Наявність будинку гарячої води – одна з обов’язкових складових комфорту, і якщо немає відповідних комунікацій, потрібно подбати про нагріванні самостійно. Для цього і потрібен водонагрівач. Давайте з’ясуємо, який з існуючих сьогодні типів зручніше і ефективніше.
Основні типи водонагрівачів – конструктивні особливості
Багато хто пам’ятає великі незграбні бойлери типу "Титан", які працювали самостійно, спочатку на дровах, а потім і на газі, за допомогою розпалювання спеціально встановленої пальника. Принцип був той же, що і у опалювальних печей-контрамарок, з тією лише різницею, що до резервуару приєднувалися труби водопроводу і комунікації до змішувача.
Настінні накопичувальні водонагрівачі користуються популярністю
Потім були розроблені інші водонагрівальні прилади, які діляться на 2 основні типи:
- проточні (колонки);
- накопичувальні.
Також існує окремий, універсальний вид – проточно-накопичувальний, але він менш поширений.
Накопичувальні водонагрівачі – нащадки тих самих Титанів, але вдосконалені. Зокрема, багатошарова конструкція резервуару дозволяє довгий час зберігати високу температуру води після нагрівання (найчастіше – до доби). Виробники пропоную досить багато типорозмірів, причому найпопулярнішими вважаються настінні моделі ємністю від 120 до 180 літрів. Вони абсолютно не займають місця навіть в самій невеликій за площею ванній кімнаті. Зрозуміло, потрібно вибирати такий обсяг, щоб води вистачало на всіх членів сім’ї.
Проточні колонки мають змійовик, що проходить в районі нагрівальноїкамери, тобто там, де розташовується електричний контур або газовий пальник, в залежності від типу джерела нагріву. Вода, що подається під тиском з міських комунікацій, протікає через змійовик змішувача і на виході з колонки може мати температуру до 60 градусів. Це досить компактні водонагрівачі, деякі електричні моделі забезпечені власним душовим шлангом з лійкою, а й функціонал у них обмежений, до змішувача вони не підключаються.
Проточно-накопичувальна система являє собою комплекс з нагрівального котла і бойлера, з’єднаних послідовно, що вимагає досить багато місця. Вода надходить в котел, де нагрівається до заданої температури (зазвичай моделі забезпечуються регулювальної панеллю), після чого заповнює резервуар бойлера. Останній, завдяки багатошаровій конструкції, добре утримує тепло, і вода залишається нагрітою протягом тривалого часу. Але така система досить дорога і виправдовує себе тільки в великих заміських будинків, де кілька точок витрати води, і крім кухні є як мінімум 2 санвузли.
Переваги та недоліки різних нагрівачів – про що треба знати?
Почнемо з найпоширенішого типу – з колонок. Як правило, основною перевагою перед іншими водонагрівачами є низька вартість. Причому незалежно від того, яке джерело енергії: газовий або електричний. Крім того, ви можете отримувати необмежену кількість води, оскільки вона нагрівається в процесі подачі з міських комунікацій або зі свердловини. При періодичному проживанні в заміському будинку електрична колонка не буде занадто високою статтею витрат. Газова ж вважається самою економічною, хоча при експлуатації пальник доводиться час від часу чистити від окалини.
Накопичувальні моделі не залежать від напору води
Однак якщо в трубах низький тиск води, сучасна газова колонка просто не буде працювати – в пальник не буде полум’я або ж воно виявиться занадто слабким для нагріву. Електрична в таких умовах функціонує, але швидко досягне планки максимального нагріву тенів і автоматично відключиться. Крім того, змійовики багатьох моделей досить швидко забиваються вапном, якщо в колонку подається жорстка вода. Цього можна уникнути, використовуючи спеціальні картриджі смягчителей води і приставки іонізаторів.
Накопичувальні водонагрівачі позбавлені такого недоліку, як залежність від напору води, яким би слабким він не був, резервуар все одно буде заповнюватися. Відносно економічності даний тип має деякі переваги, оскільки підтримує високу температуру води від півдоби і більше, тобто вранці не обов’язково чекати, поки почнеться нагрів. Відкладення вапна мають місце бути і в таких водонагрівачах, однак промити їх набагато легше, ніж забився змійовик колонки.
