+

Перепланування хрущовки – як зробити затишною незручну квартиру?

У період, коли молода держава намагалося забезпечити всіх житлом, будинки будувалися швидко, через що планування квартир нерідко виявлялася вкрай незручною. Прохідні кімнати, дуже маленькі кухні, тісні передпокої, вузькі коридори, суміщені санвузли, в яких немає місця для пральної машинки. Все це легко виправити під час ремонту шляхом внесення невеликих коректив до плану, знесення однієї перегородки і зведення іншого, не зачіпаючи несучі стіни.

Різновиди хрущовок і їх недоліки

Серед тих, хто заселявся в малогабаритні квартири будинків, побудованих в кінці 50-х років, нерідко виникали досить влучні назви типового планування, в залежності від розташування кімнат. Деякі типи трохи розрізнялися, але були схожі щодо передпокою, коридору, кухні.

Найменш зручним було послідовне положення приміщень в плані, коли одна з кімнат стає прохідний, а наступна максимально віддалена від санвузла. Цей варіант називали "книжкою" – корінцем служила загальна для обох кімнат довга стіна. Нерідко площі житлових приміщень були однаковими, середньої величини, що не дозволяло мати нормальну вітальню і розділити спальню на дві частини, утруднюючи перепланування. Загальна площа починалася від 40 квадратних метрів, але корисна була на третину менше.

Перепланування хрущовки - як зробити затишною незручну квартиру?

Ще один поширений варіант планування житла в багатоквартирних будинках – "вагончик" або "трамвай". Головна ознака – поздовжнє положення суміщених кімнат, з вікнами, що виходять в протилежні сторони, як в двох зчеплених один за іншим вагонах. Загальна площа буває досить великий, приблизно до 48-50 квадратних метрів. Але основна незручність полягає в наявності прохідного приміщення.

У дев’ятиповерхових будинках квартири в 50-і роки відрізнялися тим, що прохідні кімнати в них були відсутні. "Міні-улучшенка" в п’ятиповерхівках мають схожу планування, з маленьким відмінністю – вузький коридор, який грає роль прихожей, з якого двері ведуть в велике і мале приміщення . З третього боку, паралельно вітальні розташовані в ряд комора і санвузол, ванна і кухня. Але розміри житлового простору невеликі, і кухня досить скромна. Але ці недоліки перевешиваются наявністю комори.

Перепланування хрущовки - як зробити затишною незручну квартиру?

Ще один досить цікавий варіант хрущовки – "метелик" або, як її багато хто називає в народі, "сорочечка". Планування нагадує розкриті крила метелика двома однаковими кімнатами, витягнутими поздовжньо по обидві сторони від нежитлової частини, що включає в себе передпокій, вузький коридор повз санвузли з ванною і кухню. Балкон виходить зазвичай на бік кухні.

Такий тип планування досить рідкісний і зустрічається в під’їздах з трьома квартирами на майданчику, переважно в середній. Він відкриває цікаві можливості внесення змін до проекту шляхом створення додаткових отворів і перегородок.

Перепланування хрущовки - як зробити затишною незручну квартиру?

Однокімнатна малогабаритка – як поліпшити планування?

Маленькі квартири в хрущовці дуже незручні для проживання сім’ї, що складається більш ніж з 2 чоловік. Але малий простір однокімнатної квартири можна використовувати досить ефективно, навіть поділивши єдине приміщення на два невеликих. Що вигідно відрізняє такі будинки – внутрішні перегородки квартир в них рідко бувають несучими. І тому не забороняється робити нові отвори, зміцнюючи їх швелерами або бетонними одвірок.

Типовий приклад однушки: невеликий коридор-передпокій веде від вхідних дверей до вітальні, з якої можна потрапити на кухню. Ще в коридорі є отвір в суміщений санвузол. Нерідко перехід в приміщення знаходиться в своєрідному тамбурі, який є частиною житлової зони, тобто опалювальним, але не може бути застосований з користю.

В ідеалі за рахунок цього простору добре розширити ванну, знісши її стіну і об’єднавши з тамбуром, побудувавши нову перегородку. Але подібна перепланування хрущовки вимагає дозволу. Адже житлову зону доведеться урізати, а нежитлову – збільшити.

Перепланування хрущовки - як зробити затишною незручну квартиру?

Тому в таких випадках будується додаткова стінка, а проти вхідних дверей робиться отвір в житлову кімнату. Одержаний коридор, перпендикулярний передпокої, слід затвердити в плані, як нежитлову зону. За рахунок нового простору вийде розширити санвузол. Або винести в нього туалет, але таке кардинальну перебудову сантехніки складно зареєструвати. Або його можна перетворити в гардеробну і в комору, розділивши на 2 частини, з входами з передпокою і з кухні.

