Сьогодні всі прагнуть до максимального рівня зручності та комфорту. Цьому сприяє автоматизація численних побутових процесів. До числа сучасних популярних рішень можна віднести автоматичні розсувні ворота. Подібні конструкції знайшли застосування при в’їзді в гараж або заміський будинок. З нашої статті ви дізнаєтеся про способи установки приводу для автоматичних воріт, а також про всі особливості роботи пристрою.
Чи можна встановити систему самостійно
Відразу ж необхідно відзначити, що автоматика для розпашних воріт являє собою досить складний механізм, зібрати і встановити який своїми руками буде непросто. Для виконання цієї роботи необхідно чітко дотримуватися інструкцій, володіти високим рівнем кваліфікації, акуратності і точності. При монтажі слід брати до уваги такі фактори:
- розташування несе стовпа щодо стулок воріт;
- використання стулковий упорів – це характерно у випадках, коли кінцеві вимикачі в приводі не використовуються;
- відкриття воріт назовні або всередину.
Неправильна установка приводу загрожує негативними наслідками, починаючи від відриву кронштейнів, до яких кріпиться вся система, і закінчуючи поломкою стулок. Слід врахувати і те, що при монтажі приводу потрібно провести деякий час за роботою з електричними проводами. Тому без досвіду взаємодії з подібними системами самостійну установку автоматики краще не починати.
Автоматика для розпашних воріт
Необхідно постійно стежити, щоб на шляху руху стулок не траплялися будь-які перешкоди. Проблема в тому, що звичайний камінь, нехай і невеликого розміру, може привести до збою системи і заклинювання воріт. Сучасні електроприводи, а також механізми, зібрані самостійно, продовжують роботу незалежно від наявних на шляху перешкод. З цієї причини слід чистити простір перед воротами, щоб уникнути поломок і неполадок. Також потрібно регулярно стежити за станом самих воріт, стулок, приводу і основних елементів. Такий догляд в першу чергу має на увазі мастило, щоб механізми не виходили з ладу через надмірне тертя. Якщо ворота стали відкриватися повільніше, або при їх русі лунає характерний скрип, значить, пристрій слід терміново просочити мастилом.
Як зі звичайної супутникової антени зробити електропривод
Переходимо до виготовлення автоматичного приводу, завдання якого полягає у відкритті воріт при під’їзді автомобіля. Як показує практика, для цих цілей можна використовувати найрізноманітніші пристосування: автомобільні запчастини, наприклад, кермові рейки або підйомники стекол, актуатори, а також домкрати. Проте найпопулярнішим пристроєм є супутникова антена, якщо бути точніше – механізм її руху, оснащений черв’ячною передачею. Такий прилад виступає в якості відмінною заміни звичайного електроприводу, вартість якого в магазинах становить кілька сотень доларів.
Автоматичний привід для розгорнутих воріт
Серед головних достоїнств супутникових антен виділяється універсальність, міцність, надійність і величезний термін служби. При використанні такого приладу не буде потрібно виконувати додаткові налаштування або робити зміни в конструкції пристрою. Завдяки простоті і невибагливості, розібратися в особливостях системи не складе труднощів. Антена може похвалитися високою швидкістю пропускання – ворота відкриваються приблизно за 15 секунд. Природно, для звичайного гаража або дачі цього буде більш ніж достатньо.
Супутникові антени обладнуються спеціальними приладами поворотного дії на основі черв’ячної передачі. Цей механізм являє собою повноцінний електродвигун за рахунок того, що черв’ячна або штокова передача за своїм характером повністю відповідає дії приводу. Ще одна перевага такої системи – високий рівень електробезпеки, оскільки для нормальної роботи потрібна напруга 36 В, тоді як покупна техніка працює під стандартним напругою в 220 В.
При складанні автоматики для воріт нам буде потрібно два робочих приводу від антени, по одному з кожного боку воріт. Перевагу слід віддавати приводам з максимально довгими штоками. Вартість одного механізму дуже мала в порівнянні з електроприводом і становить близько 50 доларів США. Природно, вам нічого не доведеться платити, якщо у вас вже є старі супутникові антени, які не шкода пустити на запчастини. Серед інших пристосувань, необхідних для забезпечення безперебійної роботи воріт, виділимо пульт дистанційного керування, а також трансформатор, що знижує напругу до 36 В.
