+

Псевдоерантемум

Псевдоерантемум

Листя псевдоерантемума прикрашають ефектні незвичайні малюнки. Ця рослина входить до числа найбільш великих декоративно-листяних культур. Воно відрізняється безперервним ростом і вимогливістю до догляду. Тому псевдоерантемум підходить для вирощування лише навченим досвідом квітникарям. Однак за всю працю і турботу рослина обдарує свого господаря неймовірно ефектним зовнішнім виглядом. При цьому чим краще буде турбота про нього, тим ефектнішим буде його зовнішній вигляд.

Рослину прикрашають великі листові пластини темного забарвлення, на яких красуються невеликі плями блідо-червоного, рожевого або жовтого відтінку. Вони ніби намальовані невидимим художником. Якщо ви хочете прикрасити свій будинок псевдоерантемумом, то слід врахувати, що йому потрібні систематичні омолоджувальні процедури, а також він досить вибагливий і примхливий.

Рід квітучих рослин псевдоерантемум (Pseuderanthemum) є частиною сімейства Акантові. У побуті цю рослину нерідко називають псевдоерантемумом, також ця назва трапляється і в деякій літературі. Однак ця назва невірна, але, незважаючи на це, вона вже встигла досить міцно закріпитися в російській мові.

Особливості псевдоерантемума

Псевдоерантемум

Вічнозелений напівчагарник або чагарник псевдоерантемум родом з Полінезії. Вона поєднує в собі як красиве листя, так і здатність до ефектного цвітіння. Фахівці відносять такий чагарник до найбільш красивих кімнатних декоративно-листяних культур. Кущ досить великий, ефектний і має незвичайний вигляд.

Середня висота цієї рослини – від 0,8 до 1 м. Щорічний приріст куща становить від 10 до 15 сантиметрів. У домашній культурі його цвітіння спостерігається вкрай рідко. Але якщо він все ж зацвіте, то на його гілках сформуються дивовижної краси ніжні квітки, які немов зроблені з порцеляни. Однак і не квітучий псевдоерантемум має досить ефектний вигляд, завдяки своєму темному листю, всипаному яскравими цятками. Довжина пластин близько 15 сантиметрів. Вони мають овальну форму, при цьому на верхівці є загострення.

Формування суцвіть спостерігається на верхніх частинах гілок. Рідкісні маленькі колосоподібні суцвіття включають до свого складу прості квітки трубчастої форми, пелюстки яких вирізняються високою щільністю, немов вони виготовлені з пластику або порцеляни. Квітки мають зірчасту форму і зовні нагадують великі квітки бузку. Однак якщо їх розглянути зблизька, то можна виявити масу подібностей з ефектними квітками орхідей.

Забарвлення суцвіть може бути рожевим, білим і фіолетовим. При цьому всі кольори м’які, приглушені та ніжні. Найчастіше забарвлення квіток являє собою акварельні відтінки з м’якими плавними переходами.

Догляд за псевдоерантемумом в домашніх умовах

Псевдоерантемум

З вирощуванням псевдоерантемума в кімнатних умовах зможе впоратися лише квітникар з великим досвідом. Така рослина відрізняється своїм примхливим характером і високою вимогливістю. Так як його батьківщиною є тропіки то і створити для нього потрібно відповідні умови для зростання.

Цей чагарник відмінно росте в тераріумах і флораріумах, а ще в оранжереях з іншими «примхливими» тропічними рослинами. У домашніх умовах він буде нормально рости і розвиватися лише за умови забезпечення ретельного догляду. Ця швидкоросла рослина плюс до всього схильна до витягування, що може призвести до стрімкого оголення гілок. Також псевдоерантемум з роками втрачає свою декоративність. Саме тому він вимагає до себе пильної уваги з боку квітникаря. Купуючи таку культуру, потрібно бути готовим до того, що вам доведеться систематично проводити живцювання, а також приділяти їй багато часу і сил.

Освітленість

Псевдоерантемум

Для такого чагарнику рекомендується вибрати сонячне місце, оскільки він потребує великої кількості світла. Однак освітлення має бути розсіяним, при цьому кущ потрібно обов’язково захищати від потрапляння прямих променів сонця. Річ у тім, що вони знижують декоративність листя, а ще залишають на його поверхні опіки. Найоптимальніше освітлення для цієї рослини на вікні західної та східної орієнтації. При цьому на південне вікно її так само можна поставити, але горщик встановлюють подалі від скла. Також на вікно можна встановити розсіювальний екран. Всередині кімнати кущ можна поставити тільки в добре освітленому місці, неподалік від великого панорамного вікна.

