При проведенні косметичного і капітального ремонту без допомоги будівельних інструментів не обійтися, тому майстрів цікавить, до скількох можна працювати перфоратором та іншою технікою, що створює підвищену вібрацію і шум. У різних регіонах РФ ці правила відрізняються, проте існують і загальні вимоги, які повинен знати кожен, хто збирається шуміти.
Правила для всіх – що повинні знати мешканці?
Єдиного документа, який регламентує правила, коли можна проводити ремонт в багатоповерховому будинку, не створено. У кожному регіоні існують свої поправки і закони. Однак варто виділити головні моменти, які підходять для більшості територій. У неробочі та святкові дні дозволяється порушувати тишу в проміжок з 10 ранку до 22. Перепланування житла, що включає заміну систем комунікації, обмежена часом з 9 до 19.
Не забувайте про тимчасові обмеження
У столиці та інших областях Росії з 13 до 15 годин – режим спокою. Процеси, які відбуваються без участі працюючого перфоратора, відбійника і інших гучних інструментів, допускаються з 7 до 23. До них відносяться: поклейка шпалер, грунтовка, шпаклівка, фарбування. Денна тривалість ремонтних робіт також має тимчасові обмеження. Через 6 годин потрібен час перерви. Загальний час ремонту в багатоповерхових будинках не повинно перевищувати 3 місяців. При порушенні термінів і численні скарги сусідів вас притягнуть до адміністративної відповідальності – доведеться заплатити штраф. У перший раз можуть зробити попередження.
Інші причини для скарг – це захаращення відходами сходових клітин, евакуаційного виходу та інших громадських майданчиків. Будівельне сміття не повинен транспортуватися в пасажирському ліфті без упаковки. Претензії з приводу порушення правил ремонтно-будівельних робіт фіксує дільничний в письмовому вигляді. Устаткування, яке застосовується для ремонту в домашніх умовах, має відповідати вимогам безпеки, ефективності, займати мінімум простору, економити час і сили, створювати мінімальний шум і вібрацію. Дозволений шум в багатоповерхових будинках – не більше 40 дБ, тимчасовий максимум – 55 дБ.
Для прикладу, 60-65 дБ – голосна розмова, 70 дБ – шум принтера під час роботи, 80 дБ – телефонний дзвінок, шум пилососа, 85 дБ – гучний крик, гра на гітарі.
Робота перфоратора створює 90-95 дБ. Домогтися ідеальних показників, що відповідають нормі, буде проблематично, а ось зменшити тривалість впливу можна. Тому віддавайте перевагу якісному і швидкому перфоратора, штроборізи для стін, уникаючи дрилі і молотка. Не завадить в будинку і шумомір, який контролює рівень шуму і вібрації.
Порушення тиші в Москві і Санкт-Петербурзі – які відмінності
Закон про тишу в Московській області був прийнятий в 2002 році. З того моменту в нього неодноразово вносилися корективи. Останні зміни проходили протягом 2014-2015 року. З початку 2016 року нові правки регламентують такі моменти. Свердлити перфоратором, дрилем, працювати з молотком, болгаркою, штроборезом і іншої будівельної технікою дозволяється з 9 до 19. На численні прохання було прийнято рішення про режим тиші в денний час з 13 до 15 годин, що стало приємною новиною для сімей з грудними і маленькими дітьми. Забороняється шуміти в неділю і святкові дні.
Не забувайте вивчати норми і правила проведення ремонту
Згідно з проведеним опитуванням, в якому брало участь трохи більше чверті мільйона москвичів, думки розділилися практично навпіл. 55% проголосувало за закінчення ремонтно-будівельних робіт в житлових будинках до сьомої години вечора, а 42% – до восьми. У Ленінградській області цей закон зазнав змін у 2017 році. Згідно з новим законодавством, будь-які дії, пов’язані з шумом, проводяться в період з 7 до 22 (раніше до 23 годин). Нововведення не зовсім влаштували власників клубів і ресторанів. Однак з ними довелося змиритися, в разі порушення адміністративного закону передбачається штраф, розмір якого може бути до 500 000 рублів.
