Заливка бетонного розчину здійснюється в опалубку. Дана конструкція необхідна, щоб фундамент був надійним і міцним. Для самостійного зведення бажано вивчити всі правила і норми, щоб опалубка була змонтована капітально і якісно. А також ознайомитися з її існуючими видами, порядком розрахунку, запастися підручними матеріалами, провести розмітку території. Після цього можна приступати до роботи.
Рекомендації по вибору опалубки
Крім забезпечення міцності, опалубка допомагає розподіляти тиск бетонної суміші, забезпечує герметизацію майбутньої конструкції. Для зведення можна використовувати найрізноманітніші підручні матеріали: дерево, фанеру, метал. Вона може бути тимчасовою або постійною. Незалежно від цього, головним її завданням є створення і утримання форми фундаменту.
Перш ніж приступити до монтажу переконайтеся в наступному:
- майданчик, де буде проходити заливка фундаменту, повністю очищена від сміття;
- використовувані для робіт матеріали повинні мати гладку поверхню;
- кріплення опалубки – надійне і міцне, щоб конструкція не деформувалася під впливом бетонної суміші;
- між кріпильними елементами не повинно бути щілин, в зворотному випадку бетонний розчин буде просочуватися.
Види опалубки і матеріали виготовлення
Несучі елементи можуть бути виготовлені з:
- 1. Фанери, брусів. Подібні матеріали знайшли широке поширення при самостійному зведенні конструкції.
- 2. Металу, в тому числі алюмінію. Використовується в промисловому будівництві. Подібна опалубка набагато довговічніше і міцніше, ніж дерев’яна.
- 3. З блоків і плит з полістиролу.
Залежно від призначення опалубка може бути:
- знімною – такі конструкції використовують для багаторазового використання;
- незнімної – підстава бере участь у формоутворенні, становить внутрішній каркас конструкції.
Виготовлення знімною опалубки своїми руками
Виготовлення подібної конструкції – справа вельми просте, але копітка. Як відзначають фахівці, впоратися з такою роботою зможе навіть новачок, досить слідувати покрокової інструкції.
підготовка матеріалу
Спочатку підготуйте дерев’яні бруски – вони повинні бути однакового розміру і мінімум на 0,5 м вище, ніж висота майбутнього фундаменту. Одну сторону потрібно заточити, щоб увігнати бруски в грунт. Потім слід підготувати дошки: їх нарізають за розміром майбутнього щита і підганяють, щоб між сторонами зіткнення не було щілин. Розмір дощок може бути будь-яким, але найчастіше використовують варіанти товщиною від 2,4 до 3,6 см, щоб вони не зламалися під впливом розчину.
збірка щита
На рівній поверхні викладіть бруски – між ними потрібно витримати відстань приблизно в метр. Верхній шар вирівняйте за рівнем, після чого зверху покладіть дошки і закріпіть їх саморізами.
Важливий момент: капелюшки саморезов повинні розташовуватися з боку опалубки, що дозволить забезпечити швидкий демонтаж конструкції.
Для полегшення робіт бажано обробити сторону щита, яка буде стикатися з бетоном, будь-яким маслом, наприклад, рослинним. Це забезпечить низьку адгезію і більш просту розбирання опалубки.
Розмітка та встановлення
Спочатку потрібно зробити розмітку для майбутнього фундаменту на землі, використовуючи кілки і простягнуту між ними мотузку. Після цього копають траншею згідно з проектною документацією і виготовляють «подушку» для бетонного розчину з піску і гравію, яку необхідно ретельно утрамбувати.
Ширина траншеї повинна бути більше – варто врахувати товщину дерев’яних брусів для опалубки. Потім встановлюються вже зібрані щити: загострені бруси заганяються в грунт, причому зверху по ним бажано простукати молотком. За рахунок цього конструкція стане більш стійкою.
В обов’язковому порядку використовуються схили і рівні, оскільки опалубка повинна бути змонтована ідеально рівно. Між собою щити, вже встановлені в траншеї, потрібно скріпити за допомогою хомутів – П-образних виробів з бруса. За рахунок цього вся конструкція не розійдеться при заливці бетонної суміші.
Останні підготовчі роботи
Встановивши опалубку, обов’язково потрібно вистелити стіни конструкції за допомогою міцної поліетиленової плівки. Завдяки цьому можна запобігти витіканню розчину, процес демонтажу опалубки буде простішим. Залишиться тільки змонтувати арматуру і залити розчин.
розбирання опалубки
Необхідно почекати близько 4-6 днів, після чого можна приступати до демонтажу. Роботи проводяться просто: спочатку потрібно прибрати хомути, потім дерев’яні щити. А щоб спростити процес, злегка постукуйте по конструкції молотком. Занадто не старайтеся, оскільки за цей період бетонна суміш не застигне до кінця, і неакуратні удари можуть залишити слід.
