Нерідко при виконанні підлогового покриття виникають перепади висот на поверхні підстави. З метою їх усунення фахівці рекомендують монтаж на підлогу ОСБ. Крім того, ці панелі характеризуються високою міцністю і вологостійкість, що ідеально для підлоги. Перед тим як здійснювати чорнову обробку із застосуванням цього матеріалу, слід детально розглянути його якості, особливості призначення та правила укладання.
Різновиди ОСБ матеріалу і його особливості
Структура ОСБ плитки складається з шарів подрібненої деревини, що зазнала пресу, а потім склеєної за допомогою спеціальних смол. Подібна склейка здійснюється в три шари, зовнішні з них складаються з тріски, покладеної паралельно довжини матеріалу ОСБ, а внутрішні – з розміщеною перпендикулярно. Внаслідок розташування в такому порядку панелі відрізняються гнучкістю і стійкістю, що дозволяє міцно утримувати кріпильні матеріали.
Розрізняють такі види ОСБ, широко застосовуються в будівництві:
- 1. Панелі ОСБ-2. Їх можна стелити тільки всередині сухих приміщень через низький рівень вологостійкості.
- 2. ОСБ-3 відносяться до універсальних матеріалами, стійким до підвищеної вологості як всередині будівлі, так і зовні. Через високу міцності даний вид користується популярністю у споживачів.
- 3. ОСБ-4 є найміцнішими і вологостійкими з усіх різновидів цього матеріалу. Вони використовуються в процесі виконання несучих систем в умовах з високою вологістю.
З метою спорудження і вирівнювання підлог в будинку найчастіше використовуються плити ОСБ-3, які характеризуються стійкістю до навантажень різної тяжкості, створеним меблями, тим чи іншим обладнанням і переміщенням людей. Щоб вирівняти підлоги з незначними ушкодженнями, буде досить панелей ОСБ з товщиною не більше десяти міліметрів. Для поверхонь з великими дефектами у вигляді вибоїн і опуклостей потрібно товщина від десяти до п’ятнадцяти міліметрів. При зведенні статі на лагах товщина матеріалу повинна варіюватися від п’ятнадцяти до двадцяти п’яти міліметрів.
Основні функції
Панелі ОСБ призначені для формування рівного і твердого грунту, на яке в подальшому буде укладено якесь підлогове покриття. Головне призначення орієнтовано-стружкових плиток полягає в наступному:
- 1. Створення поверхні підлоги, в тому числі і чорнового варіанту, влаштованого на лагах. Допускається виконувати настил панелей по обидва боки лаг – верхньої і нижньої.
- 2. Вирівнювання дерев’яної або бетонної підлоги поверхні. Монтаж подібних панелей зробить її абсолютно рівною, що відповідає всім вимогам для укладання фінішного матеріалу.
- 3. Теплоізоляція підстави. Так як до складу ОСБ входить натуральна деревина, складова 90% всієї структури, ці плитки мають відмінні характеристики щодо теплоізоляції. Пол, викладений ОСБ, затримує в приміщенні тепло, не даючи можливості йому випаровуватися.
- 4. Шумоізоляція, обумовлена багатошаровістю конструкції плит.
По міцності матеріал ОСБ перевершує фанеру і деревно-стружкові листи.
Обробка під різні типи покриття
Стійка, рівна і надійна поверхня панелей ОСБ надає можливість використовувати її в якості основи під безліч сучасних підлогових покриттів. Серед них варто виділити кілька популярних варіантів:
- 1. Фарбування або покриття лаком. В даному випадку матеріал ОСБ виступить в якості чистового покриття, що потребує тільки в декоративній обробці за допомогою ЛФМ. Додаткова підготовка листів не буде потрібно, цілком достатньо буде провести очищення від легких забруднень у вигляді пилу і нанести два або три шари лакофарбової продукції.