А чи можна робити ремонт у зручний для себе час, запитаєте ви? Так можна. Для цього вам необхідно зібрати підписи мешканців, що вони не проти проведення вами ремонтних робіт раніше чи пізніше регламентованого часу. Однак, як показує практика, домогтися позитивного результату від усіх сусідів і мешканців під’їзду складно, тому доводиться діяти за правилами місцевого законодавства.
Обмеження в Воронежі, Нижньому Новгород і інших містах РФ
Нічний час – це період, коли забороняється здійснювати будь-яку шумову діяльність, що перевищує 30 дБ. У кожному регіоні Росії цей часовий проміжок різний, хоча в багатьох областях він збігається. Наприклад, у Воронезькій, Нижегородської і Вологодської областях період спокою настає в 22 і закінчується в 7. Причому в Нижньому Новгороді правило поширюється з понеділка по п’ятницю, а у вихідні дні час зсувається вперед на 1 годину ввечері і на 2 години вранці.
На Сахаліні, в Республіці Татарстан і Кабардино-Балкарській Республіці обмеження діє з 22 до 6 ранку. А ось у вихідні дні та свята (за винятком Кабардино-Балканської Республіки) воно продовжується на три години в ранковий час (і на годину у вечірній на території Сахаліну). У Тюменській області режим спокою громадян настає з 22 до 8. Діє закон про "тихому годині" з 13 до 15, включаючи шум в квартирі, на балконі і навіть на вулиці в громадських місцях. Ці ж правила приписують і до Самарської області. Виняток – період з першого червня по тридцять перше серпня, коли обмеження починає діяти з 23.
Ремонт в будинку в невстановлений час може привести до штрафу
Республіка Башкортостан, Оренбурзька і Калузька область, Краснодарський край під нічним часом розуміють проміжок з одинадцятої години вечора до сьомої ранку в будні. У вихідні дні та на наступний день після свята закон про тишу в Башкортостані і Оренбурзької області продовжується до дев’ятої ранку. Проведення ремонтних робіт на території Башкортостану допускається до восьмої вечора, а в Оренбурзі – з дев’ятої ранку до сьомої години вечора в будні дні і суботу. У Калузької області – свої обмеження. З ПН по ПТ з 7 до 8 ранку забороняються всі види будівельних робіт, а у вихідні дні та свята – з 7 до 9. У Республіці Калмикія дотримуйтесь тишу з 23 до 6 ранку, в Ставропольському краї – з 22 до 7.
Для жителів Приморського краю забороняється порушувати тишу з 22 до 9 ранку в будні, а в суботу, неділю та святкові дні воно продовжується на годину в ранковий і вечірній час. Шуміти і проводити ремонтні роботи щодня в проміжок з 13 до 15 не допускається. У Калінінградській області накладено заборону на проведення ремонту у вихідні дні і державні свята. Винятком виступає ремонт в новобудовах, які були здані в користування не менше 1,5 років назад. У таких будівлях ремонт може проводитися щодня в світлий час доби без обмежень.
Стягнення штрафів – кому і скільки доведеться платити?
Якщо ви не знаєте, до скількох можна працювати і свердлити стіни, а також видавати інші шуми і вібрації вище норми в непередбачений законодавством період, вас можуть оштрафувати. З кожним роком показник стягнення штрафних санкцій за адміністративні порушення збільшується не тільки за кількістю правопорушників, а й в розмірах сплати. Відповідно до законів, перше порушення – попереджувальне, а якщо галасливий сусід продовжує порушувати громадський порядок, виписується штраф. Караються як фізичні, так і юридичні особи. Різниця лише в сумах стягнень.
Мінімальна сума для звичайного громадянина житлового будинку – 500 рублів, для компанії – 40 000 рублів. Причому, крім стягнення плати, правоохоронні органи можуть повністю закрити організацію за порушення адміністративного порядку.
Щоб трохи орієнтуватися в цифрах по країні, за проведення ремонтних робіт в нерегламентоване законом час в Санкт-Петербурзі і області фізичні особи можуть викласти зі своєї кишені суму від 500 до 4 000 рублів, а юридичні особи – до 50 000 рублів. При повторному правопорушенні суми подвоюються. Для звичайних громадян вони становлять два мінімальних заробітку в місяць. У Московській області за подібні правопорушення місцевий уряд карає ще більше. Суми для організацій складають від 10 000 до 300 000 рублів, а для фізичних осіб – від 500 до 40 000 рублів.