+

Двері для шафи-купе – як зібрати своїми руками?

Такий предмет інтер’єру, як шафа-купе, користується незмінно великим попитом з кількох причин. Основна з них – це суттєва економія простору, зважаючи на відсутність необхідності відкривати стулки, що особливо актуально в невеликих, тісних приміщеннях, наприклад, в передпокої. Двері-купе мають гарні естетичними характеристиками, завдяки можливості використання наповнювача з різних матеріалів, включаючи дзеркала або матове скло. Таке рішення можна застосовувати не тільки, як частина меблів, а й окремо, відгородивши нішу або навіть кімнату.

Які головні особливості проектування?

Розсувні двері своїми руками можна виготовити абсолютно довільного розміру і дизайну. Існують загальноприйняті стандарти, дотримуючись яких власник позбавить себе від незручностей під час експлуатації готового виробу. Основні з них такі:

  1. 1. Мінімально допустима ширина повинна дорівнювати 50 см. При бажанні, можна зробити полотно вже, але в такому випадку не виключені перекоси під час руху стулок по напрямних, особливо якщо висота виробу перевищує 1,8 метра.
  2. 2. Ширину двері у шафи-купе не слід робити не менше 100 см, інакше для того, щоб її відкрити, доведеться докласти значне зусилля. Через значні розмірів вироби його маса виявиться досить пристойної, отже, на нижні опорні ролики буде підвищене навантаження, і вони швидко вийдуть з ладу.
  3. 3. Чим вище проектовані розсувні дверцята, тим більша товщина і міцність повинна бути у металевих профілів, з яких планується виготовлення створ, те ж саме відноситься і до тих, що направляють, який дає підставу для руху підтримувальних роликів.

Варто звернути увагу, що кількість стулок потрібно підбирати, виходячи з практичних міркувань, зручності і ергономічності. Так, якщо ширина отвору складає 2,5 метра, то краще буде виготовити 3 двері по 85 см, ніж 2 по 1,3 м. Це забезпечить легкість при відкритті і вільний доступ в шафу або нішу.

Як зробити виміри?

В першу чергу необхідно визначитися з розмірами розсувних полотен. Для цього потрібно виміряти відстань між бічними стінками всередині шафки, або ширину отвору, якщо мова йде про дверях-купе в ніші або міжкімнатних перегородки. До отриманого результату додають величину перекриття однієї стулки інший.

Мінімальний показник – 25 мм, це стандарт для ручки-профілю. Рекомендується прийняти його в 50 мм, так конструкція буде надійніше, а візуально різниця абсолютно не помітна. Якщо ж планується установка трьох і більше дверних полотен, то слід додати до отриманого значення не 50 мм, а більше, з розрахунком 5 см на кожні двері.

Двері для шафи-купе - як зібрати своїми руками?

Наприклад, вимірявши габарити шафи, отримують результат в 230 см. Планують виготовити 3 стулки. Тоді, щоб не помилитися в придбанні матеріалів, необхідно додати до знайденого значенням 10 см. В результаті мають результат в 240 см. Ділять його на 3 та знаходять ширину однієї стулки – 80 см.

Висота дверей визначається в залежності від того, де вони встановлюються:

  1. 1. При монтажі в шафу необхідно виміряти його h по внутрішнім сторонам і відняти від отриманого значення 40 мм. Кілька міліметрів при замірах в даному випадку не критичні, так як застосовується для виготовлення фурнітура та напрямні профілі мають істотний запас для регулювання.
  2. 2. Якщо двері планується монтувати в отвір кімнати або ніші, тобто від підлоги до стелі, варто передбачити резерв для підкладок під напрямні профілі. Зазвичай ці елементи виготовляють з ДСП або фанери товщиною 10-16 мм. При нанесенні розмірів на креслення від отриманого при вимірюванні висоти результату необхідно, крім вищезазначених 40 мм, відняти 32 мм при використанні ДСП (16 мм) або 20 мм, якщо застосовуємо фанеру (10 мм).

Двері для шафи-купе - як зібрати своїми руками?

Підкладки, що встановлюються під напрямні профілі, необхідні для вирівнювання поверхні підлоги і стелі і отримання ідеально паралельних верхньої і нижньої меж дверного отвору. Це необхідно для плавного руху стулок і виключення їх заклинювання під час експлуатації. Щоб уявити майбутні двері-купе і не переплутати отримані результати вимірювань, доцільно спочатку намалювати креслення всієї конструкції, на який наносяться розміри в процесі вимірів шафи.

Довжина верхньої і нижньої напрямної визначається просто і становить відстань між внутрішніми поверхнями бічних стінок меблів або ніші або міжкімнатного отвору в разі установки розсувних дверей в цих місцях. Підкладки з ДСП або фанери матимуть такі ж розміри.

Необхідні матеріали та інструменти

Для здійснення робіт з виготовлення дверей-купе знадобляться:

  1. 1. Рулетка для зняття замірів прорізів, металевих профілів і виробів наповнення.
  2. 2. Будівельний рівень для точного вивіряння вертикальних укосів, верхній і нижній підкладок.
  3. 3. Шуруповерт або викрутка.
  4. 4. Електролобзик з полотном по алюмінію або ножівка по металу.
  5. 5. Маркер.
  6. 6. Дриль з набором свердел.
  7. 7. Перфоратор (при монтажі конструкції в стіні).

