Для підготовки поверхні під рулонний обробної матеріал виконують шпаклівку стін. Що для цього знадобиться, і які технологічні етапи включає процес вирівнювання, довідаєтеся зі статті.
Яку якість поверхні потрібно для рулонних шпалер?
Стінова поверхню, якісно підготовлена для поклейки декоративних полотен, повинна відповідати таким вимогам:
- Вертикальність. Перевіряється бульбашковим рівнем.
- Рівність. Для частіше застосовуються зараз типів шпалер кривизна не повинна перевищувати 0,3 мм на 2 м, що контролюється двометровим правилом в різних ділянках стіни.
- Міцність. На підготовленій поверхні не повинно бути ненадійних ділянок.
- Сухість. Не можна клеїти шпалери на непросохлу поверхню.
нанесення грунтовки
Перед монтажем шпалерних полотен стіна обов’язково обробляється ґрунтовкою з антисептичними і протигрибковими властивостями. Готова робоча поверхня повинна бути гладкою при тактильному контролі (дрібні нерівності не відчуваються, якщо по стіні провести долонею), проте "вилизувати" до стану, необхідного для фарбування, необов’язково.
Стартова і фінішна шпаклівка і інструменти для роботи
Купуючи шпаклювальні матеріали в спеціалізованих магазинах, необхідно знати їх призначення. Матеріал, який називають "стартова шпаклівка", по суті, є штукатурної гіпсової сумішшю, де в якості наповнювача використовується дрібний кварцовий пісок. Застосовується "старт" для попереднього вирівнювання значних перепадів на базовій стіновий поверхні. Середній шар накладається розчину – 0,5-3 см.
Стартова шпаклівка
"Фініш" якраз і є шпаклівкою (шпаклівкою). Суміш дуже дрібнозернистий (сухий матеріал на дотик подібний борошні), на основі полімерів. Призначений "фініш" для вирівнювання (загладжування) незначних нерівностей на штукатурці або гіпсокартоні. Укладається в один прохід шар не повинен перевищувати 0,3 см. Міцність фінішної шпаклівки набагато нижче, ніж у гіпсової штукатурки, тому закладати великі тріщини або згладжувати значні нерівності матеріалом не рекомендується.
Для виконання комплексу штукатурно-шпаклювальних робіт знадобиться такий інструментарій:
- дриль (невеликий перфоратор) з насадкою-міксером;
- алюмінієве правило 1,5-2 м завдовжки;
- набір шпателів (основний 50-100 мм, допоміжні 250-400 мм і кутовий);
- терка під абразивну сітку;
- абразивні сітки з розміром зерна 40-60 для штукатурки і 180-200 для шпаклювати поверхні;
- валик або макловиця (широка щітка);
- ємності для замішування розчину (наприклад, відра).
Відра краще використовувати з-під втиснути фарби або інших оздоблювальних сумішей. З ними зручно працювати: вибирати шпателем залишився на дні розчин, мити, чистити.
Витрата матеріалів – на що розраховувати?
Шпаклюємо стіни, бажано мати під рукою достатню кількість необхідних матеріалів, щоб не відриватися на їх додаткове придбання. Точно розрахувати потрібну кількість сумішей неможливо, так як витрата залежить від ступеня кривизни робочої поверхні, яка рідко буває однорідною. Фінішна шпаклівка лягає тонко, тому витрачається трохи. З розрахунку сухої суміші її витрата складає приблизно 1 кг на 1,5-2 м2. Мішка 25 кг вистачить, щоб одним шаром покрити стіни в кімнаті з площею стін близько 40 м2. Це з урахуванням якісної роботи.
Витрата стартовою суміші пропорційний ступеню кривизни базової стіни. В середньому – мішок 30 кг на 3-5 м2, тобто для тієї ж кімнати знадобиться близько 10 упаковок гіпсового матеріалу.
Дворазова обробка грунту розчином
Для якісної підготовки стін для клеєння шпалер знадобиться дворазова обробка грунту розчином. Перша грунтовка виробляється за базовою поверхні перед основним вирівнюванням гіпсовою штукатуркою, друга – перед наклеюванням оздоблювальних полотен. Витрата грунтовки розчину залежить від кривизни поверхні і її всмоктуючої здатності. В середньому для якісної просочення ґрунтовкою знадобиться 1 л на 2,5-3,5 квадрата стіни. Для згаданої кімнати потрібно придбати 2-3 десятилітрові каністри грунтовки.
Підготовка стін – покрокова послідовність процесів
Підготовчі процеси, кінцевою метою яких є формування придатною для клеєння шпалер поверхні, виконуються в строгій послідовності. Шпаклівка стін під шпалери включає такі етапи:
- підготовка базової стіни і її обробка складом грунтовки розчином;
- вирівнювання штукатурних матеріалом;
- груба шліфовка гіпсової штукатурки;
- загладжування (власне шпаклівка) штукатурної поверхні;
- тонка шліфовка шпаклювати стіни плюс її фінішна грунтовка.
