Будівельне правило належить до категорії вимірювальних інструментів і широко використовується на тих етапах ремонтних робіт, де потрібне дотримання точності. Зазвичай воно виконано у вигляді металевого виробу з відточеним краєм, за допомогою якого з поверхні усуваються надлишки розчину, і вона стає рівною. Однак функція пристосування полягає не тільки в вирівнюванні, з його допомогою здійснюється ряд інших операцій.
Види інструментів для штукатурних робіт
Наскільки поверхня вийшла рівна, а також її горизонтальність і вертикальність фахівці визначають за допомогою рівня. Досягти ідеального кінцевого результату при проведенні штукатурних робіт практично неможливо. У зв’язку з цим при здійсненні чистової обробки в будівництві використовується правило, яке представляє собою пряму планку, що має велику довжину і форму у вигляді трапеції, прямокутника або квадрата.
При виборі правила рекомендується перевіряти його оснащеність спеціальними елементами, що запобігають потраплянню у внутрішній профіль будівельних розчинів, а також присутність додаткового ребра жорсткості. Виробники пропонують чотири види цього інструменту, кожен з яких володіє відмінними характеристиками працездатності.
h-образні
Цей варіант відрізняється легкою вагою, найчастіше він алюмінієвий і має невелику вартість, але у нього є істотний недолік, що полягає в дуже низькому рівні жорсткості. Це не дозволяє здійснювати з таким видом правила важкі роботи, при яких його поверхня відчуває сильне навантаження.
Тому основне призначення полягає в оштукатурюванні стін легкими будівельними сумішами, до яких в першу чергу відносяться розчини, в складі яких міститься гіпс. Незважаючи на здатність згинатися під впливом навантаження, при роботі з невагомими матеріалами h-подібний інструмент не деформується.
Перевага моделі виражається в зручності при експлуатації, її незначну вагу не представляє собою серйозне навантаження для рук майстра. В процесі нанесення штукатурки від низу до верху інструмент дає можливість долонях до нього пристосуватися, а наявність на робочій кромці всього лише однієї стінки дозволяє їй бути досить гострою і без праці зрізати надлишки матеріалу (що необхідно при періодичному скупченні розчину під його вагою).
Після того як суміш з штукатурки наноситься на стіну, вона якийсь час утворює рівну поверхню, а потім сповзає вниз, цю утворилася хвилю добре видаляє h-образне правило.
трапецієподібні
Інструмент з подібною конфігурацією вважається самим універсальним, в основному він розрахований на обробку стін, але оскільки володіє посиленою конструкцією, то використовується при роботах з важкими матеріалами. Пристосування має гостро заточений робочий сегмент, що дозволяє легко усувати напливи штукатурки.
Трапецієвидне правило відрізняється солідною вагою, в зв’язку з чим відноситься до жорсткіших інструментам. Його конструкція складається з двох стінок і щонайменше одного ребра жорсткості, виконаного у формі півкола. Даний елемент не тільки служить для зміцнення пристосування, але і забезпечує відмінний упор для рук, важливий в процесі штукатурення.
Існує посилене правило, оснащене спеціальною трубкою, яка розташована по всьому периметру конструкції і виступає в якості основного елементу жорсткості. Подібний інструмент має велику вагу і відрізняється стійкістю до суттєвих навантажень при роботі з важкими матеріалами, що не дозволяє йому прогинатися, незважаючи на його пристойну довжину.
прямокутні
Дана модель своїм зовнішнім виглядом дуже схожа з будівельним рівнем. Традиційно в них також поміщені судини з бульбашками повітря, за допомогою яких здійснюється ревізія горизонталі і вертикалі. В основному такі правила призначаються для робіт зі стягуванням підлоги з метою її вирівнювання. Завдяки своїй формі, інструмент має здатність витримувати значні навантаження, що є великою перевагою, так як для облаштування основи підлоги використовується бетон, що містить в своєму складі пісок і відсів, що відрізняються значною вагою.
Недолік прямокутної форми полягає у відсутності у неї загострених кутів, через це виникають труднощі при позбавленні від надлишків легкої штукатурки під час робіт. До того ж, цей нюанс позбавляє можливості вести контроль площині шляхом проглядання просвіту на лінії, по якій відбувається примикання інструменту до поверхні.
Зазвичай в структуру подібних моделей входять спиртові колби, що містять бульбашки повітря, що доповнюють правило функціями рівня, але в таких налаштуваннях, через якийсь час, виникає збій. Це пов’язано зі специфікою роботи прямокутного вироби, його часто випускають з рук і стукають по ньому з метою прідавліванія маяків, що негативно впливає на посудину з бульбашками. Вони злегка змінюють своє положення і втрачають здатність показувати правильний рівень.
