Що робити, якщо затопили сусіди

Складно навіть уявити собі, скількох людей за рік по всій країні затоплюють сусіди. Фактично, від подібної неприємності, на жаль, не застрахований ніхто. Винуватцями затоплення можуть опинитися безвідповідальні люди, здатні просто забути вимкнути кран і кудись поїхати. Ними можуть виявитися і гранично порядні, акуратні і виховані мешканці, у яких просто прорве трубу з незалежних від них обставин. Тому кожна людина, що живе в багатоквартирному будинку, повинна знати, що робити якщо затопили квартиру сусіди зверху.

Першочергові дії

Отже, якщо вас затопили сусіди зверху, то в першу чергу треба подбати про порятунок свого майна (настільки, наскільки це в принципі можливо в ситуації, що склалася). Для цього необхідно відключити електролічильник, тому що в противному випадку ризик короткого замикання буде досить високий. Далі знадобиться відсунути від місця затоплення все, що тільки можна: предмети інтер’єру, побутову техніку, якісь особисті речі, цінності. Якщо затоплення сталося в темний час доби, то можна спочатку прибрати речі, а потім відключити світло. Потім вам потрібно виконати ще два важливих етапи.

Відправитися до сусіда. Чим швидше джерело протікання буде закрито, тим менші збитки ви понесете. Тому в будь-яких практичних посібниках ця дія передує виклик сантехніка. Стукайте досить наполегливо, якщо вам відкриють двері – чітко і зрозуміло поясніть причину свого занепокоєння. При цьому пам’ятайте, що, згідно із законом, сусід не зобов’язаний пускати вас в свою квартиру. Якщо він дійсно відмовиться це зробити, попросіть його самостійно знайти джерело протікання і, як мінімум, перекрити в квартирі воду.

Що робити, якщо затопили сусіди

Викликати сантехніка. До цього заходу доведеться вдатися практично в будь-якому випадку: і якщо сусід відкриє і зможе встановити, звідки тече вода, і якщо він відмовиться з вами спілкуватися. У другому випадку сантехнік може перекрити весь стояк до тих пір, поки сусід не зволить приїхати додому або відкрити двері. Крім того, у багатьох ситуаціях виявити причину проблеми непрофесійним поглядом виявляється практично неможливо, і лише досвідчений фахівець зможе розібратися в причині події і усунути її.

Що робити після події

Отже, припустимо, що вам вдалося врятувати квартиру від цілковитого руйнування: джерело протікання було усунено, подальшого нанесення шкоди не сталося. Однак обробка меблі, техніки і багато іншого могло істотно постраждати. Тому наступний момент, який обов’язково має містити в собі наша покрокова інструкція, являє собою звернення до комунальної служби. Це може бути керуюча компанія, ТСЖ або, наприклад, ЖЕК. При зверненні ви повинні заявити, що вас затопили сусіди зверху, і зажадати проведення огляду.

На огляді повинні бути присутніми ви, законний представник комунальної служби, а також сусід зверху, який, власне, і затопив вашу квартиру. Проводити такий захід потрібно якомога швидше, щоб все наслідки події були добре видні. Якщо ж якісь пошкодження виявляться лише через деякий час, тобто після обсихання пошкодженої ділянки квартири, то знадобиться вимагати складання додаткового акта.

Що робити, якщо затопили сусіди

Основний же акт складається за результатами першого огляду. У ньому має бути згадано, з яких причин сталося затоплення, до яких наслідків це привело(включаючи максимально докладний і точний опис всіх збитків, який ви понесли), хто винен в події, і що необхідно зробити, щоб усунути заподіяну шкоду.

Проведення експертизи незалежної оціночної компанією

Якщо ваше майно в результаті затоплення було пошкоджено досить сильно, то в порядок дій обов’язково необхідно включити звернення в незалежну оціночну компанію за отриманням офіційної, об’єктивної оцінки завданої шкоди. Це буде коштувати вам деякої суми грошей, але документ, який ви в результаті отримаєте, можна буде використовувати як вагомий доказ в суді. Це буде виправдано і в тому випадку, якщо ваше майно застраховане, і вимагати гідної компенсації ви будете від своєї страхової компанії, і в ситуації, коли домагатися відшкодування збитку доведеться у сусідів або комунальної служби.

Що робити, якщо затопили сусіди

Спроби домовитися “по-хорошому” та звернення до суду

Перш, ніж почати висувати якісь вимоги, необхідно грамотно визначити винного. У загальному і цілому закон дивиться на це наступним чином:

  • Якщо причиною потопу стали аварії загальнобудинкових стояків холодної та гарячої води, стояків і радіаторів опалення, а також регулює їх роботу апаратури, то винуватцем буде вважатися керуюча компанія;
  • Якщо ж вас затопили через неполадки в сантехнічному обладнанні, сварках, кранах, або навіть полотенцесушителях і радіаторах, які мешканці встановили самі, то можна буде з упевненістю стверджувати, що затоплення сталося з вини сусідів.

Що робити, якщо затопили сусіди

Перед походом до суду завжди варто спробувати домовитися з ними. Судовий процес затягнеться досить надовго, крім того, в ході нього ви будете змушені терпіти додаткові фінансові збитки. Однак в тому випадку, якщо винуватці заподіяння шкоди вашій квартирі не захочуть його відшкодовувати, боятися походу до суду не варто. Правда на вашому боці, і при відповідальному підході ви зможете це довести.