Однак свої недоліки є і у накопичувального нагрівача. По-перше, якщо ви кудись виїжджали, або, навпаки, встановили його на дачі, яку відвідуєте тільки на вихідних, ви не зможете прийняти душ відразу після приїзду. Вам потрібно буде включити прилад і чекати близько 1 години, поки нагріється вода. Настінні моделі вимагають дуже міцної основи, тобто стіна повинна бути з цегли (кладка в 1 цеглу як мінімум) або бетонної плити, гіпсокартонні перегородки таке навантаження не витримають. І, нарешті, при великій кількості мешканців вам буде потрібно бак солідного обсягу – від 200 літрів і більше, а значить доречніше розглядати підлоговий варіант, який займає певне місце в приміщенні.
Електричний проточний нагрівач підвищує температуру води до потрібної дуже швидко
Є й окремі переваги і недоліки у всіх типів водонагрівачів, в залежності від джерела енергії. Так, проточні електричні колонки майже миттєво підвищують температуру води до заданої величини, однак при цьому їм потрібен окремий кабель з автоматом, оскільки навантаження на проводку лягає дуже висока. Накопичувальні електричні пристрої навпаки не вимагають окремої електромагістралі і при цьому досить економічні, але нагрівають воду довго. Газові колонки крупніше електричних (останні можна помістити навіть у відділення кухонної шафки або за фальшпанель).
Чим краще гріти воду – вибираємо оптимальний варіант
Маючи певне уявлення про техніку, призначеної для нагріву води в будинку, давайте розберемося, який водонагрівач краще: бойлер, проточний або накопичувальний. Що краще: взяти універсальний або непрямого нагріву? Для початку переконайтеся, що напір води у вас досить сильний, тільки тоді проточною колонкою вийде користуватися повноцінно. В іншому випадку доведеться ставити насос, що далеко не завжди схвалюється Водоканалом, особливо коли мова йде про квартиру, або зупинити свій вибір на універсальній, проточно-накопичувальної моделі, яка набагато дорожче. Другий варіант має свої переваги в тих випадках, коли натиск у вас падає періодично, оскільки прилад легко переключити з режиму колонки на подачу води з резервуара.
Якщо ви хочете отримати гарячу воду миттєво – встановлюйте електричний проточний водонагрівач, але подбайте про окремому кабелі, який треба підключити через автомат близько 30-40 Ампер. Також потрібно буде переконатися, що і сам лічильник здатний потягнути таке навантаження. Для дачі однаково хороші проточний або накопичувальний водонагрівач, причому другий при короткочасних поїздках краще брати з невеликою ємністю.
В квартирі при слабкому напорі або як альтернативний варіант на випадок відключення ГВП краще підійде електрична модель, але повноцінно прийняти душ в будь-якому випадку не вийде.
Найчастіше найбільш зручним і виправдувати себе варіантом стає газовий накопичувальний тип. Єдина незручність, з яким доведеться зіткнутися, крім довгого нагрівання – наявність підведеної до будинку газової магістралі. Якщо такої немає, краще відмовитися від газового джерела енергії, оскільки балонів ви не напасеться, крім того, подібний спосіб забезпечення водонагрівача пальним небезпечний. Але слід пам’ятати, що при наявності газової магістралі на дачі більш економічним щодо експлуатації (але не вартості) буде саме накопичувальний тип. Проточний водонагрівач вважається більш комфортним при використанні в квартирі.
Теж стосується і бойлера, оскільки електрикою живити потужний котел занадто накладно для бюджету, ідеальний варіант – газ. У разі, якщо у вас на ділянці великий двоповерховий будинок, а також тимчасова будівля для гостей, в якій також є санвузол, і ви не хочете встановлювати кілька водонагрівальних систем – треба вибирати бойлер. Виділивши для нього невелике технічне приміщення на цокольному або на першому поверсі (наприклад, біля кухні), ви зможете протягнути комунікації в будь-якому напрямку.