Баня на гвинтових палях – довговічна і надійна споруда. Доцільніше зводити її на заболочених грунтах і нестійких грунтах. Розберемося з облаштуванням і утепленням підлогового підстави в таких лазнях. Це питання має величезне значення для комфортної експлуатації баньки.
Фундамент палі – оптимальний для бань на проблемних грунтах
Лазні на складних по рельєфу і типу ґрунту заміських ділянках раціональніше всього зводити на гвинтових палях. Такий тип фундаменту має масу достоїнств. Виділимо основні з них:
- стійкість будови за рахунок міцності опор;
- простота виконання робіт своїми руками (їх, до речі, можна виробляти при будь-яких погодних умовах);
- ефективне вентилювання простору під підлогою;
- висока ремонтопридатність;
- підвищена надійність і довговічність.
Крім того, підлоги в парильні на пальовій фундаменті можна робити по-різному. Вибрати відповідний для нас варіант нескладно. Причому при грамотному облаштуванні підлоги будуть добре захищені від талих і осадових вод. А значить, ми отримаємо підстави з дійсно довгим терміном служби.
Найчастіше підлогу в приватній лазні на гвинтових палях домашні умільці роблять з деревини (так звані проливні конструкції) і бетону. Другий варіант вимагає більш серйозних фінвитрати. Зате бетонні підстави несприйнятливі до вологи. За рахунок цього вони служать без аварій і погіршення своїх експлуатаційних техсвойств протягом 25-30.
Дерев’яні підлоги більш прості в монтажі, мають меншу вартість. Довговічними їх назвати не можна. Якщо ми опрацюємо використовувану деревину спеціальними антисептичними композиціями, максимальний час експлуатації підлогового підстави складе 9-10 років. Не більше того. А без додаткової обробки підлоги з дерева в лазні доведеться міняти вже через 3-5 років.
Наступний момент. При облаштуванні підлог в будові на палях потрібно ретельно продумати питання їх якісного утеплення і організації зливу. Волога від парилки і мийної може відводитися декількома способами. Від того, який з них ми виберемо, залежить і технологія утеплення підлогового підстави.
Дощаті підстави – робимо і утеплюємо самостійно
Проливні підлоги рекомендовані для бань з цоколем не нижче 0,5 м. Якщо парну ми плануємо використовувати виключно в літній час, утеплювати дерев’яну основу в ній не потрібно. При цілорічної експлуатації споруди теплоізоляція підлог є обов’язковою процедурою. Для монтажу підлогового підстави з дерева нам знадобляться дошки:
- добре відшліфовані (з дуба або модрини) – для пристрою чистового статі;
- менш якісні – для чорнової частини конструкції.
Також набуваємо балки. Оптимально, якщо вони будуть мати розміри 15х10 см. Але допускається використовувати і вироби з більш скромними геометричними параметрами. Головне, щоб вони були надійними і витримували заплановані навантаження.
Монтаж проливного неутеплену статі виконуємо по простому алгоритму. Спочатку розрізаємо пиломатеріали на необхідні за розмірами заготовки. Обробляємо їх за допомогою кисті антисептиком. Потім встановлюємо (без найменшого ухилу!) На ростверки фундаменту лаги (їх функцію виконують товсті балки). Прикручуємо (знадобиться шуруповерт і саморізи) до них обрізні дошки, формуючи чорнове покриття. Після цього монтуємо чистову підлогу, використовуючи відшліфовані дерев’яні вироби. Між окремими елементами залишаємо щілини близько 7-10 мм. Ці зазори дуже важливі. Через них вода з парної стане безперешкодно йти назовні. Чистове підставу обов’язково покриваємо оліфою (бажано двома шарами).
Утеплені підлоги робляться трохи складніше. Нам доведеться подбати про організацію якісного стоку, гідро- і теплозахисту будується підстави. Порядок дій буде наступним. Укладаємо з ухилом балки, надійно фіксуючи їх дюбелями відповідної довжини. Важливо! На кожен метр балки ухил повинен становити 1 см. Облаштовуємо чорнове підставу. Монтуємо на нього лаги. Між останніми укладаємо утеплює. Фахівці радять використовувати в якості такого плити пінополістиролу (екструдованого). Він не намокає і характеризується відмінними теплозахисними властивостями.
Накриваємо утеплювач парогідроізолірующей мембраною. Укладаємо її в сторону підлогового підстави вбирає поверхнею!
Мембрану монтуємо з 15-сантиметровим напуском на стінки лазні. По краях фіксуємо пароизолятор рейками з алюмінію.
Займаємося організацією зливу. Підганяємо якомога щільніше каналізаційну трубу до чорнової основи і шару гідроізоляції. Решта зазори ретельно замазуємо герметиком. Набиваємо чистову підлогу. Дошки монтуємо дуже щільно. Підбиваємо їх киянкою. У нас не повинно залишитися зазорів між окремими елементами підстави. Утеплений дерев’яна підлога готовий!
Облаштування бетонних підлог – яким буде обсяг робіт?
Підстави з бетону зустрічаються в приватних лазнях рідше. Пов’язано це з необхідністю виконання ряду трудомістких робіт і їх високою вартістю. Тим не менш, деякі домашні умільці хочуть зробити в своїй лазні саме такі підлоги. Опишемо процес їх монтажу. Перш за все, здійснимо кілька попередніх заходів (вони виконуються до заливки бетонної основи):
- 1. Складаємо схему прокладання каналізаційних і водопровідних труб на підлозі. Укладаємо їх у відповідності зі зробленим планом.
- 2. Робимо трап – отвір, до якого підводиться слив. Останній обов’язково оснащуємо сухим гідрозатворів (він виключить освіту затхлого запаху в лазні у випадках, коли вона не буде використовуватися тривалий час). Грати трапа розміщуємо в найнижчій точці майбутнього бетонної підлоги.
- 3. Під підставою парилки створюємо подушку з щебеню і піску товщиною близько 4 см.
- 4. Настилаємо гідроізоляційний матеріал (зазвичай використовується руберойд) по всіх відділеннях пальового фундаменту. Невеликий нюанс. Замість руберойду допускається застосовувати паропроницаемую мембрану. Вона краще справляється з завданнями по гидрозащите статі. Але її вартість досить висока. Вибирайте кращий для себе варіант, беручи до уваги бюджет, виділений на будівництво приватної баньки.
Тепер можна заливати цементно-піщану суміш. Коли вона затвердіє, приступаємо до теплоізоляції підлоги. Бетонна поверхня утеплюється керамзитом, пінополістирольними плитами, мінеральною ватою або перлітом. Перед монтажем будь-якого з цих матеріалів добре очищаємо від сміття і пилу підлогову поверхню.
Плити з пінополістиролу після укладання в обов’язковому порядку обробляємо монтажною піною. З її допомогою ми герметизируем всі шви між теплоізоляційними виробами. Коли піна висохне, додатково гідроізоліруем поверхню руберойдом. Аналогічно робимо і тоді, коли проводиться утеплення підлоги за допомогою мінеральної вати, так як вона дуже боїться води. Під дією вологи вата втрачає все захисні характеристики. Перліт або керамзит перед укладанням на бетонну основу змішується з цементом і водою. Отриманий розчин рівномірно розподіляється по поверхні.
Як бачимо, пристрій бетонного покриття для заснування в парильні на гвинтових палях не вимагає спеціальних знань. Всі роботи реально виконати без допомоги професіоналів. А потім довго насолоджуватися довговічним і теплою підлогою у приватній лазні.