+

Обшивка будинку сайдингом – покрокова інструкція та рекомендації для чайників

З появою на ринку такого матеріалу, як сайдинг, у власників будинків відпали багато проблем, пов’язаних з прикрасою фасаду і захистом стін від атмосферних впливів, адже його установка не вимагає виконання мокрих операцій і здійснюється досить просто. Однак вкрай важливо дотримуватися технологію, в іншому випадку може знизитися термін експлуатації не тільки самого сайдинга, але і будівлі в цілому. У статті розповімо про те, як правильно монтувати сайдинг, а також дамо деякі рекомендації щодо виконання цієї процедури.

Підбір матеріалів та підготовка фасаду

Основою для обшивки стін сайдингом служить каркас (лати). Він може бути двох типів:

  • металевим – на стіни за допомогою спеціальних кронштейнів кріпляться профілі;
  • дерев’яним – виконується з бруса, який може кріпитися до стіни різними способами.

Існує думка, що дерев’яний каркас менш довговічний, так як дерево схильне до гниття. Насправді ж, якщо обробити всі пиломатеріали антисептиком, дерев’яні лати прослужить значно довше, ніж сам сайдинг. Тому використовуйте ті матеріали, які вам доступніші.

Обшивка будинку сайдингом - покрокова інструкція та рекомендації для чайників

Крім матеріалів для каркаса нам знадобляться:

  • вітро-влагозащитная мембрана;
  • добірні елементи для сайдингу (внутрішні та зовнішні куточки, панелі для обробки укосів та ін.);
  • антисептик для дерева, якщо каркас буде дерев’яним;
  • рейки 20х30 (теж потрібні тільки для дерев’яної обрешітки);
  • саморізи для кріплення сайдинга.

Займаючись монтажем сайдинга, можна відразу ж і утеплити будинок. Тому бажано придбати теплоізоляційний матеріал, наприклад мінеральну вату або пінопласт.

Перш ніж обшити будинок, необхідно підготувати фасад. Спочатку демонтуємо всі навісні елементи, такі як:

  • антени;
  • козирки;
  • водостоки;
  • відливи та ін.

У більшості випадків на цьому підготовка фасаду і закінчується. Але якщо раніше стіни були оштукатурені, і стара штукатурка стала відшаровуватися і обсипатися, то такі ділянки необхідно видалити. Адже якщо штукатурка відшарується і відвалиться під стійкою каркаса, то остання почне хитатися і, врешті-решт, теж відпаде.

Обшивка будинку сайдингом - покрокова інструкція та рекомендації для чайників

Для видалення старого покриття можна використовувати зубило та молоток, ще простіше працювати перфоратором, включеним в режим удару. Для цього, зрозуміло, знадобиться спеціальна насадка-зубило.

Монтаж каркаса – основа повинна бути міцною і надійною

Тепер, коли будинок підготовлений, можна починати установку каркаса. Даний процес багато в чому залежить від матеріалу, який ви хочете використовувати. Якщо обрешітка буде з бруса, спочатку кріпимо до стіни крайні стійки. Обов’язково вирівнюємо їх по вертикалі у всіх площинах. Для фіксації стійок можна використовувати звичайні дюбель-цвяхи.

Правда, якщо ви плануєте утеплити каркас, товщина стійок повинна відповідати товщині утеплювача. Відповідно, скористатися дюбелями не вийде. В такому випадку використовуємо металеві куточки і дюбель-цвяхи. Куточки встановлюємо з кожного боку стійки з кроком близько 0,5 м по вертикалі.

Обшивка будинку сайдингом - покрокова інструкція та рекомендації для чайників

Не забувайте, що нам потрібно не тільки закріпити каркас, а й вирівняти поверхню стін. Тому після фіксації двох крайніх стійок натягуємо між ними шнури. Вони будуть служити нам маяками, по яких вирівнюємо проміжні стійки. Якщо обшивати стіни будемо вініловим або, наприклад, металевим сайдингом, робимо крок стійок, рівний 60 см. Якщо ж панелі будуть фіброцементними, тобто важкими, каркас повинен бути міцнішим. Тому крок скорочуємо в два рази – до 30 см.

Також врахуйте, що каркас повинен оточувати отвори. Тому встановлюємо стійки зліва і праворуч від отвору, не має значення, дверного або віконного. Над отвором і під ним кріпимо горизонтальні перемички з того ж матеріалу, що і стійки. Ці перемички потрібні для кріплення до них укосів. За такою схемою каркас виконуємо на всіх стінах будівлі.

Після установки каркаса можна виконати утеплення стін. Для цього теплоізоляційні плити укладаємо в простір між стійками. Плити повинні заходити щільно, щоб не було щілин. Якщо на стиках плит щілини все ж утворилися, забиваємо в них обрізки теплоізоляції. Зафіксувати плити між стійками можна декількома способами. Найпростіший варіант – це скористатися спеціальними тарілчастими дюбелями. Для їх монтажу просвердлюємо отвори в стіні по діаметру дюбеля прямо крізь утеплювач. Так як на теплоізоляцію ніяка навантаження впливати не буде, для фіксації однієї плити досить пари кріплень.

Відразу ж після укладання утеплювача захищаємо його і стіни вітро-влагозащитной мембраною. Кріпимо її до стійок будівельним степлером. На стиках полотен робимо нахлест сантиметрів 15 і проклеюємо їх двостороннім скотчем. Поверх вітрозахисту кріпимо дерев’яні планки, які забезпечать вентиляційний зазор між вологозахистом і панелями. Це необхідно для того, щоб волога не накопичувалася під обшивкою.