Самостійне облаштування незнімної конструкції
Перш ніж приступити до робіт, слід визначитися з матеріалом для зведення незнімної опалубки.
На сьогоднішній день виділяються наступні популярні варіанти:
- пінополістирол у вигляді плит, які володіють високими теплоізоляційними властивостями, пропускають повітря;
- щепо-цементні форми – мають відмінні звукоізоляційні властивості, а спеціальна обробка робить матеріал несприйнятливим до високої вологості і горінню;
- фибролит – екологічно чистий матеріал, до основних плюсів якого відносять морозостійкість, паропроникність і пожежна безпека.
Інструкція наступна:
- 1. Розмітьте територію і складіть план майбутнього житла.
- 2. Підготуйте траншею по периметру споруди. Мінімальна глибина – 50 см, ширина – 40 см. Ретельно вирівняйте дно.
- 3. Засипте в траншею шар дренажної «подушки» висотою близько 15 см.
- 4. Встановіть армирующие стрижні, які потрібні для фіксації блоків опалубки.
- 5. Залийте тонкий і рівний шар бетону. Завдяки цьому блоки будуть встановлюватися на гладку поверхню.
- 6. Коли бетон застигне, починайте насаджувати блоки на армирующие стрижні – з кута, рухаючись в шаховому порядку.
- 7. Між елементами опалубки встановіть сполучні перемички.
- 8. Після установки трьох рядів блоків необхідно ретельно вирівняти їх по вертикалі і горизонталі. Бічні частини матеріалів повинні щільно прилягати одне до одного.
- 9. Наповніть внутрішній простір бетоном.
- 10. Продовжуйте укладати блоки і через кожні три ряди заповнюйте опалубку бетоном.
Коли все порожнечі будуть заповнені розчином, потрібно дочекатися його повного висихання і можна приступати до створення стін.
Особливості пристрою для монолітної конструкції
Подібні фундаменти виготовляються для бань і будинків, які будуються на перезволожених грунтах з низькими несучими характеристиками. Щоб все зробити правильно, користуйтеся наступним керівництвом:
- 1. Вирівняти поверхню грунту, насипте пісок, утрамбуйте «подушку» товщиною близько 15-20 см, для чого можна скористатися виброплитой.
- 2. Підготовка дощок і рейок. Висота опалубки буде залежати від товщини фундаменту – в середньому вона становить близько 10 см. Для цього достатньо мати дошки шириною 15 см і товщиною до 3 см.
- 3. По кутах монолітної плити вбийте кілки, натягніть між ними мотузки, під які поставте дошки і закріпіть їх. Найкраще ставити опалубку буквою «П»: в цьому випадку подавати бетонну суміш і розрівняти її буде простіше.
- 4. Коли до кінця бетонної плити залишиться близько 1-1,5 м, встановіть останню дошку, вирівняйте її положення і продовжите заливку бетоном.
Керівництво по виготовленню вимощення
При виготовленні вимощення до дому також потрібна опалубка. Тут все досить легко – ви виконаєте роботи самостійно навіть без залучення помічників. Просто дотримуйтесь інструкції:
- 1. Виконується розмітка навколо будинку. Для неї потрібно по кутах поставити кілки, закріпити їх шнуром або мотузкою. Обов’язково перевіряйте перпендикулярність кутів.
- 2. Зріжте верхній шар грунту, зробіть поглиблення на 20-25 см, не виходячи за межі розмітки. Глибину траншеї вимірюйте за допомогою будівельного рівня.
- 3. Дошки або листи фанери вбийте по периметру розмітки. Щоб конструкція була більш надійною, закріпіть її підпорами.
Чи залишиться приготувати бетонну суміш і залити опалубку.
Важливі рекомендації початківцям будівельникам
У багатьох новачків, що намагаються вперше облаштувати опалубку для забору, гаража або будинку своїми руками, виникає чимало складнощів. Щоб їх уникнути, обов’язково зверніть увагу на такі рекомендації:
- 1. опалубні систему потрібно виготовляти з гнучких матеріалів, з цієї причини не варто використовувати шифером, полікарбонатом і іншими виробами. Вони можуть піти тріщинами, що зведе всі зусилля на «ні».
- 2. Не можна проводити роботи взимку, адже в холодну пору доби властивості матеріалів і бетонного розчину губляться. В результаті міцність фундаменту буде дуже знижена.
- 3. Намагайтеся відразу не заливати всю масу – це створить високий тиск. Зачекайте кілька годин, поки знизиться «плавучість» розчину, тільки потім займайте решту.
- 4. Частіше користуйтеся будівельним рівнем, щоб уникнути перекосів при будівництві опалубки. Причому намагайтеся звіряти і по вертикальній, і по горизонтальній площинах.
Дотримуючись цих рекомендацій, у вас вийде зробити надійну опалубку для фундаменту за мінімальною вартістю, яка зможе витримати будь-які навантаження.