Купуючи необхідні матеріали для самостійного виготовлення розсувних дверей, можна піти двома шляхами. Перший – це пошук всієї фурнітури і профілів з різних торгових точках. Перевагою даного рішення є можливість вибору кожної з комплектуючих на свій розсуд.

Наприклад, придбати опорні катки з більшою допустимої навантаженням, щоб продовжити термін їх служби. Або вибрати відтінок вертикальних стійок, що відрізняється від кольору інших елементів для додання вишуканості. Недолік подібного підбору полягає в необхідності довгого ходіння і велику ймовірність забути купити щось з дрібниць.

Ще один варіант покупки матеріалів для виготовлення розсувних дверей – це придбання готового комплекту фурнітури від одного виробника.

Плюси такого рішення очевидні – немає потреби в запам’ятовуванні десятків найменувань виробів, розшуку їх по різних магазинах і в пошуку відповіді на питання: «А чи підійде одне до іншого? ». Тут є один істотний мінус, а саме те, що всі подібні набори уніфіковані і розраховані на певний розмір і вага стулок.

Тобто, купуючи комплект для дверей масою 5 кг, небажано встановлювати його на більш тяжке виріб щоб уникнути швидкого виходу з ладу опорних роликів і направляючих профілів. Як саме вчинити, вирішує кожен сам, але вигідніше купувати все ж готові набори.

Різні виробники поставляють продукцію, що відрізняється перетином. Але в цілому вона практично ідентична. Ширина вертикальних профілів варіюється від 25 до 30 мм, горизонтальних – від 20 до 30 мм. Верхні і нижні направляючі теж подібні як по вигляду, так і за розмірами.

Для самостійного монтажу розсувних дверей-купе знадобляться:

  1. 1. Верхній і нижній профілі. Ці вироби виготовляються з алюмінію, рідше – стали. Чим товщі і міцніше матеріал, тим довше прослужить вся конструкція, так як основне навантаження лягає саме на ці напрямні. Продаються метражем, тому можна купити необхідного розміру.
  2. 2. Вертикальні ручки. Виготовляються з алюмінію і являють собою порожнистий профіль, з одного боку якого є зазор для установки наповнювача.
  3. 3. Горизонтальні перемички. Мінімальна кількість для кожної стулки – 2 шт. Залежно від обраного дизайнерського рішення і з метою збільшення міцності, особливо високих дверей, може застосовуватися 3, 4 і навіть 5 виробів.
  4. 4. Матеріал наповнення для полотна. Зазвичай використовується ламінований ДСП, скло різних видів, дзеркала, пластик.
  5. 5. Підкладки з ДСП або фанери шириною 8-10 см, при монтажі конструкції в міжстінному отворі.
  6. 6. Комплект фурнітури для кожної стулки системи.
  7. 7. Демпферная стрічка, що застосовується в будівельних роботах.

Двері для шафи-купе - як зібрати своїми руками?

Важливо пам’ятати, що, використовуючи в якості наповнювача скло або дзеркало, доцільно разом з цими матеріалами монтувати небьющуюся підкладку. Це може бути ДСП, фанера або міцний пластик.

Підготовка основи – з чого почати?

Перше, що необхідно зробити – це вирівняти і закріпити верхній і нижній профілі. У разі установки в каркасному шафі це не становить труднощі. Потрібно відступити від переднього торця 5 мм по обидва боки і відзначити положення маркером. Після цього за даними матюками прикладаємо профіль знизу і закріплюємо його саморізами в спеціальні отвори. Зазвичай вони вже є на виробі, при відсутності варто просвердлити їх з кроком в 10 см, відклавши від країв по 25 мм. Аналогічним чином закріплюється і верхня напрямна.

При установці дверей в міжстінному отворі або в ніші роботи слід починати з монтажу підкладок з ДСП або фанери. Для цього очищають поверхню підлоги і стелі від пилу і бруду. Використовуючи рівень, відзначають місце розташування обох елементів і роблять позначки. Важливо, щоб умовні лінії, що з’єднують мітки, були ідеально вертикальні.

У ДСП або фанери за допомогою дрилі і свердла діаметром 3 мм роблять отвори з кроком в 10 см і вкручують в них саморізи так, щоб кінець виступав з тильного боку на 2-3 мм. Прикладають підкладки до заздалегідь розмічених місцях зверху і знизу з таким зусиллям, щоб залишилися мітки на поверхнях. Перфоратором виготовляють отвори в стелі і в підлозі за отриманими відмітинах і забивають в них пластикові дюбелі.

На тильну сторону підкладок наносять демпферну стрічку на всю ширину. Вона згладить нерівності поверхні і не дасть деформуватися виробам в процесі закріплення. Прикручують верхній елемент, використовуючи шуруповерт. Саморізи повинні точно входити в встановлені дюбелі. Контролюють ідеальну горизонталь будівельним рівнем.

