Ви дуже любите квіти, а родючої землі біля будинку мало? Нічого, є вихід з положення. Ми навчимося робити вуличні вазони, і брак вільного місця не стане перешкодою для втілення ваших фантастичних ідей.
Вазони для вулиці – в гармонії з ділянкою
Вуличні вазони для квітів повинні виглядати гармонійно. Важливу роль відіграє їх форма: в одному варіанті добре виглядають строгі геометричні обриси, в іншому – незвичайні, екстравагантні. Навіть красиві квіти в невиразною посуді не притягають погляди.
Розміри підбирають відповідно величині ділянки. Невелика територія вимагає і вазонів таких же розмірів. Контейнер великих розмірів в такій ситуації виглядає громіздким, нав’язливим, він домінує над простором. Немає почуття затишку і гармонії. Невеликі горщики на досить великому просторі загубляться, стануть непомітними. Потрібно знайти правильне співвідношення.
Вуличні вазони великих розмірів встановлюються прямо на землі ділянки там, де є більше вільної площі. У тісних двориках, особливо міських, де враховується кожен сантиметр, зручніше розмістити квіти в невеликих підвісних горщиках, або на непримітних підставках. Вхідні групи квітів розміщуються, в залежності від розмірів, на підставках, тумбах, прямо на землі.
У гонитві за красою виробники вуличних вазонів іноді так прикрашають їх, що квіти залишаються непомітними. Не слід забувати, що основне в картині – НЕ рама. Звичайно, ємності для рослин повинні бути красивими, привертати увагу, але не повинні бути нав’язливими. Вони тільки підкреслюють красу квітів. Тому для вазонів краще білий, бежевий, кремовий, теракотовий, коричневий кольори, пастельні, ніжні відтінки.
Деревина – проста і доступна для застосування
Деревина для вулиці не дуже підходить: дощ і сніг зменшують їй життя, але вона доступна і легко піддається обробці. Без захисної обробки поверхня досить скоро посереет, почне гнити. Краще не використовувати фарбу, а застосувати морилку, яка проявить фактуру деревини, підкреслить її красу. Після морилки покриваємо виріб прозорим лаком.
З пиломатеріалів застосовуються дошки і бруси. Нарізаємо заготовки необхідної довжини і сколочує з них ящик. Від зіткнення з землею дерев’яний ящик скоро почне гнити. Щоб цього не сталося, піднімаємо його на ніжках. Найпростіший варіант – чотири дошки по кутах. Якщо є фантазія і вміння, робимо їх фігурними. Дошки дуже щільно не підганяє: на вулиці вони почнуть розбухати, розширюватися, а й великих щілин не залишаємо, щоб не прокидалася земля.
Якщо в якості каркаса використовувати рейки, вони служать одночасно ніжками. Відрізаємо чотири однакових шматка, до яких кріпимо бічні дошки і днище. Щоб цвяхи не розкололи деревину, за місцем кріплення свердлимо отвори на 1-2 мм вже їх діаметра. Замість дощок можна використовувати товсту вологостійку фанеру. Кріпити все краще саморізами. Під них теж свердлимо отвори в фанері і рейках одночасно, відступивши від краю 1 см. Красиві ніжки виходять з металевих куточків, особливо нержавійки.
Якщо є брус 6 × 6 або близько того, з нього можна зробити красиві вазони. Їх розміри залежать від фортеці рейок. Наприклад, бажана висота дорівнює 8 брусів: 48 см. Довжина – 1,5 м, ширина – 0,6 м. Нарізаємо 16 довгих брусів різної довжини: 8 по 1,5 метра, ще 8 за вирахуванням подвійної товщини брусів – 150 16 = 138 см. Короткі відрізаємо за тим же принципом – 8 по 60 см, ще 8 – по 48 см.
Укладаємо на рівну площадку два довгих бруса по 1,5 м, між ними – два коротких по 48 см, перевіряємо наявність прямого кута. Зверху по брусках кріпимо днище. Якщо воно з водостійкої фанери, потрібно десяток саморізів, якщо з дощок – пригвинчуємо кожну або прибиваємо цвяхами. Як і в попередньому випадку, свердлимо отвори під саморізи і цвяхи. Перевертаємо дном вниз і продовжуємо роботу.
Нарощуємо конструкцію. Наступні 4 бруска викладаємо по-іншому: поздовжні – ті, що коротше, бічні – ті, що довше. Кріпимо їх по кутах до тих брусків, що внизу. Довгі сторони додатково зміцнюємо посередині одним або двома цвяхами. Третій ряд викладаємо подібно до першого і далі чергуємо розташування брусів, поки не дійдемо до верху. Всі дерев’яні вазони можна об’єднати в одній конструкції з лавкою. Встановлюємо її в будь-якому зручному місці саду або на вході.
Незалежно від матеріалу і розмірів визнав, не забуваємо про дренажних отворах в дні: робимо одну або кілька, орієнтуючись на розміри ємності.
