Створення водоспадів – модний тренд ландшафтного дизайну. Зовсім недавно мрія про нього здавалася нездійсненною, але з появою сучасних будівельних матеріалів для багатьох вона стала реальністю. Для чудового споруди знайдеться місце навіть на самій маленькій ділянці. Не потрібні професійні навички, тільки праця і почуття краси. Якщо талант художника відсутня, можна повторити конструкції, представлені на фото.
Щоб зробити водоспад на дачі своїми руками, знадобиться джерело води, насос і невеликий ставок. Якщо він вже є, завдання полегшується. Коли немає – докладна інструкція проведе по всіх етапах створення дизайнерського об’єкта з нуля. Робота не займе багато часу: один-два уїк-енду, і можна насолоджуватися відпочинком і прохолодою під дзюрчання струменів.
Різні водоспади на дачі – який зробити на ділянці?
У заміському ландшафті можна створити куточок для власного задоволення. Споруджують водойму, штучне піднесення, оснащують насосом – готовий водоспад. У зимовий час його відключають, але слід подбати про те, щоб рукотворне виріб в такому стані не порушувало гармонію ділянки. Конструкції розрізняються за наступними критеріями:
- тип водоскиду: широкі, струменеві;
- кількість каскадів: звичайні і з декількома ступенями;
- матеріал: з каменю, металу, скла.
Якщо ділянка зі ставком або басейном, то значна частина роботи вже виконана. Коли водойми немає, знаходять місце і вибирають форму. Природі правильні геометричні обриси невідомі, тому максимально наближаються до натури. Все дається на відкуп людської фантазії. Деякі ідеї пропонує відеоматеріал – майстер-клас по дизайнерському оформленню водоспаду.
Рішучі власники сміливо втілюють в життя найнеймовірніші ідеї, і дача перетворюється. Спорудженню надають правильні форми, якщо загальний дизайн ділянки витриманий в стилі модерн або хай-тек. Коли сад має нарочито недбалий вигляд, він повинен бути присутнім і в штучному водоспаді. Щоб створити подібну красу, використовують найрізноманітніші матеріали:
- залишки труб;
- биту глиняний посуд;
- старі ємності для води;
- непридатну сантехніку.
Невеликий штучний ставок, купа викладених власноруч каменів, за якими дзюрчать струменя – романтичний куточок готовий. Саме такий варіант переважно зустрічається на дачних ділянках.
Обдумуючи проект, вирішують, селити чи в ставку риб і рослини. Водоспад в саду дуже корисний для їх розвитку: багато кисню, комфортна температура навіть при літній спеці. Враховують, що деяких мешканців біжить вода пригнічує, наприклад, не люблять її латаття. Вибираючи флору і фауну, грунтовно вивчають, як будуть почувати себе її жителі.
Пристрій водойми – від проекту до втілення
Насамперед знаходять місце, де споруда гармонійно доповнить ландшафт, впишеться в загальний дизайн. Воно може домінувати на ділянці або виступати допоміжним елементом – обидва випадки припускають дотримання розумного балансу. Важливо, щоб сонце висвітлювало його з ранку до вечора, був зручний підхід.
Форма ставка – другий важливий момент. Більш природний вигляд біля водойм з неправильними обрисами. Тут потрібно не перестаратися і не забувати про зручність для будівельних робіт. Прямокутні, круглі теж мають право на життя, особливо якщо є відповідна ємність із пластику або бетону.
Про глибину окрема розмова. Тут важливу роль відіграє призначення ставка. Якщо він служить тільки для збору води, в ньому не передбачається поселяти мешканців, сильно вкопують не варто. Інша справа, коли планується розмістити водорості, рибок – знадобиться вийняти землю на метр, а краще більше. Тоді створюються умови, при яких флора і фауна благополучно перезимують.
Будівництво водоспаду починається з котловану. Коротка інструкція допоможе виконати роботи поетапно без помилок:
- 1. Розчищають територію – звільняють ділянку від всього непотрібного: каменів, сміття, дерну. Лопатою знімають височини, щоб надати максимальну площину місцевості.
