Для новобудови або при ремонті системи виробляють розрахунок радіаторів опалення. Є кілька методів, які використовують для обчислення кількості секцій. Застосовується чіткий алгоритм, тому не обов’язково мати спеціальну освіту – вирішити задачу може кожна людина. Існують прості способи для стандартних приміщень і з урахуванням поправок на особливі умови. Вони наводяться в таблицях і схемах.
Необхідність точних розрахунків – які фактори враховуються?
Прилади теплопостачання мають різну продуктивність, яка знаходиться в залежності від матеріалу радіаторів і їх площі. Неточності обчислення необхідної потужності призводять до небажаних наслідків, незалежно від того, в який бік зроблена помилка. Брак секцій призведе до відсутності належного тепла, а за зайві доведеться платити – за самі вироби, монтаж і перевитрата енергоносіїв.
Для розрахунків спочатку визначають, які батареї будуть встановлені, і враховують схему підключення. Інші важливі параметри – габарити кожної опалювальної кімнати, тепловіддача окремої секції або радіатора в залежності від конструкції, скільки ребер є в моделі.
Особливості опалювальних радіаторів
Перед покупкою враховують такі різновиди:
- 1. Для панельних сталевих радіаторів характерний прогрів швидше секційних, підключення виконують збоку або знизу. Вони не розбірні, збільшити кількість ребер неможливо, страждають від корозії.
- 2. колончатого батареї – складаються з двох колекторів, пов’язаних разом трубчастими колонками. Матеріал для виготовлення – сталь або алюміній.
- 3. Секційні. Складаються з порожнистих елементів, які з’єднуються в батарею. Кількість деталей обмежується тільки масою і можливістю розміщення опалювального приладу.
Для виготовлення використовують чавун, сталь, алюміній або два різнорідних металу (біметалеві). Кожен з матеріалів має переваги і недоліки:
- 1. Чавунні радіатори відрізняються довговічністю, стійкістю до корозії, значною тепловіддачею. Недосконалість – в великій вазі і непривабливому зовнішньому вигляді. Сучасні виробники налагодили випуск естетичних батарей.
- 2. Алюмінієві прилади за багатьма показниками краще чавунних: вище теплова потужність, мала вага. Істотний недолік – схильність до корозії. Щоб його усунути, застосовують технологію анодування.
- 3. Для виготовлення біметалевих радіаторів використовується алюміній і сталь. Поширення обмежується високою вартістю виробів.
При виборі батарей звертають увагу на критерії міцності, антикорозійного стійкості, потужності.
Біметалічні радіатори за всіма показниками кращі, але найдорожчі
Паспорт містить відомості про робочому і випробувального тиску. Щоб подати тепло на дев’ятий поверх, необхідний показник в 6 атмосфер, на 22 – вже 15. Не кожен агрегат здатний витримати такий натиск. Орієнтуються на робочий тиск, залишаючи запас міцності:
- алюмінієві радіатори підходять для приватних будинків – вони не здатні витримувати високий тиск;
- чавунні батареї розміщують не вище дев’ятого поверху;
- значним запасом міцності мають біметалічні радіатори.
Антикорозійні дані: найбільш стійкими вважаються чавунні батареї, найбільш слабкі в цьому відношенні – алюмінієві. При заливці води в систему додають антикорозійні речовини.
У документах вказується потужність батареї або однієї секції. Для розрахунку необхідної тепловіддачі нагрівального приладу виходять з того, що на квадратний метр житла потрібно 80-120 Ватт. Конкретна величина залежить від висоти і теплоізоляції стін.
Типи систем теплопостачання
Опалення багатоповерхового будинку виконується переважно по однотрубної схемою. Недолік – в істотній різниці температур рідини на вхідний і вихідний магістралі. Також гірше прогріваються батареї, які знаходяться далі від подачі гарячої води.
Рівномірний розподіл теплової енергії по всьому радіаторів забезпечує двухтрубная схема. У ній застосовується одна магістраль для подачі гарячої води, друга – відтоку охолодженої. Використовується, в основному, для приватних будинків.
Свою роль в ефективності тепловіддачі відіграє також спосіб підключення батарей. Підключення приладів по діагональному методу (гаряча вода подається зверху, охолоджена йде знизу) – найефективніший. Інші варіанти знижують тепловіддачу від декількох відсотків до 20-22.
Обчислення необхідної потужності радіаторів
Найлегший спосіб – це коли в будинку вже стояли старі чавунні батареї, а тепер доводиться їх замінити. Якщо в квартирі було тепло, вважають кількість секцій і множать на 150 Вт. Результат – необхідна потужність нових радіаторів. При заміні на алюмінієві вироби або біметалічні сміливо використовують співвідношення 1 ребро до одного.
У новобудові потрібні обчислення з урахуванням всіх параметрів житла. Нескладний спосіб – за площею приміщення. Він підходить для стандартних будівель, висота яких не перевищує 2,6 м. Будівельними нормами передбачено, що для обігріву 1 м2 потрібно 100 Вт теплоенергії. Після вимірювання довжини і ширини значення множать і отримують площу. Потім її збільшують в 100 разів: отриманий результат – необхідна потужність радіаторів.
Далі наводиться таблиця, яка приблизно вказує оптимальне споживання тепла для приміщень з урахуванням площі статі та висоти стелі.