Пні і колоди – трохи фантазії не завадить
На ділянці від старих дерев залишаються пеньки і стовбури, які можна пустити в справу. Пні необов’язково викорчовувати: якщо вони не заважають, садимо в них квіти. Вирівнюємо верх бензопилою, намічаємо контури ємності. Беремо електродриль з пір’яним свердлом, висвердлюємо отвори по діаметру і в середині. Досить глибини до 20 см. Далі в справу йде молоток і долото, яким руйнуємо стінки. Зачищаємо всередині, засипаємо землю.
Зі стовбура нарізаємо чурбакі різної довжини: для установки вертикально – до 40 см, для горизонтального розташування – на свій розсуд. В обрізаних для вертикальної установки пнях вибираємо середину, як в попередньому випадку. З покладеної на землю довгою колодою доведеться важче. Намічаємо контури і робимо пилкою поздовжні і бічні розрізи. Далі – свердло, долото. Внутрішню порожнину ретельно обробляємо антисептиком за допомогою малярської пензлика.
Якщо є напівзгнилий стовбур, використовуємо його для вазона. Обрізаємо по довжині і вибираємо серцевину, застосовуючи попередню технологію. Працювати з таким стволом легше, ніж з живим дерево. Гнити він починає з середини, а боковина ще досить міцна. Щоб продовжити термін служби напівзотлілої стовбура, внутрішню порожнину обробляємо машинним маслом або спеціальним маслом для дерева. Кору на вазонах з пнів і стовбурів не видаляти, з нею вони набагато красивіше.
Стара бочка – дивовижне перетворення
Якщо є стара дерев’яна бочка, це вже майже готовий вазон. Розрізаємо впоперек – вийдуть дві ємності під квіти. Якщо знадобиться днище, вирізаємо його з водостійкої фанери. Можливо, для зміцнення знадобиться ще один обруч. Робимо його із сталевої штаби, схоплює зварюванням і набиваємо на бочку. Важливо не помилитися з діаметром.
Поздовжній розріз виконуємо одним із запропонованих нижче способів, але в будь-якому випадку дошки доведеться додатково укріпити. Можна розрізати бочку на дві рівні частини. Щоб потім скріпити їх між собою, попередньо вирізаємо з товстої фанери два кола по діаметру днища. Розрізаємо кожне коло надвоє, використовуємо для з’єднання бондарних клепок – досочек, з яких складається бочка. Вони підігнані одна до одної, тому перед тим, як розбирати бочку, нумеруем кожну досочку. Кріпимо їх саморізами до півколом з фанери. Обручі розрізаємо навпіл і теж саморізами пригвинчуємо до дощок. Вони трохи зміцнять конструкцію і в той же час виконують декоративну функцію.
Ще один варіант: в бочці вирізаємо кілька дощок, але не повністю, а відступивши від кожного краю недалеко від обручів або поруч з ними з того боку, що звернена до середини. Обрізані дошки слід зміцнити. Пригвинчуємо їх до дна, але цього недостатньо. Кріпимо до обручів: досить просвердлити в них отвори і притягнути саморізами клепки. Якщо Бондарне бочки немає, робимо щось подібне. Вирізаємо два півкола, кріпимо до них тонкі вузькі дошки або рейки, а також додатково фіксуємо до обручів. Тут головне – добре підігнати дошки.
Якщо деревина жива, досить покрити її антисептиком, морилкою і лаком. Старі дошки попередньо обробляємо наждачним папером. Іржаві обручі очищаємо від іржі – видаляємо тільки відшарування. Потім покриваємо шаром моторного масла або прозорим лаком.
Пластик – легко з ним працювати?
У будівництві широко використовується листової пінопласт, з якого виходять чудові вазони. Беремо обрізки щільного пінопласту або купуємо його. Окреслюючи розміри, пам’ятаємо, що пінопласт не надто міцний: висока і об’ємна конструкція не витримає ваги землі і квітів. Краще застосувати спеціальний будівельний ніж з мінливими лезами: вони вузькі і гострі. Готові деталі склеюємо між собою.
Далі зміцнюємо конструкцію. Нарізаємо з штукатурної будівельної сітки (не металевою) шматочки по внутрішньому і зовнішньому розмірами з невеликим нахлестом. Розмішуємо покупну будівельну суміш, докладаємо сітку до поверхні і наносимо шар штукатурки, щоб приклеїти сітку до пінопласту. Коли вона схопиться, вирівнюємо наждачкою і знову наносимо шар штукатурки. Обробляємо висохлий шар наждачним папером.Виріб з пінопласту нагадує по виду бетон. Можна його залишити так, а можна пофарбувати або нанести малюнки. Ззовні можна нанести декоративні елементи. Вирізаємо з пінопласту різні фігурки (геометричні або інші) і приклеюємо ще до армування сіткою. У готову суміш можна додати барвники або купити з уже наявними в ній.