- 2. Намічають контури – забивають кілочки і простягають мотузки. Оскільки особлива точність для водойми довільної форми не потрібно, можна намітити вапном або сухий фарбою.
- 3. Починають копати. Вийнятий грунт не розкидатися, а збирають в одному місці – він ще стане в нагоді. Відразу видаляють різні гілки, коріння, каміння, які зустрічаються.
- 4. Зі збільшенням глибини починає обсипатися земля зі стінок. Це легко усунути: періодично змочують водою і плескали руками.
- 5. Дно підчищають і засипають 10-сантиметровим шаром піску. Його добре трамбують, використовуючи колоду близько 1 м заввишки з поперечиною.
Земляні роботи проводяться не тільки в траншеї. Навколо майбутнього ставка на відстані від 0,6 до 1,5 м теж знімають дерен і вирівнюють поверхню. Потім засипають піском, трамбують.
Гідроізоляція із плівкових матеріалів
Тепер прийшов час найвідповідальнішого моменту – захистити дно і стінки водойми від протікання. Якість виконання безпосередньо впливає на довговічність споруди. Найнадійніший варіант – бетонування чаші, але він досить трудомісткий. Тому дуже часто застосовуються різні плівки:
- 1. Флекс або ПВХ великої товщини. Перша здатна забезпечити функціонування водойми 2-3 роки, друга – до десяти років в залежності від фізичних властивостей. Це найдешевший матеріал, який має суттєвий недолік: потрібно обов’язковий демонтаж на зиму, інакше лід його розірве.
- 2. Бутилкаучукова плівка розроблена спеціально для гідроізоляції штучних водойм. Дуже еластична, розтягується від початкового розміру вчетверо, зносостійка, але обходиться дорого. Разом купуються комплектуючі вироби, необхідні для з’єднання шматків.
- 3. EPDM – матеріал преміум-класу з синтетичного каучуку. Має пористу структуру, за рахунок чого досягається унікальна еластичність. Найдорожчий з усіх.
Робити гідроізоляцію плівкою зручно, спеціалізовані магазини продають рулони різної ширини: максимальна – 15 м. Розраховуючи потребу в матеріалі, додають 0,6-1,5 м на береги навколо чаші. Укладають ПВХ при температурі 20 ° і більше – при меншій вона твердне, з нею складно працювати. Каучукові аналоги можна монтувати на холоді.
Спеціальні гідроізоляційні плівки випускаються трьох розмірів товщини. Сама міцна – 1,5 мм, але її важко укладати, особливо якщо контури водойми химерної форми. Щоб проростають з дна корінці не зашкодили плівкову ізоляцію, роблять захист з геотекстилю або щільного картону. Непогана виходить з старого лінолеуму, використовується навіть папір, якщо домогтися товщини 2,5 см.
Покрокова інструкція – гідроізоляція штучного ставу своїми руками:
- по утрамбованому піску укладають основу з будь-якого вищезгаданого матеріалу, забезпечуючи нахлест 15 см;
- плівку розтягують по всьому периметру виритої траншеї, але не вдавлюють;
- на край кладуть камені і дають відлежатися кілька годин;
- вручну розподіляють по чаші, формуючи складки в одному напрямку;
- в ставку складної форми притискають на дні і біля стін камінням.
Далі заливають воду, поступово прибираючи вантаж з плівки. Вона сама розправляється під тиском, зникають багато складки. Полотно на березі прикопують землею, вийнятої раніше з траншеї.
Бетонна чаша – як спорудити правильно?
Це самий надійний і довговічний варіант при дотриманні технології. Якщо обраний саме такий спосіб, то котлован виривають із стінками під кутом приблизно 45 °. Дно без западин, абсолютно плоске, з нахилом в один бік 2-3 °, щоб зручно зливати воду. За піщаній подушці, влаштованої, як і в плівкових ставках, виконується зовнішня гідроізоляція. Використовують руберойд, укладаючи внахлест, або плівку, що не натягуючи. Краї по 30 см виходять на берег.
