Як підтягнути пластикові вікна, щоб не дуло від стулки? Це питання цікавить кожного власника відкривається склопакета. Адже в холодну пору року навіть маленька щілина між склопакетом і рамою призводить до втрати рівня комфорту проживання в будинку.
Як влаштований механізм стулки склопакета
Пластикове вікно складається з полімерної рами (іноді зі стулкою), багатошарового пакета, зібраного з 2-3 стекол, розділених порожнечею (повітря – це кращий теплоізолятор) і механізму, що забезпечує відкриття і закриття вікна.
Механізм стулки вікна
Механіка стулки дозволяє розкрити її, повернувши на петлях, або відкинути, відкривши на чітко вивірений кут. Для забезпечення цих дій в механізм склопакета включають такі вузли:
- Верхню петлю – складний елемент, що забезпечує і поворот, і відкидання.
- Нижню петлю – простий елемент, що забезпечує тільки поворот.
- Запор – складний вузол, який здійснює і замикання стулки, і регулювання функціональності верхньої петлі.
Як буде працювати вікно – відкидатися або відкриватися – "вирішує" саме запор. При зміщенні його рукояті (важеля) вниз, паралельно бічній стороні рами, вікно закривається наглухо. Поворот важеля на 90 градусів розблокує функцію розорювання – вікно можна буде відкрити, потягнувши за рукоять на себе. Поворот важеля на 180 градусів розблокує механізм відкидання – вікно відкриється під власною вагою або завдяки мускульному зусиллю.
Коли потрібна регулювання стулки вікна
По-перше, регулювання потрібна в разі помилок при монтажі вікна. Недостатньо кваліфіковані майстри можуть помилитися при перевірці горизонталі або вертикалі склопакета, після чого стулка почне дряпати раму. В цьому випадку вам знадобиться 2-3 міліметровий регульований зазор по висоті і ширині.
По-друге, регулювання знадобиться після декількох років експлуатації вікна, коли ущільнювачі втратять свою пружність або просто зносяться. Стулка буде притискатися до рами, але зношений ущільнювач вже не буде герметизувати стик. Тоді вам і стане в нагоді міліметровий регульований зазор по притиску.
регулювання стулки
По-третє, ручне регулювання зазорів знадобиться при зміні сезонів. Взимку всім хочуть ідеальної герметичності стиків (щоб не дуло), а влітку ніхто не відмовиться від легкого протягу.
Причому навіть взимку, перед тим як підтягти пластикові вікна, необхідно передбачити існування вентиляційного зазору, що забезпечує приплив свіжого повітря в утеплене приміщення. Тому далі по тексту ми розглянемо регулювання вікон, які дмуть або занадто сильно, або дуже слабо.
Готуємо вікно до зими: як відрегулювати пластикове вікно, щоб не дуло
Якщо стулка дряпає раму, то взимку від вікна дме через перекіс конструкції. Для усунення цього недоліку доведеться зробити наступне: захлопніть вікно і замкніть його держаком. Після цього візьміться двома руками за край стулки і потягніть її на себе, не пропонуючи великих зусиль. Якщо вона зрушила з місця внизу, то у вас ослаблена нижня петля. Якщо вгорі – у вас проблеми з верхньої петлею.
Після локалізації місця зсуву потрібно зайнятися усунення перекосу. Петля в нижній частині регулюється як по вертикалі, так і по горизонталі. Аналогічним чином можна відрегулювати і верхній механізм. Як інструмент зазвичай використовують ключ-шестигранник на 4. Іноді в справу йде викрутка-хрестовина або особливий ключ-зірочка, вкладений в комплект поставки вікна.
Для регулювання по горизонталі стулку відкривають і вставляють ключ в паз, розташований внизу петлі. Поворот за годинниковою стрілкою наближає склопакет до петлі, поворот у зворотному напрямку – віддаляє.
Вертикальну регулювання нижньої петлі виконують по-іншому: вікно відкривають, нахиляючи в кімнату, ключ вставляють в паз, розташований в торцевій частині завіси. Поворот за годинниковою стрілкою піднімає стулку, поворот у зворотному напрямку – опускає. По закінченню регулювання можна закрити вікно і перевірити – відходить стулка від рами чи ні.
Петля в верхній частині вікна регулюється трохи по-іншому. Для цього потрібно відкрити вікно на 180 градусів і дістатися до регулювального гвинта, розташованого з боку бічної грані стулки, в зоні верхньої петлі. Далі в головку гвинта вставляють ключ і провертають його на чверть обороту. Після цього вікно закривають і перевіряють ступінь притиснення стулки ще раз. У разі необхідності операцію повторюють.