- 2. Матеріали рулонного типу (ковролін, лінолеум). Виробляючи укладання подібних матеріалів, потрібно проконтролювати місця, де будуть зістиковуватися ОСБ плити, їх розташування повинне бути на одному рівні з рештою поверхні. При виникненні нерівностей їх необхідно усунути, використовуючи шліфувальну папір.
- 3. Різновиди плиткового матеріалу (гумова, керамічна, кварцвініловая і т. Д.). Для надійної фіксації плитки на підставі з ОСБ потрібно забезпечити нерухомий стан останньому. З цією метою кількість лаг встановлюється більше, ніж зобов’язує товщина панелей ОСБ. Також слід скоротити відстань між кріпильним матеріалом (крок). Монтаж облицювальної плитки здійснюється за допомогою спеціального клею, призначеного для робіт з дерев’яними поверхнями і матеріалом, з якого виготовлена сама плитка.
- 4. Ламінат відноситься до підлогових покриттів, для монтажу якого, не потрібно облаштування ламелей, так як його кріплення здійснюється "плаваючим" методом. Сам по собі він досить жорсткий, з цієї причини відсутня необхідність в підготовці ОСБ панелей під його укладання. Для запобігання нерівностей в процесі монтажу використовується підкладка.
Застосування орієнтовано-стружкових плиток надає можливість вирівнювання вже існуючої поверхні з бетону або дерева з мінімальною кількістю матеріальних і тимчасових витрат. При необхідності можна без зусиль виконати підставу з нуля за допомогою лаг.
Для обробки поверхні ОСБ матеріалу не потрібно придбання дорогої обробки, вологостійких засобів, також виключається її додаткове вирівнювання.
Облаштування чорнової підстави на лагах
Для того щоб чорнову підлогу відрізнявся надійністю і був максимально стійким, досить укласти на дерев’яні лаги плитку ОСБ. Подібна технологія особливо доцільна у випадку зі стовпчастим фундаментом, а також зі пальових і свайно-гвинтовому вигляді. Виконання робіт проводиться в такому порядку:
- 1. На фундаменті встановлюються лаги, крок яких слід розраховувати відповідно до товщини матеріалу ОСБ (чим більше товщина, тим більше крок).
- 2. Створюється чорновий накат підстави. З цією метою по довжині лаг монтуються утримують бруси, а вже на них фіксуються панелі ОСБ. Їх зворотна поверхня з боку грунту піддається обробці складами для гідроізоляції, наприклад бітумною мастикою.
- 3. Зверху орієнтовно-стружкових плит укладають пароізоляційний шар, а потім матеріал для теплоізоляції, їм може бути мінеральна вата, пінопласт, ековата і т. Д. Для того щоб закрити утеплювач, використовується ще один пласт ОСБ. Кріплення проводиться таким же способом, як при монтажі ОСБ на лагах по вже існуючому підстави з бетону.
Монтаж плит на бетонну основу
Для того щоб вирівняти цементну стяжку за допомогою ОСБ, спочатку проводиться її підготовка. Для цього з поверхні видаляється не тільки сміття, але і незначні забруднення, такі як пил. Це необхідно для забезпечення нормальної адгезії клейового складу. Слідом на основу наноситься грунтовка, яка також буде сприяти збільшенню ступеня зчеплення. Завдяки грунтовці на поверхні формується міцна плівка, що запобігає в процесі експлуатації поява пилу від стяжки.
Плити ОСБ викладаються на поверхні, і, якщо це потрібно, підрізають до потрібного розміру за допомогою циркулярної пилки або електричного лобзика. На зворотну сторону панелей наноситься зубчастим шпателем клейовий склад на каучуковій основі, після їх приклеювання до основи з бетону проводиться додаткова фіксація за допомогою забивних дюбелів.
Для забезпечення надійності кріплення вбивається через кожні двадцять або тридцять сантиметрів по всьому периметру підстави. При проведенні робіт в сухому приміщенні житлового призначення з рівною підлогою дюбелі вганяють тільки в кутах кожної з панелей. Але такий варіант має на увазі обов’язкове використання якісного клейового складу.