Бетонні вазони – робимо форму і готуємо заливку
Довговічні і красиві вазони виходять з бетону. Щоб його залити, потрібно форма. Її роблять з будь-яких матеріалів: дощок, фанери, жерсті, деревоволокнистих плит, картону. Форму, руйнується від вологи, потрібно захистити. Картон обклеюємо скотчем, в форму з ДВП укладаємо плівку або теж обклеюємо. Важливо, щоб конструкція витримала 4-5 годин, тоді з розчину перестане виділятися волога. З картону велику форму робити безглуздо: вона не витримає натиску бетонного розчину на стінки.
Підійдуть різні ємності із пластику й металу. Оскільки для заливки необхідні дві форми (зовнішня і внутрішня), підбираємо їх з різних розмірів: велику і меншу. Добре, якщо вони схожі, відрізняються тільки розмірами, але це не обов’язково. Для внутрішньої використовуємо будь-який посуд, яка трохи менше.
Розчин робимо самі з чистого річкового піску і цементу в співвідношенні 1: 3. Готові вироби вийдуть трохи шорсткими і сірими. При бажанні додаємо до розчину фарбувальний пігмент. Краще купити готові суміші, відомі під назвами декоративного, архітектурного, мистецького бетону, акрилового, полімерного, арт. У них містяться добавки з полімеру або каменів, а в деяких – барвники. Поверхні виходять рівними, гладкими, привабливими, завдяки вкрапленням. Фото нижче показує деякі види архітектурного бетону.
Заливка розчину – послідовні дії
Перш ніж розмішати суміш, готуємо форму. Щоб від неї потім можна було відокремити бетонний виріб, змащуємо їх машинним маслом: зовнішню форму зсередини, внутрішню – зовні. Не забуваємо про дренажі. У формах проробляємо отвори, в які вставляємо відрізки труб. Щоб їх потім вийняти, теж змащуємо маслом. Замішуємо, поступово вливаючи воду. Добиваємося такої консистенції, щоб він не злітав з лопатки, але і не був занадто густим, як пластилін.
Приступаємо до заливання:
- 1. На дно наливаємо шар розчину потрібної товщини, на нього ставимо внутрішню форму. Якщо вона легка, робить важчою – наповнюємо піском.
- 2. Поступово заповнюємо простір між стінками. Щоб суміш поширювалася однорідним шаром без повітряних порожнин, використовуємо сталевий стрижень і молоток.
- 3. Стрижень вставляємо до дна і розгойдуємо в сторони: йде повітря з розчину, він осідає. Але якщо дозволяє матеріал, одночасно постукуємо по стінках молотком.
- 4. Заповнивши форму повністю, вирівнюємо верх. Накриваємо плівкою і залишаємо на добу.
На наступний день плівку знімаємо. Якщо відлиті вироби невеликі і не дуже важкі, опускаємо їх повністю в ємність з водою і залишаємо не менше ніж на тиждень. Якщо немає такої можливості, рази три-чотири в день рясно змочують водою до потемніння і накриваємо плівкою. Через тиждень бетон повністю схопиться. Щоб він був міцним, крім хорошого розчину, підбираємо місце для виготовлення в тіні, закрите від сонячних променів. Температура повітря не повинна бути нижче 5 °, найкраща – 20 °.
Щоб підвищити міцність бетону, особливо виробів великих розмірів, застосовуємо армування дна і стінок сталевий дротом або металевою штукатурної сіткою.
Можна залишити вазони, як є, особливо з декоративного бетону. Сірі вироби з піску краще прикрасити. Використовуємо гальку, мозаїку або шматочки керамічної плитки. Наносимо клей для плитки і вдавлюємо обробку. Залишки клею відразу видаляємо.
Автомобільні шини – як непотрібне служить красі?
Зі старих непридатних покришок виходять оригінальні вуличні вазони. Використовуємо зимову нешипованну гуму, вона м’якше і податливі. Диск теж стане в нагоді для підставки. Знадобиться гострий міцний ніж, електролобзик і мильна вода. Наносимо контур малюнка – лінію будь-яких обрисів. Якщо він фігурний, кожен фрагмент малюємо однакових розмірів, щоб вийшло красиво і акуратно.
Зверху ножем відрізаємо боковину. Для фігурних деталей краще застосувати лобзик. Щоб ніж і пилку лобзика НЕ заклинювало, змочуємо їх мильним розчином. Потім укладаємо шину зрізом вниз, диск знаходиться всередині, і починаємо вивертати гуму. Робота важка, але в міру просування стає легше. Обробляємо зрізи шлифмашиной, щоб надати їм ідеальну форму.
Гуму моєму, даємо висохнути, знежирюємо і покриваємо грунтовкою. Далі фарбуємо масляною або емалевою нітрофарбою. Добре підходить автомобільна фарба в балончиках, одного вистачить на кілька шин. Фарбуємо не тільки зовні, але також зсередини. Офарблюємо, як підкаже фантазія: однотонно, в кілька кольорів або наносимо під трафарет різні візерунки.
Це далеко не всі способи виготовлення вазонів своїми руками з простих і доступних матеріалів. У хід може піти все, що є під рукою: старі платівки, пластикові пляшки, взуття, відра тощо. Трохи фарби, декоративних елементів – і стара річ перетвориться.