Взимку особливо складно забезпечити псевдоерантемуму належний рівень освітлення. Лише за достатньої кількості світла в зимовий період він не втратить свого високодекоративного зовнішнього вигляду, а його екзотичний малюнок на листі залишиться таким же яскравим. Якщо кущ росте у звичайній житловій кімнаті, то для додаткового освітлення рекомендується використовувати спеціальні фітолампи або лампи денного світла. При цьому слід врахувати, що рослині потрібно створити той самий рівень освітлення, що і влітку. Головне, не переборщити. Якщо в зимові місяці освітлення буде більш інтенсивним, ніж влітку, тоді це може призвести до зупинки розвитку куща і до втрати характерного забарвлення. Так, замість пурпурного або темно-зеленого забарвлення листя стає насичено-червоним.

Температурний режим

Псевдоерантемум

Ця рослина відрізняється своєю високою теплолюбністю. Хоч взимку, хоч влітку в кімнаті не повинно бути холодніше 15 градусів. Причому особливу небезпеку для неї становить переохолодження земляної грудки. Якщо горщик з кущем стоїть на холодному підвіконні або на іншій холодній поверхні (приміром, на кам’яній підлозі), тоді обов’язково забезпечте рослині утеплювальну підставку на осінь і зиму.

Оптимальна температура повітря протягом усього року – 22-25 градусів. В осінньо-зимовий період допустиме зниження температури повітря до 20 градусів, при цьому небажано, щоб у кімнаті було холодніше. А ще рослині може нашкодити знаходження неподалік від працюючого опалювального приладу, різкі зміни температур через протяг, а також звичайне провітрювання приміщення. Найбільшої шкоди кущу може завдати холодний протяг в осінньо-зимовий період, який може стати причиною часткового облітання листя.

Полив

Псевдоерантемум

Оскільки рослина має пишне листя, це сприяє інтенсивному випаровуванню вологи. Саме тому псевдоерантемум є вологолюбною рослиною. Як і багато інших кімнатних рослин родом з тропіків, цей чагарник потребує рясного і частого зволоження субстрату. Визначити, що рослина потребує поливу можна за верхнім шаром субстрату: якщо він добре просох, то чагарник потрібно полити.

Як правило, протягом усього року рослину поливають з однаковою частотою і рясністю. Тим більше якщо температура повітря в кімнаті протягом усього року майже однакова. Кущ може постраждати від регулярного застою рідини в субстраті, при цьому одноразове перезволоження йому не шкодить. Однак найбільшу небезпеку для нього становить повне пересушування земляної грудки. Навіть якщо грудка землі пересохне лише до половини висоти горщика, то це може стати причиною часткового облітання листя.

Протягом усього року рекомендується регулярно контролювати стан рослини і якщо це потрібно, то проводити корекцію програми догляду. Також слід врахувати, що при надмірно рясному зволоженні субстрату в поєднанні з відносно низькою температурою повітря на основі листових пластин і пагонах може з’явитися гниль, також це може стати причиною пошкодження кореневої системи. Також чагарник може постраждати через часті, але занадто мізерні поливи. У зв’язку з цим квітникар повинен самостійно підібрати той режим поливу, який підійде конкретній рослині.

Вологість повітря

Псевдоерантемум

Кімнатний псевдоерантемум потребує підвищеної вологості повітря. Якщо ж повітря в приміщенні сухе, то через це кінчики листових пластин сохнуть, і рослина втрачає свою декоративність. Особливо важливо стежити за рівнем вологості в зимові місяці. У цей час рослина вкрай важко переносить, коли рівень вологості в кімнаті менше 75 відсотків.

Популярні способи збільшення вологості повітря:

  1. Поставити рослину в тій кімнаті, де завжди підвищена вологість повітря.
  2. Використання побутових зволожувачів повітря. Замість цього можна використовувати піддон, наповнений мокрим сфагнумом або керамзитом.

Крім того, що вологість у кімнаті має бути високою, кущ ще потрібно регулярно і досить часто зволожувати з пульверизатора чистою водою. Також ця рослина дуже добре реагує на регулярний теплий душ, а ще на систематичне протирання листових пластин зволоженою м’якою ганчіркою або губкою.

Як для зволоження самої рослини, так і субстрату в горщику слід використовувати якісну м’яку воду, температура якої має бути близькою до кімнатної. Для цих процедур категорично заборонено використовувати холодну воду навіть тоді, коли в кімнаті стає відносно прохолодно. Воду, якою рослину обприскують, рекомендується пропустити через фільтр.