При укладанні плит між ними залишають компенсаційні шви, товщина яких повинна становити три міліметри. По периметру кімнати, між стіною і панеллю ОСБ шву покладається відповідати дванадцяти сантиметрів. Такого роду зазори компенсують розширення матеріалу, що відбуваються в результаті впливу температур і вологості в процесі експлуатації.
На заключному етапі робіт виготовлене з ОСБ підставу звільняється від сміття і пилових забруднень. Шви між панелями і стінами заповнюються монтажною піною, для висихання якої потрібно чотири години. Надлишки цього матеріалу зрізаються за допомогою ножа з гострим лезом.
Укладання на підлогу з дерева
Встеливши зношене дерев’яну основу плитами ОСБ, можна без праці вирівняти його поверхню, а також провести підготовку для монтажу декоративного покриття. Процедура укладання складається з декількох стадій:
- 1. Спочатку виявляються всякі нерівності настилу з дощок, висловлені під здутті поверхні або в наявності западин. Такі роботи виконуються за допомогою правила або рівня.
- 2. Нестійкі дошки або ті, які піднімаються над загальним рівнем, підтягують за допомогою дюбелів до лагам, при цьому кріплення повинен повністю входити в матеріал. У деяких випадках потрібна повна реставрація підлоги із заміною лаг, коли не вдається по-іншому усунути скрип і нестійкість дощок.
- 3. З настилу видаляється скупчення фарби, для цього використовується наждачний папір або шліфувальна машинка.
- 4. Розміщувати ОСБ панелі на підлозі слід так, щоб були повністю виключені хрестоподібні стики. Компенсаційні зазори в цьому випадку повинні становити також три міліметри між панелями і дванадцять міліметрів по периметру стін.
- 5. У орієнтовано-стружкових плитах проробляються отвори, діаметром яких необхідно відповідати обраним для кріплення саморізами по дереву. По периметру ОСБ проробляються отвори з кроком від двадцяти до тридцяти сантиметрів, а потім проводиться зенкование.
- 6. За допомогою саморізів для робіт з деревом ОСБ притягається до основи. Рекомендована довжина кріплення повинна становити не менш як сорок п’ять сантиметрів.
- 7. Для того щоб підлога відрізнявся більшою стійкістю і надійністю, в деяких випадках проводиться монтаж другого шару ОСБ панелей.
В кінці процесу монтажною піною заповнюються деформаційні зазори.
Переваги і недоліки
Виробники називають орієнтовно-стружкові плити деревиною з поліпшеними характеристиками. Це обумовлено її невеликою вагою, міцністю і простотою в процесі обробки. Матеріал відрізняється стійкістю до високого рівня вологості, не схильний до гниття, на ньому не утворюється цвіль. Його фактура виключає присутність сучків і порожніх порожнин, а за технічними характеристиками ОСБ панелі перевершують фанеру, ДСП і МДФ.
Завдяки конвеєрному виробництву на підприємствах кожна з панелей ОСБ відрізняється рівномірною товщиною і незмінними розмірами. Їх обробка здійснюється тим самим фінансовим інструментом, як і процедури з натуральною деревиною.
Однак у подібного матеріалу є свої слабкі сторони. При їх виробництві використовуються синтетичні смоли, призначені для склеювання трісок. До складу цих полімерів входить фенол, здатний виділяти канцерогенні речовини, які негативно впливають на здоров’я людей.
Стружка, з якої виробляються ОСБ панелі, здатна легко запалюватися, тому з точки зору пожежної безпеки матеріал відносять до класу Г-4. Для того щоб підвищити його стійкість до загоряння, рекомендується провести монтаж додаткового шару, що відрізняється вогнетривкістю. З цією метою можна застосовувати мінеральну вату. Багато виробників для підвищення класу горючості ОСБ при їх виготовленні додають в сировині борну кислоту або просочують матеріал спеціальними вогнезахисними засобами.