Закріплюють нижню підкладку, але поки не затягують. Перевіряють рівень і вимірюють вертикальне відстань по краях і в центрі отвору. Воно повинно бути однаковим до міліметра. Якщо є перекіс, необхідно з боку, де утворився «провал», підкласти ще один або кілька шарів демпферного стрічки, добившись ідеально рівній площині, після чого саморізи вкручують повністю.

Ще раз перевіряють горизонталі рівнем, а також рівність діагоналей прорізу рулеткою. Похибка не повинна перевищувати 1 мм. Верхню і нижню направляючі закріплюють на підкладки способом, аналогічним вищеописаному для шафи, передній край профілів потрібен врівень з торцем вирівнюють елементів.

 

Двері для шафи-купе - як зібрати своїми руками? Двері для шафи-купе - як зібрати своїми руками?

Підготувавши каркас для установки у вигляді верхньої та нижньої опор, можна приступати до виготовлення розсувних дверей.

Як правильно змонтувати стулки?

Роботи по збірці починаються з підготовки вертикальних профілів, які одночасно є ручками майбутньої двері. За намальованому заздалегідь кресленням проводиться розмітка потрібної довжини. Потім за допомогою інструменту або ручної пилки по металу відрізають.

Розріз повинен бути проведений гранично точно, строго під прямим кутом до площини елемента. Для цього бажано використовувати великий стіл або верстак і струбцину, підклавши між нею і виробом товстий шар повсті. Для кожної стулки необхідно приготувати 2 профілю-ручки.

Довжина горизонтальних поперечних перемичок, як верхній і нижній, так і проміжних, визначається наступним чином. Від загальної ширини двері, в нашому випадку 80 см, забирають ширину двох вертикальних ручок і додають по 1 мм з обох сторін. 1 мм – це так званий «фіксує паз», який є в профілі і служить для зчеплення поперечок. В результаті отримуємо: 800-25-25 + 1 + 1 = 752 мм. Це і є остаточний розмір каркаса.

Наступний етап збірки – це з’єднання всієї конструкції двері воєдино. Для точного монтажу необхідно виміряти відстань від торця горизонтальної планки до середини кріпильного паза цього ж елемента. Таке ж значення відміряють від краю профілю і рівно посередині просвердлюють за допомогою дриля отвір діаметром 5 мм. Воно повинно бути наскрізним, тобто проходити через обидві планки – зовнішню і внутрішню.

Потім із зовнішнього боку отвір рассверливают свердлом діаметром 8 мм. Аналогічно роблять операцію з іншого краю профілю і на другий ручці. Знизу і зверху необхідно зробити паз для опорних і підтримуючих роликів. Для інших дверей шафи елементи виготовляються таким же способом.

Перед остаточною збіркою стулок необхідно підготувати для них заповнення. Це може бути ДСП, скло, дзеркало. Розмір полотен розраховується наступним чином: вимірюємо відстань між вертикальними ручками, додаємо до результату глибину паза в профілі. Висота визначається аналогічно, але потрібно пам’ятати про розмір поглиблення в горизонтальних перемичках. Наприклад, маємо між ручками 800 мм, а глибина паза – 5 мм. Тоді ширина складе: 800 + 5 + 5 = 810 мм.

Двері для шафи-купе - як зібрати своїми руками?

При використанні в якості наповнювача скла або дзеркала, необхідно по всьому їх периметру проклеїти силіконову стрічку.

З тильного боку б’ються матеріалів потрібно нанести клейку плівку, щоб при випадковому розбитті НЕ порізатися осколками. Також, використовуючи крихке сировину, доцільно підкласти до них з вивороту фанеру або ДВП для забезпечення міцності і безпеки.

Остаточне складання – фінал робіт

Після підготовки конструкції каркасу і всіх необхідних елементів майбутніх дверей-купе можна приступати до завершальної стадії – збірці. Вона проводиться в такому порядку:

  1. 1. З’єднуємо за допомогою саморізів і шестигранного ключа одну з ручок з горизонтальними поперечинами.
  2. 2. Встановлюємо полотно наповнювача в отриману рамку. Воно повинно входити щільно, для цього використовуємо силіконові підкладки, при необхідності можна застосувати гумову киянку.
  3. 3. Після розміщення наповнювача з’єднуємо з конструкцією другу вертикальну ручку і закріплюємо гвинтами.
  4. 4. Встановлюємо опорні (знизу) і підтримують (зверху) ролики за допомогою саморізів.

Таким же чином можна зібрати решту двері. Після остаточного складання конструкція матиме хорошу жорсткість, наповнювач не повинен рухатися всередині рами.

Двері для шафи-купе - як зібрати своїми руками?

Установка готових дверей починається з тієї, що знаходиться з внутрішньої сторони. Спочатку стулка вставляється в верхню напрямну, потім ролики встановлюються на нижній профіль. За допомогою шестигранного ключа їх необхідно відрегулювати для того, щоб вони стояли строго вертикально, що контролюємо рівнем. Якщо двері-купе монтуються в шафу, рекомендується наклеїти на стінки в місцях, де полотна прилягають до поверхні, спеціальну ворсисту стрічку для запобігання пружних ударів металу об матеріал меблів.