Потім покроково виконують такі операції:
- заливають дно бетоном товщиною 5 см, дають підсохнути;
- в’яжуть арматуру з прутків 4 мм або купують сітку, укладають;
- заливають бетоном дно, чекають повного застигання;
- роблять опалубку для стін, встановлюють арматуру, яка височить над землею на 20 см;
- заповнюють розчином, вирівнюють по горизонталі;
- щоб зміцнити берегову лінію, кінці арматури загинають і заливають бетоном.
Важливо пам’ятати про деякі моменти. Застосовується цемент марки М300 і вище, пісок і щебінь фракції 5-20 мм. На стіни використовується розчин без нього, але з пластифікатором і густої консистенції. Арматури не зварюється, а зв’язується дротом.
Сам по собі бетон не забезпечить надійної гідроізоляції – існує ризик, що з часом він потріскається, почне пропускати воду. Тому чаша зсередини покривається рідкої гумою. Вона продається в бочках різної ємності, що зручно. Поверхня ретельно очищають від забруднень і наносять кілька шарів, дають висохнути. Якщо планується розводити рибу, ця процедура дуже важлива – цемент діє на них згубно.
Формування каскадів – як від них залежить характер водоспаду?
Після створення ставка приступають до оформлення найцікавішого елемента – уступів. Можна піти простим шляхом – вибрати в магазині вподобану скульптурну композицію або привабливий посудину, додати каменів. При намаганні вдається втілити риси індивідуальності. Але якщо створити конструкцію самостійно повністю, то оригінальність проявиться в більшій мірі. Тут є простір фантазії.
Водоспад приваблює тим, що потік, прямуючи вниз, долає перешкоди. Їх створюють, починаючи з нижнього уступу, який піднімають над рівнем ставка на 30 см. Щоб конструкція виправдовувала свою назву, її споруджують на 1,5 м. Каскад формують з натуральних каменів, серед яких найбільш зручний піщаник. Його легко обробляти, він має природний вигляд.
Перший ярус повинен бути максимально плоским, а наступні – в залежності від особистих уподобань. Форма каскаду впливає на освіту потоку. Якщо подобається потужна хвиля з бризками і піною, що летить вниз з шумом, то шланг від насоса розташовують на самому верху. Його ховають між двома тісно пов’язаними камінням, які трохи видаються вперед. Уступи внизу не роблять, струмінь розбивається об нижній ярус. Подібний водоспад Вікторія індіанці називають Гримлячий Дим, тому що дрібні частки води здалеку схожі на нього.
Коли привертає широкий дзеркальний потік, що стікає рівномірно, використовують для створення каскаду плоский пісковик. Його викладають пірамідою. Якщо укласти камені з гострими, нерівними краями, струмінь розбивається на численні хаотичні струмки. Щоб вода повільно стікала по ярусах, на кожному майданчику роблять поглиблення. Коли вони наповнюються, відбувається плавне перетікання вниз.
Камені укладають на цементний розчин. Також використовують монтажну піну, але вона негарно виступає за краї. Щоб позбутися цього недоліку, відразу після склеювання її посипають піском – виглядає природно. Кожен поріжок оформляють бортиками, тоді від удару води бризки не розлітаються далеко навколо, а потік спрямовується по викладеному руслу.
Що важливо для насоса – якість і продуктивність
Помпу вибирають з двох принципово відмінних конструкцій: заглибних і поверхневих. Перші ховаються в воді, нікому не помітні. Другі встановлюють зовні в спеціальному укритті. Поставити глибинні насоси легше, але важче обслуговувати. Продуктивність (м3 / год) підбирають по висоті водоспаду і ширині потоку: дані представлені в таблиці.
На обсяг води, яку здатний подати агрегат, впливає також перетин труб. Чим воно менше, тим слабкіше вихідна струмінь. Для насосів невеликої потужності рекомендуються шланги ⅟2 дюйма і один для більш продуктивних. Для водоспаду потрібні вироби, які зможуть перекачувати велику кількість при низькому тиску.
