СИП-панелі (SIP-плити) – це будівельні комбіновані вироби, що поєднують в собі утеплювач і надійний каркас. Вони використовуються для швидкого спорудження енергоефективних житлових будинків і комерційних будівель з мінімальними фінансовими витратами.
Структурні ізоляційні панелі – найпопулярніший будматеріал в країнах Європи і Америки. У СНД вони поки ще застосовуються не так активно. Але їх особливі характеристики і доступна ціна з кожним роком залучають все більшу увагу вітчизняних забудовників.
SIP-панелі – головне про виробах
Плити СІП по своїй суті є сендвіч-виробами. Вони складаються з прошарку-утеплювача, яку накривають з двох сторін листами:
- гіпсокартону;
- гипсоволокна;
- фанери;
- фибролита;
- орієнтовано-стружкових плит (ОСП).
Окремі шари панелей з’єднуються між собою під високим (18-30 тонн) тиском клеїть складом на основі поліуретану. Функцію утеплювача в SIP-виробах виконує:
- пінополістирол;
- базальтова мінвата;
- фенолформальдегідних пінопласт;
- пінополіуретан.
Плити з пінополістирольним наповнювачем не виділяють запаху, вважаються екологічно безпечними. Тому їх часто використовують для будівництва житлових будинків.
Вироби з мінералватнимі утеплювачем також є нетоксичними. Але в процесі експлуатації вони досить швидко втрачають свої теплоізоляційні властивості.
Панелі з пенополіуретановим наповнювачем відрізняються підвищеною міцністю. Вони не бояться впливу цвілі і грибків. Їх рекомендується застосовувати для зведення промислових будівель. Для цих же цілей використовуються і конструкції з фенолформальдегідних пінопластом.
Зовнішні шари SIP-плит в більшості випадків виготовляються з ОСП. Такі вироби виготовляються з декількох шарів дрібної деревної стружки. Між собою їх з’єднують за допомогою спеціальних смол.
Популярні різновиди структурних ізоляційних плит
Залежно від варіантів використовуваного утеплювача і зовнішніх листів СИП-панелі ділять на кілька груп. Найбільш затребуваними є наступні типи плит:
- ОСП + пінополістирол.
- Орієнтовано-стружкові листи + пінополіуретан.
- ОСП + мінеральна вата.
- Фибролит + пінополістирол.
Перша різновид панелей – найпопулярніша. Вироби з такою зв’язкою мають відмінний показник міцності і жорсткості, високу функціональність і довговічність. Вони забезпечують швидке і легке зведення приватних будинків.
Пінополістирол – пористий матеріал. Він описується ряд переваг:
- Стійкістю до паразитам, грибку. В такому утеплювачі не заводяться гризуни.
- Малим показником вологопоглинання. Вироби з описуваних утеплювачем НЕ насичуються водою.
- Відмінною довговічністю – 60-80 років безаварійної служби.
- Паронепроникністю, порівнянної з аналогічною характеристикою сосни і дуба.
Панелі СІП з ОСП і пінополіуретану ідеальні для випадків, коли будівлі зводяться в регіонах з постійною високою вологістю. Подібні плити практично повністю виключають ймовірність появи грибкових паразитів і цвілі.
SIP-вироби третього типу застосовуються при бюджетному будівництві. Вартість плит з мінералватнимі утеплювачем відчутно нижче ціни на вироби з пінополістиролу і пінополіуретану. Але базальтовий утеплювач дає серйозну усадку. Це призводить до того, що споруди з таких панелей по-справжньому якісно захищені від холоду тільки в нижній своїй частині.
СИП-плити з фібролітовими зовнішніми шарами мають малу ширину (0,6 м). Для зведення будинку або будівлі їх потрібно в два рази більше в порівнянні з сендвіч-панелями з ОСП.
Останнім часом популярність набирають SIP-конструкції з каркасом з стекломагнезіта (оксид магнію плюс карналлит і спецдобавки) і утеплювачем з пінополістиролу. Вони повністю безпечні, з екологічної точки зору. Їх дозволяється застосовувати для будівництва внутрішніх і зовнішніх стін. Єдиний недолік подібних виробів – висока ціна.
Переваги і недоліки СІП-панелей – про що потрібно знати
Власники будівель, зведених з ізоляційних структурних плит, можуть бути впевнені в максимальної сейсмостійкості своїх будівель. До інших плюсів споруд з SIP-виробів відносять:
- Високий показник теплоізоляції. Панель товщиною 17 см гарантує такий же рівень захисту будови від холодів, як і 2,5-метрова цегляна стіна.