Пульт призначений для виконання двох основних завдань – відкриття / закриття воріт і включення освітлення. Якщо хочете придбати якісний пульт ДУ можна приблизно за 40 доларів. Такий механізм може похвалитися дальністю дії до 50 метрів, чого буде цілком достатньо. Переходимо до підготовки інструментів для роботи. Нам буде потрібно наступний перелік підручних засобів:
- молоток;
- ізоляційна стрічка;
- будівельний метр;
- шуруповерт з комплектом різних насадок і біт;
- плоскогубці;
- дриль.
Наступний етап підготовки полягає у виборі типу електроприводу. На даний момент популярністю користуються два типи – важеля і лінійний. Щоб визначитися, слід виміряти відстань між внутрішньою частиною стовпа і петлею. Лінійний прилад використовується тоді, коли результат отриманих вимірювань менше півтора сантиметрів. Якщо ж відстань вийшло більше, то користуватися будемо важільним приводом.
Відкривати назовні або всередину – чи важливо це?
У більшості приватних будинків використовується стандартна схема, коли орні ворота відкриваються всередину. У такому випадку можна використовувати будь-які електроприводи, однак лінійні, виготовлені на основі супутникових антен, користуються більшою популярністю. Це обумовлено декількома факторами, серед яких найбільше значення має низька вартість, компактність і висока швидкість роботи. Однак лінійний привід може бути встановлений лише на сталеві стовпи.
У випадку з бетонними або цегляними стовпами такий електропривод буде непридатний до роботи. Єдиний варіант – це використання важільних механізмів. За рахунок використання важелів з’являється можливість установки приладів на самих стовпах, тоді як важелі зможуть відкривати і закривати стулки, розташовуючись при цьому на відстані аж до 20 сантиметрів від краю несучої конструкції.
При розчиненні воріт назовні можна використовувати обидва види приводу, оскільки вони чудово справляються з поставленим перед ними роботою. Монтаж здійснюється на внутрішній частині отвору. Для установки автоматики потрібно близько 15 см на кожній стороні. У деяких випадках стовпи досить вузькі, що не дозволяє встановити привід в призначеному місці. Тоді чинять інакше, монтуючи обладнання вгорі.
Система відкриття дверей гаража
Уваги заслуговує автоматика, що кріпиться до цегельних стовпів. Велика ймовірність, що кронштейни зможуть заподіяти чималу шкоду стовпа, викликавши його подрібнення і часткове руйнування. Кріплення приводу на стовп з такого матеріалу викликає труднощі навіть у досвідчених фахівців. Щоб не виникало проблем в подальшому, необхідно посилити стовп, а також приварити кронштейн по всьому периметру. Наступний етап – це установка приводів, які монтуються до кронштейнів, привареним до воріт.
Величезна увага приділяйте вибору приводу. Як вже зазначалося раніше, довжина ходу повинна бути максимальною. Причому після повного розорювання воріт повинен залишатися як мінімум один сантиметр вільного ходу для черв’ячної передачі. В іншому випадку експлуатація даного приладу буде недоречною, оскільки короткий хід є найчастішою причиною виходу всього механізму з ладу.
Перед використанням воріт зі встановленою на них автоматикою необхідно ретельно протестувати обладнання на предмет відображення залишку після відкриття воріт ходу, усуваючи попутно всі виявлені вади і недоліки. Після цього можна переходити до монтажу систем упору для відкриття і закриття, до яких приєднуються двигуни приводів.
Наступний етап – це установка перемичок, що відповідають використовуваній вами моделі приводу. Також буде потрібно з’єднати тільки що підключені перемички до пультів і включити пристрій. Часто відбувається незапланований збій в роботі, коли стулки рухаються в різних напрямках. Це досить поширена помилка, яка є наслідком недосвідченості майстрів. Вирішується вона також дуже просто, необхідно всього лише поміняти дроти на електроприводі місцями. Результатом стане рух воріт в правильному напрямку.
На фінальній стадії від власника дачної ділянки буде потрібно лише встановити кінцеві вимикачі. У більшості випадків електропривод НЕ обладнується подібною системою, особливо це стосується самостійно зібраних пристроїв. Тому необхідно встановити певний період функціонування стулок воріт і зусилля, з яким ворота відкриваються і закриваються. Максимальне значення для обох випадків встановлювати не слід, оскільки це позначиться на знос приладу і надійності його основних елементів. Щоб збільшити ресурс міцності автоматики, вказані параметри вибираються аж до мінімальних показників.