Якщо паркан здійснюється з критого басейну, купують модель, розраховану на чисту воду. Коли на ділянці ставок, набувають агрегат, здатний пропустити через себе частинки грунту і сміття. Вони неминуче є у відкритих водоймах. Коли помпа розрахована на чисту воду, але вона з домішками, обов’язково встановлюють фільтр на вході.
Поверхневий насос використовують, якщо конструкція водоспаду відрізняється висотою і складністю або потрібно забезпечити кілька точок забору. Він зручніше в обслуговуванні, ніж стаціонарний, але необхідно місце для установки. Головне завдання – захистити електромотор від дощу. Ящик на поверхні виглядає безглуздо, тому його ховають під землею або в каменях, створивши надійну гідроізоляцію.
Занурювальні насоси для водоспаду мають велику популярність, завдяки безпеки, найкращим технічним і експлуатаційним характеристикам. Їх установка чи не порушує ландшафтної гармонії, вони непомітні для стороннього погляду. Агрегати чудово справляються з поставленими завданнями, піднімаючи воду на необхідний рівень.
Моделі різноманітні, відрізняються способом подачі струменя. Професіонали рекомендують використовувати заглибні насоси вібраційного або відцентрового типу. У деяких випадках з успіхом застосовують пристрої, призначені для колодязів. Їх потужність і продуктивність достатня, щоб забезпечити необхідним обсягом води, подати її на необхідну висоту.
Серед насосів заслуговують на увагу німецькі Promax 20000. Дуже потужні, мають в одному корпусі два окремих моторних блоку. Економічні і безпечні, переключаються на тихий режим роботи. Інший бренд – Aquamax 2000 майже в 10 разів дешевше попередньої моделі (150 доларів). Унікальна конструкція забезпечує довговічність.
Дизайнерські ідеї оформлення ділянки
Щоб ставок ожив, приковував погляд гостей, дбають про його декоруванні. Уздовж берегової лінії викладають велику гальку, валуни, дикий камінь. Висаджують поруч культури, люблячі близькість до води: аїр, осоку, очерет, образки, іриси, папороть. На поверхню запускають водокрас – йому не потрібна земля. Не слід тільки перестаратися з рослинами, інакше водойму перетвориться в болото.
Окрасою ставка служить водоспад. Найбільш поширений варіант оформлення – природний стиль. Допускається застосування різних матеріалів і технологій, але з умовою, що в результаті споруда гармонійно впишеться в навколишній ландшафт. Все що на увазі – природного походження, а шланги, труби, плівку ховають від людських очей.
Близький класичний стиль, який чудово вписується в будь-яку місцевість. Крім природності, обов’язкова умова – дотримання симетрії. Виходячи з вимог, передбачається, що вода з одного ставка правильної форми переливається в інший. Виготовлення двох водойм необов’язково – достатньо 2 посудини з чіткими контурами.
Якщо сад і всю ділянку мають правильні геометричні форми, влаштовують водоспад в стилі хай-тек. Для нього характерне залучення незвичайних матеріалів. Застосовуються різні види скла (матове, рифлене, з малюнком), нержавіюча сталь, поліровані каміння, в тому числі штучні. Обов’язкове застосування підсвічування, щоб споруда заграло у всій красі. Тона переважно холодні, теплі – тільки для акцентування.
Стиль хай-тек в ландшафті
Інтерактивний водоспад – останнє слово в ландшафтній моді. Обов’язково присутній автоматична система управління, на яку датчики відправляють команди. У програму закладають реакцію на різні подразники: поява і рух людини, зміна погоди, часу дня і подібне. Тоді включається або вимикається підкачка води, підсвічування.
Нічне підсвічування робить водоспад таємничим
Підсвічування дуже модна в сучасному дизайні і стає головним елементом ландшафту, коли настає темрява. Варіантів багато: ліхтарі на воді, спрямовані на водоспад світильники. Застосування оптоволоконних кабелів дозволяє створити карнавальний ефект.