелей такого типу на ринку представлена відповідна фурнітура та погонаж для декорування стиків. Під будь-які панелі можна підібрати молдинги, плінтуси, куточки, наличники і т.д.
Найбільшою популярністю користуються ДВП-панелі
МДФ-панелі відрізняються гарну вологостійкість, низькою вартістю, зручністю монтажу і екологічною чистотою. Завдяки міцності і стійкості, їх прийнято використовувати для оформлення стін у ванних кімнатах, кухнях і санвузлах. Вироби відрізняються великою різноманітністю на ринку і візуальної привабливістю, тобто з їх допомогою можна красиво оформити всі "мокрі" зони в будинку.
Широко використовують в ремонті і сучасні скляні панелі. Вони дозволяють створити в окремих кімнатах будинку унікальний дизайн, що відповідає смакам і уподобанням користувачів. Найкраще використовувати скляні панелі не в якості обшивки стін, а як вставки, що прикрашають кімнату. Повністю стіни за допомогою скляних панелей оформляють тільки в функціональних приміщеннях: ванних, кухнях і інших.
Скляні панелі можуть виготовлятися з кольорових матеріалів і мати не тільки гладку, але також рифлену, покриту малюнками і об’ємними зображеннями поверхню.
СМП (стекломагніевие листи) добре підходять для оформлення стін в дерев’яних будинках. Такі облицювальні матеріали мають гарну гнучкістю, при монтажі допустимий радіус кривизни листів становить близько 3 м. Тобто ризик пошкодження даної обробки в ході експлуатації будинку майже нульовий. СМП відрізняються легкістю, стійкістю до вологи і вогнетривкість. Завдяки великим розмірам їх використовують не тільки для обробки поверхонь, але і для створення тонких міжкімнатних перегородок.
Блок-хаус – чи варто він своїх грошей?
Блок-хаус за своїми візуальним характеристикам практично не відрізняється від звичайної дерев’яної дошки, проте має опуклу циліндричну форму лицьового боку і оброблені ребра для простого і швидкого монтажу. Це ідеальний матеріал для оформлення стін в дерев’яних будинках, він дозволяє підтримувати в оформлених кімнатах сприятливий для життя мікроклімат і може бути монтований самими власниками. Для внутрішнього оздоблення прийнято використовувати ламелі товщиною до 25 мм, які закріплюються на обрешітці.
Фахівці рекомендують купувати блок-хаус для обробки дерев’яних стін з 10% запасом. Купівля занадто великої кількості облицювання збільшить вартість ремонту, але це необхідно для якісної обробки. Якщо блок-хауса не вистачить, доведеться екстрено їхати в магазин за новою партією матеріалів, які по відтінку можуть не відповідати вже встановленим дошках.
Оформлені блок-хаусом стіни відрізняються естетичністю, але вимагають обережного ставлення в процесі експлуатації і постійного догляду. Вам потрібно буде регулярно чистити облицювання стіни від пилу, а також раз в 1-3 роки оновлювати лакове покриття. Ремонт стін повинен включати в себе не тільки установку обрешітки, але також укладання внутрішнього теплоізоляційного шару, поверх якого навішується блок-хаус.
Обшивка з блок-хауса виглядає, як поверхню зрубу з необлицьованих стінами, тому вона так приваблива і популярна. Для прикраси стін необхідно використовувати декор, відповідний сільському стилю інтер’єру – ковані вироби, різьблені аксесуари, балки і т. Д. Правильне декорування настільки ж важливо для привабливості кімнат, як і грамотний вибір облицювання і монтажні роботи.