+

Як самостійно промити систему опалення в приватному будинку?

Забруднення, які скупчуються в системі опалення приватного будинку, негативно впливають на ефективність її функціонування. З цієї причини фахівці рекомендують проводити регулярну промивку труб і радіаторів.

Засмічення систем теплопостачання – причини і ознаки виникнення

Вода, яка використовується в сучасних опалювальних системах в якості теплоносія, містить ряд хімічних компонентів. Коли на них починають впливати високі температури, спостерігається виділення магнію, кальцію, заліза та інших елементів у вигляді малих за розміром фракцій. Утворені частинки осідають в батареях і трубах (на внутрішніх поверхнях). В результаті цього з часом з’являється шар твердого нальоту. Він ускладнює циркуляцію теплоносія, знижуючи тим самим ефективність роботи системи – обігрів житла стає неякісним. Як правило, наліт складається з 50-60% відкладень кальцію і магнію, 20-30% оксидів заліза, 10-15% закису цинку, сірки, міді.

Доведено, що при загальній товщині відкладень 7-9 мм якість функціонування системи теплопостачання знижується на 40-50%. Якщо власник житла не буде періодично прочищати труби і батареї, рівень їх зносу в один "прекрасний" момент досягне критичної позначки. Це призведе до необхідності повної заміни системи.

Як самостійно промити систему опалення в приватному будинку?

Засмічення в системі опалення негативно впливають на її функціонування

Періодичність проведення чистки труб залежить від того, з якого матеріалу вони виготовляються, в якому температурному режимі працюють, а також від інших факторів. На практиці необхідність в промиванні системи опалення, встановленої в приватному будинку, визначається за такими ознаками:

  • збільшення витрати електрики при використанні електрокотла або палива при застосуванні інших видів нагрівальних агрегатів;
  • нерівномірний прогрів батарей;
  • сторонні звуки, шуми при запуску комплексу теплопостачання;
  • збільшення часу на розігрів системи.

Якщо ви спостерігаєте хоча б один із зазначених ознак, має сенс провести чистку радіаторів і труб. Така операція виконується різними способами. Про них ми і поговоримо.

Промивання труб і батарей за допомогою водно-пульсуючих сумішей і біопрепаратів

Почистити систему можна по-різному. Для цих цілей використовують:

  • спеціальні біопрепарати;
  • водно-пульсуючу суміш;
  • технологію гідроудару;
  • хімічні склади.

При використанні біопрепаратів необхідності у відключенні системи теплопостачання немає. Така методика дозволяє в короткі терміни прочистити труби і радіатори опалення. Суть методу – додавання в систему спеціальних складів з високим рівнем біологічної активності. Доданий біопрепарат розчиняється в воді і деякий час циркулює разом з нею, розчиняючи відкладення нікелю, заліза (іржі) і інших елементів.

Як самостійно промити систему опалення в приватному будинку?

Існують спеціальні склади з високим рівнем біологічної активності, які додаються в систему опалення для очищення

Використовувані склади не руйнують внутрішню поверхню труб, з точки зору екології вони повністю безпечні. Технологія дуже проста і зрозуміла. Але, на жаль, звичайна людина, далекий від сантехнічних премудростей, не завжди здатний правильно підібрати препарат для очищення елементів системи, зроблених з різних матеріалів. У більшості випадків домашній майстер змушений звертатися за консультацією до фахівців. Тому така методика використовується в побуті відносно рідко.

Самостійне застосування водно-пульсуючої промивки також зустрічається нечасто. Ця технологія реалізовується за допомогою спецобладнання, яке дозволяє наповнити опалювальні труби і батареї особливим рідким складом (стиснене повітря плюс вода) і впливати на систему активними імпульсами. Останні швидко очищають магістралі зсередини, видаляючи різні за походженням відкладення, нальоти і іржу. Одна процедура водно-імпульсного промивання гарантує істотне підвищення рівня тепловіддачі будь-якої системи опалення.

Гідроударний і хімічна прочищення – коли використовуються?