кутові
Конструкція моделей кутового типу включає в себе пару частин, які кріпляться між собою під прямим кутом. Такі правила призначені для заходів з вирівнювання будівельних сумішей в двох площинах. За допомогою цих коштів можна періодично перевіряти лінії сходу обох стін або ж їх і статі, що дозволяє домогтися ідеально рівних кутів, особливо важливих при здійсненні чистової обробки. В основному такий інструмент використовується професіоналами для робіт зі штукатуркою, так як він вважається спеціалізованим і непридатним для інших операцій.
Для чого використовують правило – 4 варіанти
У будівельних роботах застосування правила відбувається при проведенні наступних процедур:
- 1. Облицювання поверхонь керамічною плиткою, в цьому випадку за допомогою цього механізму можна легко позбавлятися від зайвої клейової маси і правильно виконати укладання, причому час на проведення робіт буде скорочено.
- 2. Нанесення на стіни шпаклівки, такий вид робіт допускає виконання правилом функцій шпателя з великим розміром. У цьому випадку за рахунок можливості охоплення значних частин поверхні процес шпаклювання протікає набагато зручніше і швидше.
- 3. Вирівнювання стін, наливних підлогових конструкцій і бетонних стяжок, із застосуванням правил подібні процедури проходять швидше.
- 4. Роботи з гіпсової і цементною штукатуркою, без маяків або з маяками.
При виборі правила необхідно брати до уваги особливості ремонтних заходів, для яких воно призначається і місце їх проведення (приміщення, вулиця). При внутрішніх роботах враховується наявність складних архітектурних елементів і обсяг оброблюваної площі.
Специфіка застосування інструменту
Після остаточного висихання грунтовки, що сприяє якісному зчепленню матеріалу з оброблюваної поверхнею, починається процедура штукатурення. Зазвичай це відбувається в три етапи:
- наноситься перший шар, консистенція якого повинна бути схожа зі сметаною;
- за допомогою кельми або шпателя поверхню обробляється грунтом;
- накладається густий шар штукатурки, зовні вони нагадують щільні плями.
Після чого здійснюється вирівнювання, при якому буде необхідно використання правила. Даний захід є завершальним і найвідповідальнішим. Рух інструменту між маяками проводиться знизу вгору, слідом за обробкою наміченої площі робиться перевірка на наявність вм’ятин або опуклостей, при їх виявленні на поверхню знову наноситься штукатурка і процедура повторюється.
При вирівнюванні матеріалу правило зрізає його надлишки, ковзаючи по попередньо виставлених металевим планок, що носить назву маячки. Ці елементи являють собою встановлені за рівнем рейки, ідеально розташовані в одній площині.
Які особливості маяків?
Маячки можуть являти собою конструкції різних видів, виконаних їх різних матеріалів:
- 1. Дерев’яні, що відрізняються доступною ціною. Їх недолік полягає в здатності швидко втрачати первинну форму в результаті інтенсивного використання в умовах з підвищеною вологістю. У зв’язку з чим їх застосовують при незначних обсягах робіт.
- 2. Металеві моделі, які вважаються найбільш зручними і використовуються в основному професійними будівельниками. Їх вартість істотно перевищує дерев’яні варіанти.
- 3. Нерідко в якості маячків використовуються підручні матеріали, це можуть бути шматочки керамічної плитки, цегли або каміння, а також закріплені на поверхні частинки розчину.
Перед тим як встановити маяки, необхідно за допомогою рівня знайти на стінах оптимальні точки і вкрутити на їх місці шурупи.
Установка і фіксація маячків
Для того щоб поставити орієнтири, проводиться обстеження оброблюваної поверхні з метою виявлення вад на стінах і точності кутів, які в ідеалі повинні бути прямими. Установка маяків здійснюється двома способами – за рівнем і по лазеру.
У першому випадку шляхом обстеження стіни схилом виявляється "нульова" точка, яка приймається за орієнтир, після чого в неї вгвинчуються шурупи для рівною установки маяків. Спочатку це відбувається в двох верхніх кутах, потім в нижніх за допомогою схилу або рівня з вертикальним становищем.
До голівках вкручених шурупів орієнтуються маячки:
- дерев’яні розміщують поруч так, щоб площина їх і головок шурупів повністю відповідали один одному;
- профіль з металу накладається прямо поверх шурупів.
Рейки закріплюються розчином, для цього по лінії їх установки розподіляються свого роду "ляпи" з цього матеріалу. Бляшані бруси відрізняються гнучкістю, тому в якості опори рекомендується використовувати не звичайні два шурупа, а від чотирьох до шести, угвинчуючи їх з інтервалом, що становить п’ятдесят сантиметрів.
Застосування будівельного лазера значно полегшує виконання робіт. Спочатку на правилі за допомогою олівця прочерчиваются спеціальні лінії (ризику), а потім встановлюється лазер. Це потрібно робити так, щоб інтервал між ним і точкою орієнтиру, тобто нульовий, дорівнював ширині позначеного раніше фрагмента правила.
Так шляхом вдавлення майстром направляючої відбувається поєднання окресленої лінії з площиною лазера, що виключає необхідність у укрученні шурупів і натягуванні мотузок.