- Невелика маса плит. Один квадратний метр важить близько 15-20 кг. Витрати на вантаження і перевезення таких виробів мінімальні. Крім того, для їх монтажу не потрібно споруджувати дорогі і потужні фундаменти.
- Чудова шумоізоляція. Звуки з вулиці не будуть заважати мешканцям будинків з SIP-панелей.
- Швидка швидкість будівництва. Будинок в два поверхи площею 45-55 кв. м зводиться за 3-3,5 тижні.
- Проста технологія виконання будівельно-монтажних робіт своїми руками. З ними легко впораються домашні майстри, які не мають реального досвіду проведення подібних заходів. Для складання будинку з панелей СІП будуть потрібні самі елементарні інструменти, монтажна піна, і саморізи. Ніякого спецобладнання купувати або орендувати не потрібно.
- Високі показники поперечної (до 2 тонн на погонний метр) і поздовжньої (до 10 тонн) навантажень.
- Ефективне енергозбереження. Будинки з SIP-плит гарантують максимальний комфорт проживання. У них дуже тепло взимку і прохолодно влітку.
Будівельні роботи з використанням структурних ізоляційних виробів дозволяється здійснювати в будь-який час року. При цьому споруду можна зводити, використовуючи різні проекти – типові (дозволяють дешево будувати будинки, господарські та комерційні об’єкти) і індивідуальні (по-справжньому складні і оригінальні), що розробляються за вимогами замовника.
Мінуси СИП-панелей – мала вогнестійкість, схильність до пошкодження гризунами, токсичність. Ці недоліки не такі істотні, як може здатися на перший погляд. Вони більше перебільшені виробниками традиційних будматеріалів (шлакоблоків, цегли).
Сучасні плити SIP обов’язково обробляються антипіренами – складами, які збільшують вогнестійкість панелей в порівнянні з натуральною деревиною в 6-7 разів.
Пінополістирол, застосовуваний як утеплювач, не горить при впливі високих температур. Якщо ж на нього направлено відкрите полум’я, він займається, але майже відразу ж самозатухає.
Стружка ОСП просочується особливими смолами. Вони роблять деревину міцної і неїстівної для гризунів. Тому останні навіть не намагаються проникнути в панелі.
З екологічної точки зору, СИП-панелі абсолютно нешкідливі для людини (крім виробів з утеплювачем з фенолформальдегидной пінопласту). Плити при експлуатації виділяють леткі сполуки в навколишнє повітря, але в дуже малих обсягах, які навіть теоретично не можуть викликати у людей будь-яких хвороб і нездужань.
Правила вибору та ключові технічні характеристики сендвіч-конструкцій
Всіма описаними вище достоїнствами володіють СИП-вироби, які виготовляються сумлінними виробниками за рекомендованими технологіями. Дешеві панелі за визначенням не можуть бути якісними, так як в них використовуються недорогі клеять сполуки, утеплювачі і каркасні матеріали.
Фахівці не радять купувати продукцію маловідомих китайських і вітчизняних фірм. Якщо людина планує купити саме такі вироби, йому слід дізнатися, чи є у продавця сертифікати, що підтверджують якість СИП-панелей. Оптимально замовляти плити у дилерів з бездоганною репутацією або безпосередньо у виробників.
Якісні структурні ізоляційні вироби мають певні технічні та експлуатаційні характеристики, на які слід звертати увагу. До таких відносять:
- Теплопровідність. Для виробів з поліуретановим утеплювачем вона повинна дорівнювати 0,028 Вт / (м * ° С), з мінералватнимі – 0,047-0,07, з полістирольних – 0,035-0,040.
- Показник зчеплення утеплювача з зовнішніми шарами. Він дорівнює 1,2 і 1,5 кгс / кв. см для ватного і пенополистирольного утеплювача при зсуві, 1,5 і 1,8 при рівномірному відриві.
- Паронепроникність на рівні 0,05 мг / м * чПа.
Панелі СІП нерідко виготовляються за індивідуальними розмірами, що надаються замовником. При будівництві приватних будинків, зведенні типових будівель використовуються вироби зі стандартними геометричними параметрами:
- товщина – 11-27 см;
- довжина – 250-280 см;
- ширина – 62,5-125 см.
SIP-плити товщиною 17,4 см з розмірами 62,5 х 250 рекомендується застосовувати для монтажу покрівель і міжповерхових перекриттів. А панелі з великими геометричними показниками (125 х 250) – для будівництва зовнішніх стін.