Жива огорожа з верби (верби) – романтичний, ніжний і витончений спосіб створення оригінального огородження заміського ділянки, що вимагає мінімальних вкладень фінансових коштів. Такий зелений паркан простий в створенні і невибагливий в догляді. При правильному виборі сортів верби він приживається на будь-яких грунтах і перетворюється в повноцінну стіну за кілька років, яка сама себе відтворює і не втрачає декоративного виду.
Які види верби підходять для живоплоту?
У природі існує близько 600 різновидів верби. З них для створення зелених парканів на російських просторах використовується приблизно 20 сортів цієї рослини. Оптимально вибирати для огорожі види, які в природному середовищі ростуть в заплаві річок та інших водойм. До таких відносять такі верби:
- сріблясту (білу);
- гостролистий;
- плакучу;
- пурпурову.
Срібляста або біла верба – дерево з гнучкими і тонкими гілками, сріблястим опушенням і довгими зеленими листками загостреної форми, червонуватим або сірим кольором кори. З настанням весни на ньому з’являються великі сережки, які надають рослині особливу красу і декоративність.
Така верба відмінно переносить посуху і морози, добре себе почуває в умовах загазованого повітря. Вона характеризується довголіттям (паркани з сріблястою верби радують погляд дачника протягом 45-50 років) і швидким приростом. Це дерево ідеально підходить для створення зелених парканів (до 3 м) при необхідності обгородження великих за площею заміських ділянок.
Тимелеєві верба (помераніка) – чагарник, що росте біля гірських річок на галькових і піщаних грунтах. За рік така верба додає 2-3 см ширини і 40-50 см висоти. Тому з неї конструюють високі (до 6 м) паркани.
Гостролистого верба не боїться спеки і холодів. Вона приживається на пісковиках, збіднених і звичайних родючих ґрунтах, легко переносить обрізку, що дозволяє створювати огорожі самих різних конфігурацій і профілів. Свої декоративні властивості дерево зберігає протягом 25-30 років.
Шикарний живу огорожу на дачі виходить з вавилонської (плакучою) верби. Вона виростає висотою до 18 м, має об’ємну розкішну крону і гілки червоної, жовтої або зеленого забарвлення. У природі росте в теплих умовах. Для створення зелених огорож застосовуються декоративні її сорти – Crispa, Tortuosa.
Фіолетова, сріблясто-зелена або блакитна листя надає унікальний вигляд парканів з пурпурової верби. Вона відрізняється невибагливістю, без проблем переносить формувальну обрізку і сильні заморозки, використовується для формування різних за формою огорож.
Переваги та недоліки зелених парканів – чому вони так популярні?
Жива огорожа з верби створюється з мінімальними фінвитрати. Дачникові досить вирушити до найближчої річки або ставка і нарізати живці верби, а потім просто-напросто увіткнути їх у землю на ділянці, де планується звести огорожу.
Дозволяється застосовувати для посадки і сортові саджанці, що продаються в будь-якій рослинній розпліднику. Їх ціна невисока, а приживлюваність дорівнює 95-100%. До інших достоїнств вербових зборів відносять:
- Відмінну самовоспроізводімості дерев і чагарників. Рослини швидко розростаються в висоту і ширину. Це дає можливість створювати в найкоротші терміни пишні зелені стіни на дачній ділянці.
- Простоту посадки своїми руками і невибагливість. Вербовим саджанців не потрібні додаткові опори, захист від сонця, додатково освітлення, спеціально підготовлений грунт.
- Цілорічна декоративність огорожі. Навесні верба покривається сережками, в літній та осінній період радує око вишуканою забарвленням листя. А взимку вербовий паркан зачаровує людини кольором своєї кори, природною фактурою і природним переплетенням гілок.
- Екологічну пластичність. Зелена огорожа легко акліматизується до природних умов, добре переносить посуху, підвищену вологість, зимові морози.
- Нескладний догляд за живою огорожею, простоту обрізки гілок і формування стіни з бажаними геометричними і декоративними параметрами.
- Високу щільність чагарникових верб. За рахунок цієї особливості зелена огорожа виконує функцію захисту від поривів вітру теплолюбних ягідних і овочевих культур, що вирощуються на городі.
- Можливість виготовлення з обрізаних прутів верби меблів, кошиків та інших декоративних виробів для побутового використання.
- Сортове і видове різноманіття.
- Збереження декоративних якостей протягом декількох десятків років.
Ще один важливий момент. Вербові чагарники і дерева не завдають шкоди грунту, на якому вони зростають. Їх коренева система навпаки покращує аеробний потенціал землі, а опадає листя при гнитті привносять в грунт корисні мікроелементи.
Живоплоти з верби мають всього два недоліки. По-перше, під ними в грунті накопичується велика кількість вологи. По-друге, при надмірному розростанні дерева і чагарники сильно затінюють дачну ділянку.
Коли заготовлювати і висаджувати живці?
Жива огорожа з верби створюється з початку весни до середини-кінця листопада. Якщо паркан планується зробити з теплолюбних видів верби, оптимально висаджувати рослини з середини квітня до липня. Живці (саджанці) без земляного кома поміщають в грунт на початку весни. В цьому випадку до зими вони добре вкорінюються в грунті і вже через рік на ділянці з’являється рясна поросль.
Самостійна заготівля посадкового матеріалу проводиться восени або навесні. Вибирається здоровий на вигляд чагарник (дерево) з сильними гілками. Останні нарізаються продезинфікованим наточеним ножем на живці так, щоб на кожному з них було 6-7 живих нирок. Довжина заготовок береться в межах 0,3 м.