Добриво

Псевдоерантемум

Такий чагарник не потребує постійного надходження поживних речовин, тому добрива вносять у субстрат нечасто. Підживлення проводять тільки у весняно-літній період. При цьому якщо використовується стандартне дозування, тоді рослину підживлюють 1 раз на 20-30 днів, а при внесенні в ґрунтосуміш ½ частини від рекомендованої дози, процедуру проводять 1 раз на 15-20 днів.

Дуже важливо вибрати відповідне добриво. Мінеральний комплекс має вирізнятися високим вмістом калію, оскільки якщо його не вистачатиме рослині, то це призведе до часткової втрати забарвлення листових пластин. А ось велика кількість азоту негативно відіб’ється на стані куща. Можна вибрати класичний мінеральний комплекс для декоративно-листяних культур, при цьому обов’язково вивчіть рекомендації виробника, де повинно бути зазначено, чи підходить цей продукт для псевдоерантемума. За можливості підживлювати псевдоерантемум можна й органічними добривами. Ними можна присипати поверхню субстрату в горщику як мульчею, також підійде і водний розчин (наприклад, перепрілого гною).

Обрізка

Псевдоерантемум

З роками в міру зростання пагонів рослина може почати скидати нижні листові пластини. Через це основа гілок помітно оголюється. Пам’ятайте, що такий чагарник вирізняється дуже швидким ростом, і якщо його не обрізати, то через зовсім небагато часу замість компактного кущика перед вами постане чагарник заввишки понад 100 см. Щоб рослина не витягувалася, потрібно забезпечити їй регулярні формувальні обрізки. При цьому треба постаратися зробити так, щоб кущ активно гілкувався. Формування полягає в прищипуванні верхівок молодих гілок і в укороченні занадто довгих старих стебел.

Як правило, бічні пагони псевдоерантемума ростуть строго вгору. Для поліпшення його зовнішнього вигляду, рекомендується акуратно пригинати пагони і фіксувати їх за допомогою сизалю або гнучкого шнура шляхом підв’язування до квіткового горщика.

Якщо чагарник безповоротно втратив свою привабливість, то досвідчені квітникарі рекомендують провести омолоджувальну процедуру. Зріжте кілька пагонів зі постарілого куща і використовуйте їх як живці. Коли відрізки вкоріняться, старий кущ викидають, а їх ставлять на його місце. Пам’ятайте, що ця культура не зможе оговтатися від кардинальної обрізки.

Пересаджування псевдоерантемума

Псевдоерантемум

Цю рослину треба пересаджувати щороку, тому що швидким ростом у неї вирізняються не тільки стебла, а й система коренів. Пересаджуючи дорослий чагарник, слід провести невелике вкорочення його коренів, що допоможе стримати їх зростання. Річ у тім, що для кожного пересадження використовувати горщик більшого розміру просто нереально.

Для проведення даної процедури найкраще підходить початок весняного періоду. Поки чагарник молодий, його старий горщик замінюють на новий, який у поперечнику повинен бути в кілька разів більшим. Якщо кущ уже дорослий, то потрібно так само постаратися щоразу збільшувати розмір використовуваної для посадки ємності. Якщо системі коренів буде занадто тісно, то це призведе до облітання всього листя.

Ґрунтосуміш має бути легкою, пухкою, слабокислою і добре дренованою, приготовленою на основі листяної землі. Не забудьте під час пересадки на дні горщика зробити хороший дренажний шар. Він убереже рослину від застою рідини в ґрунтосуміші, а також від появи гнилі на кореневій системі.

Способи розмноження

Псевдоерантемум

Для розмноження кімнатного псевдоерантемума використовують живці. Їх заготівлю проводять у весняно-літній період і використовують для цього молоденькі пагони. При цьому чим молодший сам кущ і його стебла, тим краще вкорениться живець. Довжина відрізка – від 10 до 15 сантиметрів. На ньому має бути 2 або 3 міжвузля, при цьому зрізають пагін під косим кутом.

На вкорінення живець висаджують у субстрат з піску і торфу, а зверху його накривають прозорим ковпаком або плівкою. Його обов’язково тримають у теплому місці (22-24 градуси). При цьому під час укорінення в склянці з водою живець має перебувати в такому місці, де не буває холодніше 25 градусів. Укорінені відрізки садять по два або три штуки в один горщик. Через кілька тижнів у кущиків, що підросли, проводять прищіпку верхівок пагонів для поліпшення розгалуження.