Перепланування хрущовки - як зробити затишною незручну квартиру?

Але можливі й інші варіанти перепланування:

  1. 1. Розділити велику кімнату на дві частини, отримавши тим самим додаткове приміщення для спальні або дитячої.
  2. 2. Зробити гардеробну, замкнувши коридор з боку кухні, яку потім об’єднати з вітальні.
  3. 3. Замкнути коридор з боку прихожей, створивши комору на кухні, яку з’єднати з вітальні, зламавши стіну між ними.
  4. 4. Не будувати стінку, а відразу знести ту частину, що замикає передпокій, розширивши тим самим вітальню.

Перший варіант хороший тим, що додає нову окрему кімнату, її легко перетворити в спальню або в дитячу. Недолік – тільки у відсутності вікна, такий отвір довелося б робити у зовнішній несучій стіні, що заборонено. Але цілком допускається створити широкі розсувні двері зі скляними панелями. Щоб отримати більше світла, отвір в спальню рекомендується робити з вітальні, проти вікна. Загальна кімната стане прохідний, але плюси в такому рішенні переважують його недоліки: доступ до природного освітлення дозволить економити на електриці.

Перепланування хрущовки - як зробити затишною незручну квартиру? Перепланування хрущовки - як зробити затишною незручну квартиру? Перепланування хрущовки - як зробити затишною незручну квартиру?

Останній варіант зручний тим, що утворюється більш просторе приміщення, в якому знайдеться місце і для ліжка, яку нескладно відокремити від загальної зони стелажем або легкої скляної матовою перегородкою, і для робочого простору. Колишній прохідний ділянку між передпокоєм і кухнею підходить для розміщення телевізора або домашнього кінотеатру. І дизайн з прохідною кімнатою виконати простіше, як студію, ніж встановлювати багато простінків.

Перепланування хрущовки - як зробити затишною незручну квартиру?

Двокімнатна хрущовка – ефективне використання площі

Типові двушки, якщо згадати про "трамвай", "книжку", "метелика" і "улучшенку", зручностями не відрізняються. Десь є прохідна кімната, в якій важко виділити когось із домочадців індивідуальний простір. В інших приміщення роздільні, але занадто маленькі кухні і ванні, вузькі передпокої. З огляду на малу кількість несучих стін в таких квартирах, зробити перепланування двушки легко, розширивши простір або перетворивши житлоплощу в повноцінну троячку.

Слід розрізняти такі тонкощі, як перепланування і перевлаштування. У першому випадку змінюється план квартири, а в другому тільки схема проводки, комунікацій та інших інженерних систем. Обидва варіанти вимагають внесення змін до паспорта квартири з відповідним дозволом з боку БТІ.

Перепланування хрущовки - як зробити затишною незручну квартиру?

Якщо при зміні плану необхідно торкнутися несучі стіни в цегляному або панельному будинку, це вимагає створення окремого проекту, і дозвіл отримати в такому випадку дуже складно. Перегородки, що не піддаються навантаженні з боку перекриттів і не грають великої ролі в плануванні, крім поділу площі на приміщення, можуть бути знесені з внесенням змін до вже існуючого проекту, що набагато простіше.

Зміна "книжки" – як збільшити корисні метри?

Як приклад – стандартна "книжка" з двома сполученими кімнатами, одна з яких прохідна, може бути перетворена в трійку з вітальні-їдальні. Остання об’єднується з кухнею, що зараз досить популярно, і в цьому випадку на площі не сильно позначиться відокремлена частина, яка, завдяки перегородці, перетворюється в ще одну спальню. Колишній отвір з передпокою закладається, ставиться стінка в кінці коридорчика, що простягнувся повз санвузла та ванної і в ній нові двері.

Перепланування хрущовки - як зробити затишною незручну квартиру?

Єдиний недолік такого рішення – прохідна кімната все одно залишається. Є варіант вчинити інакше: продовжити коридор від передпокою до далекої кімнати, звівши нову стінку в прохідній. Це скоротить площа першого приміщення, але зробить його окремим. В даному випадку відсутнє ефективне використання простору, житлова площа скорочується, а додатковий відрізок коридору не має практичної користі, крім забезпечення ізольованості одній з кімнат.

Перепланування хрущовки - як зробити затишною незручну квартиру?

Як переробити "трамвай" в зручну житлоплощу?