Технологія гідроудару незамінна для промивання старих опалювальних мереж з чавунними трубами і батареями, які експлуатуються досить довгий час (10 і більше років). З засмічення в подібних системах іншими способами впоратися практично нереально.

Гідроударний методика використовується для трубопроводів протяжністю до 60 метрів зі стандартною схемою розміщення водяних каналів.

Відразу відзначимо, що цікавить нас технологія вважається дуже трудомісткою. Принцип такого очищення базується на впливі на наліт ударної хвилі певної сили. Створити необхідний удар можна за допомогою спеціального насосного обладнання. Також необхідно запастися шлангом і особливими насадками для подачі рідини в трубопровід. Щоб якісно промити систему опалення по гідроударної методикою в приватному будинку, слід виконати наступні дії:

  1. 1. Видаляємо з трубопроводу воду.
  2. 2. Виділяємо ділянки системи, які потребують очищення.
  3. 3. Демонтуємо шматок труби в обраному місці.
  4. 4. Вводимо в магістраль шланг з насадкою, запускаємо насос.

Вода, що подається під тиском, активно розбиває відкладення. При цьому механічний шкоди трубах (їх внутрішніх стінках) не завдається. Майже вся (близько 96-98%) ударна хвиля спрямована на водний потік. Після проведення очищення (тривалість процедури зазвичай становить 50-60 хвилин) необхідно зняти з магістралі всі наявні внутрішні фільтри, заповнити систему теплопостачання водою і ретельно промити її. Це дозволить видалити залишки нальоту.

Якщо трубопровід характеризується складною конфігурацією, застосовувати методику гідроудару не має сенсу. Потік води не зможе прибрати наліт на важкодоступних ділянках мережі. У подібних ситуаціях розумніше використовувати технологію хім. очищення. Реалізувати її своїми руками, в принципі, нескладно. Головне – правильно підібрати очищающий склад. Деякі хімічні препарати, що продаються в спеціалізованих магазинах, можуть руйнувати полімерні і алюмінієві труби. Завжди консультуйтеся з професіоналами, чи можна застосовувати той чи інший склад для промивання виробів із зазначених матеріалів. І дуже уважно читайте інструкцію виробника.

Як самостійно промити систему опалення в приватному будинку?

Для хімічної промивки знадобиться ємність для рідини і насос

Хім. очистка проводиться за допомогою ємності для рідини і насоса. Їх потрібно під’єднати до трубопроводу за допомогою патрубків. Хімічна промивка підходить для видалення нальоту і з усією магістралі, і тільки з окремих її ділянок. Сам процес очищення виконується так:

  1. 1. Зливаєте воду із системи.
  2. 2. Наливаєте в ємність хім. склад.
  3. 3. Запускаєте насосне обладнання, що очищає препарат надходить в магістраль.
  4. 4. Чекаєте 2,5-3 години.

Прочищення вважається закінченою після того, як в ємність з рідиною перестануть потрапляти відкладення з системи. Важливо! Після використання хімічних реагентів обов’язково виконується промивка трубопроводу звичайною водою. Ця операція дає можливість змити залишки використовувалися реагентів. Фінал робіт – пресування системи теплопостачання та її перевірка на герметичність.

Поради по очищенню трубопроводів своїми силами

Найбільше забруднень утворюється на ділянках магістралі, які знаходяться близько опалювального агрегату. Ці місця є зонами найбільшого термічного впливу. Саме вони повинні очищатися якомога частіше. В ідеалі промивку опалювальної мережі в приватній оселі потрібно виконувати кожні 2-3 роки. В реальності домашні умільці здійснюють її раз в 5-6 років. Це цілком допустимо.

Якщо система опалення в приватному будинку не очищалася протягом 10-15 років, необхідно в обов’язковому порядку демонтувати теплообмінники нагрівального агрегату і всі встановлені батареї. Труби розбирати і знімати не потрібно. І останнє. Після промивання трубопроводу проаналізуйте стан затискних і різьбових фітингів, змонтованих на магістралі. Нерідко вони також засмічуються накипом і іржею. Якщо відкладення незначні, просто видаліть їх. У випадках, коли очищення фітингів зробити неможливо, встановіть замість них нові елементи.