Покрокова інструкція по збірці металевого каркаса виглядає дещо інакше. В першу чергу наносимо на стіни розмітку, згідно з якою будуть розташовуватися стійки. Розмітка є прості вертикальні лінії, нанесені з кроком 30 або 60 см, в залежності від типу панелей. Потім по розмітці кріпимо на стіні кронштейни для фіксації профілів. Для цього підійдуть дюбель-цвяхи. Крок кронштейнів повинен становить 50 см.

Для монтажу фасадних панелей необхідно використовувати спеціальні фасадні кронштейни і профілі. Але якщо панелі будуть легкими, можна використовувати ті, які застосовують для гіпсокартону. Вони коштують дешевше, але зі своїм завданням справляються добре.

Обшивка будинку сайдингом - покрокова інструкція та рекомендації для чайників

Після монтажу кронштейнів відразу ж утеплюємо стіни. Плити просто наколює на кронштейни і фіксуємо тарілчастими дюбелями. Після цього закриваємо утеплювач плівкою, яку фіксуємо на стінах тими ж дюбелями. Потім за допомогою спеціальних саморізів по металу фіксуємо на кронштейнах профілі. Схема монтажу така ж, як і при установці дерев’яних стійок – починаємо з установки крайніх профілів, після чого натягуємо маяки і по ним вирівнюємо проміжні стійки. На завершення роботи кріпимо до стійок перемички над і під прорізами.

Монтаж сайдинга – перетворюємо фасад

Тепер залишився останній і найприємніший етап – обшивка будинку сайдингом. Робота починається з установки добірних елементів. Якщо ви збираєтеся обшити тільки стіни будівлі, не торкаючись цоколя, або якщо цоколь вже обшитий, в першу чергу кріпимо над цоколем відлив. Планку закріплюємо дюбелями і обов’язково вирівнюємо по горизонталі. Відразу ж над відливом встановлюємо стартову планку. Вона фіксується на каркасі точно так же, як і відлив.

Якщо ви починаєте облицювання від цоколя, залиште між стартовою планкою і отмосткой невеликий зазор в декілька сантиметрів. Це необхідно для того, щоб панелі не пошкодилися в результаті здимання грунту.

Потім до всіх внутрішніх і зовнішніх кутах кріпимо спеціальні накладні куточки, в які заправляються торці сайдинга. Для кріплення куточків використовуємо шурупи по дереву. Далі відзначаємо на стіні місця стику панелей в межах одного ряду. Для цього вимірюємо довжину панелі і потім робимо на стійках каркаса ризики. Крок рисок може бути менше довжини панелей, але не більше. До поміченим стійок кріпимо стикувальний профіль.

Відразу ж потрібно обробити укоси. Перш за все по периметру вікна кріпимо шурупами спеціальний П-подібний профіль. Потім нарізаємо по довжині і висоті прорізів спеціальні панелі. Торець панелі заправляємо своїми руками в П-подібний профіль, а з боку стін кріпимо її до каркасу шурупами. Таким чином відбуваються всі отвори, які має будинок.

Обшивка будинку сайдингом - покрокова інструкція та рекомендації для чайників

Після цього починаємо безпосередньо монтаж сайдингу. Першу панель чіпляємо нижнім гачком за стартову планку. Для цього знизу сайдинг трохи придавлюємо до стартової планки до клацання. Потім заправляємо торець в кутовий профіль. З верхнього боку панель фіксуємо на каркасі саморізами. Вкрай важливо правильно встановити саморізи, тобто дотримуючись таких правил:

  • Шуруп повинен розташовуватися по центру довгастого монтажного отвору.
  • Укручуємо шуруп строго перпендикулярно каркасу.
  • Недокручіваем капелюшок гвинта на кілька міліметрів, щоб між капелюшком і гвинтом містилася монета. Цей зазор необхідний для того, щоб панель могла вільно переміщатися в межах монтажного отвору під впливом температурного розширення. Якщо закріпити сайдинг жорстко, особливо це стосується вінілових панелей, то дуже скоро ви помітите, що по обшивці пішли тріщини і матеріал деформувався, в результаті чого фасад прийняв малопривабливий вигляд.

Обшивка будинку сайдингом - покрокова інструкція та рекомендації для чайників

За таким принципом обшивають весь перший ряд. При цьому не забуваємо забезпечувати зазор між вертикальними направляючими (куточками, панелями укосів, стикувальними планками) і торцем сайдингу близько 5 мм, щоб він міг переміщатися в межах довжини монтажного отвору.

Панелі другого ряду знизу кріпимо ні до стартовою планці, а до замку нижнього ряду. В іншому другий ряд монтуємо абсолютно аналогічно першому. Таким чином обшивають стіни під самий звис. Щоб встановити сайдинг останнього ряду, вам напевно доведеться обрізати його уздовж. Перш ніж це зробити, кріпимо до обрешітки П-образну фінішну планку, таку ж, як ми використовували на схилах. Планку обов’язково вирівнюємо по горизонталі.

Потім вимірюємо відстань від замку передостаннього ряду до фінішної планки. Після цього розрізаємо панелі вздовж так, щоб їх висота відповідала отриманому відстані. Обрізаний сайдинг з’єднуємо в замок з передостаннім рядом і заправляємо в фінішну планку.

При негативних температурах вініловий сайдинг стає крихким. Так як його практично неможливо зігнути, щоб заправити в направляючі, в процесі монтажу він легко пошкоджується. Тому обшивкою слід займатися при плюсовій температурі.

На цьому, по суті, робота завершена. Але якщо дах вашого будинку двосхила, необхідно обробити фронтони. Роботу виконуємо за описаною схемою, єдине, на кут стику фронтону і схилу даху кріпимо фінішний профіль, тобто він повинен розташовуватися під кутом, рівним куту нахилу ската. В цей профіль заправляємо торець панелі. Відповідно, попередньо торець потрібно підрізати під кутом, рівним куту нахилу профілю.