Можливі проблеми

Псевдоерантемум

Якщо за домашнім псевдоерантемумом доглядати неправильно, то це призведе до втрати його декоративності, а також може стати причиною появи шкідників, які віддають перевагу невисокій вологості повітря. Найчастіше на чагарнику селяться такі шкідники, як павутинний кліщ, щитівка, білокрилка і борошнистий червець. Саме тому рекомендується регулярно перевіряти листя на наявність шкідників. Щоб позбутися шкідників, листові пластини зволожують холодною водою, проводять їх обмивання, а ще знадобиться обробка інсектицидним засобом. Якщо кущ росте в оранжереї, то як профілактику появи шкідників і хвороб його раз на кілька тижнів кілька хвилин тримають під ультрафіолетовою лампою.

З рослиною можуть виникнути такі проблеми, як:

  1. Облітання листя. Застій води в субстраті або його пересушування, холодний протяг тощо.
  2. Сохнуть верхівки листових пластин. На кущ потрапляють прямі промені сонця або в кімнаті низька вологість повітря.
  3. На листі цятки бурого кольору. Занадто інтенсивне освітлення.
  4. Листя стає жовтим. Дуже низька вологість повітря або застій води в коренях.

Види псевдоерантемума з фото

У дикій природі було знайдено й описано приблизно 120 видів псевдоерантемума. Однак у домашніх умовах культивується тільки 4 види. Протягом тривалого часу в ботанічній класифікації цього чагарнику спостерігається плутанина. На сьогоднішній день він є представником сімейства Акантові. Однак не так давно він був частиною роду Ерантемумів, що призводило до регулярної плутанини з іншими рослинами. Після того як псевдоерантемум був перенесений в сімейство Акантові і виділений в окремий рід, плутатися стали менше.

Псевдоерантемум Каррутерса (Pseuderanthemum carruthersii)

Псевдоерантемум Каррутерса

Цей вид раніше був досить широко відомий. На сьогоднішній день його ще продають під такою назвою, як псевдоерантемум темно-багряний (Pseuderanthemum atropurpureum). Цей базовий вид користується найбільшою популярністю в кімнатній культурі. У висоту така ефектна рослина може досягати близько 100 см (може бути і трохи вищою).

Відмітна риса цього чагарнику – великі широко-яйцеподібні листові пластини, верхівка яких загострена. Їх ширина близько 10 сантиметрів, а довжина – до 15 сантиметрів. Їх поверхня вкрита екзотичними красивими малюнками. Суцільнокрайнє листя має тоненькі черешки, його базове забарвлення – темно-зелене або темно-пурпурове, яке дуже схоже з чорнильним відтінком. Поверхня пластин нерівномірно вкрита асиметричними цятками білуватого, жовтого, рожевого або червоного відтінку. Для того щоб колір листових пластин і візерунка був найяскравішим, чагарнику потрібна велика кількість сонячного світла.

Псевдоерантемум довгоквітковий (Pseuderanthemum longifolium)

Псевдоерантемум довгоквітковий

Не так давно цей вид іменували псевдоерантемум виїмчастий (Pseuderanthemum sinuatum). Ця компактна рослина має середню висоту близько 50 сантиметрів. Довжина листових пластин близько 15 сантиметрів, при цьому їх ширина лише 20 мм. У зв’язку з цим листя за формою схоже з листям злакових або цибулинних культур. На кромці листових пластин є ефектні маленькі виїмки. Його лицьовий бік забарвлений у зеленувато-оливковий відтінок, а виворітний – у блідо-червоний. Під час цвітіння на кущі утворюються асиметричні красиві квітки. При цьому на одній з пелюсток кожної квітки красуються цяточки пурпурного відтінку.

Псевдоерантемум щетинисто-чашечковий (Pseuderanthemum seticalyx)

Псевдоерантемум щетинисто-чашечковий

Цей вічнозелений чагарник прикрашений витонченими листовими пластинами яйцевидної форми, їхня довжина приблизно 10 сантиметрів. Розташовується листя супротивно. У момент розкриття на листі є опушення, але через деякий час воно стає гладким. Цей вид відрізняється від інших тим, що має більш пишні суцвіття волотистої форми. При цьому сніжно-білі великі квітки в поперечнику досягають близько 10 сантиметрів. Однак у цього виду відсутній красивий малюнок на листі.

Псевдоерантемум Кью (Pseuderanthemum kewense)

Псевдоерантемум Кью

Такий чагарник прикрашений ефектними яйцевидними листовими пластинами із загостреною верхівкою, які пофарбовані в пурпурний або шоколадний відтінок. При цьому виворітна поверхня листя забарвлена в зеленуватий колір. Такий вид у домашніх умовах цвіте дуже-дуже рідко.