Підготовча робота починається з демонтажу застарілих шпалер, старої фарби, погано тримаються ділянок штукатурки. Знімати зі стіни шпалери нескладно. Їх досить підчепити шпателем, і не поспішаючи потягнути за полотно. У деяких місцях, особливо якщо це старі паперові шпалери, доведеться їх рясно змочити, після чого полотно відділяється без проблем. Зі старою фарбою, якщо вона не обсипається самостійно, доведеться повозитися. Не обов’язково знімати фарбування повністю, по всій площі. Досить зробити зарубки в стіні, щоб площа заглиблень приблизно відповідала площі залишилася пофарбованої поверхні. Зарубки сприятимуть надійному зчепленню основи з нанесеною штукатуркою.
Шпаклівка стін під шпалери
Стару штукатурку, якщо вона відійшла від базового матеріалу стіни, потрібно обов’язково прибрати. Визначаються такі ділянки постукуванням по поверхні (в проблемних місцях буде глухий звук, відчутна вібрація) або візуально, якщо проблема явна. Часто під такими ділянками виявляються тріщини, що утворилися внаслідок усадки будівлі, які потрібно закласти до нанесення основного штукатурного шару. Бажано в місцях утворення тріщин посилити штукатурку армуванням стекловолоконной сіткою. Провівши описані заходи, приступайте до грунтування стіни, для чого краще використовувати щітку (валик погано працює по нерівній поверхні). Грунтується стіна в один прохід, але "жирно" і без пропусків. Висихає грунтовка близько 4 годин.
Шпаклівка стін під шпалери своїми руками – очі бояться, руки роблять
Спочатку готується розчин і виставляються вертикальні напрямні (маяки), якщо в цьому є необхідність (значна кривизна поверхні). Приготувати гіпсовий розчин легко, навіть якщо робите це в перший раз. На упаковці всі виробники вказують пропорції води і сипучих матеріалів. Важливо тільки не забувати послідовність: спочатку вода, потім суха суміш. В іншому випадку на дні відра буде залишатися не перемішаний розчин, що утруднює роботу.
Нанесення фінішного шару
Маяки виставляються так:
- 1. за рівнем встановлюйте крайні напрямні (вони кріпляться до стіни за допомогою густого штукатурного розчину), не доходячи 10-15 см до суміжної стіни;
- 2. після схоплювання розчину, який тримає крайні маяки (потрібно, щоб вони стояли жорстко), між ними натягаєте волосіні або міцні нитки;
- 3. Інші маяки встановлюєте аналогічно крайнім з тією різницею, що орієнтиром для їх монтажу є натягнуті нитки. Крок напрямних робите менше довжини правила на 20-40 см.
Деякі майстри обходяться без маяків при оштукатурюванні стін. Але для цього потрібно мати чималий досвід і ідеальний окомір. Якщо цього немає, краще повозитися з установкою направляючих. Коли маяки надійно застигнуть, готуємо гіпсовий розчин, яким заповнюємо простір між напрямними, а зайве знімаємо за допомогою правила. В результаті – рівна вертикальна поверхню. Коли розчин злегка схопиться, маяки виймаємо і закладаємо щілини.
Шліфування штукатурки – цей процес необов’язковий, але якщо досвід роботи із сумішами невеликий, то краще шліфуванням не нехтувати. Для виконання терка з зажимами оснащується крупнозернистой сіткою. Шліфуємо тільки висохлу поверхню. Після шліфування на штукатурці обмітали утворилася пил. Щоб зрозуміти, як шпаклювати оштукатурені стіни під шпалери, бажано це побачити і спробувати під керівництвом майстра. Якщо такої можливості немає, приготуйте трохи фінішної шпаклівки і потренуйтеся, використовуючи наступні рекомендації:
- в робочій руці знаходиться широкий шпатель, в іншій – вузький, яким розчин набирається з ємності і наноситься на широкий інструмент;
- робітничий рух починається від кута, підлоги або стелі;
- спочатку кисть утримує інструмент під кутом приблизно 45 °, плавно зменшуючи його в міру руху.
В цілому процес шпаклівки нагадує намазування масла на бутерброд. Принцип той же, та й результат: тонкий рівномірний шар на поверхні. Залишилося покрити "фінішкой", злегка відшліфувати сіткою з дрібним абразивом, прогрунтувати всі стіни, і ви в подальшому дохідливо зможете пояснити, як шпаклювати стіни під шпалери своїми руками, якщо у когось виникне подібне питання.