Допускається відрізати молоді пагони, а не старі гілки. Тоді довжина живців повинна дорівнювати 140-150 см.
Нарізати гілки відразу необов’язково. Їх розміщують в мокрому піску або загортають у поліетиленовий пакет і залишають в темному прохолодному приміщенні. Сама нарізка зібраних пагонів на живці виконується перед їх запланованої висадкою в грунт.
Порада. Заготовки перед посадкою ставлять у воду на 2-3 дня, щоб вони дали корінці. Деякі домашні умільці додатково обробляють нижні частини вербових живців стимуляторами росту.
Якщо огорожа планується створювати з декоративних видів верби, матеріал для посадки купується в розплідниках. Рекомендується купувати дворічні саджанці. Вони гарантовано дають великий приріст в перший же рік.
Посадковий матеріал продається в спеціалізованих магазинах в контейнерах або з корінням, укутаними змоченою водою мішковиною. Якісні саджанці мають цілісні гілки і кору. На них не допускається наявність пошкоджень.
Вибір місця і схеми посадки саджанців – що радять фахівці?
Іва всіх популярних сортів – універсальний матеріал для конструювання живих огорож будь-яких типів. Вона підходить для створення:
- звивистих і прямих огорож, що розмежовують город на окремі зони, невисоких бордюрів;
- зелених тинів, тунелів, садових лабіринтів;
- суцільних заборів, які відгороджують дачу від сусідніх ділянок, тротуарів і проїжджої частини;
- порослевих огороджень;
- дво- і однорядних неформованих і формованих щільних огорож.
Майже всі види верби рекомендується висаджувати на зволожений грунт. При цьому бажано, щоб зелений паркан більшу частину дня перебував під сонячними променями.
Траншею, в яку планується посадити пагони, розмічають дерев’яними кілками. До них прикріплюють прути (поперечні) або натягують еластичну мотузку, шнур. Кілочки віддаляються один від одного на 100-150 см. З їх допомогою дозволяється формувати різноманітні за формою траншеї – у вигляді геометричних фігур, звивистій або прямої лінії.
Посадка рослин в підготовлену траншею виконується за певною схемою. Найчастіше верба висаджується:
- Хрест на хрест. В цьому випадку жива огорожа стає схожою на сітчастий паркан з великими вічками.
- Частоколом. Саджанці потрібно розміщувати з невеликим проміжком у 10-15 см.
- Тином. Живці верби грають роль вертикальних стійок. Навколо таких опор намотується декоративний матеріал, гілочки верби, тонка дріт. В результаті виходить по-справжньому оригінальна дачні огорожа.
Якщо хочеться зробити огорожу високої щільності, саджанці висаджуються в шаховому порядку в два ряди. Дистанцію між останніми витримують близько 80-100 см.
Висадка рослин – алгоритм дій
Якщо зелена огорожа формується на бідних ґрунтах, їх рекомендується збагатити сумішшю, що складається з мінерального добрива, дрібного піску і торфу. Зазначені компоненти беруться в однакових пропорціях. Після цього приступають безпосередньо до посадки верби. Інструкція проста:
- На дно траншеї насипається невеликий шар піску.
- Саджанці поміщають в грунт під 45-градусним кутом або вертикально вгору. Живці (пагони) встромляють в грунт на глибину 0,4-0,5 м. На поверхні землі залишають 1 або 2 живі нирки.
- Саджанці прикріплюються відрізками м’якої тканини до шнура і кілочків. Їх слід відразу згинати і переплітати за обраною схемою, щоб верба при зростанні формувала необхідний по конфігурації паркан.
- Черешки не прив’язують до кілків. Їх закладають грунтовим субстратом, який не повинен накрити залишені на поверхні нирки.
Висаджені рослини поливають водою. Її потрібно чимало. На кожен держак або саджанець – від 20 до 50 л в залежності від типу грунту на дачній ділянці.
Поливання пагонів виконується регулярно – раз в 7-10 днів. Через 2-3 місяці після висадки зелене огорожу оглядається. Всі слабкі і мертві живці замінюються на нові.
Розростається огорожа періодично прополюють. Навколо рослин не повинно бути ніяких бур’янів. При необхідності грунт розпушують і насичують її спеціальної підгодівлею – суперфосфатом (в осінній період) або мінеральними комплексами (навесні). Такі склади використовується раз в 2-4 року, не частіше.
Обрізка і формування вербового огорожі – як і коли виконується?
Жива огорожа з верби виглядає чудово. Але якщо її періодично не стригти, зелена композиція швидко втрачає свій аристократичний вигляд і перетворюється в звичайні зарості. Обрізка забору, вирощеного своїми руками, проводиться секатором, спеціальної пилкою. Оптимальний час для цієї операції – серпень і квітень.
Першу стрижку здійснюють через рік після висадки верби. Необхідно прибрати всі пагони, що вибиваються за профіль зеленого паркану, зламані і засохлі гілки. У процесі першої обрізки огорожі надається певна конфігурація – сферична, трикутна, прямокутна, яка згодом підтримується регулярними стрижками.
Існує і порослевих спосіб формування живої огорожі. Він застосовується для нестрижений вербових зборів. Така методика передбачає обрізку пагонів косими лініями на ¾ довжини. Операція повторюється щорічно протягом 2-3 років.
В кожний наступний раз зріз роблять трохи вище попереднього. Порослеві спосіб дозволяє оновлювати і покращувати зовнішній вигляд огорожі, підвищувати її щільність. Завдяки цьому зелена композиція завжди виглядає привабливою з декоративної точки зору.