Якщо гвинт у верхній петлі не допоміг, то необхідно відрегулювати ще один вузол, який розташований в зоні пластини відкидного механізму, що утримує вікно в похилому положенні. Для цього стулку відкривають і, утримуючи блокіратор, відкидають, отримуючи доступ до пластини у верхній частині вікна. Далі в головку гвинта вставляють ключ і обертають на чверть обороту за годинниковою стрілкою або у зворотному напрямку.
Переклад вікон в зимовий режим
Щоб підібратися до пластині відкидного механізму, необхідно зробити наступне: повернути ручку на 90 градусів, відкрити вікно, натиснути пальцем на блокіратор і повернути рукоять вгору на 180 °. Після цього відкрита стулка нахилиться в бік кімнати, оголюючи пластину з регулювальним гвинтом.
Якщо стулка закривається легко і без скрипів і не рухається в закритому стані, а від вікон все одно йде протяг, – підтягуємо притиск склопакета до рами. Для цього роблять наступне:
- Відкривають раму і провертають рукоять запору вниз. При цьому частина виступаючих з стулки металевих штифтів зміщується з місця. Ці деталі необхідно промаркувати фломастером.
- Далі потрібно взяти плоскогубці (для гладких поверхонь) або плоску викрутку (для шліца) або ключ-шестигранник (для внутрішнього поглиблення) і послідовно повернути штифти таким чином, щоб їх більша частина зрушила до ущільнювача.
Зазвичай для створення додаткового притискного зусилля штифти провертають за годинниковою стрілкою на півоберта. Причому до завершення маніпуляцій з усіма зміщаються при закритті ручки штифтами стулку слід тримати відкритою. Оцінити підсумки своїх зусиль ви зможете тільки після завершення цієї роботи. Інакше вікно перекосить на запірних елементах.
Регулювання не допомагає – міняйте ущільнювачі
В особливо складних випадках для усунення небажаного протягу, крім регулювання механізму стулки, необхідно вдатися до заміни ущільнювачів. Для цього необхідно відкрити вікно і зафіксувати стулку. Далі беремося за ущільнювач і тягнемо його на себе. При достатніх зусиллях він вийде з паза дуже легко.
Наступний етап – монтаж нового ущільнювача. Він починається з обрізки за розміром. Причому в якості шаблону виступає старий ущільнювач, тому при демонтажі його не можна розтягувати. Після обрізки новий матеріал вдавлюють в паз і перевіряють на відсутність заломів і інших дефектів.
монтаж ущільнювача
За рекомендаціями виробників таку заміну необхідно робити не частіше ніж один раз на 10 років, проте ущільнювач могли встановити нерівно або пошкодити в разі експлуатації. Зазвичай основною причиною пошкодження ущільнювача є зловживання налаштуванням сили притиску стулки. Тому іноді його змінюють до закінчення 10-річного терміну.
Якщо ущільнювач заскрипів, то замість заміни слід спробувати силіконову змазку – вона прибере неприємний шум. Машинне масло в цьому випадку використовувати категорично не рекомендується.
Готуємо вікно до літа: як влаштувати легкий протяг
До цього ми розбиралися з тим, як підтягти петлі на пластикових вікнах, щоб від стулки не дуло холодним повітрям. Тепер нам належить вирішити інше завдання – створити легкий протяг, що продуває задушливе приміщення. Для цього необхідно зробити наступне:
По-перше, знайти на бічній поверхні стулки цапфи – рухомі частини притискного механізму. Їх деталі виступають над поверхнею більше інших елементів.
По-друге, оглянути цапфи і виявити ексцентрики – особливі гвинти, вкручені в цапфи зі зміщенням центру. Вони видадуть себе не тільки трохи нерівним місцем розташування, але і наявністю мітки (ризики) на голівці гвинта.
По-третє, повернути гвинт зі зміщеним центром в потрібну сторону. Стандартне положення ексцентрика – рівно по центру цапфи, що дає притиск середньої сили. Однак влітку нам потрібен найслабший затиск, щоб в квартиру заходив свіже повітря. Тому ми провертає ексцентрик таким чином, щоб його менша сторона дивилася в бік гумки (ущільнювача). Зазвичай для цього гвинт провертають проти годинникової стрілки на половину або чверть обороту.
Описану операцію доведеться виконати з усіма цапфами, виставивши ризики ексцентриків в одному напрямку, інакше стулка почне косити при замиканні, а її механізм зноситься раніше терміну.