Звана в народі "вагончик", планування відрізняється від "книжки" тільки розташуванням кімнат, в іншому блок з кухнею, санвузлом і ванною знаходиться окремо, з проходом до нього через передпокій. У цьому є свої переваги – різкі запахи і чад з кухні не потрапляють в житлові приміщення. Але прохідна кімната – досить незручно для великої родини.

Хорошим рішенням буде зробити невеликий тамбур для входу в окрему кімнату, а прохідну перегородити стінкою на 2 частини, одна з яких буде об’єднана з кухнею, а друга стане спальнею. Вхід в нове приміщення бажано створити проти вікна, широким, з двома стулками або з розсувними дверима.

Перепланування хрущовки - як зробити затишною незручну квартиру?

Якщо піти простішим шляхом, досить зробити тільки тамбур, з якого дверний проріз буде вести в приміщення з балконом. Або ж продовжити коридор до дальньої стіни, розставивши їм суміжні приміщення, і зробивши в отриманому тупику комору або гардеробну. Але тим самим житловий простір буде сильно скорочено за рахунок практично не використовуються квадратних метрів, відрізаних від кімнати.

Перепланування хрущовки - як зробити затишною незручну квартиру?

"Міні-улучшенка" – як розширити кухню?

Найпростіше, що можна зробити в двокімнатній квартирі такої серії – за рахунок комори зрушити санвузол і ванну кімнату, розширивши тим самим кухню. Але в цьому випадку доведеться зносити існуючі стіни і зводити нові, що вже має на увазі чималі витрати праці, часу і коштів.

Знадобиться невелике перебудову, оскільки велика каналізаційна труба повинна буде простягнутися трохи далі, на нове місце санвузла, влаштованого на місці судженої ванній. Та виявиться в суміщених туалеті і коморі. З "улучшенка" складно шляхом будівництва додаткової перегородки отримати трикімнатну квартиру. Хіба що розділивши навпіл велику крайню, але тим самим менша стане прохідний.

Перепланування хрущовки - як зробити затишною незручну квартиру?

Якщо в "метелику» не розвернутися – як зробити трикімнатну квартиру з двушки?

Квартири цієї серії відрізняються двома абсолютно однаковими за розмірами кімнатами, між якими знаходяться кухня, санвузол з ванною і передпокій. Зручно те, що приміщення розділені. Але великим сім’ям, яким дістаються "сорочечки", доводиться тулитися по кілька чоловік у кожній спальні. Тому необхідно отримати хоча б одну додаткову кімнату.

Зробити це можна тільки з того боку, де проходить коридорчик уздовж ванної та туалету до кухні. Саме з нього досить легко пробити ще один отвір, розділивши перегородкою приміщення через стінку. Недолік такого рішення в тому, що кімната, куди можна потрапити з передпокою, виявиться без вікон. Інша кімната має спільну стіну з санвузлом та кухнею, звідки виконати новий прохід неможливо.

Перепланування хрущовки - як зробити затишною незручну квартиру?

Нюанси ремонту в квартирах серій 50-го року

Чи не несучі стіни бувають з різних матеріалів, і дуже часто в хрущовках, починаючи ремонт, виявляють, що перегородки виготовлені з гіпсових плит. У цьому випадку всю стіну можна акуратно демонтувати, повністю або частково. Обов’язково слід додатково прокласти гідроізоляцію в районі ванни і санвузла.

Дуже важливо враховувати, що демонтаж стіни між вітальнею і кухнею виявиться порушенням, якщо стоїть газова плита. Щоб отримати квартиру-студію, доведеться встановити електричну плиту. Як варіант, на місці знесеної стіни встановлюється легка розсувна перегородка, як в японських будинках, з декількох секцій.

Перепланування хрущовки - як зробити затишною незручну квартиру?

Ще один недолік квартир в швидко зводяться багатоповерхівках 50-х років – вони досить холодні. З внутрішньої частини утеплювач укладати неприйнятно, оскільки в цьому випадку точка роси буде зміщена в бік кімнат, і утворюється під термоізоляцією конденсат призведе до виникнення цвілі. Оптимальне рішення – покрити зовнішню частину стіни полістирольними панелями, після чого – декоративною обшивкою.

В обов’язковому порядку потрібно замінювати дерев’яні рами на пластикові. Буде потрібно переробка геометрії віконних прорізів, які повинні ретельно вирівнюватися шляхом видалення колишніх штукатурних укосів і укладанням нових, з цегли або інших блоків. Ні в якому разі не слід робити дуже широкі підвіконня, щоб не порушити теплообмін в районі вікна, інакше скла постійно будуть пітніти.