Для інших квартир, починаючи зі стандартною для радянських будівель висоти 2,7 м, слід вважати обсяг. Його впізнають, помноживши площу на висоту. Наприклад, 3 × 4 × 2,8 = 33,6 м2. Для опалення звичайного будинку з дерев’яними вікнами без теплоізоляції потрібно 41 Вт на 1 м3. Правило діє для Росії, в тому числі Москви і Нижнього Новгорода, Білорусі, України, Молдови. Розрахунок по вищенаведеному прикладу: 33,6 × 41 = 1377,6 Вт. Отриманий результат вказує на кількість тепла, необхідне для обігріву кімнати.
Скільки секцій потрібно?
Два етапи розрахунків пройдені: обраний тип радіаторів, знайдена загальна потужність, необхідна для кожної кімнати. Тепер визначають кількість секцій. Кожне ребро алюмінієвих, чавунних або біметалічних радіаторів віддає в середньому 150 Вт. Якщо продовжувати розрахунок по попередньому прикладу, знадобиться 9-10 секцій.
Кожен новий теплової прилад супроводжується технічним паспортом або вкладишем, де вказана теплова потужність батарей або окремої секції. Під терміном розуміють здатність віддати певну кількість тепла при охолодженні до 20 °. Відомості відомі кожному продавцеві спеціалізованого магазину, але враховують, що виробники зазвичай завищують показники сучасних радіаторів. Щодо чавунних – дані багаторазово перевірені практикою.
Майстри використовують простий прийом. Вони давно помітили приблизно однакову продуктивність батарей і незначні відмінності. Якщо стеля заввишки 2,7 м, одна секція обігріває 1,8 м2 приміщення.
Що врахувати при коригуванні результатів?
Тепловтрати різних будівель сильно відрізняються. Це обумовлено матеріалом споруди, утепленням стін, вікнами, дверима. Багато тепла йде через вентиляцію, підвал, перекриття. Незначна за витратами теплоізоляція укосів або балкона дозволить зменшити кількість секцій в радіаторі на 1-2, що з часом призводить до суттєвої економії коштів.
Точний розрахунок обов’язково враховує тепловтрати будівлі. Кількість ребер залежить від використовуваного режиму обігріву, розташування радіаторів і способу підключення. Автономне опалення приватного будинку переважно ефективніше, ніж в міському багатоквартирному.
Використання однотрубної схеми вимагає обов’язкової корекції. З двома магістралями температура води мало відрізняється на прямому та обратке. При одній трубі різниця суттєва: у кожну наступну батарею приходить більш холодна жідккость. Розрахунок для такого варіанту підключення роблять спочатку як для двотрубної опалювальної системи, потім площа радіаторів збільшують, враховуючи показник тепловтрат.
Для шести батарей (поширений варіант у багатьох будинках) при однотрубної схемою втрачається 20% тепла, що вимагає додатково встановити на кожну батарею 2 секції. Останній в магістралі радіатор повинен бути великих розмірів, тому вихід роблять установкою байпаса і запірних вентилів для регулювання подачі теплоносія.
А як бути в нестандартному приміщенні?
До таких часто ставляться індивідуальні володіння, але зустрічаються і міські квартири. Для підрахунку потрібно враховувати багато факторів. Далі застосовується нескладна формула, де спочатку множаться коефіцієнти (всього 7), які підходять під умови будинку. Потім отримані дані множаться на площу приміщення і на 100 Вт. Наприклад, коефіцієнти 1,27 × 1,27 × 0,8 × 1,5 × 1,1 × 1,0 × 1,0 = 2,129. З урахуванням площі кімнати, візьмемо 12 м2, отримують 2,129 × 12 × 100 Вт = 2254.
Отриманий результат ділять на тепловіддачу секції: 2254: 150 = 17. Це кількість секцій для однієї кімнати, розрахунки проводять для кожної окремо.
Коефіцієнт поправок для нестандартного житла:
Вікна, К1Стіни, К2Співвідношення площі вікон до підлоги, К3Звичайні з подвійним стеклом1,27Плохая теплоізоляція1,271: 100,8Стеклопакет двойной1,0В дві цеглини або утеплітель1,01: 200,9Тройной стеклопакет0,85Висшая степень0,851: 301,01: 401,11: 501,2Мінімальне середнє значення температури, К4Кількість зовнішніх стін, К5Розташоване вище приміщення, К6Висота стель, К7-35 ° 1,511,1Неутепленное1,02,5 м1,0-25 ° 1,321,2Отапліваемий чердак0,93,0 м1,05-20 ° 1,131,3Жілье з отопленіем0,83,5 м1,1-15 ° 0,941,44,0 м1 , 15-10 ° 0,74,5 м1,2
Інші коефіцієнти поправок відносяться до особливостей системи опалення:
- при нижньому підключенні батарей розрахункові показники потрібні вище на 8%;
- при нестачі потужності котла в дуже морозні дні збільшують тепловіддачу батарей на 17%;
- при частих випадках критичної зимової температури на вулиці подвоюють кількість секцій.
При однотрубної розводці кожна наступна батарея отримує більш холодний теплоносій. Цю особливість враховують, нарощуючи секції в міру віддалення радіаторів від джерела тепла.
Потужність прихованих за декоративною гратами радіаторів збільшують на 20%
Розрахунки нескладні, потрібне знання таблиці множення або володіння калькулятором. Якщо все виконати правильно, в будинку буде комфортно, переплата за надлишок споживаної теплоенергії відсутня.